LEZEC  OBCHOD  DISKUSE  INZERCE  ANKETY  ODKAZY  PRŮVODCE  MAPY  FOTKY  VIDEO 

 jméno

 heslo 

 Registrace   |   V pohodě, když jde skočit na věž, skočíme to i zpátky. Potom dáme další pivka!
Hledání cesty

Hledání na Lezci

 Metodika
 Trénink
 Oblasti
 Reportáže
Knihy
Prachovské skály - vyšel nový lezecký průvodce
Sport climbing in Arco - nový průvodce na skalky v Arcu
The Push: příběh Tommyho Caldwella

Závody
LezeTop Boulder Cup (17.03)
Flash Wall Cup 2018 - ČP U14 (17.03)
Zlatá lezečka pohár všestranného lezce (23.03)

Žebříček
Cesty:
25.Vlk 10214
26.Lank 10194
27.Gospoš 10194
Bouldry:
25.Chytil 9250
26.Lyčka 9225
27.Rychtrmoc 9206
Hory:
2.Šuraba 6358
3.Nikita 6157
4.Sika 5570

Výsledky
MČR v ledolezení na rychlost – Vírský cepín 2018 (10.03)
SP a ME ledolezení (02.03)
SP ledolezení Jižní Korea (09.02)

Deníčky
4399 lezců
670385 cest
Nové přelezy:
Kdopak Pěk 8A
Vlnová Dál 8A
Inverze 7C
Transilvan 8a
Variante Z 7B
Castrol 8A/8A+
Vzpomínka 7C
Shiva86 8A+
Don Corleo 7C
Patiasso A 8a

Stěny
KLAJDA - lezecké centrum Brno - Brno - Maloměřice
Boulder - Jeskyně pod Chmelnicí - příbram
ZŠ Dukelská - Příbor

Prodejny
HUDYsport - Plzeň
KIWI - svět map a průvodců - Praha 1
Outdoor Centrum Rock Point Poštovní - Ostrava 1

Kontakt
REDAKCE:
standalezec.cz
ŠÉFREDAKTOR:
jirkaslezec.cz
INZERCE:
standalezec.cz
IT:
hoplezec.cz

BOULDER BAR je Sqelej !!!

Tak jsem včera jakožto jeden z nadrženců po vícenež dvouměsíčním očekávání navštívil premiérový otevírací den pro veřejnost v BB. Nejsem nijak zaplacen ani spřízněn s někým z BB klanu, ale přesto nemohu skrývat své nadšení. Ba naopak uvědomuji si že pokud zde budu prezentovat své nezávislé chvalozpěvy, může se dost dobře stát, že za pár dní nebude v BB k hnutí a až tam přijdu tak si třeba taky nezalezu protože mi řeknou: máme plno. To by se asi hošanům líbilo. I tak ale komu čest, tomu čest. Takže pojďme na to:

Dohledávka byla opravdu snadná. Pokud se projdete ulicí V jámě, nemůžete minout kreslenou návěst BOULDER BAR. Zato po průchodu dovnitř je to vpravo do hospody a vlevo nevím kam. Trochu jsem se nejistě zastavil, a hledal nějakou info šipku ke stěně. Pak jsem se rozhodl přeptat se na baru a po vchodu vpravo do hospody se mi ukázala i ulička která za hospodou pokračuje k vytouženému boulderingovému ráji. Takže kdo půjdete po mě, neváhejte a jděte rovnou na bar a potom doleva. V pokračující uličce se vám otevře první pohled přes plastovou část stěny rovnou do středu jeskyně. Trochu jsem včera zapochyboval zda je otevřeno, protože na žíněnkách líně polehávali dva borci (majitelé?) a na stěnách bylo dohromady pět a půl chytů - tedy velmi málo. Po dotazu zda je otevřeno a kladné odpovědi, jsem byl vyzván, abych se podepsal na jakýsi malý papírek, že prej jako provizorně ještě administrativa není dotažená.Podpisem je zřejmě potřeba stvrdit že když si v BB odřete kolena nebo tak něco, nepošlete na ně bagr aby jim to zboural. Pohoda. Pak už jsem dostal klíček a frčel do šatny. Klíček měl své číslo, a každá skřínka v šatně měla dvě čísla -  jedno tištěné a jedno psané fixem. Správnou kombinaci jsem nenašel, ale po výměně klíče bylo již vše O.K. To se určitě časem doladí. A hurá na stěnu.

V prvé řadě chci říct že celá boulder jeskyně (slovo jeskyně vybírám záměrně) vypadá impozantně, spoustu hran, zákoutí, živých světlých barev, vše velmi zajímavé a jedinečné. Kdo jste shlédli video (zde na Lezci) o přípravě BB nazvané "Slouping" možná jste nabyli dojmu, že BB bude obrovský. Alespoň mě to tak dle videa připadalo. Rozhodně lezecky využitelného prostoru je zde spousty, ovšem vše v podstatě na jedné kruhové ploše, která vyúsťuje do vrcholového světlíku po kterém se neleze. Asi to není největší Bouldrovka v republice, ale určitě není malá a jednoznačně je to něco, co u nás zatím nemá obdoby!

Vrcholový světlík pouští dovnitř spoustu světla a kousek pod ním je v nelezeckém vrcholu stěn klimatizace, jejíž průduchy vyúsťují přímo v částech lezeckých stěn - takže cool... Matrace zatím nejsou všude, ale kde jsou jsou velmi hustě napěchovány molitanem. Chodit v nich je jako prodírat se hustou bažinou, ale BB není na chození, a bezpečnost je bezpečnost. Snad bych se nebál hodit do nich zádovýho kondora i z nejvyšších částí a to je dobře. Bude zajímavé takovéj bazén molitanů luxovat od maglajzu, a že tam bude za pár dní exra bílo to nemusím nikomu z vás povídat... Jediným kritickým místem mi připadají hladké červeně natřené betonové sloupy. Esteticky působí v jeskyni hezky, ale jednak proklatě kloužou, takže na oporu lezečkou jednoznačně zapomeňte. Ale hlavně když lezete někde v blízkosti sloupu (což je často, neboť tam jsou tuším čtyři kusy) musíte velmi dávad pozor abyste při případném pádu nenaplachtili přímo na něj - asi by to hodně bolelo. Tak na to bacha! 

Po krátkém protažení jsem se jal hledat nějaké místo kde bych začal. Dlužno podotknout že počet namontovaných chytů při premiérovém dni tvořil slabou třetinu celé bouldrovky a většinou místa kde chyty byly měli zatím dost řídkou hustotu.(kromě jedné stěny). Je vidět, že pánové asi opravdu krutě finišovali, a po sobotních závodech se asi nenašel nikdo kdo by nějak tlačil na pilu aby na premieru pro veřejnost byly chyty všude. I tak jsem si ale polezl dobře a alespoň se můžu těšit, že příště jich tam bude zase víc, a že budou i na zatím zcela prázdných místech. Věřím že BBS (Boulder Bar Servismani) s tím nebudou otálet. Další věc které jsem si všiml je že v místech kde chyty byli, jich nebylo zatím moc "normálních" (rozuměj pozitivních) Vše bych asi přičítal pozůstatkům po závodech. Je mi jasné, že Bouldrovka není dětská prolejzačka, ale po mé roční zkušenosti s provozováním podobné stěnky pro veřejnost jsem zjistil, že když některé části jsou pro machry a některé pro "turisty", tak je pak při veřejném lezení vždy zácpa na místě pro turisty, a stěny pro machry bývají prázdné, nebo na nich májí luxusní polez jeden, dva borci. Záleží tedy o co Boulder klanu půjde. Jestli chtějí mít půlku BB jen pro svoje privátní tréninky, asi tam moc madla nepřidají, a po většině času tam budou mít volno a v "salónku pro turisty" (můj název pro lehkou část BB) bude nával. Pokud chtějí mít ze stěny nějaký zisk určitě rozmístí těžké i lehké chyty po celém komplexu jeskyně. Pak se dá totiž lézt stylem každému podle jeho chuti. A kapacita pro lezuchtivou veřejnost tím logicky roste. I když možná že zisk jim bude táhnout a stěnku dotovat hospoda. Což je jiný případ než když táhnete v podnikání jen stěnku. No uvidíme. Pokud přijdete do BB s roštěnkou, když chcete aby taky trochu potrénovala, tak se v BB zatím jinde než v kolmym "salónku" nechytá. (pokud samozřejmě nepatří mezi top ten žen).

Také mi připadalo podivné pustit první den skupinku jakýchsi zvědavých holandských teenagerů (asi turisti, kteří dostali od paní průvodkyně dvě hoďky volno) rovnou za pade na těch pár chytů. Pravda je že většinu času stejně jen nemohoucně seděli na žíněnkách. Ale jejich polejzací pokusy v adidaskách, sandálech, pantoflích, sukních a korálech mi připadali pro BB nedůstojné. Je to věčný spor zda být "Disneylandem"  nebo sportovním centrem. Myslím že s tak (turisticky) parádním umístěním BB - vedle Václaváku - budou mít hoši možná ještě dilema koho a jak...

Když vše shrnu, BB je jedinečnej, sqelej, a určitě stojí za návštěvu. Asi mnoho práce je za každým, kdo se na tomto projektu podílí, určitě ale ještě spoustu práce čeká. A nemyslím tím jen namontování dalších chytů. Držím BB klanu do těchto začátků palce. Jak se jim bude dařit vše zvládat, se pozná podle toho jak se jim tam budou lidi vracet a nejen se přijít pouze podívat. Mě se tam včera moc líbilo, a jestli si to nezkazej, maj ze mě prvního pravidelnýho zákazníka !

Když jsem odcházel s nateklejma bandaskama a pořádnou žízní, odradil mě od BoulderBarovýho Piva jen smrad z čehosi čerstvě natřeného - patrně mořidlo na dřevo - zákazníci tam byli nějak podivně bujaří - tak jsem si dal pivko až na cestě dom, ale až ta novota vyčichne, určitě si dám vždy jedno bezprostřední tam!

Zdar všem lezuchtivým, a díky BB klanu - Jen tak dál !

Kouřa

P.S - Až si přijdete zabouldrovat, nezapomeňte mrknout na toalety - i ty maj sqelou dekoraci :)

Kouřa   [úpravy] 14:06 26.06.2001Tisk 

Reklama:


Související články:

Komentáře

Nový komentář 

 korupce
...Kouřa je podplacenej...:)))

P.S. Molitany, chyty. obalený sloupy, galerie, navigační systém atd. vše bude během týdne...
Zapsal: Oliváč, 15:07:35 26.06.2001
 Jsem v obraze
V Boulder - baru jsem jeste nebyl, ale jako by se stalo. Diky tvoji recenzi, jako bych to videl.
Vim, jak je efektivne pribyva sila pri trenovani na boulder stenach a tak verim, ze BB bude mit svy pevny misto.
P.s.: Nechce se ti navstivit i jine steny a boulderovky a takhle supr poinformovat, jestli tam ma ceny vubec chodit? ;-)
Zapsal: JirkaS, 15:14:48 26.06.2001
 Ke korupci a bouldrofkám
Oliváči beru tě za slovo - permice by se šikla...:)

JirkoS, vím jaká byla doposud tristní situace s veřejným bouldrováním v Praze. A možná i v republice. Sám jsem jednu takovou bouldrovku na Gymplu v Teplicích v Č. postavil a pokoušel se jí provozovat pro veřejnost. Nemam přehled o stavu v dalších městech. Teď jsem pražák a s Teplicema mám společný už jen závody BOULDER KOLOTOČ s Jardou Maršíkem. Líbí se mi že se do toho chlapi kolem BB tak obuli! :)
Zapsal: Kouřa, 16:02:23 26.06.2001
 BBS
Pěkný, výstižný, pravdivý...Mouchy se musejí vychytávat a že jich ještě je!
Zapsal: Jirous, 10:12:40 28.06.2001
 RhmTYGgMPYm
That hits the target prefeclty. Thanks!
Zapsal: FegVzBqVTCOkFWnJU, 05:23:28 27.09.2012
 vjHTldiGB
kMtFmP Great, thanks for sharing this article. Much obliged.
Zapsal: iZqNpBBNYBkFn, 20:08:18 20.12.2013


 Vložení nového komentáře 
Název
Jméno
Email
Text
Lezec.cz je hlavním mediálním partnerem ČHS na internetu

Fasádní Servis
Fasádní Servis® hledá spolupracovníky do týmu pro Čechy a Moravu.


 Foto dne:
Západní Lomnice
Hokejka, 6
 Databáze cest:
Všechny cesty (124998)
Top cesty v ČR
Top bouldery v ČR
Nejnovější cesty:
Castrol 8A/8A+ Bahratal
Shiva86 8A+ Hohnstein
Dead Space 6C Tisá - Modřín
Vzpomínka Na Fontáč 7C Bahratal
Übermensch 8A Bahratal
Nově komentované:
Satisfakce Xc Panteon
Fission 10 Rjukan
Fission 10 Rjukan
Fission 10 Rjukan
Satisfakce Xc Panteon

 Nově v diskusi:
Re: V čem se ČSL mýlí | Re: V čem se ČSL mýlí | Re: V čem se ČSL mýlí | Re: V čem se ČSL mýlí | Re: V čem se ČSL mýlí | Re: V čem se ČSL mýlí | Re: V čem se ČSL mýlí | Re: V čem se ČSL mýlí | Re: V čem se ČSL mýlí | Re: V čem se ČSL mýlí |

 Nové komentáře:
Re: Národ osmanů | Re: Byl nebo nebyl? | Re: Byl nebo nebyl? | Re: Byl nebo nebyl? | Re: Byl nebo nebyl? | Re: Moc krásný rukopis - to nikdo nemá. | Národ osmanů | Re: Byl nebo nebyl? | Re: Byl nebo nebyl? | Re: Byl nebo nebyl? |

 Kde to vře:
Smlouva mezi Seznam.cz a ČHS (91)
Vedení ČHS vyzývá předsedy oddílů: nedávejte plnou moc ČSL (70)
Flash Wall Cup - report (69)
IFSC k nominaci na olympiádu (18)
Osma (17)
Mont Blanc s rozvahou (14)
Alain Robert vylezl na další mrakodrap, tentokrát v Paříži (5)
Omezení lezení - Roviště, 17.-18.3. 2018 (3)
Titanová pasca: slovenský film o zimní tatranské klasice (3)
Akreditovaný kurz MŠMT (2)

 Nově v inzerci:
kalhoty KLATTERMUSEN GERE | Kotoučové brzdy SRAM Guide R | The North Face Himalayan Parka XL - SLEVA!!! | Statická lana 27 - 29m | Cepíny Black Diamond Viper 2017 | Nové pásy - 200cm x 125mm | Mačky Black diamond | Mačky Black diamond | dětská sedačka | skialpy v číně |

 Anketa:
Jak funguje váš HO?
 Pravidelné časté akce 
 2423 
 Akce jednou za měsíc 
 1234 
 Akce párkrát ročně 
 1266 
 Jen výroční schůze 
 1212 
 Co je to HO? 
 1440 

Cestovní pojištění
na lezecké zájezdy:

 Návody:
Jak psát na lezce ...
Lezecké mapy

 lezec  diskuse  ankety  odkazy  průvodce  fotky  video  *rss*  cookies       ceník reklamy Energy Cloud   NetPro systems, s.r.o.