LEZEC  OBCHOD  DISKUSE  INZERCE  ANKETY  ODKAZY  PRŮVODCE  MAPY  FOTKY  VIDEO 

 jméno

 heslo 

 Registrace   |   Úrazový děj probíhal takto ...
Hledání cesty

Hledání na Lezci

 Metodika
 Trénink
 Oblasti
 Reportáže
Knihy
Kletterführer Elbtal
Ostravský křest knihy Navždy první
Nové průvodce světových oblastí na Lezci

Závody
BoulderZávody (15.06)
BoulderDěti (16.06)
SP v boulderingu Villars, SUI (05.07)

Žebříček
Cesty:
1.Ondra 13284
2.Konečný 13050
3.Vopat 11866
Bouldry:
1.Stráník 11575
2.Jungling 11050
3.Stráník 10925
Hory:
1.Skopec 7269
2.Novák 6885
3.Zaoral 6003

Výsledky
SP v boulderingu Wujiang (CHN) (04.05)
SP v boulderingu Chongqing (CHN) (27.04)
SP v boulderingu Moskva (13.04)

Deníčky
4695 lezců
762539 cest
Nové přelezy:
Mama In Th 9-/9
Spitzenspo 9
Casse Toi 7c+
La Sombra 8b+
Orgasmica 7b
El Sici 7b+
Chimpanzee 9-
Bonobo 9
La Luge Á 8a+
Plaisir Ju 7c+/8a

Stěny
Sportareál Klíny venkovní stěna - Klíny 210
Lezecká stěna Třináctka - Praha - Stodůlky
Bouldrovka Hrušovany u Brna - Hrušovany u Brna

Prodejny
Lezecké centrum Vertigo - Bratislava
HUDYsport - Liberec
PROVIDE + YETTI Havlík - Děčín

Kontakt
REDAKCE:
standalezec.cz
ŠÉFREDAKTOR:
jirkaslezec.cz
INZERCE:
standalezec.cz
IT:
hoplezec.cz

Joachim von Pyhrn

smallRozhovor s jedním s nejstarších rakouských horských vůdců

O letošních prázdninách jsme s oddílem navštívili část Alp zvanou Enžské Alpy (Ennstaler Alpen), konkrétně NP Gesäuse. Na Haindelkarhütte, kde jsme bydleli, vznikl rozhovor s pozoruhodnou osobností. Nejstarší žijící horský vůdce Enžských Alp, Joachim von Pyhrn se narodil v roce 1920 a tak před Vánoci oslavil své 88. narozeniny! Přídomek „von“ naznačuje, že - ačkoli o tom často nemluví - je potomkem šlechtického rodu. Když do sebe obrátil čtvrtého panáka schnapsu, sedě v koutě jídelny v živé debatě s dvěma chatařkami, odvážili jsme se přisednout a položit mu pár otázek.
Původně jsem výpověď zamýšlel pro kamarádův server týkající se hor a dolů, ale nakonec se mi zdála natolik zajímavá, že jsem zálohu na tučný honorář vrátil a rozhodl se podělit o pozoruhodné odpovědi se čtenáři Lezce.
Joachime, jak jste vlastně začal s lezením? (trapný dotaz, ale jak jinak zahájit novinářské interview?)
Podobně jako většina z nás, alpských vůdců. Na panství rodičů jsem lezl na velké balvany skutálené do údolí z okolních svahů. Později jsme si troufli na vyšší, i když stále malé skalky. Vzpomínám si, jak jsem naší služce sebral z kůlů na zahradě prádelní šňůru a vylezl svůj první „velký“ výstup. Šlo o vápencovou věžku, vidím to jako dnes, jak sedíme s Wilhelmem (starší bratr Joachima, padnul na ruské frontě 1942 – pozn. autora) na vrcholku, rozhlížíme se do údolí a přemýšlíme o názvu, který mu dáme. Bylo mi 16 let.

Joachym Von Phyrn

Joachim von Pyhrn

Aha, to se psal rok 1936. Jak to vypadalo s lezením za války?
Na den, kdy přišli Němci, si dobře vzpomínám. Stál jsem tam, nohy napjaté jako struny, s nataženou pravicí... (zadívá se do neurčita, v oku se mu blýskne slza; po chvíli pokračuje) ... a nataženou pravačkou jsem v hladké stěně nad sebou hledal, kde se zachytit. Nakonec se mi to podařilo a tak za chvíli už dobírám Wilhelma u dobré skoby. Cestu jsme nazvali Anschlussweg. Po válce se název moc neujal, takže dnes ji v průvodci najdete pod obligátním jménem Nordwestwand. Než jsme o Wilhelma přišli, vylezli jsme společně za krátkou dobu řadu těžkých cest, alespoň na tehdejší poměry a naše zkušenosti. Nejraději vzpomínám na Gestapokante a Wehrmachtriss. Dnes se to už nenosí, ale my tehdy opravdu věřili v lepší zítřky.

Co byste řekl o letech poválečných?
Shrnu to krátce: lezení, lezení, lezení. Z práce do hor, z hor do práce. Ještěže Hilda, moje zesnulá žena, byla tak tolerantní. Vylezli jsme toho s různými kamarády hodně, ale Wilhelma mi nikdo již nahradit nemohl.

Vím, že jste se podíval i do asijských velehor...
V roce 1969 za mnou přišli dva bratři, nevím už, jak se jmenovali. Nějak na M... No, zkrátka, pojeďte s námi na Nanga Parbat, povídají. Rád bych, já na to, ale narodil se nám tehdy se ženou syn Alfréd, říkali jsme mu Aldi. Moc se nevyvedl, hory ho netáhly – namísto toho si založil pár obchodů, pojmenoval po sobě a teď je vede. Aspoň nemá starost o peníze. Ale to jsem odbočil. Takže ti dva hoši jeli na Nanga Parbat, ale štěstí jim ta hora nepřinesla. Jeden z nich tam bohužel zůstal. Pár let nato jsem se do Himálají přece jen podíval. S rakouskou reprezentací jsme zdolali Gasherbrum I. Ale už bych tam nejel, je tam docela zima.

Měl jste nějaké kontakty s českými nebo československými horolezci?
Nechápu, proč tak málo z nich jezdí do Gesause. Vždyť zdejší hory jsou plné nádherných cest, skála je pevná, počasí většinu času fantastické a nástupy i sestupy mimořádně krátké. Jednou jsme dostali pozvánku na nějaké závody horolezců v Rumunsku. Jmenovalo se to Concursul contra chronometrul a i když mi závodění v horách nepřijde rozumné, jeli jsme. Seznámili jsme se tam s několika Čechoslováky a jeden z nich, nějaký Radan, nás pozval do vaší země. Po Rumunsku to byl druhý východní stát, který jsem navštívil. Pískovcová skalní města mě uchvátila. Jen v Adršpachu mi lezení připadlo trochu moc spárové (směje se; němčináři ocení slovní hříčku Risskletterei vs. Riskkletterei – pozn. aut.).
Po cestě zpět jsme využili pozvání jiných místních horolezců k návštěvě jedné vápencové oblasti u takového divného, podezřele vyhlížejícího města. Na radnici měli u stropu viset krokodýla, no považte! Takže nás vedli lesem, přes výmoly a kapradí k jakési skalce. Myslel jsem, že se tam jdeme vymočit, ale představte si, že v mechu byla kartáčem vyčištěná místa, kde se lezlo po lištičkách (kleine Fuchse – pozn. překl.) asi osm metrů na vrchol té skalky. Jak nám ji hrdě ukazovali, nešlo nevyprsknout smíchy. Odvezli nás do města a na rozdíl od ostatních Čechoslováků jsme si navzájem už ani nenapsali.

Máte požehnaný věk, Mistře (nemohl jsem se uctivému oslovení ubránit – pozn. autora). Stále lezete po horách?
Mistře? I jdi ty, copak jsem akademický malíř? (Meister?! Du Schwanz, bin doch kein abgefickter akademischer Maler!) Lezu, ale jsem opatrnější. Vynechávám sóla a od roku 1990 nosím i na běžné výstupy namísto klobouku přilbu. Sedmdesátka byla dobrá příležitost bilancovat a na stará kolena jsem se začal bát.


Zatímco děkujeme Joachimovi za rozhovor a potřásáme si pravicí, padá do něj dvacátý osmý panák schnapsu...

Honza Hrb   [úpravy] 00:42 04.01.2009Tisk 

Reklama:


Související články:

Komentáře

     
...nové příspěvkyNový komentář 

 :}09:23:26 04.01.2009
velmi prijemny a vtipny rozhovor. aj ked "du schwanz" by ma nikdy nenapadlo prelozit ako "ale jdi", ale tak ja zas nie som nejaky expert na nemcinu... :D
tah-sha-tungaodpovědět 

 Pekny cteni09:37:31 04.01.2009
Moc pekny.. dik. Dost jsem se chechtal, treba pri popisu toho divnyho mesta s krokodylem a lezeni kolem.. (du Schwanz je doslova prelozeno >i jdi ty<..)
Jinak tedy mimoradna osobnost, neni slechtic jen tak zbytecne.
Duraodpovědět 
 Re: Pekny cteni10:35:19 04.01.2009
Hodne paradni. Ale za ten kras a krokodyla ho zaslouzi prastit pres prilbu pred rokem 90..;)
JudoVanaodpovědět 
  Re: Pekny cteni14:01:37 04.01.2009
To by me zajimalo, o jakou oblast s krokodylem jde? :)
sara
odpovědět 
   Re: Pekny cteni18:42:18 04.01.2009
Na vychode je to divoky, samej krokodyl, samej vlk :-)
Radek J.odpovědět 
 Re: Pekny cteni13:44:08 04.01.2009
Ahoj Duro, kéž bys měl pravdu, ale já si myslím, že na to určit z tohoto článku zda tento muž není zbytečně šlechticem je tu málo indicií, abychom z nich něco věděli o jeho šlechetných činech. Horolezeckou osobností, ale nesporně je.


Milo von St.Johanes odpovědět 
  Re: Pekny cteni10:11:32 05.01.2009
jo, dopustil jsem se tu urcite extrapolace..
Duraodpovědět 
 Re: Pekny cteni13:54:33 04.01.2009
To Duro,
no nevim, jaký používáš slovník, ale v tomto případě bych to rozhodně jako "ale jdi" nepřeložil. Kromě zoologického významu to má zcela jasný pejorativní a vulgární význam - prostě čur.. Starej pán si může ke svému věku asi hodně dovolit, rozhodně ti nedporučuji v cizině pbez jasného důvodu a pokud možno i převahy (bud silové, nebo běžecké)používat oslovení Du Schwanz, nebo Du Fotze.
Hlínaodpovědět 
  Re: Pekny cteni17:58:16 04.01.2009
Ale jsi ty... :)
Piškotodpovědět 
   Re: Pekny cteni18:00:15 04.01.2009
Fuj, ošklivý, ale skutečně nechtěný překlep. Měl tam být mnohem nevinnější vtípek: Ale jdi ty... Na klávesnici je to hned vedle, a faux pas jako Brno (teda vlastně Krokodýlštatl).
Piškotodpovědět 
  Re: Pekny cteni10:03:00 05.01.2009
Ahoj Hlino,
prave zpusob prekladu v tom clanku ( s tim ze staryho pana pak doslova citovali v originale) mi je zdrojem pobaveni.
Duraodpovědět 

 Thumb up11:57:12 04.01.2009
Parádní moc vtipný článek/rozhovor, a cenním přístup k jeho zveřejnění, super :-)
Petanodpovědět 

 Mystifikace?13:23:36 04.01.2009
Se mně to nějak nepozdává, není to takhle náhodou tak trochu nějaká mystifikace?
M.odpovědět 
 Re: Mystifikace?14:51:46 04.01.2009
O mystifikaci v žádném případě nejde. Zadej si to jméno do gůglu a uvidíš kolik odkazů na tohoto slavného horského vůdce ti vypadne.
kuba novákodpovědět 
 Re: Mystifikace?15:33:14 05.01.2009
No me to nedalo s tema ALDI samoskama -

Zda se ze koreny jsou nekde v male samosce v nemeckem Essenu - Two brothers founded the company Karl and Theo Albrecht. (Aldi stands for Albrecht Discount.)

Ale jinak clanek peknej :-)
tenisodpovědět 
  Re: Mystifikace?00:10:50 06.01.2009
Aldi mi tam nesedí, návštěva Bulharska a Brna taky ne a hlavně množství a obsah otázek..... To jsem sám zvědav. Ale, jinak pěkné...:-) Ona i ta germánština umí být ftipná...
Matyodpovědět 
   Re: Mystifikace?23:17:56 06.01.2009
a ti dva bratři na M a jeden tam zůstane - že by Messner? Jestli to je pravda jak s Aldi tak s Messnerem, tak se staremu pánovi poved bezva dvojitý fór v jedné odpovědi...už i Anschlussweg zněl dobř...že by nám ve většině odpovědí čůral na nohu? .-) good for him....du schwanz rozhodně není tak silný jako du fotze i když cizim bych to asi neříkal
odpovědět 
    Re: Mystifikace?23:59:11 06.01.2009
A to asi ještě vedle toho Schwanze všichni přehlídli "abgefickter akademischer Maler".
P.odpovědět 
    Re: Mystifikace?16:33:02 07.01.2009
Taktiez si myslim, ze sa jednalo Messnera s bratom. Holt no, myslim ze sa jedna o docela povedeneho chlapika ;-)
jojoodpovědět 

 hezke16:39:35 04.01.2009
Hezky rozhovor. Dekuji.
jx zeroodpovědět 

 :-)17:14:56 04.01.2009
Jakozto nemcinar je Du Schwanz opravdu neco jako ty ocase (po nasimu), ale ano da se to prelozit i vulgarneji... Jinak, proc mystifikace, zaregistrovali jste, ze Cassin pred dvema dny oslavil neskutecne 100 narozeniny?!?!?!?!?!!! To bych tez chtel... :-)
modpovědět 
 Cassin19:19:36 04.01.2009
A ještě v 78 letech zopakoval svoji legendární cestu na Badil v Bergellu!
Kuba Turekodpovědět 
 Re: :-)15:50:21 05.01.2009
Po nasom: "No ty kokot."
odpovědět 

 Kras22:06:18 04.01.2009
Pěkně ten Von Tranutenbrek přehání:))!
Brnoodpovědět 
 Re: Kras10:04:48 05.01.2009
28 panáků ? jinak moc pěkný čtení
sukodpovědět 
  Re: Kras20:53:42 05.01.2009
Esi se tén rozhovór za tu kořalku vůbec wyplatíl???
Brnoodpovědět 
  Re: Kras19:11:02 09.01.2009
jestli to byly 0,02, tak proč ne..
pepeodpovědět 

 díky02:43:31 08.01.2009
parádní článek, jeden z nejlepších za poslední dobu
aTomodpovědět 

 abgefickter Maler 20:12:46 17.01.2009
ehm, ehm, nestotoznujem sa s volnym prekladom tohto vyrazu, ujo je evidentne viac "chilli" tak mu to nekazme :-)
eleodpovědět 
 Re: abgefickter Maler 20:42:57 17.01.2009
A co rikas na kleine Fuchse? :-))
Radek J.odpovědět 
  Re: abgefickter Maler 21:25:31 17.01.2009
keine ahnung :-D skoda, ze tam neni cela veta, ze ako je to v kontexte, by som sa opytala :-) dakeho muttersprachlera :-)
eleodpovědět 
  Re: abgefickter Maler 22:12:21 17.01.2009
Bezva článek, ale unikl do médií příliš brzy. Správné datum by bylo 1. dubna :-) Já už potřebuju na lezení grosse Fuchse.
Petr Jandíkodpovědět 

 Pekny clanek19:54:40 23.01.2009
Clanek se mi moc libil a rad bych se dockal i filmoveho zpracovani zivota Mistra Joachima von Pyhrn. Samozrejme v puvodnim zneni s titulky.
Mimochodem podobne vtipne preklady jsem uz videl i u jinych filmu. Tam ale asi nebyl humor umyslem prekladatele.
Auf Andersen
 Batodpovědět 

Lezec.cz je hlavním mediálním partnerem ČHS na internetu
 Foto dne:
Radnice
Cesta ztraceného stínu, 6+
 Databáze cest:
Všechny cesty (136566)
Top cesty v ČR
Top bouldery v ČR
Nejnovější cesty:
Marias Led 6a Stegeborg
Den Smala Vägen 5c Stegeborg
Nybörjartur 4a Stegeborg
Seniorova Přímo 6- Rumpál
Cracker's Bellin 7a Le Petit Desert
Nově komentované:
Kitaróni Xa Drábské Světničky
Seniorova Přímo 6- Rumpál
Kitaróni Xa Drábské Světničky
Hlavolam VII Hrubá Skála
Zaber Víc 8+/9- Srbsko

 Nově v diskusi:
Re: Pískovcová klasa | Re: Pískovcová klasa | Re: Žeruchová veža | Žeruchová veža | Re: Žabí kôň zostup | Re: Žabí kôň zostup | Re: Pískovcová klasa | Nalezene lezecky LaSportiva | Re: Pískovcová klasa | Re: Žabí kôň zostup |

 Nové komentáře:
Na pisku se proste leze jinak a musi to tak byt | Re: Furt dokola | Re: Umprimnou soustrast | Re: Halbtax | Re: čisté PP | Re: Pád lezce v Ostrově | Halbtax | Re: Česko - Saská úchylnost! | Umprimnou soustrast | Re: Pád lezce v Ostrově |

 Kde to vře:
Pád horolezce v Ostrově (42)
ČHS: Odvolání proti rozhodnutí Disciplinární komise (28)
Adam Ondra: Road to Tokyo # 22 (24)
Video: Stefano Ghisolfi leze Perfecto Mundo 9b+ (19)
SP Chamonix: Adam Ondra vyhrál obtížnost, Martin Stráník 6. (15)
Když se sen staví skutečností (10)
Video Skalní hrátky s Tomášem Sedláčkem, Johnem Bacharem ... (9)
Klára Kolouchová se pokusila o vrchol K2, ale otočila to dolů (8)
Strahlhorn s lyžemi napodruhé (8)
SP v lezení na obtížnost Briançon (FRA) (6)

 Nově v inzerci:
holka do přírody i lezení | Prodám nové La sportiva trango Tower GTX vel 43 | Lano 60m Beal 9,8 mm | Via Ferrata | Křížák? | Rakouská dálniční známka 10 dní | augmentin | Lezecky | Prodám Petzl Grigri 1 | DEET repelent |

 Anketa:
Kdo je zodpovědný za poškozená přístupová lana?
 ten kdo ho instaloval 
 48 
 správce oblasti 
 44 
 obec - město 
 37 
 nikdo - na vlastní nebezpečí 
 94 

 Návody:
Jak psát na lezce ...
Lezecké mapy

 lezec  diskuse  ankety  odkazy  průvodce  fotky  video  *rss*  ochrana osobních údajů       ceník reklamy Energy Cloud   NetPro systems, s.r.o.