LEZEC  OBCHOD  DISKUSE  INZERCE  ANKETY  ODKAZY  PRŮVODCE  MAPY  FOTKY  VIDEO 

 jméno

 heslo 

 Registrace   |   Žula nevaruje.
Hledání cesty

Hledání na Lezci

 Metodika
 Trénink
 Ledy
 Skialpy
Knihy
Vychází nové vydání knihy Julia Kugyho: Ze života horolezce
Nové průvodce světových oblastí
Vychází nová kniha Máry Holečka o Gasherbrumu I.

Závody
SP v ledolezení Švýcarsko (24.01)
Dolní Morava (26.01)
SP v ledolezení Itálie (01.02)

Žebříček
Cesty:
23.Votoček 10550
24.Šofránko 10532
25.Kalvas 10522
Bouldry:
23.Plaček 9400
24.Štumpolt 9353
25.Karban 9350
Hory:
18.Souček 3316
19.Polák 2979
20. 2691

Výsledky
EP v ledolezení Slovensko (08.12)
MMČR v boulderingu (07.12)
EP v ledolezení Slovinsko (01.12)

Deníčky
4587 lezců
728018 cest
Nové přelezy:
Smrad Dále 8A
Kapka Z Po 8B
Lvíček Na 8A
Modlitba 7C
Fistule 8A
Jsem Prý B 7C+
Agua Por F 7c
El Remanso 7c+
Eisbombe 8A+/8B
Tarte Tati 7C+

Stěny
Lezecké centrum SmíchOFF - Praha 5
Boulder bar Točna - Jihlava
V 16 - Plzeň

Prodejny
Lezec-shop.cz - Štěchovice
Outdoor Centrum Rock Point Masarykova - Brno
Outdoor Centrum Rock Point Perštýn - Praha 1

Kontakt
REDAKCE:
standalezec.cz
ŠÉFREDAKTOR:
jirkaslezec.cz
INZERCE:
standalezec.cz
IT:
hoplezec.cz

Rozhovor s Luckou Hrozovou

Drytoolingová sezona ještě není u konce a Lucka Hrozová už stačila nasbírat pěkných pár úspěchů.  Na závodech SP letos už stanula na bedně dvakrát (3. místo Korea, 2. místo Saas Fee, 4. místo Busteni) a v oblasti Diebsöfen vylezla Fear and Loathing M12. Lucii jsme poslali pár otázek…

Ahoj Lucko, nevím jak to mají drytoolisti, ale já jsem ráda, že se blíží jaro. Nebude se ti stýskat po cepínech?
Ahoj Simčo, stýskat se mi bude, mám ale před sebou ještě celý březen, který bych chtěla naplno využít. Na druhou stranu už se opravdu těším i na skály, a až se po delší době zahřeji jarním sluníčkem.

Letos se ti na SP v drytoolingu daří skvěle, škoda toho Busteni, ale i tak opravdu „válíš“. Jsi zatím spokojená?
Zatím jsem určitě moc spokojená. 4. místa z MS v Busteni si cením, ale „bramborový umístění“ mě vždy trochu zamrzí. Ze Světového poháru v ledolezení je to už má čtvrtá brambora :)  a uvidíme, jak se zadaří také na posledním SP v Kirově.

Ještě v září jsem tě potkala se sádrou na noze a na prvních závodech s cepíny jsi byla ještě o berlích. Noha už nezlobí a co se ti přesně stalo?
Přetrhla jsem si při bouldrování vaz na  už před pár lety operovaném kotníku. Sádra mě zdobila ještě v půlce října. Kotník mě stále zlobí. Bohužel se mi nedávno při chůzi podvrtnul a noha bolí (malou útěchou je, že mi kluci pomůžou s batohem ve skalách:)

Omezovala tě zraněná noha při závodech?
Noha mě prvotně omezila tím, že mi sebrala spoustu tréninkového času. Ze začátku jsem se snažila trénovat s nohou v tenisce, tak jsem měla celkem obavy, jak to na závodech v mačkách zvládnu. Nemohla jsem ji naplno zatížit, hlavně do strany, a postavit se vahou pouze na ní.

Jakého umístění si považuješ nejvíce?
Považuji si každého finálového umístění a jsem moc ráda, že jsem stála letos na bedně už dvakrát. Je hodně těžké si udržet dobré umístění na každém závodě.Takže jak máš rozdělené tréninkové období – na podzim trénuješ výhradně s cepíny, a pak je zase schováš a připravuješ se na skály a závody na stěně?
Takhle jsem to dělala do letošní sezóny a občas jsem k tomu přes zimu i lezla v lezečkách. Letos jsem se ale kvůli zranění snažila dohnat, co se dá, a dobře se připravit na SP. Vše jsem věnovala cepínům, a tak jsem během půlroku byla lézt na stěně pouze třikrát.

Odpočíváš někdy?
Odpočívám, kvůli různým zraněním občas až moc, ale samozřejmě mívám i plánované odpočinky.

Lezení s cepíny je hodně silová záležitost. Je ti získaná síla užitečná na skalách, cítíš se silnější?
Je to jiná síla, není úplně použitelná při lezení na skalách, rozlézání a návrat do formy pro mě  bývá celkem náročný, navíc s cepíny nezatěžuješ prsty, takže přijdeš o sílu v nich, což pak hodně chybí.

Jak moc je při lezení s cepíny důležitá technika – ptám se na ty popletené nohy a ruce:)
Je hodně důležitá. Nestačí jen dobře zkoordinovat tělo v paragánech (popletené nohy a ruce :), ale také je důležitá správná volba, kdy a jak položit, zaseknout a zatížit cepín, odhadnutí ledu… těch věcí, co tam hrají roli, je více.S cepíny už lezeš nějakou tu sezonu, je pořád co zlepšovat? Cítíš se už jako zkušená drytoolingová  lezkyně?
Letos to je moje čtvrtá sezóna (lezu s cepíny od listopadu 2007). Teď se cítím samozřejmě daleko sebejistější a zkušenější, hlavně co se týká lezení venku, kde jsem se ze začátku i dost bála a také daleko více trénuji, ale myslím si, že se mám určitě ještě kam posouvat a co zlepšovat.

Co hraje největší roli v úspěchu na závodech?
Letos se ti v Busteni např. vylomil led a kvůli tomu jsi byla na už zmiňovaném 4. místě.

V první řadě hraje roli, jako u všeho, hlavně trénovanost závodníka, ale důležitá je i správně zvolená strategie (zhodnotit náročnost cesty a limitu na ní, odhadnout chyty, strukturu ledu), pohlídat si cepín, např. při výměně rukou, aby nespadl na zem, správně nabrousit cepíny, mačky.
Vylomení ledu bohužel už k tomu patří a není to hodnoceno jako technický incident - jako vylomení chytu, protože by to pak vedlo ke sporným situacím. Musím to brát jako fakt, a tak jsem to taky brala, i když mi to samozřejmě bylo líto, jsou ale i další situace, kterým nelze předejít.

V Diebsöfenu jsi vylezla cestu Fear and Loathing M12. Jak dlouho jsi jí nacvičovala?
Moc dlouho ne. Nejtěžší pro mě bylo první prolezení a zjištění chytů, dírek. Cestu jsem dala na 3. pokus.

V cestě se vylomil spoďák, ale jak je vidět, tak to jde i bez něho. Myslíš, že je cesta bez toho spoďáku těžší?
Cesta je snad prý o trochu těžší, je tam o pár kroků navíc. Já to ale nemůžu posoudit, protože jsem ji před vylomením chytu nelezla.

Podle fotek je vidno, že u M12 rozhodně nezůstaneš a při poslední návštěvě Diebsöfenu jsi zkusila i Law and Order M13. Chystáš se na přelez v nejbližší době?
Cestu jsem viděla poprvé na podzim, když nám Markus ukázal Diebshofen a myslím, že jsem řekla něco v tom smyslu, že to nemůžu nikdy přelézt, a že do toho ani nemá cenu nalézat, ale teď doufám, že jsem se spletla.:) Jsem ráda, že mě do ní Majzlík povzbudil a Míra nahnal se slovy, že mě bude jistit jen v Lawu. Cestu se mi podařilo celou „zkrokovat“, ale na ostrý pokus mi byla už velká zima. Uvidíme jak se s ní příště „poperu“ v kuse.

Lucka Hrozová krokuje Law and Order M13

foto by Libor HrozaCo tě na lezení s cepíny baví nejvíc? Proč ses mu začala věnovat více než lezení s lanem nebo závodům v obtížnosti na stěně?
Vše, co je spojené s lezením mě prostě baví, ať už bouldry, lano, nebo i rychlost, ale na lezení s cepíny mě dostala ta úžasná dynamika pohybu, variabilita materiálu po kterém se leze (led, skála). Lezení s cepíny také  neklade tak velké nároky na prsty (měla jsem opakovaně problémy se šlachami), a když pominu rychlost, líbí se mi na tom, že tahle disciplína je více atletická s gymnastickými prvky, a jak už jsem v jednom rozhovoru řekla: „ Při které jiné disciplíně se dají stavět sněhuláci?“ :)
Jsi zimomřivá?
A jak. Tohle je snad jediné, ale dost podstatné, co mi vadí, já jsem už odmala velký zmrzlík a mrznu  snad i v létě. Vymysleli jsme teď s Mírou v Diebshofenu takový slogan pro mě: „Nesnáším zimu, miluju ledolezení!“ :)


Lákají tě mixové a drytoolingové směry v horách, které podniká např. Ines Papert?
Mám nějaké plány a láká mě jít trochu tímhle směrem. Zároveň mám však k těmto výkonům v horách obrovskou úctu a respekt... a pak ta strašná zima…

Po skončení drytoolingové sezony se zase pustíš do závodů v bouldrech a obtížnosti? :)
Letos je závodní drytoolová sezóna ještě o měsíc delší než v loni, tím pádem mám méně času na další disciplíny. Spíš to vypadá že asi ne, nevím, jak si kotník zvykne v těsné lezečce, a jak rychle si zvyknou prsty na malé chyty.

A jaké jsou tvé další plány a cíle?

Nejbližší plán se jmenuje Law and Order a přes léto bych ráda zkusila i nějaký přelez třeba v Tatrách nebo v Alpách. Potom asi nějaké lezení v Juře a jinde na skalách. Co se týká školy zvládnutí dalšího semestru a jinak mě ještě brzy čeká laserová operace očí.


Doufám, že se někdy dostaneme k delšímu rozhovoru, ale to až se potkáme. Teď díky moc a držím palce do dalších závodů.

Taky děkuju.


Zdroje:

Osobní stránky Lucie Hrozové


Simona    [úpravy] 09:18 28.02.2011Tisk 

Reklama:


Související články:

Komentáře

     
...nové příspěvkyNový komentář 

 cikulka15:41:07 28.02.2011
cikulka :)
odpovědět 

 sympatické,16:43:51 28.02.2011
že je zimomřivá, bo nejhorší jsou otužilé baby! (a zimomřiví borci)
mr pinguinodpovědět 

 ..18:58:26 28.02.2011
..no zadna intelektualka to asi nebude...
Svejkodpovědět 
 Re: ..19:23:42 28.02.2011
a čo si čakal, že bude rozoberať teóriu relativity alebo vysvetľovať princíp elektrónového urýchľovača? veď je to lezkyňa, do prdele!
odpovědět 
  Re: ..20:38:48 28.02.2011
:-D :-D
dádaodpovědět 
  Re: ..21:06:31 28.02.2011
Speciální nebo obecnou?
pbla4024odpovědět 
   Re: ..21:12:22 28.02.2011
špeciálnu, samozrejme...
odpovědět 
    Re: ..01:40:40 01.03.2011
tak to by mohl zvládnout i lezec...
Vtodpovědět 
     Re: ..07:33:46 01.03.2011
ah jaj.. zas se seslo par chytrejch. Ptali se ji na lezeni, tak mluvi o lezeni.
odpovědět 
     Re: ..07:59:51 01.03.2011
Pfff, trivialitka. O půlce skalárů prohlásíš, že je to nultá složka čtyřvektoru a zavedeš transformační pravidla pro čtyřvektory (v Minkowského souřadnicích a inerciálních soustavách). Jediný trošku složitější krok je převedení klasické elektrodynamiky do relativistické notace, protože se tam vyskytuje derivace vektoru.
pbla4024odpovědět 
      Re: ..08:13:12 01.03.2011
Ale kolo na autě nevyměníš, co?
Willhemodpovědět 
      Re: ..10:45:00 01.03.2011
pan jeste nevyrostl...?
odpovědět 
       Re: ..22:52:09 03.03.2011
Trpaslík nebude větší, i kdyby se na horu postavil.

L.A.S.odpovědět 
      Re: ..18:12:53 01.03.2011
Jak to souvisí, že si tady honíš...ve tvém věku bych předpokládal více rozumu / neplést s inteligencí /
nesmrtelný blázenodpovědět 
      Re: ..12:22:27 02.03.2011
rád bych s tebou zapolemizoval o účinku brblektonu na kvantovou úroveň hydroaergiky v potenciálním kvadrantu tachovesmíru. Reciproce vzato je nutno násobit danou výslednici obecným principem nanometriky. Výsledně tedy ch se rovná x na pátou ze čtvrtiny obrazce kulí
odpovědět 
       Re: ..19:52:59 04.03.2011
Proč citujete z článku Transgressing the Boundaries: Towards a Transformative Hermeneutics of Quantum Gravity? Ten byl již v roce 1996 odhalen jako kanadský žertík.
pbla4024odpovědět 
      Re: ..18:18:36 02.03.2011
V diskuzích se často vyskytují dva nejchytřejší lidé, jedním z nich je pbla a tím druhým vlk. Jeden nemá rád druhého, protože, jak první tak druhý, si myslí, že on je tím chytřejším. Možná, že ten druhý je se svou nelibostí vůči tomu prvnímu na tom ještě hůř, má těch pátků za sebou o něco víc a možná právě proto nesnese, když má někdo jiný znalosti stejné, ne-li větší. Oba na tom budou zhruba stejně, no možná ten první je ve znalostech o nějaký stupínek větší mistr, než ten druhý. Ten druhý tento rozdíl mezi nimi dohání dupáním nožičkama při psaní vět typu:" …a je mi úplně šumák nějaký ten chytrolín z prdelkovic:-)" Co mají tihle dva společné je, že svými příspěvky se často snaží upozornit na své znalosti a schopnosti. Společné mají i partnerky se jmény nabubřelost a nepřejícnost. Obě holky neustále rostou, a to v přímé úměře s rostoucími schopnostmi a vzděláním jejich kluků. Mám dojem, že si tihle kluci občas spletou web a neví, že tady je jen Lezec.cz.
Vašekodpovědět 
       Re: ..22:50:12 02.03.2011
like ti like it like it
odpovědět 
       Re: ..19:58:54 04.03.2011
Ja sice nemusim dle diskusi PBLA, naopak VLK dle mne vzdy vi co pise, oba se ale umi podepsat a neboji se tedy. Rozhodne mi jejich prispevky rikaji vice nez tenhle tvuj urazlivy koment. Predpokladam, ze mi fandove mne ted pridaji na 3.misto. Dik.
Martas.odpovědět 
      Re: ..07:00:38 04.03.2011
Troufám si postulovat že cepín zapíchlej do prdele tě nebude bolet v Minkowského soustavě o nic míň než v kartézské.
honzaodpovědět 
 Re: ..20:17:16 28.02.2011
dle čeho soudíš? jeden "rozhovor" na lezci?
Danielodpovědět 
 Re: ..22:26:29 28.02.2011
podle mě je to fajn inteligentní holčina
aTomodpovědět 
 Re: ..23:48:57 28.02.2011
Hele Švejku, rád bych viděl tu tvou inteligenci, ale nějak ji nemůžu nikde najít.:D
Alešodpovědět 
 Re: ..01:34:05 01.03.2011
Svejku poskytni nám také nějaký rozhovor ať se vzděláme. Od kud jsi, jak často trénuješ a kdy jsi byl naposledy na tripu?
odpovědět 
  Re: ..11:57:20 01.03.2011
Rozhovor uplne prijemny a na urovni.Pak tedy je jasne , kdo se tady prezentuje jako blbec, ale ma stesti ze navic lze a neni jiste svejk, stejne ale se to o nem jiz musi vedet.
Martas.odpovědět 
 Re: ..14:43:22 02.03.2011
Ale určite dobre fajčí.
odpovědět 

 Fotky08:58:35 01.03.2011
konečně to Lucii sluší!
odpovědět 
 Re: Fotky11:50:13 01.03.2011
Tak Lucce fandim jiz dlouho a sluselo ji to naprosto vzdy. Fajn, ze mame jiny vkus,ale ja take vim co umi udelat blba fotka.
Lucko jsi dobra a vydrz!
Martas.odpovědět 
 Re: Fotky18:15:10 01.03.2011
Nejkrásnější děučica na naší lezecké scéně!!!
nesmrtelný blázenodpovědět 

 KLOBUK DOLE16:34:38 01.03.2011
Pred vykonmi slecny Hrozovej mam velky respekt. Co nechapem je, ze kde sa v tych tenuckych rucickach berie taka sila, alebo aspon som bol v tom ze drytooling a lady su silova disciplina a ratal by som ze tam ma vacsie sance ramenata plavkyna :o) ale tak asi nie. A co ma tesi je ze 1) zda sa ze ju to taha aj do hor a nezostane nadosmrti preklizkarkou, a 2) z rozhovoru sa zda ze posobi skromne a berie to s nadhladom, normalna spravna holka co nepozna len trening a domov. Nech sa Vam dari vyhybat sa tym zraneniam a mat z tej driny aj trochu pozitok ;)
M.odpovědět 
 Re: KLOBUK DOLE20:01:30 01.03.2011
Aka sila.? ved na tu vahu neposobi gravitacia .
odpovědět 
  Re: KLOBUK DOLE20:36:39 01.03.2011
:o)))
M.odpovědět 

 pekne07:36:12 02.03.2011
Me se rozhovor moc libi, ostatne jako vetsina od Simci. Holka je to krasna a sikovna. A co jsem se s ni jednou bavil, tak na zivo to bylo jeste lepsi :)  Jo a uz se tesim na slibovany rozhovor se Spilkinem. Kdepak se to zdrzuje?
Lubosodpovědět 

 pekne07:43:23 02.03.2011
Me se rozhovor moc libi, ostatne jako vetsina od Simci. Holka je to krasna a sikovna. A co jsem se s ni jednou bavil, tak na zivo to bylo jeste lepsi :)  Jo a uz se tesim na slibovany rozhovor se Spilkinem. Kdepak se to zdrzuje?
Lubosodpovědět 

 Vypusťte krakena...09:09:53 02.03.2011
M12? M13? Nechápu... Respekt. Těším se, až tu ďáblici vypustí do těch Tater, nebo Alp. Jsem zvědavý, co z toho vznikne za počin.:-)
kuba novákodpovědět 
 Re: Vypusťte krakena...09:35:40 02.03.2011
No troufam si rict ze takova M6, z kraje zimy, v tatrach by ji mohla radne pocuchat nervy a myslim ze to nebude ani tak obtiznosti...
odpovědět 
  Re: Vypusťte krakena...10:37:42 02.03.2011
Právě proto to píšu. Já znám "Emka" jen z těch Tater. Z těžce zajistitelného M5 jsem pěkně vycukaný. Takže M12 je pro mě neuvěřitelná věc. I když je to v Tatrách morálovější, určitě ji ta vylezenost a nabitý odhad ve zbraních příjde vhod. Třeba v té M5 ani nezaznamená, že se leze, takže se nestihne ani bát:-).
kuba novákodpovědět 
   Re: Vypusťte krakena...19:41:56 03.03.2011
To je jako kdybys srovnaval klasiky na pisku a sportovni prasky-nejde to...
Stepanodpovědět 

 pekne10:20:28 02.03.2011
Me se rozhovor moc libi, ostatne jako vetsina od Simci. Holka je to krasna a sikovna. A co jsem se s ni jednou bavil, tak na zivo to bylo jeste lepsi :)  Jo a uz se tesim na slibovany rozhovor se Spilkinem. Kdepak se to zdrzuje?
Lubosodpovědět 

 ...15:31:51 03.03.2011
hosi i tak zadnemu internetovemu luzri neda zasukat ...
odpovědět 

Lezec.cz je hlavním mediálním partnerem ČHS na internetu
 Foto dne:
Bestieqeen
Narikača, 8a
 Databáze cest:
Všechny cesty (132292)
Top cesty v ČR
Top bouldery v ČR
Nejnovější cesty:
Kapka Z Poháru Nesmrtelnosti 8B Sloup
Tif Et Tondu 6b Ceuse
Le Sacrilege Du Déviant 8a+ Ceuse
Blomu 8a+ Ceuse
Lvíček Na Prsou 8A Vyhlídková Skála
Nově komentované:
Krasoň Z Dobaja 8A+ Holštejn
Arwen 7B Pečínkova Skála
LW2X 7A Holštejn
Novičok 7B+ Holštejn
Arwen 7B Pečínkova Skála

 Nově v diskusi:
Re: Evoluce musí fungovat! | Evoluce musí fungovat! | Re: Preska v ruce | Re: Preska v ruce | Re: Skialp lyže - parafín | Re: Preska v ruce | Re: Preska v ruce | Preska v ruce | Re: Friendy, vklíněnce | Re: Friendy, vklíněnce |

 Nové komentáře:
velmi velmi kruté | Re: ADMINOVÉ: znovu se ptám | Stando | Re: Adminovi: dík Stando, znovu kopíruju svůj dotaz z desátýho l | Re: ADMINOVÉ: znovu se ptám | Adminovi: dík Stando, znovu kopíruju svůj dotaz z desátýho ledna | Bez denicku nepocitame | Re: Zimní čas | Re: Ty dvě zprávy jste nemuseli spojovat | Re: Zimní čas |

 Kde to vře:
Závody na Hangáru v Brně: vyhráli Adam Ondra a Vanda Michalková (75)
Vydanie lezeckého sprievodcu (42)
Jste pro zachování letního nebo zimního času? (34)
Radek Jaroš je na expedici na Aconcaguu v Jižní Americe (29)
Vražda 2 trekařek pod nejvyšší horou Maroka Túbkál (25)
Hangar (20)
Adam Ondra: Climbing The Americas (Road Trip) #13 (18)
Pod lavinou v Rakousku zemřel český skialpinista (17)
Vojta Trojan vylezl své první 9a (15)
Moonboard – bouldrovka, která vás chytne (4)

 Nově v inzerci:
Prodám dámskou goretexovou bundu Millet vel. S | CAO News | La Sportiva | Praha stěna | Praha stěna | Skialpové boty | Skialpové lyže a boty | mytí v Brně | Lezení 26.3. - 31.3.2019 | Praha - pravidelne lezeni na stene i skalach |

 Anketa:
Který čas byste chtěli zachovat?
 letní čas 
 113 
 zimní čas 
 61 

 Návody:
Jak psát na lezce ...
Lezecké mapy

 lezec  diskuse  ankety  odkazy  průvodce  fotky  video  *rss*  ochrana osobních údajů       ceník reklamy Energy Cloud   NetPro systems, s.r.o.