LEZEC  OBCHOD  DISKUSE  INZERCE  ANKETY  ODKAZY  PRŮVODCE  MAPY  FOTKY  VIDEO 

 jméno

 heslo 

 Registrace   |   Středně velkou lavinu odpružíš.
Hledání cesty

Hledání na Lezci

 Metodika
 Trénink
 Ledy
 Skialpy
Knihy
Nová kniha Lékaři na horách: neviditelní hrdinové
Slovinsko
Frankenjura Band 1 a Band 2

Závody
MČR boulder (23.09)
SP Jakarta (24.09)
MČR lezení na rychlost (09.10)

Žebříček
Cesty:
5.Pail 11500
6. 11425
7.Jungling 11356
Bouldry:
5.Stráník 10975
6.Pochman 10828
7.Jungling 10575
Hory:
26.Řezníček 2982
27.Najman 2754
28. 2691

Výsledky
SP Edinburgh (09.09)
SP Slovinsko (02.09)
MS v lezení mládeže (22.08)

Deníčky
5310 lezců
994147 cest
Nové přelezy:
Wohnout Vy Xa
Chłopiec D 8A
Svetská S 9+
Ročník 95 Xb
Iron Maide 9+/10-
Lež A Nená 9+
Strašák 9+/10-
Proklepaná 9
Hypoxia 10
Eventyrbla 7c

Stěny
SAUNA - Plzeň
Lezecké centrum SmíchOFF - Praha 5
V 16 - Plzeň

Prodejny
LANEX eshop - Bolatice
Lezec-shop.cz - Štěchovice
Rock Point OC Olympia - Brno

Kontakt
REDAKCE:
standalezec.cz
ŠÉFREDAKTOR:
jirkaslezec.cz
INZERCE:
standalezec.cz
IT:
hoplezec.cz

Click Up

Uživatelský test

smallOtestoval jsem tenhle poloautomatický stroj a rád bych sdělil vývojářům z CT, tohle se vám pánové povedlo.

ClickUp


Bez nadšení jsem vyslechl slova chvály na ClickUp na jaře loňského roku ve Walesu, když jsem si jistítko prohlížel v jednom zapadlém obchůdku, že to určitě musím zkusit, tvrdil neochvějně prodavač. Za dobu, co různá jistítka testuji, mi rukama prošla velká řada jistících pomůcek a tak jsem si nedokázal představit proč zrovna tohle, pracující na podobném principu jako téměř všechny "kyblíky", by mělo být v něčem vyjímečné.

Pro první vyzkoušení jsem použil silnější již poněkud ochlupacené lano. To mi zpočátku trochu znesnadňovalo plynulé podávání, ale po několika dalších minutách práce s jistítkem již bylo podávání celkem plynulé. Později použití novějšího lana vedlo k tomu, že jsem si Click Up opravdu oblíbil.
Má geniální tvar. Nic uvnitř necvaká, nepohybuje se (jen zcela v nitru je nenápadný plastový jazýček pod pružinou vymezující nepatrně smyčku lana) je lehké a přitom robustní, tak akorát do ruky. 

Pracuje se s ním velmi intuitivně, podávání je perfektní (jak jsem psal i tlusté chlupaté lano nebylo problémem), spouštění jde přiměřeně rychle a hlavně pohodlně. Blokování po pádu je dokonalé. Uvolnění lana do podávací polohy chce trochu cviku, spíš jde jen o to si to uvědomit a jistítko volnou rukou vysunout. Je to dobře vidět na videu níže. (Bezproblémově dotáhnete i chvilkově povolené lano, na příklad při vycukávání po pádu.)

Když k tomu připočítám fakt, že pracuje (i když trochu jinak) i při obráceném založení lana, tak je to skutečně dost velký konkurent ostatním jistítkům. Je zhruba o pět stovek levnější než Gri-Gri2 a se svou váhou 115 g (Gri Gri2 - 185g) patří spíše k těm nejlehčím poloautomatickým jistítkům na trhu. 

Podle mého názoru spojuje výhody všech jistítek v jedno.

01

Asi tak rok stará novinka jistítko ClickUp

Foto by @ JirkaS


Ještě bych se rád zmínil o HMS karabině, která může být v setu také dodávána k jistítku. Jednoduchá přepážka z drátěného zámku je velmi praktická věc a celkem usnadní manipulaci s jistítkem při jištění. Doposud jsem ji v HMS karabinách neměl a nevyužíval, ale celkem si na to zvykám a komfort a kontrola nad jistítkem je pak celkem znát.Oficiální návod k jistítku říká:Jištění a zadržení lana stále provádí jistič svojí rukou a jistítko mu v blokování lana pouze pomáhá. V případě jistítka Click up  se lano při pádu lezce automaticky zablokuje HMS karabinou. Díky tomu může jistítkem ClickUp bezpečně jistit i osoba naprosto bez zkušeností s vědomím, že v případě nepředvídatelných okolností nebo chvilkové nepozornosti ClickUp automaticky zachytí případný pád lezce! Toto je rozhodující výhoda oproti jistítku typu „kyblík“, které nefunguje automaticky. Na druhou stranu se díky absenci jakýchkoliv pohyblivých částí, které mají ostatní plně automatická jistítka, eliminuje možnost zmáčknutí pohyblivé páky a tudíž projetí lana a pád lezce na zem. (Přirozený reflex zmáčknutí páky při nepředvídatelném pádu lezce).
Pro zachycení pádu potřebujete mít pouze pod kontrolou volný konec lana, tak jak máte naučeno u většiny jistících pomůcek. V případě pádu se "přeclikne" HMS karabina do samosvorné polohy.


02

ClickUp s karabinou

Foto by @ JirkaS


Spuštění provedete mírným tlakem z horní strany na ClickUp, čímž se lano odblokuje. Rychlost spouštění regulujete druhou rukou, která svírá volný konec lana.
V případě, že po pádu nebo odsednutí prvolezce potřebujete opět jistit, jednodušše jistítko posunete od sebe nahoru, pohyb "UP", tím karabinu vrátíte do základní polohy pro jištění. Lano v tomto momentě musí být samozřejmě nezatížené.


04

ClickUp v poloze pro volné podávání lana

Foto by @ JirkaS03

... a při zablokovaném lanu

Foto by @ JirkaSVýrobce myslel také na to, že se může stát, že jistitel založí lano do jistítka opačně. ClickUp je jediné jistítko na trhu, které zachytí pád lezce i v případě, že lano je vloženo špatně! V tomto případě ClickUp nefunguje jako poloautomatické jistítko, ale jako klasický jistící kyblík díky drážkám ve tvaru V pro zvýšení brzdného účinku. Tyto drážky jsou na obou stranách, takže je jedno, zda jste pravák nebo levák. Toto však výrobce nedoporučuje a slouží pouze jako nouzové, ale zároveň bezpečné východisko v situaci, kdy lano založíme do jistítka opačně. 
Zde je vidět pěkně v tomto instruktážním videu:Je k sehnání zde Lezec shop
Stejně jako celý set (karabina + Click up).


JirkaS   [úpravy] 08:16 06.02.2012Tisk 

Reklama:


Související články:

Komentáře

     
...nové příspěvkyNový komentář 

 Number 108:32:38 06.02.2012
S tímhle jistítkem aktivně lezu i jistím asi 1 rok. Podle mě je to mezi polo automatickými jistítky číslo 1. Co jsou vlastně přednosti ? ...BEZPEČNOST, OVLADATELNOST,KVALITA. Určitě najdu víc předností ale tyto jsou pro mě rozhodující. Proto vás nabádám nebraňte se odložit do kouta ty staré "slaňovací osmičky" ,které jsou stejně téměř na všech stěnách zakázané a jenom si Click-UP vyzkoušejte. Toto je můj názor podotýkam. Myslete si co chcete.
Matějodpovědět 
 Re: Number 109:57:53 06.02.2012
Ahoj. To slyšim prvně, že na většině stěnách je jištění osmou zakázané. Vážně to tak je? (i v Praze, i v Liberci, i v Brně?) Nikde mě na to zatím teda neupozornili.
kárlodpovědět 
  Re: Number 110:15:23 06.02.2012
Matěji, nešiř tady bludy o zakazování osmiček. Zatím jsem slyšel pouze o zákazu na jedné stěně v Brně. Chyby navíc nedělají jistítka, ale lidi. To platí i pro osmu.
odpovědět 
   Re: Number 110:39:45 06.02.2012
Jde o to, že osma i když dáváš pozor, držíš to správně a jsi zkušený, prostě málo brzdí, když se sejdou například tyto faktory, těžší lezec, větší pádový faktor (pád třeba do prvního druhého jištění) a nové tenčí lano s nějakým tím teflonovým opletem, tak je o průser postaráno.
Steveodpovědět 
    Re: Number 116:27:03 06.02.2012
Ne! Jde o to , že tu Matěj šíří bludy o zakazování osmy na stěnách. Zatím nejspíš jen v Brně.Nikde jinde jsem se s takovou kravinou nesetkal. To jak se při jištění chová osma, a že není blbostivzdorná ví každej průměrně starej skalo/horo/písko lezec.
odpovědět 
     Re: Number 119:42:03 06.02.2012
Plně souhlasim.Je to blud a proběhlo tu několik disksí na téma osma,nevím jak v Brně,ale v Praze a v Plzni to neřeší.Pokud si jistím na vlastním laně,tak je stejně všechno na moje riziko.Občas vidím různý zvěrstva a kdyby měl provozovatel ještě řešit,kdo tam používá jaký matroš,tak si to může rovnou zavřít.Prostě si alespoň myslím,že když mi někdo někde nadiktuje podmínky,že nesmím používat osmu,půlloďák,nebo cokoliv jiného na vlastním laně,tak tam chodit nebudu.
 svobinoodpovědět 
      Re: Number 108:57:32 07.02.2012
Nazdar svobino! Tak to je mi tě trochu líto, že se třeba nikdy nepodíváš na stěnu na Klajdě v Brně (moooc pěkná). Protože až tam s kámošema vtrhnete a přečtete si na dveřích provozní řád (http://www.klajda.cz/klajda/bezpecnost/) a narazíte na bod 4, první větu, tak tvý kámoši budou v pohodě s kýblama pokračovat dál a ty budeš muset vyrazit kamaráde asi na na to pivko...
Pavelodpovědět 
      Re: Number 108:58:55 07.02.2012
Nazdar svobino! Tak to je mi tě trochu líto, že se třeba nikdy nepodíváš na stěnu na Klajdě v Brně (moooc pěkná). Protože až tam s kámošema vtrhnete a přečtete si na dveřích provozní řád (http://www.klajda.cz/klajda/bezpecnost/) a narazíte na bod 4, první větu, tak tvý kámoši budou v pohodě s kýblama pokračovat dál a ty budeš muset vyrazit kamaráde asi na na to pivko...
Pavelodpovědět 
       Re: Number 113:49:01 07.02.2012
Nevím, ale mám zato, že všecky jistítka jsou k ničemu, když se někdo blbě naváže, či používá např. notně opotřebenej či špatně osazenej sedák, lano a t.p. Ono je to opravdu vždy víc o lidech. Jističích i provozovatelech stěn. Když jsou na 1. místě peníze a ne lidé, je zbytečná debata i zde. Dřív se jistilo přes tělo, ale pzornost lidí byla někde jinde, než je s exmoderní technikou dnes.
Honzaodpovědět 
     Re: Number 108:58:35 07.02.2012
Už když jsem psal první komentář tak jsem věděl ,že se najde nějaký kritik (nejčastěji anonym). Nikdy v životě bych nechtěl šířit "bludy" to podotýkám. Vycházím pouze z vlastní zkušenosti a počtu navštívených stěn mnou nebo lezci se kterými jsem o této problematice mluvil. Možná je to tím ,že navštěvuješ stěnu v zapadlém Česku kam všechny rozumné věci příjdou až naposled. V tom bych viděl ten problém. Zkus se vydat do světa a měj oči a mysl otevřené. Děkuji za pochopení
Matějodpovědět 
      Re: Number 109:46:40 07.02.2012
Mas pravdu, on malokdo pochopi logickou vetu...na vetsine sten...jelikoz nebylo polopatisticky vysvetleno, ze jsou steny i mimo CR. Zurivost "osmařů vůči kýblařům" se mi stejne jevi nepochopitelna, nicmene zivot v praveku nekterym asi vyhovuje.
Martas.odpovědět 
       Re: Number 112:04:41 07.02.2012
Matěji "proto vás nabádám"... . Starej se hlavně o sebe, fakt je to lepší,bez urážky. Vzhledem k tomu, že používám kýbl i osmu budu v pohodě kdekoliv. Vcelku dobře jsem pochopil, že ten progresivní trend zakazovat co léta fungovalo ,vlastně všem starším lezcům, přišel z ciziny. Takové dobré rady jak maj všichni zahodit osmy už tu byly. Jinde,pod jinými články.
odpovědět 
        Re: Number 112:37:26 07.02.2012
Tak tohle jsem vážně netušil ,že to bude takové pozdvižení. Takže bych se rád omluvil za větu :"proto vás nabádám" která rozhodně nebyla správná. Každý ať si leze jak chce a s čím chce. Každopádně to nic nemění na tom ,že slaňovací osma není ideální pro jištění prvolezce. Jenom jsem chtěl ušetřit spoustu lidí ,které ještě čekají zranění jako například : popáleniny 2.stupně od zachycení pádu lezce na moderním laně (které rozhodně do osmy nepatří) nebo skalp dlouhých vlasu zamotaných do osmy při slaňování...nechci ani uvádět smrtelné případy kdy dojde nejen k popáleninám které způsobí ,že jistič lano pouští a prvolezec končí na podlaze. Takže se omlouvám
Matějodpovědět 
         Re: Number 113:08:29 07.02.2012
S tou omluvou jsi teda Matěji překvapil. Mám exces s osmou a vypálenejma dírama do prstů za sebou, ale vím co jsem podělal a jak jsem se při tom vyděsil. Nikdy bych proto nikomu neradil, co má a nebo nemá používat (majitel stěny, náš i v cizině, to specifikovat ovšem může) a co je a nebo neni bezpečné. To se totiž musí zažít a stát se to může uplně každému, i tomu co jistí osmou 20 let(tomu obvzlášť,rutina je svině). Jistidlo je to ale zajímavé, jak se chová při prokluzu, dá se vůbec prokluz dát? O tom nikdo nemluví. Když poletim skok hluboký 8+ metrů, přizděj mně s tim, nebo ne? Dík za info.
odpovědět 
          Re: Number 114:39:20 07.02.2012
pri tech padech 5 metru a vic je stejne lepsi dat dynamickej prokluz
odpovědět 
         Re: Number 118:48:25 09.02.2012
Poprosil bych prosím o detailnější vysvětlení, v čem je například kýbl bezpečnější při slaňování s ohledem na možnost zamotat si tam dlouhé vlasy...
Blátošlapodpovědět 
         Re: Number 112:54:47 10.02.2012
Tak ono vlasy se dostanou velice snadno i do kýblu při jištění, vlastní zkušenost a dost nepříjemná, i když žádný skalp se nekonal. Takže o tom to vůbec není, je to jen o lidech, jejich myšlení a pozornosti. Čímž se přiznávám ke své nezodpovědnosti, že jsem si vlasy nesvázala do drdolu a od té doby tak činím.
Simonaodpovědět 
   Re: Number 108:10:00 09.02.2012
no to nejsou bludy, osma se zakazuje občas někde
ladjaxodpovědět 
 Re: Number 110:12:30 06.02.2012
V době krize? Jistím přes záda a slaňuju na dülfera. Ušetřené peníze dám za pivo a autobus domů ze skal:)
odpovědět 
  Re: Number 111:10:20 06.02.2012
Hledal jsem toho Dulfera na internetu v shopu a nikde ho nemaj. Nevíte kde by ho mohli mít? :-)
Steveodpovědět 
   Re: Number 112:01:09 06.02.2012
Dulfer je partakovo jmeno. :)
Viktorodpovědět 
    Re: Number 121:13:16 06.02.2012
Je dobré říct Dulferovi předem, že na něj slaňuju, nebo je mu to jedno?
P.odpovědět 
     Re: Number 122:28:08 06.02.2012
Z prvního příspěvku je patrné, že v době krize je to Dulferovi jedno.
J. odpovědět 
  Re: Number 114:17:39 07.02.2012
Jistíl jsem přes záda a slaňoval dülferem. Jak jsem byl vděčen za podomácku vyfézovanou osmu z duralu.
Takového dülfera je dobře umět. Nepotřebuješ na slanění nic jiného než kousek lana (žádný sedák, žádnou karabinu ap.). Je to jen trochu bolestivé.
Dnes nosím osmu jen na stěnu a používám tam, kde se reverso nechytá z důvodu krabatého lana.
Petrodpovědět 
   Re: Number 113:50:04 08.02.2012
když vás tak slyším, je divné že ještě nikdo Dulflera nezpoplatnil - když je ta krize a modlíme se ke kapitálu ;-)
Lodpovědět 

 dvojčata09:18:16 06.02.2012
někde jsem to viděl i ve variantě pro dvojitá lana - nebo se mi to s něčím plete?
marekodpovědět 
 Re: dvojčata09:33:16 06.02.2012
Jo, to bude AlpineUp, prijde na trh zanedlouho..
7luodpovědět 
  Re: dvojčata09:52:43 06.02.2012
Alpine up je super věc. Sice svou vahou a velikostí si už nezadá s grigrim (prvním), ale zase jdou do něho dvě lana, lze jej použít na dobírání do štandu, i na něm slaňovat. Kdo chcete jedno univerzální jistítko, tak si počkejte na Alpin up a nešíilte z tohohle. Tohle je super, ale není tak všestranný.
odpovědět 
   Re: dvojčata10:47:10 06.02.2012
AlpinUp najdete na českých asi ofic. stránkách...
Odkaz je zde:
http://www.climbingtechnology.cz/produkty.html#jistitka
MartinRodpovědět 
    Re: dvojčata10:55:28 06.02.2012
AlpineUp na YouTube.com:
http://youtu.be/r_HjAFtgQME
mrodpovědět 
    Re: dvojčata10:58:44 06.02.2012
AlpineUp na YouTube.com:
http://youtu.be/r_HjAFtgQME
mrodpovědět 
   Re: dvojčata12:03:22 06.02.2012
slanovat??? tak to je ten kamen urazu .slanovat na tom jde dost zle . na jedne pulce neslanis .
odpovědět 
    Re: dvojčata14:46:18 06.02.2012
Proč ba nešlo slanit na jedné půlce?
odpovědět 

 Nutnost správného používání09:42:44 06.02.2012
Je až neuvěřitelné, jak tenhle typ jistítka nutí jističe držet a ovládat to udělátko správně tak, jak výrobce chce. V opačném případě to furt vyskakuje a blokuje lano. Tohle se jim fakt povedlo.
Aldoodpovědět 
 Re: Nutnost správného používání10:15:38 06.02.2012
Tuhle vlastnost uz jsem parkrat slysel, ale sam jsem ji asi neobjevil - co presne mas namysli?
Naopak jsem si vsim, ze kdyz podavas lano tak, ze mas volny konec hodne rovnobezne s tim co vede k lezovi (jakoby kybl v hodne otevrene poloze - tak kde vubec nebrzdi) tak se to podava skoro nejlepe a pritom clickup v tehle poloze nejhur blokuje, pokud to bude jistic krecovite drzet v tehle poloze tak nemusi zamknout vubec si myslim (nemam to ale na 100% vyzkousene).
Hodpovědět 
  Re: Nutnost správného používání22:32:50 06.02.2012
No myslel jsem důsledné držení spodního konce lana při podávání. Když pustíš spodní konec lana tak s ti to blokne. Teda alespoň mi se to vždycky blokovalo.
Aldoodpovědět 

 kurvitko10:00:29 06.02.2012
"v nitru je nenápadný plastový jazýček pod pružinou" ajaj, zatim jsem to nevidel, ale tohle mi duveru v jistitko nedodava. dle murphyho zakonu pokud je tam neco co se muze porouchat, tak se to poroucha v nejblbejsi okamzik. zustanu asi porad u kyblu...
Emodpovědět 
 Re: kurvitko19:57:19 06.02.2012
:D zatim jsem to nevidel :D a proto si myslim ze je to uplne na..hosi to je NE-U-VE-RI-TEL-NE! dymentum zdar
smtodpovědět 

 Zkusennosti10:10:25 06.02.2012
Muzu potvrdit, ze jistitko se pouziva a chova velice dobre. Jako velkou vyhodu vidim ze neni potreba nijak docasne blokovat zamykaci mechanizmus pri podavani lana, jako je to bezne u jinych automatickych jistitek (grigri apod.). Pokud nekdo vaha mezi Smartem (podobny princip) a clickupem, jednoznacne doporucuju clickup. Mezi GG a clickupem je to vyrovnanejsi - zvyk jsem si na oboje celkem snadno - ale take bych doporucil clickup. Je mnohem vice idiotenzicher a je vetsi sance ze vam ovladani bude sedet. Bezne vidim, ze velke procento lidi (>90?:-)) pouziva GG jinak nez doporucuje navod, aby se lano lepe podavalo - u clickupu k tomu neni duvod, coz je urcite bezpecnostni plus.
Na co bych si dal pozor je pouzita karabina - vyplati se koupit kombo s originalni karabinou jak je na fotkach vyse, blokovaci funkce totiz na karabine dost zavisi. Zkousel jsem to s ruznyma zamkovkama doma (ruzne prurezy, velikosti apod.) a chod se dost lisi pricemz s nekterymi clickup lano vubec nezamkne. Ta "originalni" je jednoznacne nejlepsi z tech co jsem zkousel.
Neztotoznuju se s nazorem, ze clickupem muze jistit osoba zcela bez zkusenosti (a dost bych se divil ze to uvadi navod - to je jak tvrdit ze auto s automatikou muze ridit osoba bez ridicskych zkusenosti), ale kdyz uz chcete nekomu dat jistidlo a prezit to, s clickupem je ta sance asi o neco vyssi nez u ostatnich jistitek.
Hookodpovědět 
 Re: Zkusennosti10:27:39 06.02.2012
Je pravda, že u prvního Gri Gri jsem si zvykl při podávání podržet ten masivní palec výklopné vačky a to byl blbý zlozvyk, který ve spojení s nepozorností mohl véct k tomu, že lano se nebloklo, popálilo ruku a v nejhorším i prvolezec rychlým spustem dofrčel až k tvrdému přistání.
U dvojky se pokusili znemožnit tento způsob uchopení a tak je ten palec, "aerodynamicky" včleněn do těla Grigrítka. Přesto jak píšeš, občas vidím a při rychlém podání to udělám i já, že ho chytím a provedu podání nesprávně. To Click Up neumožňuje, u něj prostě musíte podávat "klasicky". Proto při větším nabrání (cvakání hóódně nad hlavou) je třeba udělat dva přehmaty, což není tak plynulé. Proto dělám to, a snad to mohu i doporučit, že jsem mírně v úhlu k prvnímu jištění a při nutném rychlém podání lana, udělám dva kroky pod jištění.
 jirkasodpovědět 
 Re: Zkusennosti10:47:11 06.02.2012
jedinej problém je, že neumožňuje chytat pád dynamicky, tlustší (olezený) lano dělá problémy při podávání, karáble musí mít ideální velikost, protože pak se lano neblokne. Jinak se na něj dobře zvyká, v podstatě to je na ovládání kýbl s blokantem.
rohlikodpovědět 
 Re: Zkusennosti10:54:42 06.02.2012
No já se zase přikláním k mammut alpine smart (dvě lana, lehký, jednoduchý, může se s ním slaňovat,...)pracuje na stejném principu jako click up. Já ho mám a jsem s ním spokojen :) toť můj názor s kterým nemusí souhlasit každý :)
Janekodpovědět 
  Re: Zkusennosti13:38:42 06.02.2012
zkousel jsem, jak funguje pri simulaci spousteni druholezce pri zablokovanem modu ve standu na novem kusu v obchode. v podstate to moc neslo nebo dost krkolomne. Tobe to jde bez problemu (napr. v porovnani s kybly se stejnym samoblokem ve standu)?
M9odpovědět 
   Re: Zkusennosti16:31:42 06.02.2012
Už někdo otestoval tuhle věc pořádnou řípou. Cca 10 kousků a více ? Jde s tím chytat s prokluzem. Na tom filmu nic extra.
odpovědět 
    Re: Zkusennosti17:17:16 06.02.2012
Mne tieto novinky pripadaju ako robene pre amaterov aj grigri aj toto sak s tym nedas ani preklz a to mam s tym isti na umelej kde je preklz dost podstatny lebo tam nie su take pecky ako v horach kde niekedy preklz das uz len svojou protivahou. A aj tak su to vsetko take nepodstatne veci sak najbezpecnejsie je to cez polovicny lodny a staci ti iba HMS pripadne nejaka ta osma na zlanovanie a s osmou das nadherne preklz aj na umelej kde nie je velky faktor padu. nie je co riesit. podla mna :-)
Martinodpovědět 
     Re: Zkusennosti18:15:02 06.02.2012
Ještě mě nejistil amatér,takže jsem neměl potřebu dávat někomu do ruky něco,co nezná a"pracuje za něho".Jinak mi to přijde jako velkej kus matroše kterej tahám.Nehledě na to,že musím řešit,co za průměr lana do toho strčím,možná i která karabina je na to vhodná.Já osobně reverso3,osma a půlloďák(s tím si vystačím na jednoduchym,na půlkách i dvojčatech),Reverso4 je můj favorit.Na druhou stranu,když někdo leze jen na překližce,tak asi prokluz,průměr lana atd. moc neřeší.Jinak mi to přijde jako super věc,akorát hodně jednostranná a účelově zaměřená.Určitě si najde svoje zastánce.
 svobinoodpovědět 
      Re: Zkusennosti20:01:08 06.02.2012
Az vam nekdo pri chvilkove nepozornosti proleti osmou, budete litovat, ze jste si tohle zavcas neporidili...myslim ja.
Martas.odpovědět 
       Re: Zkusennosti20:11:47 06.02.2012
no,věc názoru...Radši budu jistit s tim,co používám všude a na všechny průměry lan,než s něčím blbovzdornym,co někteří prezentují jako zázrak.Jestli někdy budu mít pocit,že by mi mohl někdo projet jištěním a já ho bezpečně nechyt,tak jistit nebudu.Je to jen můj názor a rozhodně tohle jistítko nezatracuju.Je to úžasná věc,krok dopředu,ale jen pro určitou skupinu lidí.
 svobinoodpovědět 
       Re: Zkusennosti20:28:01 06.02.2012
ještě jednu věc:možná opět můj názor,ale "chvilková nepozornost"?Když budu počítat s chvilkovou nepozorností v autě,tak si pořídím tank?
 svobinoodpovědět 
       Re: Zkusennosti20:57:51 06.02.2012
ještě jednu věc:možná opět můj názor,ale "chvilková nepozornost"?Když budu počítat s chvilkovou nepozorností v autě,tak si pořídím tank?
svobinoodpovědět 
        Re: Zkusennosti09:56:27 07.02.2012
No mas pravdu, mluvis tak asi i proto, ze se ti to jeste nikdy nestalo, for je v tom, ze ono to skoro vzdycky vyjde i s tou osmou a pravdepodobnost, ze se to tobe ci jinemu stane je velmi mala, pokud nejsi mimoza. Ale kdyz se to stane, tak nekomu mozna znicis zivot, a ze se to stalo, to snad vime vsichni. No a s timhle se ti to muze stat asi tak treba 10x mene pravdepodobneji nez s 8 a to je cely. Ostatne ja verim Zobanovi a tak kdyz napsal ze ATC Guide na tenky lana O.K, tak jsem na nej z 8 na vapne presel. Ale mam jich doma dost a na pisek ji klidne vezmu zas.
Martas.odpovědět 
         Re: Zkusennosti16:20:49 07.02.2012
Jo máš pravdu.Stát se může cokoliv.Jen nepočítám dopředu,že nebudu pozornej a jistítko to za mě pochytá.Moc by se mi líbilo,ale je to další věc navíc.Taky jsem už dávno opustil 8 a přez Cassin Piu a ATC jsem nakonec zakotvil u Reversa 3.
 svobinoodpovědět 
        Re: Zkusennosti10:50:14 07.02.2012
Tyhle samoblokanty mi připadají super ve chvíli, kdy je jistič výrazně lehčí, než lezec. Mám 50kg slečnu, takže s ní mojich 80 kg při pádu docela trhne a při velkém o pár metrů zvedne. O prokluz se tím pádem nemusím vůbec starat, spíš jak ho zmenšit. Dělám to tak, že si ji přivážu ke kořenu, hodinám nebo jiném vhodnému bodu na cca 2 metrovou smyčku - dostanu tak super prokluz s tím, jak ji zvednu ze země, ale zároveň ne moc velký. Vzhledem k tomu, že občas takhle lehkého člověka vrhne pád proti skále, připadá mi samoblokant jako dobrá volba, kdyby se náhodou instinktivně pustil a chránil si rukama třeba hlavu.

Btw - když počítáš s chvilkovou nepozorností v autě, nekoupíš si tank, ale bezpečné auto (třeba volvo). Stejně tak si koupíš samoblokant, když počítáš s chvilkovou nepozorností při lezení. Nestane se ti tak to, co mně na Štramberku - desetimetrový pád na prdel po vylomení chytu, máti spálené ruce, protože neubrzdila lano v kyblíku.
Geronimoodpovědět 
         Re: Zkusennosti16:56:47 07.02.2012
Trochu nechápu.Stalo se to tobě v roli jističe?Ted mi přijde,že se asi každý bavíme o něčem jiném.Když si kupuju matroš,tak si ho kupuju pro sebe,takže si koupím to,s čím se mi dobře jistí,ale takhle to vypadá,že bych si měl koupit jistítko,se kterým bych chtěl aby mě jistil můj parťák.Jenže můj parťák používá to,co mu vyhovuje a já mu docela věřim a pochybuju,že mě bude jistit něčim,co mu vrazim do ruky.
 svobinoodpovědět 
          Re: Zkusennosti13:19:28 09.02.2012
Nestalo se to mně, ale na tom nesejde - jenom jsem svým příspěvkem doporučovat samoblokanty lidem s nízkou váhou, kteří často jistí těžší. Tzn. převážně holkám. Takže ne, nemusíš si kupovat samoblokant, jenom si myslím, že pro lehké lezce/lezkyně je to dobrá volba, lepší, než kyblík.
spikeodpovědět 

 Jisteni do kruhu21:55:00 06.02.2012
Uz si to predstavuju cvakly v kruhu. Leti, leti, rana jak z dela a spousta nadavek od jistice jak to nemuze povolit.
Stepan Ptacekodpovědět 
 Re: Jisteni do kruhu07:48:53 07.02.2012
Další věc. JIstítko, které neumožňuje prokluz je k chytání pádů nevhodné ale to na lezeckém webu není potřeba zdůrazňovat.
odpovědět 
  Re: Jisteni do kruhu08:02:02 07.02.2012
:-D
odpovědět 
  Re: Jisteni do kruhu12:55:08 07.02.2012
Skutečně ještě někdo, v době moderních dynamických lan chytáte pád s úmyslným prokluzem při sportovním lezení? Podle mého názoru je mnohem bezpečnější, udělat prokluz, když je třeba, jinak (tělem atd.) a tyhle gumový lana přece z principu zajišťují dostatečně měkké přistání.
A pokud to někdo třeba s osmou praktikuje, používáte rukavice?
 jirkasodpovědět 
   Re: Jisteni do kruhu13:30:35 07.02.2012
Ahoj Jirko, dělám to tak a občas si poskočím nebo seběhnu, záleží na váze toho druhého,terénu atp. Když mně někdo jistil přes Gri gri bylo to většinou o dost tvrdší než osmou (i přes to riziko máznutí do země :-)mám u jističe radši osmu ) ,nebo kyblíkem. Osma se trochu démonizuje ,bych řekl v kýblu se to laso taky umí řádsky rozjet když je tenký. Rukavice nepoužívám, ale občas by u tý spodní ruky nebyla od věci. Když pak lezeš a v touze vylézt necvakáš všechno , nebo vykmitneš s nabraným, nebo na písku ,může bejt veselo. Ale to opět i s kýblem. Na stěnu asi dobrý, venku bych se bál vo záda a kotníky, už jsem jedny skály nakopnul řádsky , odcházel s oporou a pak s ortézou. Jistič byl betónovej víc držel,než poskočil :)
odpovědět 
   Re: Jisteni do kruhu13:41:15 07.02.2012
Já ještě občas jistím na písku osmou, ale vetšinou už přez gri-gri, dá se stím taky chytat do měkka, ale chce to cvik. Jinak jsem chytal docela velký tlamy kolem 15m i víc s prokluzem a většinou to se mnou skoro nehlo. S gri gri to se mnou samozřejmě hne pořádně :). Jinak jsem spíš pro gri-gri loni nebejt toho, že mě kámoš s ním jistil bych šel tutově na zem (i tak sem šel, ale jen lehce :) ) A znám i případ, že jistič zkolaboval a jen díky gri gri to dopadlo dobře. Samozřejmě se s tím dá udělat i chyba, to už se tu několikrát rozebíralo. Každopádně tohle jistítko, bude lehoučký a praktičtější.
 George-JPodpovědět 
   Re: Jisteni do kruhu14:17:09 07.02.2012
jsem konzerva a skončil jsem u háemesky skoro vždy a skoro všude (kromě překližky kde jsem tak dvakrát do roka a skalkařiny s nejty po metru kde jsem s podobnou frekvencí). a na spouštění přehodit na kýbl či lépe abzajlachtr. na dobírání v linii reverzo, s rizikem pádu do pendlu či nutnosti spouštění opět háemeska. ale na těch mejch pětkách...
Lukas B.odpovědět 
    Re: Jisteni do kruhu17:01:10 07.02.2012
Pro Jirkas k těm dynamickým lanům. Lano dynamické více nebo méně je při chytání pádu do jistítek jako je grigri a pod na délku třeba deset metrů, naprosto nepodstatná informace - logicky. Pokud není jistič extra lehký oproti padajícímu anebo aspoň včas zátahu lana nenadskočí má padající lezec smůlu - dopadne natvrdo a v kolmici jej energie ještě za trest přirazí ke stěně. grigri mám a používám ji s oblibou na TR. Doporučuji naučit se jistit s osmou a rukavice asi ano ale osobně jsem ji za třicet let nepotřeboval. Chce to cvik ale osma je ve své jednoduchosti, pokud se umí používat dokonalým víceúčelovým jistidlem.
odpovědět 
   Re: Jisteni do kruhu17:59:49 07.02.2012
Nazdar jirkasi, já jo. S osmou, bez rukavic. Už 25let. A zatím...ťuk, ťuk, ťuk...žádný problém.
jardalodpovědět 
    Re: Jisteni do kruhu19:29:42 07.02.2012
Ja to taky rad s prokluzem. Poslednich par let nejradsi Wild Country VC.
Jirkaodpovědět 
    Re: Jisteni do kruhu21:04:53 07.02.2012
Ale jo, vždyť já s ní taky začínal a rukavice nepoužíval, ale jsou osmy a osmy, s tou klasickou a tím novým lanem hladkým se kterým teď lezu, 9,4, bych si už tolik bez rukavic nevěřil.
 jirkasodpovědět 
     Re: Jisteni do kruhu20:28:42 08.02.2012
To by ale mělo vědět každé malé dítě, že nový tenký a hladký lano do osmy či kyblu bez drážek nepatří...
Willhemodpovědět 
      Re: Jisteni do kruhu20:39:44 08.02.2012
Ještě, že mám na tý osmě už ty drážky, když používám hentu 9,4. A to už se dá koupit 8,9 ,na to už se musí osma nějakej pátek brousit :)
odpovědět 
 Re: Jisteni do kruhu09:13:09 07.02.2012
Ahoj Stepane! V knížce Bezpečnost na skalách je popsán je popsán zase trochu jiný scénář: ...letí, letí, letí, rána jak z děla a přivolaný vrtulník si alespoň odveze jističe s popálenýma rukama, pro lezce přiletí až havrani... řeknu ti, kdybych si z obou scénářů mohl vybrat, tak bych raději slyšel hlas nadávajícího jističe...
Pavelodpovědět 
  Re: Jisteni do kruhu22:21:24 07.02.2012
Pavle precti jeste jednou ci vickrat, popremyslej o cem byl muj komentar a pak neco pridej paklize to uznas za vhodne.
Stepan Ptacekodpovědět 
   Re: Jisteni do kruhu11:32:00 08.02.2012
Stepane, ty si spis promysli, jestlis to jistitko nekdy pouzival, nebo aspon drzel v ruce, nebo aspon z dalky videl. Pak pridej nejaky komentar, pokud to uznas za vhodne. FYI: mirny prokluz to dava i v zamcenem rezimu samo, takze i napevno v kruhu to lezec prezije bez problemu, neboj. Neda se s tim padat do standu primo, neblokne se to protoze pak oba konce lana vedou paralelne a nebrzdi to stejne jako nebrzdi kybl. Poznamka a nemoznosti povoleni je usmevna, ale aspon je jasne ze tvuj komentar nemame brat vazne.
Hookodpovědět 
   Re: Jisteni do kruhu20:34:17 08.02.2012
Ty při jištění prvního ve stěně máš jistítko přímo v kruhu (štandu)? ...
Willhemodpovědět 

 :08:32:46 07.02.2012
Po jednoduchém laně s tím jde slaňovat nebo ne? Z fotek mi přijde, že by tomu nemělo nic bránit.
otázkaodpovědět 

 dalsi dotaz10:40:23 07.02.2012
Mohli by dlouhodobejsi uzivatele popsat jak moc to maji 'osoupane' + jak casto do toho 'padaji'. Jde mi hlavne o ten spodni hrot. Ten az se osoupe (opada),
tak to zrejme zacne clickat casteji. Zjevne se CT poucili a alpineup uz tam ma delsi plosku. Nicmene zpevnena je jenom narazova hrana. Takze bych si tipoval, ze pro sportovni silence, lezouci porad na hranici sveho maxima a nacvicujici porad neco, tohle asi nebude mit velkou zivotnost. Mohlo by par delsich uzivatelu k tomu pripojit svoji statistiku ? Dik. ( A nepiste prosim komentare na tema svoboda a lezecky zivotni styl - tj. hrotit na krev versus slezt o 2metry a pouzit odsedku. Ja totiz do rizikovych presahu nejdu, pouzivam osmu, ale z duvodu lenosti jsem chtel prejit na grigri.)
vodpovědět 
 Re: dalsi dotaz12:48:14 07.02.2012
Ten hrot resp. to vykrojení v obou bočních stěnách ClickUpu není exponované, lano tudy neprobíhá tudíž ho nebrousí, ten ozub zachycuje jen karabinu a o tu se to neošoupe. Třecí plochy lana jsou masivní kousky duralových? ploch v místech kde lano opouští jistítko a které možná časem a při lezení na písku se budou nějakým způsobem probrušovat.
Jak rychle těžko říci, to záleží na více věcech.
 jirkasodpovědět 
 Re: dalsi dotaz20:22:25 07.02.2012
Postřeh po ročním používání: jistítko samotné je absolutně bez známek opotřebení. Docela jinak je na tom ale třeba ta originální HMS, kterou jsem u toho koupil. Zejména pak od slaňování je v ní po roce už pěkně "probroušený" žlábek. Je to zajímavé. Naštěstí jde jenom o karabinu, jak píši, jistítko je v pohodě.
Jinak dojmy: práce s jistítkem vyžaduje trochu cvik, zprvu se mi např. stávalo, že pokud prvolezec leze příliš rychle, tak se při horlivějším podávání lana mnohdy jistítko samo zacvaklo. Je zkrátka citlivé. Ale to je prakticky jeho dobrá vlastnost.
Pavelodpovědět 
  Re: dalsi dotaz20:55:46 07.02.2012
No jo. Tak jsem kouknul na HMS, kterou s jistítkem požívám a po pár lezeckých seancích na stěně a jednou venku, vidím taky náznak probroušeného žlábku. To znamená, karabina bude třeba po intenzivní sezóně vyměnit. Takže konečně nějaký mínus.
 jirkasodpovědět 

 hmm...13:59:55 07.02.2012
Vcelku vtipně udělaný jistítko. Tak nějak dobře vylepšená osma na rychlo, s vysokým brzdným a samosvorným účinkem. Pouze s připomínkou již zde uvedenou - a sice že při použití slabší kulisy (šetření na všem je dnes populární) a řádným pádem řádnýho chlapíka se z brzdy může stát "lano přes karabinu" a brzda je fuč......
Honzaodpovědět 

 Jde s tim stoupat na Yo-Yo?15:39:31 07.02.2012
Zkousel jste nekdo, jestli se da tahle hracka pouzit podobne jako GriGri na stoupani po lane metodou yoyo a nebo smycovani na kulu/strome?
HonzaD.odpovědět 
 Re: Jde s tim stoupat na Yo-Yo?18:38:44 29.12.2012
S AlpineUp to jde, ale lano nemuze vest pres karabinu v hornim Jumaru, protoze pak se to nezablokuje. Takze vystup je o kousek namahavejsi.
Ale zase AlpineUp lze pouzit i v jinych situacich nez grigri.
Lukasodpovědět 

 ---14:23:58 09.02.2012
Click-up jsem si nedávno půjčila na stěně a pro tyto účely mi přijde hodně dobrý, dostatečně blbuvzdorný a elegantně jednoduchý (z hlediska začátečníka rozhodně více intuitivní než grigrina). Osobně se mi s ním ale nejistilo nijak zvlášť dobře. S ohledem na těžší pánské spolulezce používám silnější lano, a to si s touhle hračkou moc nerozumí, občas se mechanismus nečekaně kousnul a ani spouštění spolulezce mi nepřišlo příliš pohodlné. Obdobně mi ale na silnějším laně zlobí i kýbl či reverzo. Povolování jde s clickupem dobře, lépe než s grigri. Mít zbytečné peníze, možná si click-up na stěnu pořídím, ale ven v něj moc důvěru nemám. Pro srovnání: na stěně jistím nejčastěji s osmou, pokud se s ní umí a je v ní vhodné lano, je pro indoor dost bezpečná, v pohodě šlo chytit pár mnohametrových tlam podstatně těžších parťáků (odzkoušeno praxí :o). Na druhou stranu jsem již viděla nepěkně vypadající pád s grigri, která prostě nezabrala velmi lehké holčině jistící dvakrát tak těžkého chlapa a kus lana mechanismem projel. Takže vše má evidentně své mouchy, optimální je používat to, s čím jistit umím. Venku používám primárně samoblokanty - cinche (raději) nebo gri-gri, dynamiku tomu dávám vlastní hmotností (pád mě vytáhne nahoru), případně rozumnou délkou úvazové smyce. Samoblokanty značně podporuju po několika nemilých úvahách u kruhu nad následky potenciálního pádu těžkého prvolezce (případně šutru) na moji hlavu s následkem ztráty vědomí a rozšmelcovaného již nejištěného prvolezce někde dole pod šutrem. Druholezce venku odjistím klidně na půlloďák. Zajímavé (viz poněkud off topic debata výše), jak si všichni asociují zamotané vlasy jen s osmou. Řekla bych, že jde o následek dlouhých let celosvětového používání osmy, během nichž se zaručeně nějaká podobná nehoda stát musí, nikoliv o nějaké její specifické privilegium - úplně si umím představit obdobně skalpovanou hlavu od reverza či kýblu, pravda, asi by vlasy trhaly po menších pramenech. Nemá s tím někdo zkušenost? To by mě docela zajímalo... :o)
Fosaodpovědět 

 ClickUp vs. GriGri 210:14:53 10.02.2012
Zdravím všechny. Je hezké jaké komenty tady píšete a jak je ClickUp lepší než GriGri 2. Nedávno jsem měl možnost vyzkoušení nového jistítka ClickUP. Už při prvním pokusu otestování jsem rychle pochopil, že ho nechci. Je to totiž "jen" poloautomat. Nechápu jak můžete porovnávat ClickUP (poloautomat) a GriGri 2 (automat). ClickUP je perfektně fungující POLOAUTOMAT za předpokladu že držíte jistící rukou pramen lana. Ve chvíli kdy ruka nedrží jistící praman lana, chová se ClickUP jako normální kýbl. Druhá věc co mě zaráží u ClickUP je zobáček za který drzí HMS před zablokováním, zajímala by mě životnost tohoto zobáčku. Řekl bych, že dojde rychle k opotřebení zobáčku a pak se už bude člověk jen a jen vztekat, že se mu to stále blokuje... Pokud už se rozhodnete, že vyhodíte 1 000,-Kč za ClilUp tak zvažte jestli nevyhodit 1 400,-Kč za set s karabinou. Protože když dáte do ClickUp karabinu R.E. nebo jiné (ne-kulaté) tak se ani ClickUp nebude blokovat.

Z mého pohledu ClickUp se nemůže v žádném případě vyrovnat GriGri 2. Je to dáno do jaké kategorie jednotlivá jistítka spadají. Berte to jen jako můj názor a popsání mých zkušeností.

Lezení zdar a hlavně bez nehod.
Milan
Milanodpovědět 
 Re: ClickUp vs. GriGri 210:32:33 10.02.2012
Click-Up používán půl roku každý týden, a nic. Zobáček nejeví žádné změny.
uživatelodpovědět 
 Re: ClickUp vs. GriGri 212:24:29 10.02.2012
Milane, i z krátkého používání, jsou jasné nějaké odpovědi na tvé otázky.
Předem teda říkám, že nebudu srovnávat gri gri a click up. Máš pravdu že je zde funkční odlišnost. Ovšem chtěl bych tě upozornit, že v žádném návodu, ke gri gri neuvidíš práci s ním v tom smyslu, jak říkáš, tedy, že je to automat, a nemusí se spodní lano držet. Gri gri možná blokuje "automatičtěji" ale přesto se s ním má pracovat jako s Click Upem, nebo vpodstatě s jinými jisítky.

Add: Zobáček dole, ten se nijakým způsobem neopotřebuje, to jsem si jist, neboť tam nedochází k žádnému, broušení, tam karabina se prostě jen přesmykne (styk kov na kov) do druhé polohy.
Co se ovšem celkem obrušuje, je HMS karabina, u té dochází k výraznému tření o lano a ta se bude muset po nějakém čase vyměnit. Průměry jsem neměřil, ale je evidentní, že pro optimální blokovací funkci, je třeba karabina, přibližně stejného průřezu jako je ta k jistítku dodávaná, to znamená, tomu vyhoví většině případů standardní HMSka.
 jirkasodpovědět 
 Re: ClickUp vs. GriGri 213:58:02 10.02.2012
Milan myslim docela uhodil hrebik na hlavicku.

Uz docela dlouhou dobu me presne toto rovnitko mezi "poloautomaty" ClickUp, Smart a "poloautomatem" GriGri sokuje.

GriGri evidentne z pravniho hlediska zadny "automat" neni, protoze se musi manualne povolovat a dobirat lano, spoustet apod., a to presto, ze PRI PADU "automaticky" blokuje (pokud ho tedy nekdo manualne nedrzi otevrene).

Z toho tezi vyrobci vsech skutecnych "poloautomatu", kde se musi porad drzet brzdnou rukou lano. Na argument ceny nizsi nez GriGri dobre nalakaji kundcafty.

A jsou i taci dobraci, kteri si mysli, ze tyto "poloautomaty" (jmenovite Smart) jsou stejne "poloautomaty" jako GriGri a brzdi i kdyz brzdna ruka lano nedrzi. Kamaradka (pouhych 53kg) se takhle pri ODSEDNUTI u slanaku ve vysce 25m projela do pulky cesty, nastesti bez nasledku.

Ano, oproti kybliku (nebo tak oblibene osme) je ClickUp urcite bezpecnostni pokrok, ale na skalky misto GriGri? Navic ma stejne jako GriGri tu nevyhodu, ze se na nem neda slanovat a tudiz musi mit clovek s sebou vzdy (mimo telocvicnu) jeste slanovadlo.

Hore zdar,

Lenka K.
Lenka K.odpovědět 
  Re: ClickUp vs. GriGri 214:33:39 10.02.2012
Dá se po nich slaňovat. Viz.
http://www.horolezeckametodika.cz/horole zectvi/vystroj-a-vyz broj/jistici-pomucka-click-up (odstraň mezery)
A i Grigri je poloautomat, sám Petzl upozorňuje, že u Grigri se musí držet lano pod ním. viz. pak zase katalog Petzlu. I u Grigri pokud je síla zatížení slabší, se mechanizmus grigri nezmáčkne a lano pak proklouzává, řada lidí již takhle zhučela dolů s Grigri.
U všech se rukou musí držet lano pod jistítkem.
odpovědět 
   Re: ClickUp vs. GriGri 218:17:57 10.02.2012
Jasne, stejnym zpusobem se da na GriGri slanovat taky, ale prilis prakticke to neni, a to jeste opomijim dost nezanedbatelne riziko, ze sestrojeni tohoto slaneni clovek zkope.

Co se tyce zablokovani GriGri, mluvila jsem o PADU, lezu na lane 10.2 a pouzivam stare GriGri a jeste se mi nestalo, ze by lano PRI PADU prokluzovalo (spolulezec vazi 57kg; u tenkych lan je to mozna jinak ...). Ale podotykam, ze kdyz jisteny LEZE, tak mam take brzdnou ruku na lane.

Ano, pri neznem odsednuti u slanaku prokluz mozny je, ale domnivam se, ze je dulezita komunikace mezi partaky na lane, takze v takovem pripade nejdriv prijde povel FIX, lezec je dobran a pak drzen/spousten apod.

Me proste prijde zavadejici (a rekla bych, ze to i z obchodniho hlediska skodi Petzlu) zahrnovat GriGri a ClickUp/Smart/ci co jeste do stejne kategorie. A mnou zminena prihoda me utvrzuje v tom, ze to optimalni neni ...

Nicmene kazdy muze jistit s cim chce, dulezite je, aby to umel.

Hore zdar,

Lenka K.
Lenka K.odpovědět 
  Re: ClickUp vs. GriGri 218:45:13 10.02.2012
Muzes prosim napsat trochu konkretneji o te nehode s dobrym koncem? Tam primo selhal smart? V cem byla chyba(krome toho, ze jistic nedrzel lano)? dik
odpovědět 
   Re: ClickUp vs. GriGri 218:49:07 10.02.2012
Abych to doplnil: myslel jsem jestli jste nemeli blbe lano,karabli, jistic nepodrzel paku... jestli vam doopravdy projel smart. Jeste jsem o takovem pripadu z realu neslysel.
odpovědět 
   Re: ClickUp vs. GriGri 221:35:42 10.02.2012
No, ja myslim, ze to, ze jistic nedrzel lano, celkem staci, ne?

Howgh,

Lenka K.
Lenka K.odpovědět 
  Re: ClickUp vs. GriGri 220:10:39 11.02.2012
Ahoj,
nevím proč Tě to šokuje, funguje prakticky stejně,ten kdo jistí musí držet volný konec lana a jistítko lano zabrzdí!
Rozdíl je v tom, že ClickUp je menší,lehčí a levnější. A nemá žádnou páčku - viz.známý reflex - když se něco stane tak to zmáčknu....
Při použití Clickupu ten kdo jistí to prakticky nemůže zkazit - pokud má lano správně vloženo,prostě brzdící karabina "clickne" do brzdící polohy a lano zabrzdí...
Doporučuji všem vyzkoušet.
Frantaodpovědět 
   Re: ClickUp vs. GriGri 216:53:18 12.02.2012
Me to nijak zasadne nesokuje,urcite se to muze stat. Jenom jsem proste neslysel o nehode, u ktere by projel smart. Uz jsem slysel o nehodach, u kterych projelo grigri, ale realny pripad se smartem jsem jeste nezaznamenal a ani vygooglit zadny takovy se mi nepovedlo. Tak jsem chtel nejake podrobnosti, jestli treba neslo o tenke lano apod. To je cele. To ze se musi drzet lano pod jistitkem je samozrejmost, ale rozhodne se smart bezne pri zachyceni padu nechova jako kybl.
odpovědět 
   Re: ClickUp vs. GriGri 218:35:46 12.02.2012
Jako ze ClickUp a GriGri funguji stejne??

Nevim jak Tobe, ale kdyz mi nekdo hupsne do GriGri (se spravne zalozenym lanem!) na kterem nic nedrzim (ani packu ani lano nad ani lano pod), tak se mi zablokuje. Coz, pokud vim, neni ani u ClickUp ani u Smarta ten pripad. Tam proste musis drzet lano pod jistitkem, jinak se Ti nezablokuje nic - no, mozna to trochu pribrzdi, osobni zkusenosti s ClickUp/Smart nemam.

Ze se s GriGri popsanym zpusobem jistit nema (ja to take nedelam!) je druha vec, ale jde o princip.

Howgh,

Lenka K.

Lenka K.odpovědět 
    Re: ClickUp vs. GriGri 220:35:00 12.02.2012
Sama pises, ze osobni zkusenosti nemas. Tak ja mam pouze se smartem a ten chyta pady i kdyz lano nedrzis. Nasel jsem pouze udaj, ktery NENI od vyrobce, ze Smart blokuje pady sam v 99% pripadu. Jestli je to cislo vysoke nebo male je na posouzeni. Pouze delam opozici nazorum, ze smart funguje stejne jako kybl...
odpovědět 
    Re: ClickUp vs. GriGri 221:43:20 12.02.2012
Lenko, už to radši nerozebírej. Jistil jsem s Grigri (1 i 2), smartem, Clik upem, dokonce jsem měl v ruce i alpin up. Všechny tyto jistítka mají naprosto stejný princip fungování. Tvoje argumentace je trochu zavádějící, když u jednoho jistítka toleruješ puštění lana a u druhého ne. My jsme zkoušely na pádovém trenažeru pády do shora zmíněných jistítek jak s držením lana, tak i bez. Podotýkám, že na všechna jistítka bylo použito stejné lano. Clik up se ti při pádu chová taky tak, že zablokuje aniž by jsi držela lano v ruce. Nicméně u ŽÁDNÉHO z těchto jistítek NESMÍŠ jistící lano pouštět z ruky. To, jak se ti s tím daným výrobkem pracuje je věc jiná, ale dokud to neotestuješ, neměla bys kritizovat.
odpovědět 
 Re: ClickUp vs. GriGri 209:24:04 13.02.2012
Tak to kamaradka zazila se Smartem to 1%.

A nezapomente se panove (a damy, co zkouselY) nekdy podepsat, kdyz uz se do me navazite!

Howgh,

Lenka K.

Lenka K.odpovědět 
 Re: ClickUp vs. GriGri 210:41:16 13.02.2012
Na obranu Lenky... Já mám Grigri 2. ClickUp jsem měl v ruce ještě před Tím než jsem si Grigri koupil. Do té doby jsem jistil s kýblem. Při testu pádu do ClickUp se lano samo nezaseklo a nezasekne. To že Grigri nemá v návodu uvedeno že se blokuje samo je jen a jen ochrana Petzlu před žalobama kdyby byla nějaká chyba (např. špína v jistítku a pod.) V ostatních případech blokuje Grigri VŽDY. ClickUP je kýml v kombinaci s prusíkem. Chceš zablokovat? OK - drž konec lana. Chce si lezec odsednout? Ok, Zablokuje se podobně jako prusík. Ale neudělá to samé jako Grigri. Toť můj názor. Doufám že nováčci si pročtou komplet diskuzi než si koupí ClickUP.

Lezení zdar!

Zdravím Lenku, protože má logické a pravdivé připomínky.

Milan
Milanodpovědět 
 Re: ClickUp vs. GriGri 210:50:54 13.02.2012
Na obranu Lenky... Já mám Grigri 2. ClickUp jsem měl v ruce ještě před Tím než jsem si Grigri koupil. Do té doby jsem jistil s kýblem. Při testu pádu do ClickUp se lano samo nezaseklo a nezasekne. To že Grigri nemá v návodu uvedeno že se blokuje samo je jen a jen ochrana Petzlu před žalobama kdyby byla nějaká chyba (např. špína v jistítku a pod.) V ostatních případech blokuje Grigri VŽDY. ClickUP je kýml v kombinaci s prusíkem. Chceš zablokovat? OK - drž konec lana. Chce si lezec odsednout? Ok, Zablokuje se podobně jako prusík. Ale neudělá to samé jako Grigri. Toť můj názor. Doufám že nováčci si pročtou komplet diskuzi než si koupí ClickUP.

Lezení zdar!

Zdravím Lenku, protože má logické a pravdivé připomínky.

Milan
Milanodpovědět 
 Re: ClickUp vs. GriGri 211:21:13 13.02.2012
Ja jsem se do nikoho nechtel navazet, jedine co jsem chtel byl popis nehody ve stylu: "meli jsme lano znacky xy, prumer pq, stare/nove/uprava opletu, karabina znacky ab, jistic umel pracovat se smartem a ten projel". Takovou odpoved jsem nedostal, tak se rozjela tahle diskuze vy o voze, my o koze.
m.odpovědět 
 Re: ClickUp vs. GriGri 216:35:27 13.02.2012
Já jsem ClicUp testoval na 11 Tendon starší lano trochu odrbané, karabinu nevím jakou jsme měli ale průřez měla kulatý (nebyl to profil jako u R.E.). Bylo tažené TR. Jistil jsem já. Důležité pro mě bylo, jestli se blokne i bez držení lana a nebloklo. To bylo pro mě směrodatný. Já potřebuji jistítko které se blokne i když se lano držet nebude (mám k tomu své důvody, rozepisovat je tu nebudu).
Milanodpovědět 
 Re: ClickUp vs. GriGri 217:04:45 14.02.2012
Ahoj Milane,
pises,ze jsi to zkousel s 11 lanem. Mozna v tom je ta chyba - ClickUp je na lana 8,9 až 10,5!!
Franta
Frantaodpovědět 
 Re: ClickUp vs. GriGri 217:17:34 14.02.2012
Co jsem trochu zkousel tak clickup se skutecne sam spis blokne s tenkym lanem (s malo olezenym 9.7 se mi pri trhnuti sam bloknul casteji nez s 10.2 olezenym). Kazdopadne ani do clickupu ani do smarta bych si nikdy neodsed, kdyby jistic nedrzel lano, zvlast pri pomalem zatizeni rozhodne bloknout sam nemusi, to snad ani nikdo netvrdi. U grigri bych se musel dost premlouvat a i tam bych se napred trhnutim za lano presvedcil ze je blokle (napriklad pri bezvedomi jistice) a pak az si odsed - pri pomalem zatizeni taky neblokne samo. To uz jsou ale spis takove hypoteticke reci.
odpovědět 
 Re: ClickUp vs. GriGri 218:13:50 14.02.2012
Ahoj Milane,
pises,ze jsi to zkousel s 11 lanem. Mozna v tom je ta chyba - ClickUp je na lana 8,9 až 10,5!!
Franta
Frantaodpovědět 
 Re: ClickUp vs. GriGri 219:09:18 14.02.2012
Ahoj Milane,
pises,ze jsi to zkousel s 11 lanem. Mozna v tom je ta chyba - ClickUp je na lana 8,9 až 10,5!!
Franta
Frantaodpovědět 

 Click Up17:50:43 14.02.2012
Click Up teď tahám na stěnu a dosavadní dojmy jsou pozitivní - na to, že je to poloautomat, je to lehký a kompaktní kus vercajku, lano se zakládá velmi lehce (Beal Tiger 10mm) a manipulace je bezproblémová. Pouze jednou se mi při rychlém podávání lana prvolezci stalo, že se mi to samo zamklo, ale náprava je otázkou okamžiku, chce to jen mít správný grif.

Co se týče samoblokující funkce - když mě spouštěla slečna (o 30kg lehčí), tak ji to v jednu chvíli vytáhlo ke stěně a vzhůru, lekla se (začátečnice, metodiku zákl. zná, jistit umí) a automaticky vystřelila ruce před hlavu - Click Up se normálně kousl. Zkoušel jsem to před tím i pak ještě několikrát a Click Up se zamkl vždy, i bez ruky na volném prameni lana.

Jinak používám tu originální karabinu CT.

Hlavní výhodu spatřuju v použití, když mě jistí výrazně lehčí osoba, případně začátečník (co jistit umí), je to prostě pojistka, když člověk zazmatkuje a pustí lano. Na skalách si samozřejmě lehčí jističe vždycky, když to jde, raději někam přivážu. Ale tam bych stejně Click Up asi nebral (max. pro toho jističe začátečníka a sám měl reverso / Alpine Up), protože slaňování na dvou pramenech.

Spouštění obecně jde dobře, i rychle, pro ty, co neradi čekají, ale zrovna já nejsme moc příznivce rychlého spouštění, takže mi vyhovuje lepší možnost korigování rychlosti.

Osobně se nemůžu dočkat Alpine Upu, do hor pro mě jasná volba, obzvlášť pro to slaňování. Člověk už nebude muset řešit prusíky (což samozřejmě nemusí ani s reversem či hmskou, když to riziko přijme).

Kolem a kolem je to velmi fajna inovace, skladnější než gri gri, lehčí, snadné na ovládání. Ale je to volba každého jednotlivce, co mu vyhovuje a co ne, takže nějaké dohady jsou trošku mimo mísu, každý jsme nějaký =).
Jakubodpovědět 
 Re: Click Up18:47:09 14.02.2012
Dik za info. Mozna ale zvaz, cemu rikas ze slecna "jistit umi".
Ja treba vyhodu clickupu, grigri apod. vidim v tom, ze (kazdy) jistic je nepozorny - drzi lano lehce a kouka jinam, ty mu do toho necekane spadnes, lano se mu u kyblu rozjede nebo vyzkubne z ruky a nemusi ho uz chytit. U poloautomatu mas pak vetsi sanci ze to prezijes.
Pokud ale jistic/ka zatizene lano drzi a posleze ho pusti, protoze se lekne zvednuti ze zeme (dokonce i pri spousteni, kde je nulovy moment prekvapeni) tak je to 100% dukaz ze naprosto kardinalne jistit NEUMI. Poloautomat te v tomhle pripade sice taky asi zachrani, ale spis bych se byt tebou venoval nacviku jisteni nebo si nasel jineho spolulezce.
Hookodpovědět 
 Re: Click Up23:32:37 14.02.2012
Tak jsem dnes na stěně provedl zkoušku Click-Upu.
Jističi měl lano v něm a stál pod stěnou, lano vedlo nahoru ke karabině u stropu, a pak volný konec dolů.
1. mírná rychlost - tahal jsem dolů k sobě volný konec tak nějak lážo plážo - výsledek: Click-Up se nezasekl.
2. vyšší rychlost - tahal jsem dolů k sobě volný konec rychle, asi jako kdyby se závodilo v rychlosti vyvěšování vlajky, fakt rychle, ale pohyb jen pažemi - výsledek: Click-Up se nezasekl.
3. napodobení pádu - popolezl jsem na první stupy půl metru nad zemí, a skem jsem lano stáhl dolů - výsledek: Click-Up se ZASEKL. Okamžitě. - opakováno několikrát po sobě - vždy při průdkém tahu se zasekl. Jak švýcarské hodinky.
Click-Up je evidentně vyladěn, aby do určité síly tahu lano prokluzovalo, aby se lezci lépe cvakaly expresky, když je potřeba rychle nabrat lano a cvaknout. Ale od určité míry, kdy je lano taženo rychleji a působí větší silou, se mechanismus zablokuje.
Z mého uživatelského pohledu spokojenost.
A protože fandím kritickému rozumu, tak považuji za dobré zauvažovat, za jaké situace by to mohlo prokluzovat. Nabízí se třeba toto: Zatížení lana by bylo pomalé, např. něžně provedené odsednutí, a lano by ve svém průběhu mělo tření o skálu/překližku, takže spouštění by tímto třením bylo brzděno = na jistítko se přenáší menší síla - a tu by jistič pustil lano. Ano, tady by mohlo nastat proklouzávání (jenže toto ohrožuje všechny tyto poloautomatické vercajky, každý z nich logicky musí mít nějakou míru síly, kdy se ještě blokující mechanismus neaktivuje a lano v takové fázi prokluzuje, to je logické, jinak by prakticky nešlo normálně podávat lano lezci).
Takže závěr: Clip-Up spokojenost, funguje dobře, ale jako každá věc je pod mocí fyziky, takže rukou vždy lano držet pod ním (a tak i ostatní poloautomaty, vždy, u všech). Poloautomaty jsou výborný sluha, ale vládnout tomu musíte vy.
TomasKodpovědět 
 Re: Click Up08:30:07 15.02.2012
Díky za důvěryhodnej test. Jinak souhlas s Jakubem - nemůžu se dočkat AlpineUpu.
honzaodpovědět 
 Re: Click Up08:32:17 15.02.2012
Souhlas, sam bych to lepe nenapsal...
Frantaodpovědět 

 recenze11:59:28 02.11.2012
Ahoj. Tady na stránkách najdete další recenzi na jistítko. Třeba někomu pomůže při rozhodování:) http://www.czechout.cz/article/lezeni/
Terkaodpovědět 

Lezec.cz je hlavním mediálním partnerem ČHS na internetu
 Foto dne:

Borderline, 9-
 Databáze cest:
Všechny cesty (161385)
Top cesty v ČR
Top bouldery v ČR
Nejnovější cesty:
Strom V Hlavě 6B Sněžník
Levá Tlapička 5C Sněžník
Trápení špuntů 6A Sněžník
Honzík 5C Sněžník
Baruška 5 Sněžník
Nově komentované:
Sedmé Nebe VIIIa Labské Údolí - Levý Břeh
Přeslechy 6+ Žleby
Andělé V Protisměru IXa Labské Údolí - Levý Břeh
Via Di Mezzo 6c+ Val Dell´Oro
Eskalátor 7+ Srbsko

 Nově v diskusi:
Re: Patagonia | Fixe Siurana | Re: Posun opletu | Re: Posun opletu | Re: Posun opletu | Re: Posun opletu | Re: Patagonia | Posun opletu | Re: Patagonia | Re: Patagonia |

 Nové komentáře:
po <> front | Re: Špičkový psycho-sportovní | Re: Špičkový psycho-sportovní | Re: Špičkový psycho-sportovní | Re: Špičkový psycho-sportovní | Re: &lt;&gt; | Re: Špičkový psycho-sportovní | Špičkový psycho-sportovní | <> | Že by mu to smeklo? |

 Kde to vře:
Průvodce na Český kras míří k lezcům (58)
Vysoké Tatry už nemají být zdarma (20)
Nehody v Frankenjuře (12)
ME: Eliška Adamovská ve finále kombinace obtížnosti a bouldrů 5. (10)
Broad Peak za sedm a půl hodiny. Rychle nahoru a padákem dolů (8)
Jonas Hainz free solo cestou Moulin Rouge (7b/+ 400 m), Dolomity (6)
SP v lezení v Chamonix, Francie (5)
Švédsko (5)
Peuterey Integrale (5)
Dana Polmana dodatečně zbavili v cyklo-ultramaratonu 1. místa (4)

 Nově v inzerci:
Lezečky La Sportiva Futura (20R) vel. 37 | La Sportiva Olympus | La Sportiva Testarossa | La Sportiva Cobra | Asolo Freney XT MM 10,5 | lyžařská - Snowboardová bunda REAPER nová vel.L | La Sportiva Trango tech woman gtx | Péřová vestaFORCLAZ modrá ve velikosti XXL | Lezení patek | Lezeni |


 Návody:
Jak psát na lezce ...
Lezecké mapy

 Partneři:
Treking.cz
Hledáte si pěkné ubytování v ČR na Váš výlet či dovolenou? Vyberte si na webu MegaUbytko.cz v sekci chaty a chalupy pronájem. Pokud plánujete cestovat na Slovensko a potřebujete ubytovanie na Slovensku, ty nejlepší ubytovací zařízení, chaty, chalupy, roubenky naleznete na stránce chaty na prenájom.

 lezec  diskuse  ankety  odkazy  průvodce  fotky  video  *rss*  ochrana osobních údajů       ceník reklamy Energy Cloud   NetPro systems, s.r.o.