LEZEC  OBCHOD  DISKUSE  INZERCE  ANKETY  ODKAZY  PRŮVODCE  MAPY  FOTKY  VIDEO 

 jméno

 heslo 

 Registrace   |   Dobrej horolezec udělá s kruhem 4 metry. Skočí, přitáhne, sedne, stoupne a odrazí se.
Hledání cesty

Hledání na Lezci

 Metodika
 Trénink
 Oblasti
 Reportáže
Knihy
Novou knížku pro horolezce: Horolezecké povídání
Adam Ondra vydává další knihu
Hory byly jejich osudem

Závody
SP v ledolezení Švýcarsko (23.01)
O dřevěného Krakonoše 2020 (25.01)
JIHOČESKÝ BOULDERINGOVÝ POHÁR PÍSEK 2020 (25.01)

Žebříček
Cesty:
37.Kotrbová 10003
38.Nyéki 9982
39.Griger 9982
Bouldry:
37.Karlík 8753
38.Šípek 8603
39.Balabán 8603
Hory:
21.Punčochář 2594
22.Nehasil 2588
23.JPPP 2485

Výsledky
Kvalifikace na olympiádu (28.11)
SP v boulderingu Wujiang (CHN) (04.05)
SP v boulderingu Chongqing (CHN) (27.04)

Deníčky
4773 lezců
792820 cest
Nové přelezy:
Gofio Aska 7b+
The Kessel 8a
I 2 Stordi 7b+
Soundgarde 7c
Schattenli 8a
The Wish 7c
Mega Dave 7c+
Me Gustas 7c
Frida In T 7c
Red Alert 7c+

Stěny
Lezecké centrum Jihlava - Jihlava
Stěnka na VŠE v Praze (stará budova) - Praha 3 - Žižkov
Gekon Boulder bar - Pardubice

Prodejny
HUDYsport - Praha 6
Namche - Outdoor, Travel & Climbinig Center, s.r.o. - Praha 8
HUDYsport - Praha 7

Kontakt
REDAKCE:
standalezec.cz
ŠÉFREDAKTOR:
jirkaslezec.cz
INZERCE:
standalezec.cz
IT:
hoplezec.cz

Rozhovor s Angelikou Rainer

ledovou závodnicí

smallLeze od dvanácti let, skály, závody, drytooling a ledy, i vícedélkové cesty.

Angeliko, místem tvého narození je Merano a Jižní Tyrolsko (Itálie) je tvým domovem, takže z toho plyne hned první dotaz. Tvá cesta k lezení a do hor byla přímá nebo jsi se věnovala jiným sportovním aktivitám a s lezeckým sportem začala až později?
Jako dítě jsem zkoušela různé sporty. Jeden rok jsem plavala, několik let jezdila na koni. Učila jsem se jezdit na jednokolce a začínala s gymnastikou. Když mi bylo dvanáct let, otevřeli u nás ve městě novou umělou stěnu a já jsem se zapsala do lezeckého kurzu. Na půl roku pro mne všechny ostatní sportovní aktivity přestali existovat a lezení mi připadalo pro mne osobně jako ta jediná pravá věc. Byla jsem jím zcela pohlcena a fascinována.

Je poměrně neobvyklé, když dívka miluje lezení v ledu, protože většinou je v jeho průběhu zima a někdy je lezení taky pěkně nebezpečné. Co bylo pro tebe impulsem, aby jsi se začala touto lezeckou disciplínou zabývat a hlavně je lezení ledů a drytooling pro tebe osobně tou skutečně nejoblíbenější lezeckou disciplínou?
No tak to máš pravdu, při lezení v ledu je někdy fakt pěkná zima! :-)
S lezením v ledu jsem začala když mi bylo 18. Měla jsem za sebou bohatou zkušenost ze sportovního lezení a lezení v ledu a drytooling byly zajímavou příležitostí učit se novým věcem. Bylo opravdu zajímavé učit se nové techniky a poznávat jinou lezeckou disciplínu.

K druhé části otázky...
Mám ráda skalní lezení i lezení v ledu a je pro mne nemožné říct, kterou z těchto lezeckých disciplín preferuji víc. Při skalním lezení cítíš přímý kontakt konečků prstů a skály, cítíš detail každého chytu. U lezení v ledu a při drytoolingu vnímáš chyty skrze hroty zbraní. To je zprostředkované a tím pádem někdy pěkně obtížné a potřebuješ hodně dobrou zkušenost a techniku.

Řada lidí naplno propadla lezení, protože říkají: „Lezení je více něž jen sport“. Čím Je lezení a horolezectví pro tebe. Jsi dvojnásobná světová šampionka, evropská šampionka a vítězka IWC 2012 v drytoolingu na obtížnost. Ale také lezeš vícedélkové cesty v Dolomitech. Pro tebe osobně je lezení více „sport“ nebo spíše plnohodnotná součást života, „životní styl“?
Pro mne osobně je lezení určitě víc než „sport“. Žiji mezi horami, hory vidím každý den, jsou mojí součástí. Jako dítě jsem milovala horské túry se svojí mámou. Lezení je nádherný sport jehož součástí je být „venku“ v přírodě a užívat si radost společně s přáteli. Během lezeckých výjezdů po světě člověk poznává nová místa, jiné kultury. Pro mne osobně je velmi důležité zvyšovat úroveň lezecké dovednosti, zkoušet vylézt těžké cesty, ale stejně tak si užít bezstarostný lezecký den pohody na sluníčku. Myslím, že bez sportovní aktivity v horském prostředí bych byla nešťastná.

Většina lidí dnes preferuje lezení na umělých stěnách a bezpečné sportovní lezení. V České republice lezeme také na pískovci, kde jsou výstupy často ne tak těžké fyzicky, jako spíše psychicky. Co je pro tebe větší cíl? Fyzicky extrémně náročná, ale bezpečná cesta, nebo psychicky náročné lezení. Někteří lidé mají rádi obojí, co ty? V roce 2008 jsi vylezla vícedélkové 8a na Piz Ciavaces v Dolomitech. Máš i nějaké další plány v Dolomitech nebo mixových terénech západních Alp?
Osobně v tuto chvíli preferuji těžké, ale objektivně bezpečné cesty. To ale neznamená, že nechci lézt vícedélkové cesty. Via Italia na Piz Ciavaces byla úžasnou cestou. 250 metrů lezení a velmi dobré jištění, takže nebylo potřeba zakládat vlastní. V příštích letech bych se chtěla více věnovat vícedélkovému lezení v tomto stylu. Je pro mne velmi zajímavé posunout svou úroveň ve sportovních jednodélkových cestách do vícedélek.


skály

foto © archiv Angelika RainerKirov

foto © archiv Angelika RainerKorea

foto © archiv Angelika RainerVia Italia 61

foto © archiv Angelika Rainerna pódiu světového poháru

foto © archiv Angelika Rainer


Možná jsme se doteď příliš bavili o tvém přístupu k lezení, ale co tak se zeptat na tvou rodinu? Vím, že mnoho rodičů má problém, když jejich dcera začne chodit s horolezcem. Když pak sama začne lézt, bývá to mnohdy značný problém. Máš představu jak tvé lezecké aktivity vnímá tvá rodina?
Na horské tůry jsem začala chodit s mojí mámou. Byla to máma, která mne zapsala do lezeckého kurzu, protože se domnívala, že lezení by pro mne mohlo být tím pravým sportem. Sama ráda chodí do hor a tak myslím, že rozumí tomu, co při lezení prožívám. Myslím, že více než obavy z mého lezení má radost když se mi podaří vylézt nový výstup, nebo se mi zadaří na závodech.

Většinová populace vnímá lezení stále jako sport „tvrdých hochů“. Jaký je tvůj názor na takto „genderově“ postavený pohled?
Nyní existuje stále více a více lezeckých stěn na kterých začíná s lezením více dívek. Následně stále více dívek začíná i slezením na skalách. Lezení ledů je stále spíše mužskou záležitostí a seriózně se mu věnuje opravdu pár dívek, ale myslím si, že i v tomto lezeckém odvětví bude počet dívek narůstat. Myslím, že právě pro dívky, které nechtějí pouze myslet na nakupování a polehávání na slunci je výzvou posouvat sami sebe a zkoušet nové sporty.

V roce 2008 jsi ukončila bakalářské studium na zemědělské univerzitě v Bolzanu a nyní pracuješ ve výzkumném centru. To znamená, že nejsi profesionálním lezcem. Myslím, že není jednoduché skloubit studium nebo práci s velmi seriózním lezením, Jaký je tedy poměr tvého tréninku, lezení a času stráveného v práci?
Když jsem studovala, bylo opravdu těžké pořádně trénovat a pořádně studovat. Na závody jsem jezdila s knihami a zkoušky jsem dělala mezi závody a tréninkem. Čas pro trénink byl vyhrazen až večer, po ukončení studijních povinností.
Bylo pro mne velmi důležité ukončit studium v řádném studijním čase, bez prodlužování, a právě to na tom bylo nejtěžší. Nyní pracuji na částečný úvazek ve výzkumném centru a mám tu práci opravdu ráda. Díky částečnému úvazku tak mám nyní více času na trénink i lezení a tato kombinace mi přijde perfektní.

Chtěl bych ti poděkovat za zodpovězení někdy i poměrně osobních otázek. Možná na závěr našeho rozhovoru ještě jedna lezecká. Co je pro rok 2013 pro tebe největším cílem?
Za pár dní začne nové kolo světového poháru v ledolezení a já doufám, že se mi bude v závodech dařit. Pak bych určitě chtěla na jaře vyzkoušet nějaké těžké sportovní lezení a možná se zkusit v létě podívat za nějakým lezením v domácích Dolomitech.
Člověk má tak velké množství plánů, a tak málo času.... :-)


Portrét

foto © archiv Angelika Rainer


Odkazy:
Angelika-rainer.com
It.wikipedia.org

Radek Lienerth   [úpravy] 09:10 19.01.2013Tisk 

Reklama:


Související články:

Komentáře

     
...nové příspěvkyNový komentář 

 jen tak dal10:28:41 19.01.2013
Dik za rozhovor!
odpovědět 

 Fajn14:01:15 19.01.2013
Šikovná holčina.
Steveodpovědět 

Lezec.cz je hlavním mediálním partnerem ČHS na internetu
 Foto dne:

La Dottrina Di Nappi Valentina, 8a
 Databáze cest:
Všechny cesty (140784)
Top cesty v ČR
Top bouldery v ČR
Nejnovější cesty:
Digital Macabre 5.10b Tennessee Wall
Finagle 5.9 Tennessee Wall
Le Parc 7a Todra Gorge
Maria Elisa 6b Todra Gorge
Ruina Grande 6c Todra Gorge
Nově komentované:
Bricolor 6b+ Todra Gorge
Stomatologická Hrana 8+ Lom V Doubí
Cukrová Spára 8+ Lom V Doubí
Sin Exceso De Peso 7b Arico Abajo
SZ Hrana 3 Dolina Zeleného Plesa

 Nově v diskusi:
Re: vařiče na cestách | Re: Bouldrovka Mardid | Průvodce na Korsiku | Re: Film Autana | Re: Film Autana | Re: Slovenský ráj - Ledy | Film Autana | Re: Antihydral | Re: Antihydral | Re: Antihydral |

 Nové komentáře:
Re: Aconcagua 2000 | Re: Aconcagua 2000 | Re: Poděkování | Re: Aconcagua 2000 | Re: Aconcagua 2000 | Re: Pivo | Sikovna | Re: Pivo | Re: Jak napsal Jirous | Re: Aconcagua 2000 |

 Kde to vře:
Hnátolam (97)
Adam Ondra: Road to Tokyo # 48 (61)
Video: Chris Sharma leze DWS za 8c+/9a na Mallorce (27)
Rozbor nehody na Žabím koni v Tatrách (24)
Adam Ondra: Road to Tokyo # 49 (20)
Extrémní sjezdy na lyžích největších tatranských stěn (16)
Rekord ve výstupu na Aconcaguu (6962m) (15)
Webová kamera Roviště (10)
Po pádu laviny v Nepálu u Annapurny se pohřešuje sedm lidí (5)
Open závody v lezení pro děti a mládež (5)

 Nově v inzerci:
La Sportiva TX4 Men Carbon/Flame- vel. 45 | Backcountry běžky Sporten Expedition 160 | nízké trekovky zn. Asolo vel.43 2/3 | Statická a dynamická lana | ruské šrouby | Švýcarská známka 2020 | Testarossy | Millet Odysee 60+10 | nahradni dily scarpa | skialpové lyžáky |

 Anketa:
Pokousalo vás při lezení nějaké zvíře?
 Ano, plch/myš 
 217 
 Ano, netopýr 
 131 
 Ano, had 
 126 
 Ano, jiné 
 177 
 Ne 
 379 

 Návody:
Jak psát na lezce ...
Lezecké mapy

 Partneři:
Treking.cz

 lezec  diskuse  ankety  odkazy  průvodce  fotky  video  *rss*  ochrana osobních údajů       ceník reklamy Energy Cloud   NetPro systems, s.r.o.