LEZEC  OBCHOD  DISKUSE  INZERCE  ANKETY  ODKAZY  PRŮVODCE  MAPY  FOTKY  VIDEO 

 jméno

 heslo 

 Registrace   |   Když už nemůžeš rukama, začni konečně lézt nohama.
Hledání cesty

Hledání na Lezci

 Metodika
 Trénink
 Oblasti
 Reportáže
Knihy
Kletterführer Elbtal
Ostravský křest knihy Navždy první
Nové průvodce světových oblastí na Lezci

Závody
Flash Boulder Cup - Junior (21.09)
3. kolo Slánské pohody (16.10)
Ruzyňskáliga (16.11)

Žebříček
Cesty:
1.Konečný 13050
2.Ondra 11934
3.Vopat 11866
Bouldry:
1.Stráník 11575
2.Jungling 11050
3.Stráník 10925
Hory:
1.Skopec 7269
2.Novák 6885
3.Zaoral 6003

Výsledky
SP v boulderingu Wujiang (CHN) (04.05)
SP v boulderingu Chongqing (CHN) (27.04)
SP v boulderingu Moskva (13.04)

Deníčky
4695 lezců
762736 cest
Nové přelezy:
Slow Food 8b+
Siamo Fuor 7b+
Il Nano Gh 7c
People Mov 7b
Mama In Th 9-/9
Spitzenspo 9
Casse Toi 7c+
La Sombra 8b+
Orgasmica 7b
El Sici 7b+

Stěny
Zubří - Zubří
K2 - stěna už neexistuje - Plzeň
Eset Centrum - Praha 2

Prodejny
SAMBAR sport Kladno - Kladno - Kročehlavy
HUDYsport - Praha 1
Rock Point Liberec - Liberec 1

Kontakt
REDAKCE:
standalezec.cz
ŠÉFREDAKTOR:
jirkaslezec.cz
INZERCE:
standalezec.cz
IT:
hoplezec.cz

Exkluzivní interview: Anna Stöhr a Kilian Fischhuber

smallNa webu KAIRN.com se v polovině prosince objevil moc pěkný rozhovor s Annou Stöhr a Kilianem Fischhuberem, hvězdným lezeckým párem z Rakouska, jehož překlad byl zveřejněn na blogu BORDEL Teamu.

Rozhovor vedl: Pierre Délas pro KAIRN.com
Překlad: peliska
15. prosince 2014

Od kdy závodíte na mezinárodním poli?

Anna: V kategorii mladých jsem debutovala v roce 2002, potom v roce 2004 jsem začala jezdit na světové poháry v 16 letech. A poté jsem rychle začala závodit na světovém poháru dospělých. Čili je to 10 let.

Kilian: Můj první světový pohár byl ve Francii, v Grenoblu v roce 1999.

Kdy a jak jste začali lézt?

Anna: Začala jsem lézt jako velmi malá s mými rodiči. Spolu s mojí sestrou mě velmi brzy začali brát na skály. V osmi letech jsem se přidala k lezecké skupině dětí v Innsbrucku. A od té doby jsem lezla stále více a více.

Kilian: Já jsem začal s lezením v roce 1995 v jedenácti letech. Začal jsem lézt v okolí mého domova a trochu v hale. Lidé, se kterými jsem lezl, často lezli po skalách ve Slovinsku, Itálii, Francie. Z toho důvodu jsem v mých začátcích hodně lezl venku. To bylo hodně pro zábavu, moc mi to nešlo, měl jsem základní techniku, hodně jsem se bál. Neuměl jsem lézt hlavou, bylo to příšerné. Tyto lezecké výjezdy mi jistým způsobem vytvořily základy, protože od roku 1995 jsem začal jezdit ven každý rok.

A teď se zeptám, kde a kdy jste se potkali?

Anna: Potkali jsme se na závodech mládeže, znali jsme se dlouho, protože jsme oba byli v rakouském týmu. Ale jako pár jsme spolu od roku 2008.
foto by © Kairn.comNa co jste nejvíc pyšní, co se lezení týče?

Anna: Pro mě je těžké vybrat si jen jednu věc, dva nebo tři závody pro mě jsou velmi speciální. Nicméně, samozřejmě když jsi na vrcholu pódia na důležitých závodech, jsi spokojený a to je ten největší úspěch. Ale taky na venkovních bouldrech mám nemálo věcí, na které vzpomínám. Lezeme na mnoha místech po celém světě a tak je pro mě těžké něco vyzdvihnout.

Kilian: U mě je to to samé. Myslím, že ty závody, které jsem vyhrál, byly opravdu parádní. Co se týká lezeckých výjezdů, neexistuje jediná cesta nebo jediný kámen, který by vyčníval, ale spíše výjezd jako celek. Když můžeš objevovat novou zemi, neznámé prostředí, jsi se svými přáteli, objevíš něco, co si chceš vylézt, to je perfektní den. Existuje spousta malých věcí, které zůstanou v mé paměti a které jsou pro mě speciální. Vybrat si ale pouze jeden moment by pro mě byly těžká volba. Protože kdyby jeden byl nejlepší, to by znamenalo, že ty ostatní nejsou. Samozřejmě vyhrát světový pohár pětkrát byl krásný splněný sen. V průběhu deseti let mého života jsem se držel na vrcholu a jsem hrdý na to, že jsem si tuto dobrou úroveň udržel tak dlouho!
foto by © Kairn.comPokuste se popsat Vaše silné a slabé stránky, jak v lezení, tak obecně.

Kilian: Síla, to je Annina silná stránka, získala ji velmi rychle. Může být horší ve svém prvním pokusu, lepší ve druhém a velmi silná ve třetím pokusu. Anna postupuje velmi rychle. Dělala hodně různých sportů, jako jsou horská kola, běh, snowboard, lyže. A když děláte tolik různých sportů, rozvinete mnohem rychleji schopnost se rychle učit. Podle mého názoru to je pro závody velmi důležité, protože máte 5 minut na vylezení bouldru, a já vidím Annu, jak se každým pokusem trochu zlepšuje, zatímco ostatní dělají tu samou chybu v každém pokusu. Na druhou stranu, Anna leze velmi rychle, protože je silná, a může udělat více chyb, než kdyby byla méně silná.

Anna: U Kiliana vnímám, že je silný ve svém lezení, perfektně dávkuje své úsilí. Má velmi dobrou techniku. Jeho slabou stránkou je, řekla bych, … asi vytrvalost.

Kilian: Jo, to je pravda, nemám moc velkou vytrvalost. A potom mám taky problém strávit delší čas v mých projektech.
Anna: Ano, to trochu platí i pro mě.
foto by © Kairn.comRakousko je opravdu velmi dynamická země v oblasti lezení, se svým závodním národním týmem vysoké úrovně, velmi aktivní federací, velmi schopnými trenéry, … Jak si to vysvětlujete a co si o tom myslíte?

Anna: Myslím si, že se to ve skutečnosti hodně změnilo. Protože když jsem v roce 2004 začínala, nebyla federace natolik mocná. Neměli jsme trenéra, ani fyzioterapeuta. Potom, spolu s úspěchy a dobrými výsledky, se věci začaly zlepšovat a nyní máme velmi silnou federaci s velmi aktivními lidmi, kteří tvrdě pracují, aby věci zlepšili k lepšímu. A teď je na tom národní tým velmi dobře.

Kilian: Anna má pravdu, to všechno se hodně zlepšilo. Podle mě je to z toho důvodu, že v týmu je perfektní nálada, velmi přátelská, bez tlaku. Nechci tím říci, že by francouzský národní tým nebyl přátelský, ale myslím si, že ve Francii je na sportovce mnohem více tlaku. V Rakousku je atmosféra více uvolněná a sportovci se tak mohou vyvíjet. Když nejsi dost dobrý, není to vážné. Lezci jsou velmi citliví, všichni jsme odlišní v našich dovednostech a našich pocitech. Lezci jsou jako květiny, ke kterým musíš přistupovat tím nejlepším způsobem, aby se rozvinuly. A Rakousko jde touto cestou. Další věc, kterou vždy říkám je, že jsme dobří, protože máme nyní dobré lezce. Za pět lech jich možná budeme mít víc nebo méně. Opakuji si, že před 10 lety to byla Francie, kdo měl nejlepší lezce. Nyní nemají takové talentované lezce jako Jérôme Meyer, Gérôme Pouvreau, Sandrine Levet. A nyní jsou to lezci z Rakouska, Slovinska, Koreje, Japonska, … Myslím si, že neexistuje magické zaříkávadlo na zisk nejlepšího týmu velmi rychle. Mnoho věcí vstupuje do hry, ale pokud máš talentované lidi, je snazší tým vybudovat.
foto by © Kairn.comZ čeho se skládá váš typický tréninkový den?

Anna: Obyčejně vstaneme, jdeme do haly na ranní dvou až tří hodinový lezecký trénink. Vymýšlíme si bouldry, zkoušíme je, taky děláme specifický trénink jako je campusing. Potom záleží na období, když máme před závody, je to víc v pohodě. Ale náš zimní trénink je více intenzivní.Zdroje:

KOMPLETNÍ PŘEKLAD ROZHOVORU najdete na tomto blogu.

Facebookový profil Bordel Teamu: ZDE

Originál rozhovoru najdete webu Kairn.com

peliska   [úpravy] 08:05 27.12.2014Tisk 

Reklama:


Související články:

Komentáře

     
...nové příspěvkyNový komentář 

 Vrchol pódia není vrchol pódia20:37:07 27.12.2014
Podium = stupně vítězů
pbla4024odpovědět 

 outlet00:14:02 28.12.2014
Atlet = sportovec. A tak by se asi dalo u tohoto google prekladu pokracovat .o) ale jinak dobry.
odpovědět 

 RE11:21:40 28.12.2014
Jj, s těma atletama máš pravdu, ale věřím, že každý to pochopí :-) Já jsem Francouzštinu nedělala x let, takže já říkám díky bohu za google translator.
peliskaodpovědět 

 diky13:57:08 29.12.2014
Super clanek, diky za jeho preklad...malem by mi unikl :)
jedlijaodpovědět 

 Konec lezce cz17:30:44 05.01.2015
No,a takhle to tady je.konecne po dlouhe dobe clanek o lezeni,sice prevzatej ale budiz..no a pod nim 4 komentare.vedle naprosto debilni clanek o nakladech na auto a komentaru nezpocet.kdo tady chodi? Kundy.
odpovědět 
 Re: Konec lezce cz18:27:07 05.01.2015
Třeba se čtou a dělají radost i tyhle články, jen to lidi nemají potřebu tolik komentovat. Kkte...
Willhemodpovědět 
 Re: Konec lezce cz19:29:05 06.01.2015
No hele, upřímně, co bys chtěl pod tím rozhovorem komentovat? Nijak objevný ten rozhovor není, moc unikátních informací, co by někdo, kdo ty dva zná, nevěděl, tam nebylo.

Vlastně jediné, co by se dalo komentovat, je jejich popis fungování rakouského svazu a celkově popis jejich podmínek. Ale to by zase většina lidí tady nepochopila a za současného vedení ČHS je to scifi.

Neměli jsme trenéra, ani fyzioterapeuta. Potom, spolu s úspěchy a dobrými výsledky, se věci začaly zlepšovat a nyní máme velmi silnou federaci s velmi aktivními lidmi, kteří tvrdě pracují, aby věci zlepšili k lepšímu.

A u nás? V repre má ruce Binter s Dichtlovou, kteří nejsou schopni vytrénovat ani dvoje děti, máme nejlepšího lezce na světě, využít toho nedovedeme, ostatní naši nejlepší na repre kašlou (proč asi?), místo fyzioterapeuta se platí měření rukou a nohou.

Takže co bys chtěl komentovat? Jediné, co je po přečtení toho článku možné, je zamáčknout slzu a doufat, že neumětelové a amatéři ze svazu brzy vypadnou a vše poběží normálně. Ale jak je vidět z diskuzí jinde, moc doufat v to nelze, výhodné trafiky se dobrovolně vzdá málokdo a členové ČHS jsou z velké většiny hloupé ovce, takže k uvedenému článku opravdu komentář potřeba nebyl.
odpovědět 
 Re: Konec lezce cz20:09:11 06.01.2015
To o těch kundách jsi to psal už pod článek "Čtyři v autě". A taky ses nepodepsal. Asi seš celkem dost veliký duševní chudák. Nevím, kdo ti co kdo udělal. Každopádně ti máma mohla aspoň v dětství přečíst pár pohádek. Snad by tě to obohatilo...
Frantaodpovědět 

 Skoro už jak Montana...19:12:56 06.01.2015
...ty nej články jsou ty přeložené odjinud :D
Kcháárl odpovědět 

Lezec.cz je hlavním mediálním partnerem ČHS na internetu
 Foto dne:

Pátek třináctýho, 7-
 Databáze cest:
Všechny cesty (136612)
Top cesty v ČR
Top bouldery v ČR
Nejnovější cesty:
Letní Lásky VIIIa Labák - Pravý Břeh
Siamo Fuori Dal Boulder 7b+ Laste
Il Nano Ghisato 7c Laste
Defi 5+ Peilstein
Flatline 7b+ Campill
Nově komentované:
Motykova Cesta IV Velká Studená Dolina
Lusttrust 7C+ Spřežka
Tuhý Ťuhýk 7A+ Spřežka
Motykova Cesta IV Velká Studená Dolina
Vilémovy Kulatiny 9 Koukolova Hora

 Nově v diskusi:
Re: Šablona (tabulkový layout) | Re: Šablona (tabulkový layout) | V pohode | Re: Šablona (tabulkový layout) | Re: Šablona (tabulkový layout) | Za pivo? | Re: Šablona (tabulkový layout) | Re: Šablona (tabulkový layout) | Šablona (tabulkový layout) | Re: Pískovcová klasa |

 Nové komentáře:
Oxygen | Re: Kuba Konečný | Re: Zranění a výkon | Re: Kuba Konečný | Re: Zranění a výkon | Re: Upřímnou soustrast | kruzajs element! | Upřímnou soustrast | Upřímnou soustrast | Komedie |

 Kde to vře:
Pád horolezce v Ostrově (50)
Adam Ondra: Road to Tokyo # 22 (21)
SP Chamonix: Adam Ondra vyhrál obtížnost, Martin Stráník 6. (18)
Video: Stefano Ghisolfi leze Perfecto Mundo 9b+ (18)
ČHS: Odvolání proti rozhodnutí Disciplinární komise (13)
Když se sen staví skutečností (11)
Video Skalní hrátky s Tomášem Sedláčkem, Johnem Bacharem ... (9)
Klára Kolouchová: 2. vrcholový pokus na K2 (9)
SP v lezení na obtížnost Briançon (FRA) (8)
Adam Ondra: Road to Tokyo # 23 (5)

 Nově v inzerci:
Lezení Liberec | Použité trekové hole Leki Journey (série 6.5) | Prodám kalhoty | Statická a dynamická lana | Prodám různé druhy karabin | POSTROJ EXOFIT NEX 1113901 | Prodám kotvu a karabinu | Skialp lyžáky Scarpa Maestrale - vel. 41 | holka do přírody i lezení | Prodám nové La sportiva trango Tower GTX vel 43 |

 Anketa:
Kdo je zodpovědný za poškozená přístupová lana?
 ten kdo ho instaloval 
 49 
 správce oblasti 
 48 
 obec - město 
 43 
 nikdo - na vlastní nebezpečí 
 102 

 Návody:
Jak psát na lezce ...
Lezecké mapy

 lezec  diskuse  ankety  odkazy  průvodce  fotky  video  *rss*  ochrana osobních údajů       ceník reklamy Energy Cloud   NetPro systems, s.r.o.