LEZEC  OBCHOD  DISKUSE  INZERCE  ANKETY  ODKAZY  PRŮVODCE  MAPY  FOTKY  VIDEO 

 jméno

 heslo 

 Registrace   |   Pod skálou každej rád poradí.
Hledání cesty

Hledání na Lezci

 Metodika
 Trénink
 Oblasti
 Reportáže
Knihy
Nová kniha Lékaři na horách: neviditelní hrdinové
Slovinsko
Frankenjura Band 1 a Band 2

Závody
MČR boulder (23.09)
SP Jakarta (24.09)
MČR lezení na rychlost (09.10)

Žebříček
Cesty:
1.Ondra 13822
2.Trojan 12200
3.Votoček 11950
Bouldry:
1.Stráník 11578
2.Konečný 11550
3.Ondra 11253
Hory:
1.Skopec 8186
2. 8116
3.Groš 7136

Výsledky
SP Edinburgh (09.09)
SP Slovinsko (02.09)
MS v lezení mládeže (22.08)

Deníčky
5310 lezců
994492 cest
Nové přelezy:
Ročník 195 Xb
Strongman 7C
Kleiner Ro 9+/10-
Rainman 9-
Tragikomix 8A
Iron Man 9
Rekviem Pr XIa
Windbeutel 9
Repoman 9+
Wohnout Vy Xa

Stěny
Big Wall - Praha 9 - Vysočany
Dům Ignáce Stuchlého - Fryšták
Hannah Outdoor Centrum - lezení v ledu - !stěna zbourána! - Tanvaldský Špičák II

Prodejny
HUDYsport - Praha 7
Lezecké centrum Vertigo - Bratislava
HANIBAL - Praha 2

Kontakt
REDAKCE:
standalezec.cz
ŠÉFREDAKTOR:
jirkaslezec.cz
INZERCE:
standalezec.cz
IT:
hoplezec.cz

Lezení v Sasku

L. díl

Je to pět a půl roku, co byl na Lezce umístěn první díl seriálu "Lezení v Sasku". Mnoho věcí se od té doby změnilo. Sasko i Lezec však stále žijí.

Lezec se během těch let vyvinul z hobby stránek kamarádů z Plzně v jedničku mezi lezeckými weby v republice. Z tehdy teple oranžové změnil svou podobu v dnešní ocelově modrou. Jeho návštěvnost vystřelila strmě vzhůru a svým obsahem nabobtnal do neuvěřitelných rozměrů.

Jako dnes si pamatuji, jak se mne Hop tázal, jestli bych mohl napsat něco o Sasku. Myšlenka se mi líbila. Kasal jsem se, že určitě, protože Sasko je obrovské a já v něm strávil tolik času na to, aby nebyl problém napsat rovnou celý seriál. A klidně nejméně o padesáti dílech.


Brand - Grosser Halben


V roce 2000, kdy vyšel první díl, bylo Sasko již 11 let osiřelé. Tedy ne, že by v něm bylo pusto a prázdno. Sasíci se nikdy nedopustili výpadků v návštěvnosti. Ale z české strany hranice se výjezdy omezily na ojedinělé výlety. Měl jsem tehdy za sebou tři roky intenzivních návštěv Labáku, a občasnou únavu z českého přepětí v jeho úžasných stěnách jsem smýval právě ne příliš častými návštěvami Saska. A byť šlo o výlet do skal vzdálených doslova jen pár kilometrů, ocital jsem se ve zcela jiném světě. Tehdy nebylo možné zavadit o Čecha, a i zápisy ve vrcholových knihách svědčily, že české prsty listovaly jejich stránkami naprosto výjimečně. Jezdili sem jen ti největší znalci a ti se v podstatě neměli šanci potkat a natož rušit.

Jedenáctiletá pauza způsobila, že nezměrná znalost zdejšího prostředí nabytá nesčetnými návštěvami českých lezců v osmdesátých letech přišla vniveč. Generaci, která přišla po nich, nebylo možné zkušenosti předat, protože lezeckých cílů bylo po listopadu 89 mnohonásobně více a jedině dostupné Sasko se zákonitě stalo opomíjeným. Jeho jistá tajemnost, tradovaná psychická náročnost a nutnost se vyrovnat se zákazem lezení s magneziem přispěly k jeho exotičnosti.

Obecné nevědomí o Sasku mne v rozhodnutí o psaní seriálu utvrdilo. Od počátku jsem měl v úmyslu jeho prostřednictvím nejen popisovat lezecké cíle, ale chtěl jsem se pokusit vyjádřit i krásu a okouzlení, které vyvolává zdejší atmosféra.


Velký Čand


Naivně jsem si myslel, že mé znalosti postačí na téměř nekonečnou řadu příspěvků. Mýlil jsem se. Paměť z osmdesátých let již byla děravá a ani já ji do roku 2000 nijak často nezáplatoval. Brzy jsem zjistil, že mám-li netlouct prázdnou slámu, budu muset obnovit časté výjezdy, lézt a znovu poznávat již kdysi jednou objevené. A tak se Sasko stalo téměř výhradním cílem mých lezeckých výletů a zdrojem nepřetržité radosti.

Původní formát jednotlivých dílů o několika málo řádcích mi brzy přestal vyhovovat a články se začaly natahovat. Díky tomu se také prodlužovala perioda, ve které vycházely, protože jsem jednoduše nestíhal. Za dobu, na jakou se natáhla přestávka mezi díly v současnosti, se až stydím. Dalším důvodem, který mne přinutil k výletům do Saska, byl naprostý nedostatek fotografií. A že jsou články bez fotek ochuzené, bylo zřejmé již od počátku. Často se mi proto stávalo, že nejen nedostatek času, ale i fotek, rozhodoval o vzniku nového dílu.

Seriál velmi ovlivnil můj život v posledních pěti letech a v tomto padesátém díle mohu říci, že jen v dobrém. Jen jediný smutný stín na tomto období ulpí navždy. Před rokem si Rathenské stěny vzaly život Houmyho. Nemusím připomínat, že Houmy byl obrovský znalec Saska a měl je velmi rád. Nikdy jsem se s ním kupodivu osobně nesetkal, i když už se k tomu téměř schylovalo. Stihli jsme si vyměňovat pouze maily a telefonáty a mne dnes mrzí, že můj první kontakt s Houmym nebyl úplne idylický. Mojí vinou. Vše se urovnalo, při Houmyho povaze to ani jinak nešlo, ale vylézt si spolu cestu jsme již nestihli.

Psaní seriálu mne přivedlo na myšlenku umocnit poznávání skal nejen prostřednictvím internetu, ale i na živo. Vznikl Máj v Sasku. Letos se uskutečnil počtvrté. Jeho organizovanost klesla na nejnutnější minimum. Byl pouze vyhlášen bivak a čas. To je vše. Jak dopadly první dva ročníky, si můžete přečíst na jiném místě. V roce 2005 nás počasí nemilosrdně vyhnalo. A letos? Nemohu se nezmínit, protože akce předčila vše, co by se dalo očekávat. Kromě malé a ošizené upoutávky, která navíc brzy zapadla v hlubinách Lezce, jsem pro její propagaci neučinil nic. Čekal jsem příjezd jen několika kamarádů. V pátek v poledne zel bivak prázdnotou. Pak se začali nenápadně trousit lezci a jejich počet se přes víkend vyšplhal k šedesáti. Tolik lidí bylo na všech třech předchozích Májích dohromady. Ano, až ke mně teď doléhají hlasy, jak to muselo být strašné. Jaký hluk, nepořádek, těch ohňů a křiku. Chápu, že po všech incidentech, o kterých čteme i zde na Lezci, po mnoha nenávistných a hloupých komentářích můžeme být znechuceni z představy, že se z lezeckého prostředí vytratila základní slušnost. Možná někoho zklamu, ale průběh letošního Máje potvrzuje pravý opak. A jsem strašně rád, že to tu mohu ventilovat. Představte si šedesát lidí v jednom bivaku. Přesto nikdo nehlučil, nikdo nikoho neobtěžoval, k ničemu nenutil. Bivak jsme opustili ve stavu v jakém jsme jej našli. Ohně, věřte nevěřte, nehořely. Nesmí se to. A ti "nestydatí" Češi zákaz respektovali! Dokonce jsme přestáli i kontrolu strážců parku, kteří s úsmevem a pozdravem na rtech provedli obhlídku a spokojeni, pravděpodobně právě pro absenci ohnišť a pořádek, odešli. A protože nám po celé čtyři dny přálo počasí, stalo se toto setkání ničím nezkaleným lezeckým svátkem. Považuji za důležité se o tom zmínit, protože ač se to někdy nezdá, takto je to normální a bohužel se o tom málo hovoří.


Kanstein - bivak - Máj 2006


Přiznávám, že mne Sasko naprosto uchvátilo a pohltilo. Při každé jeho návštěvě nasávám jeho sílu a neumím si představit život bez něj. Miluji ho a při psaní jsem se snažil vtáhnout do milostného vztahu co nejvíc lidí. Nebál jsem se, a ukazuje se, že oprávněně, že bych zdejší úžasnou krajinu vystavoval nebezpečí nájezdů pustošivých Bohémských kmenů. Naopak. Na všech, které jsem potkal, je patrná úcta k odkazu, který se v Sasku vznáší na každém kroku. K odkazu, který vznikl jedinečnou kombinací přírodních útvaru a lidského snažení.

Mne samotného by k tak častým návštěvám nezlákala jen všudypřítomná divukrása. Sasko není jen o tom. Ono v sobě má obrovský lezecký potenciál, sportovní náboj, prostor pro uplatnění sebe sama. Nabízí k vyžití ty nejúžasnější kontury. Vyžaduje um i odvahu. Odměňuje dobrodružstvími zapovězenými značné části populace. To vše uprostřed Evropy, uprostřed všedních dnů. Umožňuje riskovat, prožívat strach a nebezpečí, dosahovat vrcholných výkonů, uspokojovat tužby otupělé konzumní společností. Vím, že stejně tak to platí i o jiných částech světa, ale já jsem si nejvíce oblíbil Sasko, píšu o něm a nedám na něj dopustit.

Chci věřit, že kromě přirozeného a nevyhnutelného návratu českých lezců do Saska, který by nastal tak či tak, přispěl k jeho uspíšení i můj seriál. Kromě zdůraznění krás krajiny jsem se snažil zbavit zdejší lezení jisté mýtičnosti a ukázat, že se zde dá docela pohodlně pohybovat. Ozvěny českých výkřiků: "Dober!", "Zruš to!", "Jistím!", přibývající zápisy v knížkách a parkoviště s CZ vozy dávají tušit, že Sasko opět roste k významu, který mu právem náleží.


Grosser Zschand - Kl Jortanshorn - Rakete Xb RP


Je pravdou, že stále zůstává opomíjeno, pokud jde o přelezy těžších cest. Podle zápisů v knížkách se tuží Piškot a David Štastný. Omlouvám se, jestli jsem si někoho nevšiml. Důvod je jasný. Je jím potřeba ovládat styl, který jsem si pracovně nazval "ohne magnezium". V celém seriálu jsem se tomuto tématu záměrně vyhýbal, a bohužel nyní očekávám, že tento díl zanikne v tupé diskusi o magnéziu. Můj postoj k Mg je pozitivní. I na písku. Jenže v Sasku jsem na návštěvě a jako host respektuji místní pravidla. I přes české pověsti o magnezium v Sasku nezavadíte. A těžké cesty se lezou. Pravda, ne několikrát za den jako v Labáku, ale jen několikrát do roka nebo ještě méně. Všechny cesty uvedené ve výročních dílech jsem přelezl bez magnezia. Mnohokrát jsem si přál mít sušší prsty a větší tření. Nešlo to. Možná bych vylezl některé cesty rychleji, možná bych vylezl i některé těžší. Nevím, nezajímá mně to. Jsem na návštěvě a naučil jsem se s tím žít. Mnohokrát jsem přemýšlel nad tím, co by prolomení zákazu Sasku přineslo. Ale o tom seriál skutečně není.


Rakete Xb RP


Závěrem nemohu zapomenout na to příjemné, co mi seriál a internetové vymoženosti přinesly v míře nebývalé. Ohlasy čtenářů, kterých bylo nepočítaně a vždy povzbudily chuť do dalších dílů. Díky za ně.

Tschüs

Jarda Maršík   [úpravy] 14:59 19.06.2006Tisk 

Reklama:


Související články:

Komentáře

     
...nové příspěvkyNový komentář 

 Bez diskuze15:59:55 19.06.2006
Já si myslím, že k tomu co děláš pro lidi, které pískové lezení zajímá není co dodat. Je to něco naprosto neuvěřitelného. Díky za krásné články a super zážitky u počítače. Já jezdím na písek skoro pořád a beru si z tvých objevitelských výprav mnoho zkušeností. Díky
Boboodpovědět 
 Re: Bez diskuze16:59:45 19.06.2006
Tvoje clanky o Sasku se mi libi. Skoda jen (pro me, samozrejme) ze lezes o mnoho stupnu lepe, takze jako inspiraci pro vyber cest je pouzit nemuzu :-). Houmy
se u sedmicek vetsinou neudrzel a neco o saskych petkach uz bohuzel nenapise.
retezodpovědět 

 kus cesty16:50:15 19.06.2006
...autor urazil od listopadu 2000 do dnešní půlstovky, od krátkého článku s povšechnou informací a jednou ilustrativní fotkou až po cíleně zaměřené texty s bohatou fotodokumentací. A jistě se i sám zdokonalil nejen v lezení, což s postupujícím věkem není vůbec snadné, ale i v celkovém přístupu k němu a věcem hmotným i nehmotným okolo. Dík za seriál.
Poznámka: pokud vím, do Saska hojně jezdí, a těžké cesty včetně "desítek" lezou (kromě výše uvedených, z nichž Dejv má teď jiné priority jak už to v životě bývá a spíše pauzíruje) i Míra Turek s Magnuskem a také Petr Obst s Romanem Blahníkem, Pavouk... a další. Ale ne všichni a ne vždy (proč ?) se zapisují do vrcholových knížek. 
ivošodpovědět 
 Re: kus cesty16:47:35 22.06.2006
A přece taky Šoumen! Jeho přelezy málo populárních a občas i těžkých věcí jsou úctyhodné. Ze zásady nesbírá hvězdičkové cesty :)
Piškotodpovědět 
  Re: kus cesty18:20:18 22.06.2006
Oprava: občas i POŘÁDNĚ těžkejch věcí! Těžký jsou skoro všechny.
P.odpovědět 

 magi17:17:51 19.06.2006
Jen poznámka k tomu co asi nechceš komentovat.o víkendu jsem byl v lábáku ve žlebu a lezl cesty od Pítrs za 7b a 6 všechny byli od maglajzu a tak i já ho použil.bzl s náma mladej pacina kterému je dneska 12 a děsně mně zprudil že užívám maglajz na písku.Týden předtím jsme lezli v bielathalu řádově o 2 stupně těžší cesty samo že bez maglajzu(jen jsem si furt sahal do zaadu na prdel pro mágo a vono to taky šlo.
Tak a k odpovědi sasku by to nic nepřineslo.Jen jak sám vidíš vývoj udává vždy rádobz místní špička a ta je jiná ve Žlebu ale už vo 5 km dál je holt špička taky jiná.Tak jedinej rozdíl je v tom stylu kdy češi nakupujou v megamarketu a každej chce víc arychlejš a něci z východu už to prokoukli že mín je někdy víc.Sám mažu rád a i se cítím jistější ale argument prcka že když to není zamazaný tak se to i hůř leze platí pro mně víc než keci o estetice a škodění skále.
p.s.To s těma šlachama má Prcek doufám z onanie a ne ze spotrfestu jak se nám snažil namluvit
david peterka
odpovědět 
 Re: magi18:42:08 19.06.2006
Ono s tou "špičkou" je to pravda bohužel. Máme-li možnost vidět na přední straně průvodce Labáku "elitního" lezce s mágem, tak se potom nějaká pravidla(potažmo tradice) těžko udržují. Ale ono to samozřejmě není jen o fotkách v průvodci. Nejlepší holt určují směr. Nehasilové a malí Pacinové to asi nezachrání.
(Přitom by mě zajímalo, proč Pavouk neudržel alepsoň zdání a nedal fotku klasickou - pro písek jaksi typičtější. Jistě by se dala vyfotit.)
Jinak se přidávám k poděkování za celý seriál.Radost číst. L.
Luboš Benešodpovědět 
  Re: magi19:50:10 22.06.2006
Já si myslím, že špička dává směr např. v maglajzování apod. jen tomu kdo se nechá a nemá svůj vlastní názor. Tak já už to konečně chápu ty maglajzíci jsou ty tupé ovce bez vlastního názoru, snažící se někomu vyrovnat.
Jinak články byly super hodně lezu na písku a hodně v sasku a tohle bylo fakt super.
FERYodpovědět 
   Re: magi14:39:47 25.06.2006
Nejde o tupost ovcí. Jde o to, že když člověk začíná lízt a na stěně se zeptá "zkušenějších", jak je to s těmi pravidly, mágem apod., tak mu těžko můžeme říct, že by se na písku spíš nemělo, když je na obálce průvodce Labáku "elitní" (čti "ten, kdo udává tempo, ten, komu se chtějí ti ostatní blížit") lezec "s tím a tím".
Neboť názor nevzniká sám od sebe, ale v součinnosti s vlivy okolí.
Lubošodpovědět 
    Re: magi15:30:47 25.06.2006
navic vetsinou na mago na skalach nadavaji "kvakeri" nez lezecka spicka..
odpovědět 
     Re: magi16:53:56 25.06.2006
No a co rikaji kvakeri? Magujte si na spickovych cestach a nechte nam kvaky.
Aaaa, furt dokola. jenze potencialni s picka chce byt s pickou alespon stejnejma proje[bv]ama.
Uaaaa, huaaaa, wah...
dagodpovědět 
      Re: magi10:40:28 26.06.2006
Nojo.Základní princip reklamy.
Lubošodpovědět 

 Kampa nás dneska zavede?17:59:13 19.06.2006
Sem si říkal, otvíraje nejnovější příběh saský. A hle tentokráte to je do historie, sice nedávné ale jako obvykle jsem v té tvé rekapitulaci, objevil zase mnoho z toho, co člověka utvrdí v pocitu, že neudělal špatně, když vyplnil život skalama. Btw. ta rekapitulační čísla byla také zajímavá. Jardo, uctivě děkuji za tvoje články.
JirkaSodpovědět 

 Titulek18:46:19 19.06.2006
Sice jsem sportovni vapenata krysa, ale tvoje clanky o Sasku si vzdycky rad prectu :-)
Sportovecodpovědět 

 Dík18:57:10 19.06.2006
Sice nejsem labákomil, ale hluboce smekám před tímhle dílem, seriálem.
Není mnoho takových, co umí lézt jako ty. A je málo takových, co si dají tu nevděčnou práci věnovat své vědomosti druhým.
Ty jsi to spojil, tedy -- hluboká poklona!
Dagodpovědět 

 Zkompletovat..?04:30:12 20.06.2006
Jardo, dik za krasny cteni. V Sasku jsem byval co vikend, prave v tech 70-80 letech ktery zmizely v propadlisti dejin, a tvoje clanky me vzaly o par dekad zpatky kdyz to jeste lezlo a ke stesti stacily podlepeny kopacky a osma privezena kamosem z kapitalismu za naskudleny a nacerno provezeny mareny.
Bylo by mozno - jestli tedy se jiz blizis ke konci sveho serialu - to zkompilovat, rekneme jako doc nebo pdf, a dat to nekam (FTP?) ke stazeni?  V pripade vetsiho zajmu a zaruceneho odbytu bych zkusil i vydani na papire. (namet pro anketu.. az budu tusit priblizny pocet stranek, mnozstvi obrazku, nejlepsi format atd, muzu zkusit nastrelit cenu..)
Stahovani po jednotlivych dilech jako HTML samozrejme taky jde, ale .. proste jsem lety zpohodlnel a chci mit vsechno na taliri..;-)
HZ Dura
Duraodpovědět 
 Re: Zkompletovat..?13:19:31 20.06.2006
Taky jsem si kdysi říkal, že by to byla hezká ozdoba knihovny. Čtení je to moc hezké a osobně raději zaplatím pár set za skutečnou knihu, než stahovat a tisknout X stránek textu. Kniha je kniha.
Řepuodpovědět 
  Re: Zkompletovat..?09:54:14 21.06.2006
Moc hezky. Taky se primlouvam za tu knihu a jestli muzu prosit nesetri na kvalite materialu at to vydrzi i mym potomkum.
Stepan Ptacekodpovědět 
   Re: Zkompletovat..?17:42:25 22.06.2006
tak to vypada ze jsou zatim tak 3 zajemci o vydani na papire. Obavam se ze v takovem nakladu se offsetovej tisk nevyplati... a Jarda na podnet s kompilaci taky nereagoval.
takze stahujme html z lezce dokud tu jsou..
Duraodpovědět 
    Re: Zkompletovat..?13:30:01 26.06.2006
Je sympatické, že upřednostňuješ digi podobu před knihou, ale si opravdu myslíš, že každý kdo si článek přečte, nutně musí přidat komentář?
Tak to asi nebude.
Viz. průmer návštěvnosti 5 tis za den.
 jirkasodpovědět 
     Re: Zkompletovat..?21:13:57 28.06.2006
obavam se ze presne nechapu na co narazis.
Digitalni verzi pred papirovou neuprednostnuju, puvodni tema meho prispevku bylo presne opacne (tedy: vydejme to knizne).
Zcela souhlasim s tim ze ne kazdej kdo si to precte je povinen se vyjadrovat, ale.. naznacil jsem ze jsem schopen/ochoten udelat nejake kroky k te papirove verzi a ze by bylo vhodne vedet kolik je potencialnich zajemcu o knihu.. abych nevrazil par tisic az desitek tisic do pripravy a pak mi zustal rohu stos knih na vecnou pamatku.
Duraodpovědět 

 české odpadky07:35:50 20.06.2006
současně s májem v sasku jsme se vyskytovali ve spodním bivaku pod malým lorenzsteinem. na parkovišti u Neumannmühle a na plácku u odbočky o kousek dál bylo  dost českejch aut. v neděli večer pak česká auta odjela a odpadkové koše před neumannmühle byly nejen vrchovatě naplněné, ale i vedle košů byly hromady bordelu: papírové krabice od českého piva, obaly od českých tatranek, nesešlápnuté petflašky s českými nápisy.... prosimvás, nedělejte to, odvezte si to, unese-li to batoh, auto to uveze.
Lukas B.odpovědět 
 Re: české odpadky12:49:05 20.06.2006
sou lidi co delaj bordel z ideologickejch duvodu..napr. jim vadi nemecky odpadky uhledne svazany v nemeckym pytli a odhozeny v ceskym prikopu
jardaodpovědět 
  Re: české odpadky13:51:23 20.06.2006
Jardo, to si delas srandu?
Radek J.odpovědět 
   Re: české odpadky14:43:30 20.06.2006
Bohuzel ne. Takovejch co se ridi principem kdyz sem v Nemecku delam bordel znam hodne
jardaodpovědět 
  Re: české odpadky22:37:54 21.06.2006
moje řeč.jsme teď jeli přes hranice a to co tam cizinci(převážně němci) nechávaj ležet je fakt hrůza.prasata
oodpovědět 

 Bilancovani08:59:49 20.06.2006
aneb samochvala smrdi
matejodpovědět 

 byla by škoda nepokračovat dál22:06:45 21.06.2006
Úplně mi při čtení tohohle dílu zatrnulo - aby to snad nebylo bilancování závěrečné! To snad ne! Dik já se na to dicky tolik těším! Obzvlášť v zimě si každou chvíli namátkou listuju staršími díly a se zpocenou rukou na myši nedočkavě čekám na nové...
Padesátka je opravdu úctyhodné číslo, ale stovka je ještě kulatější, ne?
Piškotodpovědět 

 dik10:16:24 22.06.2006
Jardo diky moc a tesim se na dalsi cteni :-)
honza dedekodpovědět 

 díky :o)11:20:09 22.06.2006
Díky Homyho saským sedmám a neúnavné Jardově propagaci jsme pvloni zajeli do "rajchu" (míněna tím říše pískovcových stěn a bezkonce cest),rychle zapomněli na žabomyší války s ochranáři i místními angažovanými borci ohledně Teplickejch,Janovic. Bielatal kdykoliv to jen trochu jde se zázemím v Ostrově-chata,camp, prostě paráda. Připomenuly se vzpomínky zasunuté kdesi víc než 20 let na pár výjezdů do Saska,na Vaška Tomíška a jeho četbu francouzské knihy cestou do Schandau:"Václave ty ale přeci neumíš francouzsky?!To neumím, já se vstřebávám smysl." A pak vystřihnul Blanker himmel a Heile welt. Maglajz mě netrápí, nahrazuju ho pískem sebraným na nástupu, se sasíky byla vždycky pohodová družba a celková kultivovanost a tradice lezení na mě působí dost dobře-cítím se v rajchu příjemně. Jo jo,Sasko má svý kouzlo a čím dál víc nás láká. Jardo díky a nemůžu neposlat ještě jedno díky tam nahoru Houmymu. marťas+ryba sudeťáci sudetský*
marťas*odpovědět 

 Sasko ma lasko z Bruslaku11:37:41 22.06.2006
je to psycho, ale jak se clovek nauci trochu motat ty placaty provazky,
sedivy pomalejc. Sasko je super, Serialek taky. Co cesta, to rejha v sedy a taky v jatru:)
Supodpovědět 

 Tisk a pokračování ...22:16:23 22.06.2006
O vydání seriálu na papíře už uvažuji a začínám pro to i něco dělat. Stále zůstává problém s pěknými fotkami. Ty, co si pořizujeme sami, se nám sice líbí, ale zůstávají spíše na úrovni dokumentární než kvalitativní.
Další díly se mi rojí v hlavě. Ještě nekončím. Tschüs JM
Jarda Maršíkodpovědět 

 Skvělý18:47:39 22.07.2006
Celý seriálek skvělý a inspirativní počteníčko /až na tu obtížnost/.  Takže dík a ať to leze
Stopkaodpovědět 

Lezec.cz je hlavním mediálním partnerem ČHS na internetu
 Foto dne:

SP Jakarta
 Databáze cest:
Všechny cesty (161406)
Top cesty v ČR
Top bouldery v ČR
Nejnovější cesty:
Pokustón 2 Sněžník
Bob 3 Sněžník
Bobek 5B Sněžník
Hrana 5 Sněžník
Kernschmelze 7- Hoher Stein
Nově komentované:
Sila Oceánu 9- Porúbka
Útěk Z New Yorku - Varianta VIIIa Tisá - Hřebenové Věže
Baťkova Cesta 6+ Koukolova Hora
Metrový Chlap 8+ Porúbka
Tísňové Volání Xa Teplické Skály

 Nově v diskusi:
Re: Patagonia | Fixe Siurana | Re: Posun opletu | Re: Posun opletu | Re: Posun opletu | Re: Posun opletu | Re: Patagonia | Posun opletu | Re: Patagonia | Re: Patagonia |

 Nové komentáře:
správa od SLP | po <> front | Re: Špičkový psycho-sportovní | Re: Špičkový psycho-sportovní | Re: Špičkový psycho-sportovní | Re: Špičkový psycho-sportovní | Re: &lt;&gt; | Re: Špičkový psycho-sportovní | Špičkový psycho-sportovní | <> |

 Kde to vře:
Průvodce na Český kras míří k lezcům (58)
Vysoké Tatry už nemají být zdarma (20)
Nehody v Frankenjuře (12)
ME: Eliška Adamovská ve finále kombinace obtížnosti a bouldrů 5. (10)
Broad Peak za sedm a půl hodiny. Rychle nahoru a padákem dolů (8)
Jonas Hainz free solo cestou Moulin Rouge (7b/+ 400 m), Dolomity (6)
SP v lezení v Chamonix, Francie (5)
Peuterey Integrale (5)
Švédsko (5)
Chris Sharma ve skalách v Teplicích nad Metují (4)

 Nově v inzerci:
Koupím průvodce | Lezečky La Sportiva Futura (20R) vel. 37 | La Sportiva Olympus | La Sportiva Testarossa | La Sportiva Cobra | Asolo Freney XT MM 10,5 | lyžařská - Snowboardová bunda REAPER nová vel.L | La Sportiva Trango tech woman gtx | Péřová vestaFORCLAZ modrá ve velikosti XXL | Lezení patek |


 Návody:
Jak psát na lezce ...
Lezecké mapy

 Partneři:
Treking.cz
Hledáte si pěkné ubytování v ČR na Váš výlet či dovolenou? Vyberte si na webu MegaUbytko.cz v sekci chaty a chalupy pronájem. Pokud plánujete cestovat na Slovensko a potřebujete ubytovanie na Slovensku, ty nejlepší ubytovací zařízení, chaty, chalupy, roubenky naleznete na stránce chaty na prenájom.

 lezec  diskuse  ankety  odkazy  průvodce  fotky  video  *rss*  ochrana osobních údajů       ceník reklamy Energy Cloud   NetPro systems, s.r.o.