LEZEC  OBCHOD  DISKUSE  INZERCE  ANKETY  ODKAZY  PRŮVODCE  MAPY  FOTKY  VIDEO 

 jméno

 heslo 

 Registrace   |   Když už nemůžeš rukama, začni konečně lézt nohama.
Hledání cesty

Hledání na Lezci

 Metodika
 Trénink
 Oblasti
 Reportáže
Knihy
Kniha Kamarád ze skal o Joskovi Smítkovi znovu vychází
Leonidio, Řecko
Gimme Kraft! AIR: 2. díl populární tréninkové bible pro lezce

Závody
SAMBAR KIDS CUP (21.10)
1. Makak- boulderový kolotoč 2017/2018 (27.10)
Jesenický opičák (28.10)

Žebříček
Cesty:
45. 9850
46.Adamovský 9847
47.Hronek 9769
Bouldry:
45.Janovský 8506
46.Abt 8500
47.Šnopl 8453
Hory:
25.Šofránko 2197
26.M 2138
27.Týčr 2060

Výsledky
ME mládeže (15.09)
Rockmaster (26.08)
SP Arco (25.08)

Deníčky
4369 lezců
657937 cest
Nové přelezy:
Energizer 7C
Zoom 8A
Perestrojk 9+
Syrtakiles 7c+
The Silenc 8a+
Route 69 7b+
Aegena 7c
Padelis 7b+
Marmornei 7c+
Houftasaur 7b

Stěny
Lezecké centrum LezeTop v Písku - Písek
Pankrác, SPŠ stavební Josefa Gočára - Praha 4
TJ vodní sporty - Loděnice - Litovel

Prodejny
HUDYsport - Praha 2
Husky Outdoor Shop - Plzeň
Horolezecké vybavení - VK-SHOP.CZ - Plzeň

Kontakt
REDAKCE:
standalezec.cz
ŠÉFREDAKTOR:
jirkaslezec.cz
INZERCE:
standalezec.cz
IT:
hoplezec.cz

BOULDER BAR je Sqelej !!!

Tak jsem včera jakožto jeden z nadrženců po vícenež dvouměsíčním očekávání navštívil premiérový otevírací den pro veřejnost v BB. Nejsem nijak zaplacen ani spřízněn s někým z BB klanu, ale přesto nemohu skrývat své nadšení. Ba naopak uvědomuji si že pokud zde budu prezentovat své nezávislé chvalozpěvy, může se dost dobře stát, že za pár dní nebude v BB k hnutí a až tam přijdu tak si třeba taky nezalezu protože mi řeknou: máme plno. To by se asi hošanům líbilo. I tak ale komu čest, tomu čest. Takže pojďme na to:

Dohledávka byla opravdu snadná. Pokud se projdete ulicí V jámě, nemůžete minout kreslenou návěst BOULDER BAR. Zato po průchodu dovnitř je to vpravo do hospody a vlevo nevím kam. Trochu jsem se nejistě zastavil, a hledal nějakou info šipku ke stěně. Pak jsem se rozhodl přeptat se na baru a po vchodu vpravo do hospody se mi ukázala i ulička která za hospodou pokračuje k vytouženému boulderingovému ráji. Takže kdo půjdete po mě, neváhejte a jděte rovnou na bar a potom doleva. V pokračující uličce se vám otevře první pohled přes plastovou část stěny rovnou do středu jeskyně. Trochu jsem včera zapochyboval zda je otevřeno, protože na žíněnkách líně polehávali dva borci (majitelé?) a na stěnách bylo dohromady pět a půl chytů - tedy velmi málo. Po dotazu zda je otevřeno a kladné odpovědi, jsem byl vyzván, abych se podepsal na jakýsi malý papírek, že prej jako provizorně ještě administrativa není dotažená.Podpisem je zřejmě potřeba stvrdit že když si v BB odřete kolena nebo tak něco, nepošlete na ně bagr aby jim to zboural. Pohoda. Pak už jsem dostal klíček a frčel do šatny. Klíček měl své číslo, a každá skřínka v šatně měla dvě čísla -  jedno tištěné a jedno psané fixem. Správnou kombinaci jsem nenašel, ale po výměně klíče bylo již vše O.K. To se určitě časem doladí. A hurá na stěnu.

V prvé řadě chci říct že celá boulder jeskyně (slovo jeskyně vybírám záměrně) vypadá impozantně, spoustu hran, zákoutí, živých světlých barev, vše velmi zajímavé a jedinečné. Kdo jste shlédli video (zde na Lezci) o přípravě BB nazvané "Slouping" možná jste nabyli dojmu, že BB bude obrovský. Alespoň mě to tak dle videa připadalo. Rozhodně lezecky využitelného prostoru je zde spousty, ovšem vše v podstatě na jedné kruhové ploše, která vyúsťuje do vrcholového světlíku po kterém se neleze. Asi to není největší Bouldrovka v republice, ale určitě není malá a jednoznačně je to něco, co u nás zatím nemá obdoby!

Vrcholový světlík pouští dovnitř spoustu světla a kousek pod ním je v nelezeckém vrcholu stěn klimatizace, jejíž průduchy vyúsťují přímo v částech lezeckých stěn - takže cool... Matrace zatím nejsou všude, ale kde jsou jsou velmi hustě napěchovány molitanem. Chodit v nich je jako prodírat se hustou bažinou, ale BB není na chození, a bezpečnost je bezpečnost. Snad bych se nebál hodit do nich zádovýho kondora i z nejvyšších částí a to je dobře. Bude zajímavé takovéj bazén molitanů luxovat od maglajzu, a že tam bude za pár dní exra bílo to nemusím nikomu z vás povídat... Jediným kritickým místem mi připadají hladké červeně natřené betonové sloupy. Esteticky působí v jeskyni hezky, ale jednak proklatě kloužou, takže na oporu lezečkou jednoznačně zapomeňte. Ale hlavně když lezete někde v blízkosti sloupu (což je často, neboť tam jsou tuším čtyři kusy) musíte velmi dávad pozor abyste při případném pádu nenaplachtili přímo na něj - asi by to hodně bolelo. Tak na to bacha! 

Po krátkém protažení jsem se jal hledat nějaké místo kde bych začal. Dlužno podotknout že počet namontovaných chytů při premiérovém dni tvořil slabou třetinu celé bouldrovky a většinou místa kde chyty byly měli zatím dost řídkou hustotu.(kromě jedné stěny). Je vidět, že pánové asi opravdu krutě finišovali, a po sobotních závodech se asi nenašel nikdo kdo by nějak tlačil na pilu aby na premieru pro veřejnost byly chyty všude. I tak jsem si ale polezl dobře a alespoň se můžu těšit, že příště jich tam bude zase víc, a že budou i na zatím zcela prázdných místech. Věřím že BBS (Boulder Bar Servismani) s tím nebudou otálet. Další věc které jsem si všiml je že v místech kde chyty byli, jich nebylo zatím moc "normálních" (rozuměj pozitivních) Vše bych asi přičítal pozůstatkům po závodech. Je mi jasné, že Bouldrovka není dětská prolejzačka, ale po mé roční zkušenosti s provozováním podobné stěnky pro veřejnost jsem zjistil, že když některé části jsou pro machry a některé pro "turisty", tak je pak při veřejném lezení vždy zácpa na místě pro turisty, a stěny pro machry bývají prázdné, nebo na nich májí luxusní polez jeden, dva borci. Záleží tedy o co Boulder klanu půjde. Jestli chtějí mít půlku BB jen pro svoje privátní tréninky, asi tam moc madla nepřidají, a po většině času tam budou mít volno a v "salónku pro turisty" (můj název pro lehkou část BB) bude nával. Pokud chtějí mít ze stěny nějaký zisk určitě rozmístí těžké i lehké chyty po celém komplexu jeskyně. Pak se dá totiž lézt stylem každému podle jeho chuti. A kapacita pro lezuchtivou veřejnost tím logicky roste. I když možná že zisk jim bude táhnout a stěnku dotovat hospoda. Což je jiný případ než když táhnete v podnikání jen stěnku. No uvidíme. Pokud přijdete do BB s roštěnkou, když chcete aby taky trochu potrénovala, tak se v BB zatím jinde než v kolmym "salónku" nechytá. (pokud samozřejmě nepatří mezi top ten žen).

Také mi připadalo podivné pustit první den skupinku jakýchsi zvědavých holandských teenagerů (asi turisti, kteří dostali od paní průvodkyně dvě hoďky volno) rovnou za pade na těch pár chytů. Pravda je že většinu času stejně jen nemohoucně seděli na žíněnkách. Ale jejich polejzací pokusy v adidaskách, sandálech, pantoflích, sukních a korálech mi připadali pro BB nedůstojné. Je to věčný spor zda být "Disneylandem"  nebo sportovním centrem. Myslím že s tak (turisticky) parádním umístěním BB - vedle Václaváku - budou mít hoši možná ještě dilema koho a jak...

Když vše shrnu, BB je jedinečnej, sqelej, a určitě stojí za návštěvu. Asi mnoho práce je za každým, kdo se na tomto projektu podílí, určitě ale ještě spoustu práce čeká. A nemyslím tím jen namontování dalších chytů. Držím BB klanu do těchto začátků palce. Jak se jim bude dařit vše zvládat, se pozná podle toho jak se jim tam budou lidi vracet a nejen se přijít pouze podívat. Mě se tam včera moc líbilo, a jestli si to nezkazej, maj ze mě prvního pravidelnýho zákazníka !

Když jsem odcházel s nateklejma bandaskama a pořádnou žízní, odradil mě od BoulderBarovýho Piva jen smrad z čehosi čerstvě natřeného - patrně mořidlo na dřevo - zákazníci tam byli nějak podivně bujaří - tak jsem si dal pivko až na cestě dom, ale až ta novota vyčichne, určitě si dám vždy jedno bezprostřední tam!

Zdar všem lezuchtivým, a díky BB klanu - Jen tak dál !

Kouřa

P.S - Až si přijdete zabouldrovat, nezapomeňte mrknout na toalety - i ty maj sqelou dekoraci :)

Kouřa   [úpravy] 14:06 26.06.2001Tisk 

Reklama:


Související články:

Komentáře

Nový komentář 

 korupce
...Kouřa je podplacenej...:)))

P.S. Molitany, chyty. obalený sloupy, galerie, navigační systém atd. vše bude během týdne...
Zapsal: Oliváč, 15:07:35 26.06.2001
 Jsem v obraze
V Boulder - baru jsem jeste nebyl, ale jako by se stalo. Diky tvoji recenzi, jako bych to videl.
Vim, jak je efektivne pribyva sila pri trenovani na boulder stenach a tak verim, ze BB bude mit svy pevny misto.
P.s.: Nechce se ti navstivit i jine steny a boulderovky a takhle supr poinformovat, jestli tam ma ceny vubec chodit? ;-)
Zapsal: JirkaS, 15:14:48 26.06.2001
 Ke korupci a bouldrofkám
Oliváči beru tě za slovo - permice by se šikla...:)

JirkoS, vím jaká byla doposud tristní situace s veřejným bouldrováním v Praze. A možná i v republice. Sám jsem jednu takovou bouldrovku na Gymplu v Teplicích v Č. postavil a pokoušel se jí provozovat pro veřejnost. Nemam přehled o stavu v dalších městech. Teď jsem pražák a s Teplicema mám společný už jen závody BOULDER KOLOTOČ s Jardou Maršíkem. Líbí se mi že se do toho chlapi kolem BB tak obuli! :)
Zapsal: Kouřa, 16:02:23 26.06.2001
 BBS
Pěkný, výstižný, pravdivý...Mouchy se musejí vychytávat a že jich ještě je!
Zapsal: Jirous, 10:12:40 28.06.2001
 RhmTYGgMPYm
That hits the target prefeclty. Thanks!
Zapsal: FegVzBqVTCOkFWnJU, 05:23:28 27.09.2012
 vjHTldiGB
kMtFmP Great, thanks for sharing this article. Much obliged.
Zapsal: iZqNpBBNYBkFn, 20:08:18 20.12.2013


 Vložení nového komentáře 
Název
Jméno
Email
Text
Lezec.cz je hlavním mediálním partnerem ČHS na internetu

 Návody:
Jak psát na lezce ...
Lezecké mapy

 Foto dne:
Westliche Hochgrubachspitze
Neue Südwand
 Databáze cest:
Všechny cesty (122964)
Top cesty v ČR
Top bouldery v ČR
Nejnovější cesty:
Energizer 7C Vyšší Brod
Fifty-fifty Plus 8/8+ Dehetnická Skála
Fifty Fifty 7 Dehetnická Skála
Hrůza V Očích 5+ Josefovské Údolí
Láďova Spára 4+ Josefovské Údolí
Nově komentované:
Láďova Spára 4+ Josefovské Údolí
Tradiční Zkouška VII Tisá - Hřebenové Věže
Přes Tohle Vlak Nejede 8- Srbsko
Mravljinčar 7b Kotečnik
Zbrojnoš 5C Ludvíkov (Nad Hřbitovem)

 Nově v diskusi:
Edelrid Parrot 9.8 | Re: Blábolení Babiš nerad vidí | Re: Schíza | Re: Ach ta prázdná klišé ... | Re: Schíza | Re: Srbsko horolezecka zakladna | Re: Ach ta prázdná klišé ... | Re: Ach ta prázdná klišé ... | Re: Srbsko horolezecka zakladna | Re: Srbáč - Pupek - přístup ke slaňáku |

 Nové komentáře:
.. | Re: Nedovařeno | Re: Nedovařeno | Nedovařeno | Re: Co to je ?? | Re: Bezpečnost | Bezpečnost | Re: Pěkná oblast | rozhovor na čt24 | Re: Pěkná oblast |

 Kde to vře:
Mont Blanc: 2 Češi zahynuli během 24 hodin (42)
Češi uspěli na Mistrovství Slovenské republiky v lezení dětí (36)
Mezinárodní setkání Paklenice (25)
SP v obtížnosti a rychlosti Xiamen, Čína (22)
Prachovské skály jsou opravdu mokré! (19)
Urban Boulder Race 2017 (17)
Adam Ondra z pokusu o 1.výstup v Arcu: Nedali jsme to (17)
Karin (16)
US:Vzal si život poté, co přežil lavinu, v níž umřela jeho dívka (14)
Data Trust Mistrovství České Republiky v lezení na obtížnost (13)

 Nově v inzerci:
Batura 2,0 GTX | Tisá, Rájec, Sněžník, Špičák | Lezkyně z Prahy a okolí | kalhoty DIRECT ALPINE mountainer cargo | Korno-jistítko | neděle off, fs, 13, bw | Sobotka /parták/čka | Najdene expresky | Prodám spárové rukavice | Vodní filtr - Sawyer Mini - NOVÝ |

 Anketa:
Děláte přeskoky na skalách?
 Ne 
 34 
 Občas 
 27 
 Ano 
 18 


Cestovní pojištění objednejte na Srovnejto.cz.
Mají přímo sekci cestovní pojištění na hory.
 lezec  diskuse  ankety  odkazy  průvodce  fotky  video  *rss*  cookies       ceník reklamy Energy Cloud   NetPro systems, s.r.o.