LEZEC  OBCHOD  DISKUSE  INZERCE  ANKETY  ODKAZY  PRŮVODCE  MAPY  FOTKY  VIDEO 

 jméno

 heslo 

 Registrace   |   Love to climb? So do we.
Hledání cesty

Hledání na Lezci

 Metodika
 Trénink
 Ledy
 Skialpy
Knihy
Frankenjura nové průvodce
Průvodce Hřebeny
Novou knížku pro horolezce: Horolezecké povídání

Závody
zrušeno? SP Chamonix (FRA) (11.07)
SP Briançon (FRA) (21.08)
ČP v boulderingu Teplice nad Metují (28.08)

Žebříček
Cesty:
1.Ondra 12788
2.Pail 11675
3.Jungling 11606
Bouldry:
1.Ondra 11875
2.Stráník 11678
3.Stráník 11000
Hory:
1.Ondrášek 7797
2.Skopec 7114
3.Nikita 6543

Výsledky
Rock Empire Český pohár v lezení obtížnost dospělých a mládeže (27.06)
Mistrovství Amerik (24.02)
O dřevěného Krakonoše 2020 (25.01)

Deníčky
4951 lezců
834622 cest
Nové přelezy:
Strandcafé 9+
Stalingrad 9+/10-
Kraftfeld 9/9+
Saftfeld 9-
Hitman 9+
Fit For Fu 9
Edi-Route 9/9+
Al & Peg 9/9+
Zakázané O 8A/8A+
Don Corleo 8A+

Stěny
Big Wall - Praha 9 - Vysočany
V 16 - Plzeň
Boulder bar Točna - Jihlava

Prodejny
Rock Point Plzeň Americká - Plzeň
LANEX eshop - Bolatice
Outdoor Centrum Rock Point Poříčí - Praha 1

Kontakt
REDAKCE:
standalezec.cz
ŠÉFREDAKTOR:
jirkaslezec.cz
INZERCE:
standalezec.cz
IT:
hoplezec.cz

Jana

The dance alone 9+/10-

Myslím, že následující událost, byť lokálního významu, stojí minimálně za povšimnutí. Historicky první západočeské 8a v ženském podání

bude navždy patřit slečně se jménem Jana Lukášová. Dne 3. září 2005 se prošla ve frankenjurské klasice The Dance Alone 9+/10- stylem PP a přidala tak pomyslný hrot na pyramidu svých dosavadních, velmi kvalitních výstupů. Osobně si myslím, že tato hozená rukavice bude v Plzni ležet na zemi dost dlouho.
V republikovém průměru jsme tady kluci dost slabý buřti, ale její výkon uznání jednoznačně zaslouží.

Nenápadná, málomluvná, ale velmi sympatická plzeňská lezkyně, víc o ní vědí opravdu jen ti nejbližší. Pokusím se tedy z ní něco dostat :o)Jana Lukášová v Progetto, 8+/9-Takže Janino, přijmi ještě jednou moji gratulaci a dovol malý rozhovor. 8a v ČR už moc bab neleze. Co tomu říkáš? Jaké jsou teď pocity?
Děkuji. Samozřejmě radost a velká motivace k dalším výkonů. Těší mě hlavně to, že se dnes již v klidu odvážím do cest, o kterých jsem si dříve myslela, že jsou moc těžké. Mám prostě mnohem větší výběr. Zároveň bych ale chtěla zůstat nohama na zemi.

Uvidíš, že Ti to dojde až déle.
Jestli se smím zeptat, (vím, že nesmím) kolik je Ti let? Jak dlouho lezeš?

Je mi 29. Lezu 11 let.

Kdo Tě přivedl k lezení?
Brácha Luky, tenkrát jsme jeli do Ádru. Tam mi vysvětlil pojmy jako Stará parta, Jezírko a styl RC (pozn. Luky - mohutný smích) 

Jak trénuješ? Jestli tedy trénuješ.
V létě 1x-2x týdně v závislosti na náročnosti předcházejícího víkendu na skalách. V zimě trénuji 3x až 4x týdně, různě kombinuji vytrvalostní a bouldrové tréninky. Někdy se mi ovšem stane, že na stěně je dobrá parta a tak místo plánované vytrvalosti bouldrujeme. Každý tréninkový čas se ale snažím maximálně využít.

Jirkas je znám svojí vlažností v tréninku. Vadí Ti to?
Nevadí, netrénujeme spolu.

Proč spolu netrénujete?
Jirkas v tom nemá systém, není pro mě vhodný sparing partner.
(pozn. Jirkas rudne a zvedá se od stolu)

Chybí Ti lezecký parťák?
Moc. Vždycky se někdo objeví, ale nikdy ne na dlouho. Trénovala jsem s Alčou (pozn. bábovka Štěpána Neustupného), která bohužel v srpnu odjela do USA. Dobře se mi také nedávno lezlo se dvěma brňáky.

Jaký typ lezení vyhledáváš? V čem jsou Tvoje největší slabiny a jak na nich pracuješ?
Mám ráda dlouhé cesty, ve kterých je od všeho něco. Líbí se mi kolmé technické pasáže. Miluji lezení v on-sightu, protože mě baví objevování, vymýšlení možných krokových variací i sbírání odvahy k dalším neznámým krokům. Slabin mám více. Jedna z nich je např. paměť na kroky i cesty samotné. Pokud nějakou cestu nacvičuji, nepamatuji si většinou sekvence kroků a velmi často dělám v pokusech zbytečné chyby. Také se mi stává, že přijdu pod cestu, kterou jsem třeba před rokem lezla a vůbec ji nepoznám a to ani po té, co si ji znovu vylezu. Další slabinou je pro mě lezení ve větších táhlých převisech po malých chytech. Na takovéto cesty mi chybí dostatečná silová vytrvalost.

Co holčičí konkurence v Plzni? Jak vůbec vidíš regionální situaci v lezení?
V zimě se dařilo Ali v boulderingu. V průběhu krátké doby získala velkou maximální sílu. Některé bouldry, které hladce přelezla, mi dávaly hodně zabrat. Na skalách by ale Ali potřebovala především nalézt více metrů, získat zkušenosti a já věřím, že až se jí to povede, začne úspěšně lézt těžké cesty.
Další talentovanou plzeňskou lezkyní je Jitka Bursová. Nemám možnost ji sledovat v tréninku a nebo na skalách. Pouze z doslechu vím, že ji chybí tréninkový řád a plán,  aby mohla svůj talent rozvíjet. To je rozhodně škoda, určitě by se výrazně zlepšila a k dosud vylezenému 9- by přidala i něco těžšího.
Pokud to mám shrnout, tak situace v Plzni je dobrá. Leze tu hodně vesměs fajn lidí a to vytváří místní lezeckou pohodu. Vždycky se najde někdo, s kým můžete jet na skály.  Neustále také potkávám na plzeňských stěnách nové a nové tváře, takže lezecký potenciál je také velký.

Závody a ty? Na skalách Ti je asi lépe, viď?
Závody jsou pro mě spíš jen tréninkové zpestření. Nijak zvlášť se na ně nepřipravuji. Když je hezky, jedu jednoznačně ven. Tím se zúžuje moje závodní sezóna na zimní období a to ještě místo konání nesmí být daleko od Plzně.

Jaké jsou další plány a cíle v lezení? Kde myslíš, že leží Tvoje hranice v obtížnosti?
Chtěla bych lézt co nejvíce venku a pokud možno přidat i na obtížnosti. Na druhou stranu u mě bude asi vždy vítězit krása linie před cestou s velkým číslem. Takže mám v plánu vylézt co nejvíce pěkných cest.
Hranice v obtížnosti? Těžko říct, myslím, že tuto otázku může zodpovědět jen ten, kdo si je jistý, že maximálně zefektivnil trénink a věnoval lezení veškerý svůj volný čas. 

Zkus alespoň střelit od boku.
Nevím, fakt nevím.

Je na Tebe Jirka hodnej? Bude svatba, děti? Přeci jen jste spolu už nějakou tu sobotu. Já jen, že bych se zase rád zadarmo někde napil a najedl. Jako vloni na Kozelce.
Jo je hodnej. Všechno ostatní je ve hvězdách, doufám, že jednou děti budou.


Jsem rád, že jsem se také dostal ke slovu. Moc děkuji za vyčerpávající odpovědi, doufám, že nejsi moc vyčerpaná. Dám si za Tebe když tak ještě jedno. Ervíne …
Přeji Ti mnoho prolomených lišt a zapnutých řetězů.Jana Lukášová v The Dance Alone, 9+/10-


Azbest   [úpravy] 18:30 03.10.2005Tisk 

Reklama:


Související články:

Komentáře

     
...nové příspěvkyNový komentář 

 Gratuluji :)20:02:18 03.10.2005
Krása, krása. Velmi chvályhodné :)
Ale s těmi závody je to teda na čtyřku! V Čechách závodí tak málo holek a přitom lezou tak dobře. Škoda, škoda...
Ale skály jsou přece jenom skály a tento lehký prohřešek se dá odpustit :)

Oiváčodpovědět 
 Kdo by to byl tehdy rek :-)23:31:48 03.10.2005
Ponejprve gratulace, bo s potesenim jsem sledoval jak se tu obcas objevi fotka a pekna lezkyne :-) leze klasu o jake se ji asi pred delsi dobou na Stranske v Brne, nebo v Krasu asi ani nezdalo. Nicmene byl to tehdy moc prima cas.
Radek

PS: tu smycku jeste porad mam :-)
zobanodpovědět 
  Re: Kdo by to byl tehdy rek :-)09:36:41 04.10.2005
Super výkon, gratuluji. No, pěkná lezkyně, znám teda hezčí:-)
Mirekodpovědět 
 Re: Gratuluji :)06:27:15 10.10.2005
Nic než souhlas. Ovšem myslím, že je taky na wm na Lezci, aby aspoň občas vložili nějaký ten autobiografický článek či profil o našich nejznámějších lezcích či lezkyních. Těch dobrých závodících máme opravdu dost a pokud vím, tak zatím něco vyšlo o Mrázkovi a Lipenské. Místo některých hádanic a popisech rádoby výkonů by to bylo na místě...
Honzaodpovědět 

 Gratuluji10:56:08 04.10.2005
Gratuluji Janýs
Janýsodpovědět 

 Gratuluji10:57:45 04.10.2005
Gratuluji též
Janýsův tátaodpovědět 
 Re: Gratuluji22:00:10 04.10.2005
Gratuluju, ale v ČR lezou 8 ačka i mladsi holky..:)
odpovědět 
  Re: Gratuluji08:48:03 05.10.2005
A v tom to asi právě je. Lezectví je skoro jako gymnastika. Proto je asi potřeba oceňovat, když někdo podává super výkony např. ve 30. Ona totiž spousta těch dívenek co lezou ve 13 - 17 devítky bývá v těch 30 obtloustlými maminami...
Honzaodpovědět 
   Re: Gratuluji13:39:12 05.10.2005
No, Honzo, čteš mi myšlenky. Přesně tohle jsem chtěl napsat! Kolik tady už bylo skvělých mladičkých lezkyň , kterým to super lezlo, ale za pár let se staly z nich bachyně a některé stihly tuto přeměnu na sobě provést ještě než jim odzvonilo sladkých 17. Ono hormony v dospívání někdy dělaj divy. Takže, když mi někdo řekne, že nějaká mladičká dívenka něco těžkýho přelezla, tak mě to teda vůbec nebere. Daleko více hodnotím výkony žen než dívek. Takovým jak je Jana, ač ji teda osobně neznám, hodně fandím a přeji další hodnotné lezecké skalpy.
PS: Navíc je to i pohledná ženská, žádné kila navíc, ale ani žádná vychrtlina a naštěstí ani žádný babochlap. A podle jejího hezkého obličeje bych řekl, že vypadá o několik let mladší. Fakt sympaťanda. :-)
Pavelodpovědět 

 Tohle právě lezec potrebuje08:46:48 05.10.2005
Moc pěkný článek. Mám radost, když někdo představí zajímavého člověka, kterého lezení baví a leze těžké cesty, i když se nemůže nebo nechce lezení věnovat na té nejvyšší úrovni. Jen více takových článků a hezkých fotek!!!
Milanoodpovědět 
 Re: Tohle právě lezec potrebuje21:20:11 05.10.2005
Davam ti za pravdu, ze taklhle pozitivni clanek je perla na Lezcovi.Moc pekne.A hlavne moc gratulaci za takove vykony.
EASY STICodpovědět 

 Dík & gratulace...07:13:55 06.10.2005
Azbestovi dík za zajímavý článek a rozhovor a Janě jednoznačně veliká gratulace. Parádní výkony.
Nádhera.
Houbaodpovědět 
 Re: Dík & gratulace...09:01:18 07.10.2005
trapaaaaasss
odpovědět 
  Kruté10:30:55 07.10.2005
Dočkat se po 11letech lezení a tréninku prvního 8a je kruté!! A ženské 8a už u nás nebude tak ojedinělá záležitost... Baby nad 20let lezou 8a a neni jich málo...
Vladaodpovědět 
   Re: Kruté10:52:54 07.10.2005
Jsi hloupý.
odpovědět 
   Re: Kruté11:04:22 07.10.2005
To že leze 11 let snad neznamená že trénuje 11 let..:))
kejmlodpovědět 
   Re: Kruté12:00:51 07.10.2005
Možná jsi nepostřehl, že Azbič říká, že Jana je ojedinělej přírodní útvar u nás v Plzni na periferii (ale příjemné periferii) českého lezení. A prostě jí fandíme a jsme rádi že to předrásala.
John,Plzeňodpovědět 
   Re: Kruté12:13:35 07.10.2005
Poslys, neni mi uplne jasny, jak to myslis. Chtel jsi snad naznacit, ze to neni dobry vykon? Nebo ze je Jana neschopna nebo netalentovana lezkyne? Mozna se pletu, ale takhle to vyznelo. Me se naopak zda, ze to oceneni zaslouzi. Muzu to posoudit, protoze vekove a dobou lezeni se Jane blizim, lec vykony nikolvek. Myslim, ze vykonnost kazdeho zavisi hlavne na tom, kolik je ochoten do toho lezeni vrazit casu. Me to vychazi prumerne na lezeni 1.5krat tydne, tak holt nelezu 8a ale 6c. Kdyz nejaka holcina leze kazdej den, tak se k tomu 8a propracuje (driv), no. Je to otazka priorit a pro malokoho je lezeni tak dulezity aby mu podridil vsechno.
Klaraodpovědět 
    Re: Kruté12:49:39 07.10.2005
Vladu Mindrakulose Zarohnevidimose, neni treba prilis rozebirat. Koment je to nechytry od zacatku do konce. Az dospeje, zjisti ze lizt si predevsim pro radost neni zas az tak kruty. Ledva ze by clanek vubec necet..? Navic vejkon to je hustej, vo tom zadna.
lacoodpovědět 
   Re: Kruté13:56:11 07.10.2005
...je jich (u nás) málo. Klidně o některé z nich napiš, rád si to přečtu.
Jano, doufám, že Tě tato (Vlada) a jiné podobně hloupé poznámky neodradí, "odpusť jim, neboť nevědí co činí" (možná si myslí že vědí, ale to je jedno) a přeji Ti, ať se Ti (nejen) v lezení daří a ať Tě lezení baví co nejdéle.
ivošodpovědět 
   Re: Kruté14:45:45 07.10.2005
Vláďo, lidem jako Ty říkám Kazisvět.
Azbestodpovědět 
   Re: Kruté23:13:06 07.10.2005
To:Vlada
Zkus přemýšlet tou šedou hmnotou,kterou většina lidí má umístěnou v hlavě.Ovšem pokud bys ji úplně postrádal,nebo bys ji měl uloženou v jiných místech(a to nejspíše směrem dolů,což by mě ani nijak nepřekvapilo),tak to holt nikdy nepochopíš.
Nikde není v článku napsáno,že Jana 11 let trénuje!!!Když někdo řekne,že leze 11 let,tak to přece neznamená,že těch 11 let trénuje,a to je dost podstatný rozdíl!Klidně mohla x-let lézt třeba jednou nebo dvakrát za měsíc,nebo taky x měsíců v roce nelézt,atd.Každý z nás si přece do pojmu "lézt 11 let" může dosadit cokoliv,protože každý máme na to jiný pohled.A když nevíš,co tím ten dotyčný(á) přesně myslel,tak nepiš takové hlouposti!!!
Martinodpovědět 

 fajn20:26:11 07.10.2005
Fajn rozhovor fajn zenska fajn sport.
nonameodpovědět 

 Super!!!07:00:18 10.10.2005
Fuj to jsou malé lišty,ale Jana je bere krásně anatomicky! Pěkný příklad pro mladé draky jak se ma lézt! Jo holt zkušenosti jsou vidět. Mnoho štěstí a dalších lezeckých i životních úspěchů přeji. Mě ten článek potěšil a jen tak dál.
Radekodpovědět 

 Super!!!07:01:00 10.10.2005
Fuj to jsou malé lišty,ale Jana je bere krásně anatomicky! Pěkný příklad pro mladé draky jak se ma lézt! Jo holt zkušenosti jsou vidět. Mnoho štěstí a dalších lezeckých i životních úspěchů přeji. Mě ten článek potěšil a jen tak dál.
Radekodpovědět 

Lezec.cz je hlavním mediálním partnerem ČHS na internetu
 Foto dne:
Klinge
Gemeinschaftsweg, 6
 Databáze cest:
Všechny cesty (144418)
Top cesty v ČR
Top bouldery v ČR
Nejnovější cesty:
Můj První 4 Zvůle
Zakázané Ovoce 8A/8A+ Janovice
Siegen In Vollem Steigen 3 Frankenjura
Siegen In Vollem Steigen 3 Frankenjura
Hitman 9+ Frankenjura
Nově komentované:
Raubritter Eppelein 7 Frankenjura
Brunhilda 9-/9 Súľov
Hrabě Zeppelin VIIIb Labák - Levý Břeh

 Nově v diskusi:
Re: Průvodce Frankenjura | Re: Průvodce Frankenjura | Průvodce Frankenjura | Re: Svatošky - Zámek | Svatošky - Zámek | Re: foto dne | Re: foto dne | Re: foto dne | Re: Hospoda v Jizerkách | Re: Kalamarka, Indian a td :) |

 Nové komentáře:
Cernej h | Cernej h | Re: hatefrst:) | Re: Cajk | Re: Super Ada video | Re: Adame a spol. ... | Adame a spol. ... | Jerab | Re: Rady jsou drahé | Re: hatefrst:) |

 Kde to vře:
Adam Ondra #73 (59)
Lezci v USA mění názvy cest s rasistickými konotacemi (45)
Video: Robyn Erbesfield dává v 56 letech boulder za 8A (40)
KOLEMskal (34)
Pád horolezce v oblasti Rabštejnu v Jeseníkách (24)
Adam Ondra #72 (20)
Valná hromada ČHS 2020 (19)
Horolezecký podcast Jana Čaje Šálka s Pavlem Johny Jonákem atd. (12)
Nejvyšší umělá lezecká stěna na světě vznikla v Kodani (11)
Video: Černá lady 2. díl (8)

 Nově v inzerci:
Lezení dnes Smíchoff/FS | Lezení dnes Smíchoff/FS | Lezení Brno a okolí | karabina | Vychodni Cechy / Orlicke hory | Spacák | LS Otaki (dámské) 37EU, NOVÉ, NIKDY NELEZENÉ! | LS Speedster 43,5EU, super stav. | LS Speedster 43,5EU, spíš k podražení. | LS Futura 42,5EU, super stav. |

 Anketa:
Jak dál s magnéziem?
 Magnézium uznat jako standard. Usilovat o povolení Mg ve všech oblastech. Vymáhání zákazu je čistě věcí ochrany přírody. 
 2559 
 Mg povolit od určité obtížnosti. Definovat to a vyjednat to ku shodě mezi ČHS, místní lezeckou komunitou a místní ochranou přírody. Vymáhání případného zákazu je v zájmu všech třech složek a měly by navzájem spolupracovat tak, aby se dojednaná pravidla, pokud možno striktně dodržovala. 
 1082 
 Rozdělit oblasti na klasické a moderní. Klasické – úplný zákaz. Moderní – úplné povolení. Rozdělení vyjednat ku shodě mezi ČHS, místní lezeckou komunitou a místní ochranou přírody. Vymáhání případného zákazu je v zájmu všech třech složek a měly by navzájem spolupracovat tak, aby se dojednané rozdělení, pokud možno striktně dodržovalo. 
 12926 
 Mg zakázat ve všech pískovcových oblastech. Tradice je tradice. Spojit síly mezi ČHS, tradičními lezci a ochranou přírody a zavést to do praxe. 
 1717 

 Návody:
Jak psát na lezce ...
Lezecké mapy

 Partneři:
Treking.cz

 lezec  diskuse  ankety  odkazy  průvodce  fotky  video  *rss*  ochrana osobních údajů       ceník reklamy Energy Cloud   NetPro systems, s.r.o.