LEZEC  OBCHOD  DISKUSE  INZERCE  ANKETY  ODKAZY  PRŮVODCE  MAPY  FOTKY  VIDEO 

 jméno

 heslo 

 Registrace   |   Nelez do cesty na kterou nemáš!
Hledání cesty

Hledání na Lezci

 Metodika
 Trénink
 Oblasti
 Reportáže
Knihy
Nový boulder průvodce po Moravském krasu pokřtěn
Prachovské skály - vyšel nový lezecký průvodce
Sport climbing in Arco - nový průvodce na skalky v Arcu

Závody
ZRUŠENO - Mistrovství ČR bouldering (16.06)
EP mládeže Bruneck (16.06)
Akademické MS Bratislava (20.06)

Žebříček
Cesty:
34.Janošová 10088
35.Brajer 10072
36.Slezák 10062
Bouldry:
34.Zachrdlová 8956
35.Jurča 8906
36.Polčin 8875
Hory:
10.Horáček 3838
11.Štalmach 3732
12.Nehasil 3610

Výsledky
SP Vail (08.06)
EP mládeže Delft (02.06)
ME mládeže Imst (25.05)

Deníčky
4480 lezců
693151 cest
Nové přelezy:
Mein Hund 9+/10-
Odin´s Taf 10
Tschick 9
Liebe Ohne 9
Strašák 9+/10-
Zlomené Sr 8A+/8B
Procesor 11/11+
Proces 11
Rekonstruk 9+
Kudy Hudy? Xc

Stěny
K2-Žilina - Žilina
Lezecká aréna - Jablonec nad Nisou
Gymnázium M. Koperníka - Bílovec

Prodejny
HUDYsport - Brno
HUDYsport - Praha 1
HUDYsport - Ústí nad Labem

Kontakt
REDAKCE:
standalezec.cz
ŠÉFREDAKTOR:
jirkaslezec.cz
INZERCE:
standalezec.cz
IT:
hoplezec.cz

Rozhovor s Angelikou Rainer

ledovou závodnicí

smallLeze od dvanácti let, skály, závody, drytooling a ledy, i vícedélkové cesty.

Angeliko, místem tvého narození je Merano a Jižní Tyrolsko (Itálie) je tvým domovem, takže z toho plyne hned první dotaz. Tvá cesta k lezení a do hor byla přímá nebo jsi se věnovala jiným sportovním aktivitám a s lezeckým sportem začala až později?
Jako dítě jsem zkoušela různé sporty. Jeden rok jsem plavala, několik let jezdila na koni. Učila jsem se jezdit na jednokolce a začínala s gymnastikou. Když mi bylo dvanáct let, otevřeli u nás ve městě novou umělou stěnu a já jsem se zapsala do lezeckého kurzu. Na půl roku pro mne všechny ostatní sportovní aktivity přestali existovat a lezení mi připadalo pro mne osobně jako ta jediná pravá věc. Byla jsem jím zcela pohlcena a fascinována.

Je poměrně neobvyklé, když dívka miluje lezení v ledu, protože většinou je v jeho průběhu zima a někdy je lezení taky pěkně nebezpečné. Co bylo pro tebe impulsem, aby jsi se začala touto lezeckou disciplínou zabývat a hlavně je lezení ledů a drytooling pro tebe osobně tou skutečně nejoblíbenější lezeckou disciplínou?
No tak to máš pravdu, při lezení v ledu je někdy fakt pěkná zima! :-)
S lezením v ledu jsem začala když mi bylo 18. Měla jsem za sebou bohatou zkušenost ze sportovního lezení a lezení v ledu a drytooling byly zajímavou příležitostí učit se novým věcem. Bylo opravdu zajímavé učit se nové techniky a poznávat jinou lezeckou disciplínu.

K druhé části otázky...
Mám ráda skalní lezení i lezení v ledu a je pro mne nemožné říct, kterou z těchto lezeckých disciplín preferuji víc. Při skalním lezení cítíš přímý kontakt konečků prstů a skály, cítíš detail každého chytu. U lezení v ledu a při drytoolingu vnímáš chyty skrze hroty zbraní. To je zprostředkované a tím pádem někdy pěkně obtížné a potřebuješ hodně dobrou zkušenost a techniku.

Řada lidí naplno propadla lezení, protože říkají: „Lezení je více něž jen sport“. Čím Je lezení a horolezectví pro tebe. Jsi dvojnásobná světová šampionka, evropská šampionka a vítězka IWC 2012 v drytoolingu na obtížnost. Ale také lezeš vícedélkové cesty v Dolomitech. Pro tebe osobně je lezení více „sport“ nebo spíše plnohodnotná součást života, „životní styl“?
Pro mne osobně je lezení určitě víc než „sport“. Žiji mezi horami, hory vidím každý den, jsou mojí součástí. Jako dítě jsem milovala horské túry se svojí mámou. Lezení je nádherný sport jehož součástí je být „venku“ v přírodě a užívat si radost společně s přáteli. Během lezeckých výjezdů po světě člověk poznává nová místa, jiné kultury. Pro mne osobně je velmi důležité zvyšovat úroveň lezecké dovednosti, zkoušet vylézt těžké cesty, ale stejně tak si užít bezstarostný lezecký den pohody na sluníčku. Myslím, že bez sportovní aktivity v horském prostředí bych byla nešťastná.

Většina lidí dnes preferuje lezení na umělých stěnách a bezpečné sportovní lezení. V České republice lezeme také na pískovci, kde jsou výstupy často ne tak těžké fyzicky, jako spíše psychicky. Co je pro tebe větší cíl? Fyzicky extrémně náročná, ale bezpečná cesta, nebo psychicky náročné lezení. Někteří lidé mají rádi obojí, co ty? V roce 2008 jsi vylezla vícedélkové 8a na Piz Ciavaces v Dolomitech. Máš i nějaké další plány v Dolomitech nebo mixových terénech západních Alp?
Osobně v tuto chvíli preferuji těžké, ale objektivně bezpečné cesty. To ale neznamená, že nechci lézt vícedélkové cesty. Via Italia na Piz Ciavaces byla úžasnou cestou. 250 metrů lezení a velmi dobré jištění, takže nebylo potřeba zakládat vlastní. V příštích letech bych se chtěla více věnovat vícedélkovému lezení v tomto stylu. Je pro mne velmi zajímavé posunout svou úroveň ve sportovních jednodélkových cestách do vícedélek.


skály

foto © archiv Angelika RainerKirov

foto © archiv Angelika RainerKorea

foto © archiv Angelika RainerVia Italia 61

foto © archiv Angelika Rainerna pódiu světového poháru

foto © archiv Angelika Rainer


Možná jsme se doteď příliš bavili o tvém přístupu k lezení, ale co tak se zeptat na tvou rodinu? Vím, že mnoho rodičů má problém, když jejich dcera začne chodit s horolezcem. Když pak sama začne lézt, bývá to mnohdy značný problém. Máš představu jak tvé lezecké aktivity vnímá tvá rodina?
Na horské tůry jsem začala chodit s mojí mámou. Byla to máma, která mne zapsala do lezeckého kurzu, protože se domnívala, že lezení by pro mne mohlo být tím pravým sportem. Sama ráda chodí do hor a tak myslím, že rozumí tomu, co při lezení prožívám. Myslím, že více než obavy z mého lezení má radost když se mi podaří vylézt nový výstup, nebo se mi zadaří na závodech.

Většinová populace vnímá lezení stále jako sport „tvrdých hochů“. Jaký je tvůj názor na takto „genderově“ postavený pohled?
Nyní existuje stále více a více lezeckých stěn na kterých začíná s lezením více dívek. Následně stále více dívek začíná i slezením na skalách. Lezení ledů je stále spíše mužskou záležitostí a seriózně se mu věnuje opravdu pár dívek, ale myslím si, že i v tomto lezeckém odvětví bude počet dívek narůstat. Myslím, že právě pro dívky, které nechtějí pouze myslet na nakupování a polehávání na slunci je výzvou posouvat sami sebe a zkoušet nové sporty.

V roce 2008 jsi ukončila bakalářské studium na zemědělské univerzitě v Bolzanu a nyní pracuješ ve výzkumném centru. To znamená, že nejsi profesionálním lezcem. Myslím, že není jednoduché skloubit studium nebo práci s velmi seriózním lezením, Jaký je tedy poměr tvého tréninku, lezení a času stráveného v práci?
Když jsem studovala, bylo opravdu těžké pořádně trénovat a pořádně studovat. Na závody jsem jezdila s knihami a zkoušky jsem dělala mezi závody a tréninkem. Čas pro trénink byl vyhrazen až večer, po ukončení studijních povinností.
Bylo pro mne velmi důležité ukončit studium v řádném studijním čase, bez prodlužování, a právě to na tom bylo nejtěžší. Nyní pracuji na částečný úvazek ve výzkumném centru a mám tu práci opravdu ráda. Díky částečnému úvazku tak mám nyní více času na trénink i lezení a tato kombinace mi přijde perfektní.

Chtěl bych ti poděkovat za zodpovězení někdy i poměrně osobních otázek. Možná na závěr našeho rozhovoru ještě jedna lezecká. Co je pro rok 2013 pro tebe největším cílem?
Za pár dní začne nové kolo světového poháru v ledolezení a já doufám, že se mi bude v závodech dařit. Pak bych určitě chtěla na jaře vyzkoušet nějaké těžké sportovní lezení a možná se zkusit v létě podívat za nějakým lezením v domácích Dolomitech.
Člověk má tak velké množství plánů, a tak málo času.... :-)


Portrét

foto © archiv Angelika Rainer


Odkazy:
Angelika-rainer.com
It.wikipedia.org

Radek Lienerth   [úpravy] 09:10 19.01.2013Tisk 

Reklama:


Související články:

Komentáře

     
...nové příspěvkyNový komentář 

 jen tak dal10:28:41 19.01.2013
Dik za rozhovor!
odpovědět 

 Fajn14:01:15 19.01.2013
Šikovná holčina.
Steveodpovědět 

Lezec.cz je hlavním mediálním partnerem ČHS na internetu
 Foto dne:

Nová cesta
 Databáze cest:
Všechny cesty (127419)
Top cesty v ČR
Top bouldery v ČR
Nejnovější cesty:
Mit Dach Und Krach 8+ Frankenjura
Neuer Riss 6+ Frankenjura
Une Trace Exciusive 6c+ Roches D`Orvin
Medvedička 7B+ Chtelnica
Hviezdny Hodinár 7A+ Chtelnica
Nově komentované:
Procesor 11/11+ Višňové
Promenáda 3 Čtyři Palice
Levá Hrana 5 Skály U Držkové
Procesor 11/11+ Višňové
Procesor 11/11+ Višňové

 Nově v diskusi:
topíčko - Srbsko | Re: Spani ve Francii | kuba konečný | Re: Spani ve Francii | Re: Samolepka Black Diamond | Re: Samolepka Black Diamond | Re: Samolepka Black Diamond | Re: Samolepka Black Diamond | Re: Samolepka Black Diamond | Re: Lezení ve Slovinsku |

 Nové komentáře:
Re: Předmět debaty | Re: Dětinskost? | Re: Předmět debaty | Gratulace | Re: Předmět debaty | Re: Dětinskost? | Re: Předmět debaty | Re: Dětinskost? | Předmět debaty | Re: Borhák |

 Kde to vře:
Vypadlý bh na Čimě v Brné v Ústí nad Labem (234)
Rotte fluh (19)
Školní Boulder Pohár 2018 (14)
Akademické mistrovství světa v lezení Bratislava (13)
Klára Kolouchová se vrací po 2 letech na K2 (9)
Martin Stráník přelezl nový boulder za 8C v Moravském Krasu (4)
2. kolo Boulderděti. Slunce, vedro i Superfinále! (3)
Water Boulder Games 2018 (2)
Martin Stráník: rozhovor nejen o závodní sezóně (1)

 Nově v inzerci:
tatry | Limský záliv | Ženu z Olomouce? | Koupim petzl connect adjust | Asolo Eiger GV | Společně do hor | Pilka na dlouhé násadě - pinoha | spacák Marmot | boty Meindl udine vel.8 | Petzl Nomic |

 Anketa:
Mám zájem o koupi průvodce:
 1 jeden díl: Severní Morava 
 2256 
 2 jeden díl: Východní Morava 
 1882 
 3 jeden díl: Jižní Morava 
 1812 
 4 dva díly: Východní a Jižní Morava 
 1752 
 5 dva díly: Severní a Jižní Morava 
 1729 
 6 dva díly: Severní a Východní Morava 
 1813 
 7 všechny tři díly 
 1954 

Cestovní pojištění
na lezecké zájezdy:

 Návody:
Jak psát na lezce ...
Lezecké mapy

 lezec  diskuse  ankety  odkazy  průvodce  fotky  video  *rss*  ochrana osobních údajů       ceník reklamy Energy Cloud   NetPro systems, s.r.o.