LEZEC  OBCHOD  DISKUSE  INZERCE  ANKETY  ODKAZY  PRŮVODCE  MAPY  FOTKY  VIDEO 

 jméno

 heslo 

 Registrace   |   Paráda, už budu u kruhu! Ale proč je od kruhu vždycky bouldr?
Hledání cesty

Hledání na Lezci

 Metodika
 Trénink
 Ledy
 Skialpy
Knihy
Frankenjura nové průvodce
Průvodce Hřebeny
Novou knížku pro horolezce: Horolezecké povídání

Závody
zrušeno? SP Chamonix (FRA) (11.07)
SP Briançon (FRA) (21.08)
ČP v boulderingu Teplice nad Metují (28.08)

Žebříček
Cesty:
1.Ondra 13163
2.Trojan 11669
3.Pail 11650
Bouldry:
1.Ondra 11903
2.Stráník 11678
3.Stráník 11000
Hory:
1.Ondrášek 7797
2.Skopec 7114
3.Nikita 6543

Výsledky
Rock Empire Český pohár v lezení obtížnost dospělých a mládeže (27.06)
Mistrovství Amerik (24.02)
O dřevěného Krakonoše 2020 (25.01)

Deníčky
4974 lezců
843270 cest
Nové přelezy:
Chameleon 10
Cesta Pro 9+/10-
Inquisitio 10-
Nagini 10-
Sodom 10-
Witchcraft 10-
Blue Velve 9+
Variante S 8+/9-
Glücksfabr 9
La Reina D 7c

Stěny
Boulder bar Točna - Jihlava
Big Wall - Praha 9 - Vysočany
Boulder Bar - Praha 7

Prodejny
LANEX eshop - Bolatice
Rock Point OC Olympia - Brno
Outdoor Centrum Rock Point Perštýn - Praha 1

Kontakt
REDAKCE:
standalezec.cz
ŠÉFREDAKTOR:
jirkaslezec.cz
INZERCE:
standalezec.cz
IT:
hoplezec.cz

Novinky z Arca

Jistě před podzimní sezónou hodně lezců zajímá, co nového v Arcu. A jelikož vyšel před létem zbrusu nový průvodce, přinášíme něco informací o v něm nově popsaných skalách.

V nově vydaném průvodci Arco 2010, je popsáno 106 oblastí. Nášup čítá 26 nových skal.
Byli jsme se na některých z nich podívat a sestavili jsme stručný popis těch, které nás zaujaly.

Ještě bychom chtěli poznamenat, že ne všechny novinky jsou naprosto nové, některé oblasti jsou takzvaně staronové, to znamená, že se tam dříve lezlo, pak se na ně zapomnělo a nyní je znovu přejistili a zahrnuli do průvodce.


Arco v létě teplota převážně kolem 30 stupňů ve stínu


Na druhé straně lezečtí návštěvníci Arca přišli (možná i nenávratně o jednu skvělou oblast v těsné blízkosti Arca samotného  - oblast  Lagel Tahle oblast byla skvělá na lezení v létě dopoledne a v chladnějším období odpoledne a byly (stále ještě jsou) zde fakt pěkný cesty. Avšak nachází se na soukromém pozemku a její majitel se údajně nepohodl s městem, když mu nedovolili zde stavět dům a oblast lezcům zcela zavřel. Oplotil ji a již se tam není možné dostat
(Pozn. red. : Lezce jsme tam teda viděli lézt, nějaké multipitche, ale nevíme jak se tam dostali)


Laghel, bohužel již off limits (hi res)

foto by © JirkaSPár tipů na lezení v Arcu z nového průvodce:
I v Arcu se dá lézt v létě a Arco není jen Massone. A co víc. Okolí nabízí vyžití pro celou rodinu: válení i sportování, kulturu, dětská hřiště a roztáčení éček na hlavní „shopping“ třídě, místo večeře výbornou zmrzlinu, canoning, via ferrata, cyklistické výlety, koupání a co nás zajímá nejvíc, lezecké oblasti, ve kterých se dá lézt i během parného léta (pokud fouká).


Camarette

Menší oblast (25 cest od 5c – 8a), která se nachází nad vesničkou Pietramurata. Stěna je od dvou hodin ve stínu. Ve stejnou dobu začíná většinou pofukovat vítr, který ustane po 4 hodině. Do oblasti musíte absolvovat rozehřívací výšlap, který zabere okolo 20 minut. Lehčí cesty v levé části stěny jsou technického charakteru – kolmé, místy položené. V pravé části stěny se pohybuje klasifikace cest od 7c do 8a. Tyto cesty jsou ze startu silovějšího charakteru a poté se položí a následuje ladička až k řetězu. Napravo od této stěny výše ve svahu je další stěna s 30 metrovými 7a a 6b+.
Příjezd:
Nejlépe je zaparkovat nad kavárnou New entry, která se nachází po levé straně na začátku obce Pietramurata na silnici z Arca do Sarche (SS 45). Za kavárnou jde stoupá stezka podél plotu pozemku , která se napojí v širší vrstevnicovou cestu po ní doleva až na rozcestí, zde doprava a po asi 200 m do svahu již kamzičí stezkou ke stěnám. 20 min.


Doporučené cesty:
Všechny lehčí cesty v levé časti stěny, pravá část je v dolní části táhle převislá, vršky jsou více méně kolmé, ale často tam ještě bývá obtížná pasáž.
Jack 6c
Il Topo 7a: Vytrvalostní lezení se silovými kroky v převise.
La Classica 7c: Nádherná technická záležitost s několika bouldry
Ikebana 8a: Silový začátek doplněný skokem, poté technické lezení za bočáky, spoďáky a lišty.


Jana leze cestu Nutela, 6b v Camarette

foto by © JirkaSCalvario

Menší oblast (20 cest), která je od centra Arca vzdálená 5 minut autem. Najdete ji naproti známé oblasti Laghel, která je už od minulého roku zavřená. Calvario - zapomenutá oblast s několika cestami - byla otevřená, očištěna a vynýtovaná před dvěma lety. Od pamětníků jsme se dozvěděli, že za dob závodu Rock Masteru skála sloužila jako rozlézací stěna před závodem. Stěna je od dvou hodin ve stínu. V levé části stěny je několik kratších a lehčích cest bouldrovějšího charakteru (1x 5c, 1x 6a, 2x 6b+). S výškou stěny přibývají obtíže a směrem doprava se už klasifikace cest zvedá. Stěna je kolmá až lehce převislá, cesty jsou technické a často špatně čitelné. Nejtěžší cesty mají až 25 metrů a končí vždy bříškem v šedé skále, kde se chyty zjemní a nohy ubudou. O víkendech zde bývá rušno, protože je oblast snadno dostupná a pro rodinky s dětmi ideální.

Příjezd:
Za parkem v centru Arca odbočíte doprava, jako když byste chtěli jet na hrad. Jedete městem až na jeho okraj, zde je doprava možnost zaparkovat a vyjít si na hrad, vy však pokračujete dále po cestě po skalou Laghel, která tvoří jednosměrnou smyčku. Před zákazem vjezdu, se dáte prudce doleva dolů a po 100m zaparkujete v olivovém háji u cesty. Stěna je nad vámi. 3 min.Simona v No name cestě za 7a v oblasti Calvario

foto by © JirkaS


Doporučené cesty:
Vibrafono, 6a
Bolle Di Sapone, 6c
Senza Nome, 7a: Obtížnostně vyvážená na techniku nohou náročná cesta. Nástup vpravo od cesty Bolle di Sapone, 6c+.
Gandalf, 7c: Krásná technická cesta. Nejtěžší je závěrečné bříško v šedé skále za malé chyty s minimem stupů.
7c/c+
JCD, 8a: Chleba se láme v závěrečném bříšku, podle místních spíš 8a+

Limarock

Opět menší oblast (10 cest od 6b+ do 8a+), která se nachází nad Sarche směrem do Madonny di Campiglio. Stěna je ve stínu celý den. Cesty vedou v převislé (8a a 8a+) a kolmé skále a jsou technické a vytrvalostní. V této oblasti si zalezou pokročilejší lezci, neboť z 10 cest jsou jenom tři lehké.

Příjezd: Stoupáte po silnici nad Sarche směrem do Madonny di Campiglio. Za třetím tunelem s názvem Limarock zaparkujete na odpočívadle po levé straně a přejdete na druhou stranu, odkud pokračujete po nepoužívané silnici k oblasti. Stěnu nelze minout. Narazíte na ní už po 200 metrech.


Doporučené cesty:  
Omar, 6c+: Těžký nástup, jemný balanc a natahovačka. Zbytek pěkné pádlování po koutospáře.
Moka, 7a+: Bouldrový začátek, který pokračuje náročným přechodem pod sokolíkové křídlo do kolmé stěny a geniálním závěrem přes malý převis.
Cren, 8a: Cesta začíná nepříjemným oblým sokolem, kterým dolezete ke druhé expresce. Pak přijde na řadu zajímavý boulder přes bočáky. Poté už stačí vydržet vytrvalostní stěnku k řetězu.
8a+: Technický žlábek ke třetí expresce, poté několik skoků v převislé stěnce.


JirkaS v cestě Omar, 6c+oblasti Limarock

foto by © Jana Lukášová


Val Algone
Ideální oblast pro lezce, kteří lezou cesty v obtížnosti 5c až 7a+. Tato oblast se nachází ve výšce 957 metrů a v letních měsících zde bývá příjemně. Oblast je situována u řeky, kterou musíte po zaparkování přejít. Stěna je otočená na východ.
Všechny cesty mají do 20 metrů. Jsou vytrvalostního charakteru po oblejších chytech.

Příjezd: V Sarche se vydáte směrem na Madonnu di Campiglio (po SS 237) po osmi km na konci stoupání odbočte na S. Lorenzo . Přejeďte most Ponte dei Servi a po 1,3 km dosáhnete vesnice Villa in Banale. Doleva zatočte na Stenico do kterého je to 4 km. Zde na násměstí zatočte na Tione (SP 34) a jeďte až k mostu Ponte del Liasan (asi 4 km). Hned za mostem zatočte doprava na Valle Algone, jeďte 2,2 km až dojedete ke dvěma rozšířením silnice (parking) pod skalou. Ke skále 1 min.

Comano
Do Comana si je potřeba přivstat, protože už ve tři hodiny se do levé části stěny začíná plížit slunko. Určitě to ale stojí za to. Kolmé cesty po lištách jsou dlouhé 20 metrů. Na pohled vypadají těžce, ale chyty jsou ostré a často pozitivnější než se jeví odspodu. V oblasti je okolo 20 cest od 5 do 8a. Nejvíc je 7béček.
Příjezd: V Sarche se vydáte směrem na Madonnu di Campiglio (po SS 237) po osmi km na konci stoupání pokračujete na Terme di Comano projeďte skrze městečko dále projeďte vesnici Ponte Arche doleva před mostem na Godenzo. V Godenzu téměř na konci obce doleva stoupáme dále na již značené Comano. V Comanu zatočte doprava u kostela trattoria je po levé straně. Dále stoupáte vzhůru lesem 200-300m nad třetí zátočinou je rozšíření silnice. Kde zaparkujete a po levé straně již jsou viditelné přes les skály. 5 min chůze.

Doporučené cesty:
Cuba Libre, 7b+: Boulder u druhé expresky a pak už jen vydržet
Tangenziale, 7b: To nejlepší na závěr…
Spinachi, 7a+: Krásná vyrovnaná ladička
Gronda, 6c+
Dritdreiciod,i 6a

Climax
Climax nabízí zvláštní lezení technického charakteru. Na spoďácích, oblých lištách a jiných záludných chytech se je potřeba pořádně „kroutit“. I když se zdá napoprvé lezení hodně divné, nenechte se odradit. Prostě nejde jen o sílu. Na stěnu přestává svítit slunce po jedné hodině. V oblasti jsou čtyři cesty v obtížnosti 6, dvě 7a, tři 7b, jedno 8a, jedno 8a+/b, jedno 8a+, jedno 7c+.

Příjezd: Jeďte směrem na Trento a za Sarche za jezerem (jezero Toblino) ještě před tím, než přejede most zatočte doleva na Santa Massenza nebo na parkovišti u elektrárny před vesnicí. Za restaurací se vydáte doleva mezi baráky a poté lesem do prudkého kopce. Sledujte stezku, která bude postupně odbočovat doleva až vás zavede do oblasti. Výstup trvá přibližně 10 minut.

Doporučené cesty:
Col Cul 8a: Krásná silová a technická záležitost neobvyklého charakteru - cesta totiž vede spárou, ale nebojte bez „žáby“ se obejdete. Občas ze spáry vybočíte do chytů okolo, ale na nejtěžší boulder a závěrečnou ladičku bez noh se do ní zase vrátíte.
Vixen 7c+: Silový boulder dole, pak je třeba práce nohou.Regina del Lago
Oblast pro softmovery je zde nová oblast, která je mimo netradiční okruh skal. nachází se téměř u Laga nedaleko Rivy. Které nabízí spíše klehčí cesty a nádherný výhled neboť se rozprostírá přímo nad Lagem. Dohromady ve čtyřech sektorech najdete 52 cest, dokonce i více-délkové.


Arco už žije nadcházejícím světovým pohárem 

foto by © JirkaS


Další zajímavosti:

La Sportiva index:
Testarossa 99,- Euro
Solution  98,- Euro
Miura VS 98,- Euro
Miura  89,- Euro
Miura Woman  89,- Euro
Katana 88,- Euro
Viper 49,- Euro
Cobra 65,- Euro
Toto jsou oficiální ceny v La Sportiva shopu, Red Point má ceny La Sportiv asi o 3 až 5 Euro nižší.

Podlepování bot v ulici Via Ferrera nedaleko pěší zóny. Další z možností pro podlepení bot je přímo naproti Red Pointu.V Massone lezec ve spáře La Fessura …, 7a+

foto by © JirkaSPohled na noční Arco (hi res)

foto by © JirkaS
Zdroje:


Recenze nového průvodce na Arco Průvodce Arco


Simona, JirkaS   [úpravy] 09:24 13.09.2010Tisk 

Reklama:


Související články:

Komentáře

     
...nové příspěvkyNový komentář 

 Val Algone12:30:13 13.09.2010
Do Val Algone opravdu stoji za to si zajet, i kdyz je to z Arca docela daleko (a do kopce!), optimalni v parnych dnech. Cesty dost jineho charakteru nez dole v Arcu, dobre si tu zalezou i slabsi povahy (6a-6b).

Na zaver dne doporucuji nelitovat benzinu a vyjet po asfaltce, ktera vede podel skal, az na jeji konec, k utulne hospudce Rifugio XX :). Ocitnete se totiz najednou misto ve stredozemsky vyprahle vegetaci Arca/Algone v horskem prostredi Brenty (pozor na medvedy!).

Pekne polezeni,

  Lenka K.
Lenka K.odpovědět 

 Chytám slinu12:43:48 13.09.2010
Pěkný článek, už se tam těším.
 martanodpovědět 
 Re: nechytám slinu, nechci na zmrzlinu!19:22:06 13.09.2010
bohužel tam jako každej rok musim a protože vim, co mě tam čeká vůbec se netěšim. ještě že je cestou do arka pár pěknejch žulovejch skalek, kde se dá přibrzdit a tím návštěvu zkrátit - max. na 2dny. Dík za novýho průvodce, ale ničemu nevěřte!:)
A.odpovědět 
  Re: nechytám slinu, nechci na zmrzlinu!00:15:59 14.09.2010
Naštěstí tam nemusím, ale i letos bych se tam rád podíval, jestli to ještě stihnu. Nebo holt až jindy. Nějaká ta skála kde tolik lidí nebude se tam taky najde.
martanodpovědět 

 instantni lezeni22:24:32 13.09.2010
Vlastne nevim jak takovehle clanky komentovat. V Arcu jsem byl vseho vsudy dvakrat, naposledy 2007, jednou s uplne starym pruvodcem a pak s tim co predchazel tomu soucasnemu vydani. Zamerne jsem se vyhnul Massone, Gole, kdyz jsem prijel do San Sira, tak jsem se proklinal, protoze jsem tam potkal lidi, se kterejma jsem lezl tejden pred tim v Jure a v zime v Turecku.
Z tech vyse jmenovanych oblasti v clanku jsem za tech pet dnu meho lezeckeho zivota v Arcu navstivil 4-5. Proste jsem si je bud nasel v pruvodci, nebo, prekvapive, jsem se zeptal mistnich, kde je to hezky a nasel je i kdyz v pruvodci nebyly.
Proc tohle pisu? protoze nevim, zda je dobre vytvaret takovouhle instantni nabidku destinaci. Napisem si tady, kde je to hezky, prestoze kazdej mame koupenyho nebo kopirovanyho pruvodce, programy do cest, ktery jsou inflacni a ktery ne, ty inflacni pak vsichni vylezem, voklouzem a zapíšem. Jasne, vlastne nejsem jinej, ale nekdy si rad vzpomenu jaky to bylo pred tim, nez jsem vedel ze v Jure se spi v altanu u ..., je tam ten kamenej stul, potom taky jsou dva ty altany a podium u ty velky, no jak se ten strom jmenuje a pak ze jo stodola s barem v ... a taky Hohe ... a urcite vylez Dalu je super, na kafco jedine do Potiku urcite lepsi nez industrial pod Sysifem ...
Nemyslim to zle, clanek dal urcite praci, ale proste si nemyslim, ze je to dobrej trend ...
A ted hrrr na me! 

J.odpovědět 
 Re: instantni lezeni23:47:01 13.09.2010
Čus, do Arca jezdím hodně často. Problém není s tím, že by tam bylo čím dál víc čechů, spíš mi přijde, že jich je tam čím dál míň. Možná lidi nemaj prachy. Ale němců je mraky - hlavně cyklisti a turisti. Takže nemyslím, že teď se vydaj do Arca stocky lidí, protože vyšel tenhle článek. Většina lidí to zná, ti co tam chtěli jet, už tam byli a někdo tam jezdí opakovaně. Ale je škoda, že v Arcu není čistě lezeckej kemp nebo čistě lezecká hospoda - prostě takovej lezeckej meeting point. V kempu je to samej biker a lezci tam jsou vlastně v menšině.
Liborodpovědět 
 Re: instantni lezeni00:09:15 14.09.2010
Zkus inverzní výběr

Dík za zajímavý názor. Já si nemyslím, že se jedná o nějaké instantní informace a že se jedná o nedobrý trend sdílení informací na Lezci. I když takto analyticky to nějak neřešíme. Informace o lezení, se snažíme přinášet, protože nás baví lezení samotné a často následné sdílení radosti z toho lezení je pro nás určitou sekundární radostí. Tohle je navíc lezeckej web, takže o čem jiném psát?

Arco znám, jen když tupě vynásobím počtem návštěv, asi 6 krát lépe než ty. Přesto jsem navštívil asi jen 1 osminu oblastí, které Arco nabízí. Proto si myslím, že článek je zajímavým, protože, pomůže vybrat oblast, kde si zalezu, kde to pro mě nebude třeba příliš lehké, nebo naopak.
Sportovních oblastí je jen v Arcu přes 100 (multi pitche je kapitola sama pro sebe), pokud se tedy někdo nechce potkávat s ostatními lezci, má téměř neomezený prostor, ba co víc, může jet na místa neznámá, nikde necitovaná, sice s rizikem, že lezení bude mizerné, ale pravděpodobnost, že tam bude nerušen a chyty a stupy panenské, je vysoká. Prostě stačí provést jen pouhý inverzní výběr a vida jakou má, zatracované sdílení přes world wide web, čarovnou moc.

Až příště pojedu do Arca tak se záměrně nevyhnu Massone, stavím se i v Gole a když přijedu do San Sira a budou tam ti, co jsem s nima lezl v Juře a v Turecku bude to moc fajn. Těším se na vás pacholci.
 jirkasodpovědět 
  Re: instantni lezeni09:16:02 14.09.2010
Presne toto robievam ja v Tatroch alebo aj inde v Alpach. Vyberiem si cestu, ktoru nikto nechce liezt a potom sme na nej sami. Sice je to vsetko po vlastnom, neznamym zle popisanym terenom, casto sutrovite, lavinozne, atd... ale zato sranda a romantika :))))
Ericodpovědět 
   Re: instantni lezeni21:31:02 15.09.2010
Nie každý chce byť záhradkárom.
odpovědět 
    Re: instantni lezeni09:17:44 17.09.2010
z teba musia mat zachranary v horskych chatach radost.
mifoodpovědět 
  Re: instantni lezeni11:43:47 14.09.2010
tak tak, navsteva bruslarskeho centra v massone je v podstate zivotni jistota. Potkavani furt stejnych xichtu ve skalach to same , navic to navozuje pocit bezpeci tlupy (jen nesmi byt z polska, ze).
A hlavne mile J! vo tech fakticky tajnejch a nejtajnejsich sektorech se bez tak z principu nepise, tak bud v klidu. Az je tajnustkari voklouzou a zaslemej, tak se o nich instantne dovime:)


lacoodpovědět 
   Re: instantni lezeni11:48:58 14.09.2010
...to bylo pro J. zhora, ne pro Js...
 l.odpovědět 

 A kde jsou ty nové?19:38:44 14.09.2010
Novým průvodcem jsem narychlo listoval a nekoupil si ho s tím, že si ho prolistuji důkladněji a že do té doby mi bohatě stačí předchozí vydání. Prostě chci vědět, že se ty nové oblastí za 30 éček vyplatí. Od tohoto článku jsem čekal, že mi trochu pomůže, což se nestalo. Jsou zde popsány jen 2 nové oblasti, z toho jedna od dost stručněji než ostatní.
Bídaodpovědět 
 Re: A kde jsou ty nové?21:22:45 14.09.2010
Cau Bida. No kdybych měl ten starší, tak bych si asi hned novej nekupoval. Nektere novinky se nachazejí třeba nad Trentem na druhé straně udoli. Si je jen dopln do knizky.
 jirkasodpovědět 
  Re: A kde jsou ty nové?02:07:08 17.09.2010
Jo, ty jsou v tom starém taky :-)
Bídaodpovědět 

 Ubytování22:08:20 15.09.2010
Ahoj, nevíte někdo o hezkém ubytování v Arcu za rozumný peníz? Nějaký apartmán, penzion, hotel. Díky moc!
Cyrilodpovědět 
 Re: Ubytování21:57:01 19.09.2010
Nevím jak dnes, ale Arco je předražený kvůli německým surfařům. Raději jeď do Provence, tam je prima žit u každý oblasti a lezení 100x lepší! ;)
Tomodpovědět 

Lezec.cz je hlavním mediálním partnerem ČHS na internetu
 Foto dne:

Grossvenediger. 3666 m
 Databáze cest:
Všechny cesty (145227)
Top cesty v ČR
Top bouldery v ČR
Nejnovější cesty:
Severovýchodní Komín III Křížový Vrch
Hromadný Sex VIIa Křížový Vrch
Senza Nome 6a+ Massi Di Prabi
Dosažitelná VIIa Tisá - Modřín
Cesta Přes Palec VIIa Tisá - Modřín
Nově komentované:
Tanz Der Arroganz 9+/10- Frankenjura
Diplomarbeit 8+/9- Geyikbayiri
Kumm Ombo 10 Višňové
Kumm Ombo 10 Višňové
Tanz Der Arroganz 9+/10- Frankenjura

 Nově v diskusi:
Re: databáze cest | Re: Parkoviště Rájec | Re: Parkoviště Rájec | Re: Parkoviště Rájec | Re: Parkoviště Rájec | Re: Parkoviště Rájec | Re: Parkoviště Rájec | Re: Parkoviště Rájec | Re: Parkoviště Rájec | Re: Parkoviště Rájec |

 Nové komentáře:
Re: Osobní názor | Re: Osobní názor | Re: idol | Re: starsi cisla | Re: idol | Re: Osobní názor | Montoska | Re: Osobní názor | starsi cisla | Re: Osobní názor |

 Kde to vře:
Film o výstupu Kláry Kolouchové na K2 je v kinech (84)
Drama s dobrým koncem (47)
Piolets d'Or 2020 za celoživotní přínos pro Catherine Destivelle (28)
Zafion: Krombholzova cesta na Rajskou věž, Příhrazy (24)
Adam Ondra #76 (21)
Adam Ondra #77 (17)
Pád na Kružberku (14)
IFSC zavádí nový formát závodu v lezení na rychlost (11)
Film o prvosjezdu K2 na lyžích z roku 2018 celý ke zhlédnutí (8)
Smrtelný pád polského horolezce z Dubkeho lávky v Tatrách (7)

 Nově v inzerci:
boty Scarpa | Mačky | Meindl Island Lady MFS Active | Lístky B7 | SIMOND ROCK | PETZL ELIOS | Mammut Hueco Low GTX Women 38 | Statická lana | ztráta Hrubice | La Sportiva Trango Cube GTX |

 Anketa:
Jak dál s magnéziem?
 Magnézium uznat jako standard. Usilovat o povolení Mg ve všech oblastech. Vymáhání zákazu je čistě věcí ochrany přírody. 
 3250 
 Mg povolit od určité obtížnosti. Definovat to a vyjednat to ku shodě mezi ČHS, místní lezeckou komunitou a místní ochranou přírody. Vymáhání případného zákazu je v zájmu všech třech složek a měly by navzájem spolupracovat tak, aby se dojednaná pravidla, pokud možno striktně dodržovala. 
 1338 
 Rozdělit oblasti na klasické a moderní. Klasické – úplný zákaz. Moderní – úplné povolení. Rozdělení vyjednat ku shodě mezi ČHS, místní lezeckou komunitou a místní ochranou přírody. Vymáhání případného zákazu je v zájmu všech třech složek a měly by navzájem spolupracovat tak, aby se dojednané rozdělení, pokud možno striktně dodržovalo. 
 14984 
 Mg zakázat ve všech pískovcových oblastech. Tradice je tradice. Spojit síly mezi ČHS, tradičními lezci a ochranou přírody a zavést to do praxe. 
 1995 

 Návody:
Jak psát na lezce ...
Lezecké mapy

 Partneři:
Treking.cz

 lezec  diskuse  ankety  odkazy  průvodce  fotky  video  *rss*  ochrana osobních údajů       ceník reklamy Energy Cloud   NetPro systems, s.r.o.