LEZEC  OBCHOD  DISKUSE  INZERCE  ANKETY  ODKAZY  PRŮVODCE  MAPY  FOTKY  VIDEO 

 jméno

 heslo 

 Registrace   |   Dobrej horolezec udělá s kruhem 4 metry. Skočí, přitáhne, sedne, stoupne a odrazí se.
Hledání cesty

Hledání na Lezci

 Metodika
 Trénink
 Ledy
 Skialpy
Knihy
Frankenjura Band 1 a Band 2
Vyšel nový průvodce na Škrovád
Vychází nové kniha Máry Holečka o horolezeckých výpravách 2019

Závody
MS v lezení (16.09)
Boulder challenge (22.09)
MMČR v boulderingu (24.09)

Žebříček
Cesty:
1.Ondra 12984
2.Trojan 12425
3.Vopat 11437
Bouldry:
1.Stráník 11575
2.Stráník 10975
3.Novák 10950
Hory:
1.Skopec 7606
2.Bloudek 7201
3.Mrklovský 7039

Výsledky
SP Kranj (03.09)
Rock Master (27.08)
ČP boulder Fesťák (27.08)

Deníčky
5172 lezců
925126 cest
Nové přelezy:
Větroplach Xa
Hadraplán Xb
Arachnofob Xb
Microchips 9/9+
Lop Nor 9+
Tauschgesc 9+
Mám Jednu 10-
Lernpause 9-
Býčí Krev 11-/11
One Whore´ 10/10+

Stěny
Big Wall - Praha 9 - Vysočany
Lezecká stěna Kbely - Praha 9 – Kbely
Boulder Bar - Praha 7

Prodejny
Lezec-shop.cz - Štěchovice
Rock Point Plzeň Americká - Plzeň
Rock Point OC Olympia - Brno

Kontakt
REDAKCE:
standalezec.cz
ŠÉFREDAKTOR:
jirkaslezec.cz
INZERCE:
standalezec.cz
IT:
hoplezec.cz

Sperlonga

Itálie není jen Arco

Nad krásnými plážemi západního pobřeží Itálie, mezi metropolemi Římem a Neapolí se nachází stěny, které psaly historii sportovního lezení ve střední a jižní Itálii.

Mezi městy Sperlonga a Gaeta se nalézá nespočet kvalitních vápencových stěn, které jsou vhodnou alternativou pro lezení v zimním období. Výška stěn je od sportovních jednodélek po stěny vysoké až několik stovek metrů.

Ve třech podoblastech (Sperlonga, MonetaGaeta) se nachází obrovské množství jak sportovních tak tradičních vícedélkových cest.


Sperlonga sektory v masivu hory padající do moře

foto by© JirkaS


Většina cest vede poklopenými a vertikálními stěnami, avšak lezci, kteří mají radši převislejší terény, si také přijdou na své. Příkladem je sektor Grotta dell Arenauta (Spiaggia dell'Arenauta), asi byste sotva kde našli převislejší kolbiště.
Pak je tu také Il Paretone na Monte Moneta, které nabízí solidní převisy. Dlouhé vytrvalostní cesty jsou skutečným benchmarkem pro vaši vytrvalost.
Prostě a jednoduše Sperlonga si ne nadarmo vydobyla statut světové oblasti a to vůbec nemluvím o tom, že existuje ještě stejně rozsáhlý průvodce, který je celý zaměřen jen na místní vícedélkové lezení, které jsme však nestihli prozkoumat.


Martin se prodírá bludištěm krápníků - cesta Abbaida ba….,6b, Grotta dell Areonauta

foto by© JirkaSPohled na levé křídlo stěn nazývané souhrnně právě Sperlonga

foto by© JirkaS


Lezení jsme si fakt užili, i když Sperlonga nenabízí přímo atleticky laděné cesty a nebude tak zajímavá pro lezce se sportovnějšími ambicemi (opět kromě Grotty), tak krajinově a díky přítomnosti moře byl tento trip všemi nadmíru oceněn. Listopad, kdy byly teploty v Čechách kolem nuly, znamenal koupání v moři a lezení do půl těla. Věřím, že lezení v pohodě půjde v průběhu celé zimy.

Také se nám podařilo zjistit, jak je to se zákazem lezení v monstrózní jeskyni Grotta dell Arenoauta a jejim okolí.
Zákaz lezení se týká s největší pravděpodobností jen stěn Approdo dei proci (vlevo od jeskyně Grotta Dell Areonauta. V jeskyni se normálně leze, během  všedních dnů je zde většinou jen pár dvojek, naproti tomu o víkendech bývá čilo.
Zákaz na skalách na pláži trvající již několik let (od 2010) je prý z důvodu pádu skal, ale s největší pravděpodobností se pod tento vágní popis schovává i zastaralé jištění, což je asi hlavním důvodem. V těsné blízkosti moře jištění, které nemá korozivzdorné parametry dost rychle degraduje a tak město Gaeta, pod které oblast spadá, ji pro lezení uzavřelo.

Graf naznačuje, že v oblasti (mimo jeskyni) je převaha spíše lehčích cest 330 cest zapsaných v naší databázi. V reálu je popisováno cest násobně více.


Graf rozložení cest ve Sperlonze, z cest na LezciPříjezd, přístup:
Jak se do Sperlongy dostanete? Máte zásadně dvě možnosti (třetí jsme neprobádali):
1. Autem: Sperlonga je malé přímořské městečku asi 130 km jižně pod Římem směrem na Neapol. (z Čech je to zhruba 1400 km, na peage si připravte skoro tolik co za benzín, no nevím přesně, ale celkem provětrají peněženku). Ze Sperlongy města, které je hned u většího Fondi, se pak vydáte po silnici ve směru na město Gaeta. Po několika kilometrech minete poslední (na konci otevřený) tunel a na pravé straně uvidíte písečnou pláž. Za tunelem již začínají první sektory (začíná zde dlouhý úsek rovné silnice s dlouhou písečnou pláží na její pravé straně). Na levé straně je menší vedlejší silnice běžící paralelně s hlavní silnicí, s několika možnostmi k zaparkování. Nejlepší je nechat auto v blízkosti restaurace Ristoro da Guido. Restaurace je na levé straně, když jedete ve směru Sperlonga.1. Letadlem do Říma nebo do Neapole.

2. Letadlem: Druhou možností je letět do Říma a pak vlakem z Roma Terminni do Fondi Sperlonga (směr Neapol), odtud je to asi 17 km ke skalám (možný autobus do Sperlongy městečka) a pak stop nebo walk. Vlaky jsou levné a pohodlné, jezdí sem každou hodinu. Zpáteční letenka do Rome Ciampino stála v listopadu 900 Kč.

3. Vlakem: Existuje vlak jedoucí z Německa nebo Rakouska přímo do Říma a odtud opět excelentní spojení mezi Římem a Fondi Sperlonga (směr Neapol).

Přístupy k jednotlivým skalám si popíšu, tam kde je to důležité, detailněji u jednotlivých sektorů.

Průvodce, mapy navigace:
Osvědčil se nám nový od Verical life. Na sportovky je myslím ideální, nejsou tam úplně všechny cesty a chybí i pár méně významných sektorů. Existuje lokální průvodce italské provenience, ale ten se nám nedostal do ruky.
Pro nadšence do velkých stěn je jednoznačná volba knížky od Versante Sud. Kdo by tam chtěl jet jen tak narychlo a dává přednost webovým seznamům cest, podle kterých se dá celkem snadno lézt, i když nápisy na skalách, podle kterých se můžete zorientovat, jsou jen sporadicky.
Ten může mrknout níže na odkaz nebo se snažíme „učesat“ seznamy cest na Sperlonga na Lezci.

A tady celkem kompletní seznam Sperlonga v němčině.


Nákres umístění sektorů nad hlavní pláží Sperlongy

photo by© JirkaS


SperlongaNázev Sperlonga je brán jako název celé oblasti, ale hlavně je to skupina sektorů na levém křídle svahu, které zleva (díváme-li se od moře) ohraničuje pláž a klesá do moře. Střední část jakoby přímo nad centrální pláží je pak nazývá masiv Moneta.

Přístup
K sektorům Sperlonga masivu se lze dostat dvěma způsoby. První přichází po silnici ve směru na Sperlongu a začíná u vstupu do tunelu. Odtud lze po krátkých schodech dojít až na pěšinu stoupající doleva k prvním stěnám. Druhý pak vede od pláže a podchází mostní pilíře silnice. Pak se napojí na cestičku vedoucí od tunelu.
Cestička stoupá doleva k nejnižšímu sektoru Il Castello Invisibile. Od něj se dá jít doprava stoupajícím krátkým výstupem na rampu pod skalní pyramidu Avancorpo di Destra. A odtud doleva výše k nejnavštěvovanějšímu sektoru v tomto masivu Parete del Chiromante.


Jirka leze cestu Io, 7b v Il Paretone. 

photo by© JirkaSPohled na Il Paterone 

photo by© JirkaS

Seznam sektorů:

Il Castello Invisibile


30 Cest **
15 min /  60 m.n.m. /  jih
Popis sektoru
Il Castello Invisibile je nejlépe dostupný sektor, který se nachází v dolní levé části celého masivu Sperlongy. Najdete zde hlavně lehčí cesty v poklopeném vápenci. Vhodné pro začátečníky.

Avancorpo di Sinistra


37 Cest ****
15 min /  60 m.n.m. /  jih
Popis sektoru
Avancorpo di Sinistra se nachází přímo nad stěnami Il Castello Invisibile a ohromí vás kompaktními stěnami převážně barvy pomeranče. Stěna se rozděluje na dva podsektory. Cesty tak kolem 6 franc. klasy. Sluníčko sem svítí celý den.


Honza v cestě na Parete del  Chiromante 

photo by© JirkaS


Parete del Chiromante


75 Cest ***
25 min /  90 m.n.m./  jih
Popis sektoru
Sektor se nachází zhruba v centru celé stěny a jedná se o nejvýraznější stěnu celé Sperlongy. Kvalita kolmých vápencových stěn je excelentní, místy hóódně pichlavá o to lépe drží nohy na stupech a vzrůstá také důležitost s nimi operovat v dlouhých dobře (až 80m vysokých) zajištěných stěnách. Lahůdka. Najdete zde i několik více (tří) délek.

Avancorpo di Destra

**
27 Cest **
20 min /  60 m.a.s.l. /  jih
Popis sektoru
Jako pyramida vypadající stěna se nazývá Avancorpo di Destra a zalezou si zde jak začátečníci tak mírně pokročilí lezci. Pěkné s dechberoucím výhledem na pláž a stěny Monety.

Fascia Superiore


68 Cest ***
30 min /  140 m.n.m. /  jih
Popis sektoru
Výrazná skalní hradba, která se nachází až skoro nahoře ve svahu. Je k ní delší přístup a naleznete zde směsici jak lehkých tak těžkých cest v perfektní stěně.

L’Isola che non c’è


17 Cest ***
30 min /  80 m.n.m. /  východ
Popis sektoru
Trochu v kopcích schovaný a s dlouhým přístupem. Moc lezců sem nechodí právě pro horší přístupnost, přesto zde najdete několik zajímavých cest. Stěna se noří do stínu v odpoledních hodinách tak bude zajímavým cíle pro horké dni.


Jirka v cestě Stati di perplimazione, 7b v sektoru Pueblo

photo by© JirkaSJirka leze po drtivě malých chytech v cestě Boccadoro, 7a+ v Avancorpo di sinistra Moneta

photo by© JanilukHonza ve vytrvalostním Il tormento e l estasi, 6c+ v Il Paretone 

photo by© JirkaSMonte MonetaMasív, který je ve svahu přímo naproti pláži nad restaurací Ristoro da Guido. Je zde kolem desítky podsektorů.
Přístup
Z parkoviště od restaurantu Ristoro da Guido kousek po silnici na Sperlongu. Pak zatoč menší cestou, která asi po 180m odbočuje doprava. Pokračuj asi 200m až vejdete mezi stromy, odtud se již vine nejdříve mírně (minete branku- zavřete za sebou) pak stále stoupající doprava až dorazíte k prvním stěnám Avancorpo di Destra.


Ne příliš frekventovaný sektor Il faro s divokými nástupy.

photo by© JirkaS


Il Faro


18 Cest **
30 min /  130 m.n.m. /  jih
Popis sektoru
Il Faro je poklidný sektor, je totiž nejhůře dosažitelný, ale lezení je prý velmi pěkné a vzdušné.
Přístup
Od první stěny Monte Monety sektoru nazvaného Avancorpo di Destra se vydáte doleva mírně diagonálně stoupající cestou, která vás zavede (minete jen nerovnou základnu pod stěnou Avancorpo di Sinistra) traverzovou stezkou pod stěnu majáku.

Avancorpo di Sinistra - Moneta


27 Cest ***
30 min /  170 m.n.m. /  jih
Popis sektoru
Sektor se nachází nalevo od Avancorpo di Destra a ještě více vlevo od sektoru Il Paretone, který se nachází o několik výškových metrů výše. Je to moc pěkný sektor s většinou cest v kolmé kompaktní skále. Pěkné cesty v spíše kolem šestého stupně francouzské a k tomu dvě sedm áčka a nádherný výhled podtrhují krásu místního lezení.
Přístup
Od první stěny Monte Monety sektoru nazvaného Avancorpo di Destra se vydáte doleva mírně diagonálně stoupající cestou, která vás zavede přímo pod již odzdola viditelnou stěnu s nerovnou základnou pod ní. Je to zhruba 200m.


Jirka v cestě Il danza, 7b+ v Grottě

photo by© JirkaSZákaz lezení na pobřeží je více než zřejmý

photo by© JanilukMartin v cestě 6a+ na Avancorpo di Sinistra Moneta 

photo by© JirkaS


Sotto il Paretone


9 Cest **
25 min /  170 m.n.m. /  jih
Popis sektoru
Sotto il Paretone je menší stěna vlevo a mírně pod velkou Il Paretone. Je to takový opomíjený sektor s několika prý pěknýma cestama.
Přístup
Opět od první stěny Monte Monety sektoru nazvaného Avancorpo di Destra se vydáte doleva mírně diagonálně stoupající cestou, která vede směrem k Avancorpo di Sinistra asi 80m před ní zpět doprava a šikmo stoupáte k Il Paretone. Sotto il Paretone se nachází v levé spodní části této velké stěny.


Návrat ze skal po pobřeží

photo by© JanilukNádraží Fondi Sperlonga

photo by© JirkaS


Il Paretone


38 Cest ****
25 min /  190 m.n.m. /  jih
Popis sektoru
Il Paretone je jedním z nejkrásnějších skalních útesů kolem Sperlonga, a to zejména pro ty, kteří mají rádi převisy a nevadí delší přístupy. Tyto odměny jsou klidné prostředí v místě méně zaplněné, než je dobře známý Grotta dell'Arenauta. Lezení zde začíná od 7 fr. stupně, s výjimkou několika málo dlouhých 6b+ v převisu. Panoramatický výhled je jedním z nejlepších, které Monte Moneta má nabídnout.
Přístup
Opět od první stěny Monte Monety sektoru nazvaného Avancorpo di Destra se vydáte doleva mírně diagonálně stoupající cestou, která vede směrem k Avancorpo di Sinistra asi 80m před ní zpět doprava a šikmo vystoupáte k Il Paretone.
Upozornění:
N2které nýty mohou být staršího ražení.


Masožravka

photo by© JirkaSPohled z Monte Moneta směrem na Gaetu, sektor vlevo je Alta Tenzione

photo by© JanilukMíša startuje cestu v Avancorpo di Destra Moneta

photo by© JirkaS


Alta Tensione


10 Cest **
20 min /  130 m.n.m. /  jiho západ
Popis sektoru
Alta Tensione je malý plotnový sektor vlevo od Avancorpo di Destra. Leze se po malých stupech a chytech, slunce sem jde až poději odpoledne, tak je vhodným sektrem pro teplé dny.
Přístup
Alta Tensione vlastně navazuje na Avancorpo di Destra zleva, přístup je cestou necestou přes travnaté lavice vlevo pod hladkou plotnu.

Avancorpo di Destra - Moneta


44 Cest **
20 min /  120 m.n.m. /  jih
Popis sektoru
To je velmi oblíbený sektor, který si oblíbí lezci milující poklopené stěny a dobré chyty. A když budou i milovníci květeny ve stěně tak to se jim bude v Avancorpo di Sinistra hodně líbit. Stěna je předělena horizontálními policemi, kde končí většina cesta, jen některé pokračují dále. Mnohem zajímavěji se jeví levý, ale i pravý sektor přilehlé sektory. Alta tenzione respektive Parete delle Meraviglie. Cesty jsou kolem 20m dlouhé.
Přístup
Z parkoviště od restaurantu Ristoro da Guido kousek po silnici na Sperlongu. Pak zatoč menší cestou, která asi po 180m odbočuje doprava. Pokračuj asi 200m až vejdete mezi stromy, odtud se již vine nejdříve mírně (minete branku- zavřete za sebou) pak stále stoupající doprava až dorazíte k prvním stěnám Avancorpo di Destra.


Jirka v cestě Atenzione Diretta, 7a+, 

photo by© Janiluk


Parete delle Meraviglie


20 Cest ***
20 min /  120 m.n.m. /  jiho východ
Popis sektoru
Parete delle Meraviglie (stěna zázraků) už podle názvu je pěkná vysoká stěna, která se nachází Avancorpo di Destra. Některé cesty jsou zde i docela dlouhé a všechny jsou pěkné s kráným výhledem.
Přístup
Tento sektor je pokračováním stěny Avancorpo di Destra zprava. Přístup je traverzovou cestou pod stěnou doprava a pak mírně nahoru k výrazné vyšší stěně.

Eldorado


30 Cest ***
40 min /  170 m.n.m. /  jiho východ
Popis sektoru
Jak již napovídá název, Eldorado je vyjímečně krásná stěna. Jsou zde převážně kolmice, ale najde se i několik poklopených profilů a dokonce i nějaká ta stříška. Ideální pro ty, kteří lezou v 6. stupni franc. klasifikace.
Přístup
Eldorádo je nejvíce vpravo od stěny Avancorpo di Destra. Od Avancorpo di Destra pokračuje doprava stezka, která pak klesne mírně dolu a nejdříve minete malé skalky a pak pokračujte vzhůru doleva až pod stěnu.


Panorama celé Sperlongy

nákres by© JirkaSPanorama s popisem sektorů - Sperlonga

nákres by© JanilukPanorama s popisem sektorů -Moneta

nákres by© JirkaSPanorama s popisem sektorů -Pueblo

nákres by© JirkaS


Pueblo


Cest 40 ***
Popis sektoru
Pueblo jsou skály trochu vice vpravo v masivu Monety. Najdete zde hodně lehkých cest v kratších plotnách, a pak několik těžších v hladkých stěnách a pár i ve velkých převisech, které vytváří centrální jeskyně.
Upozornění:
Na některých cestách jsou starší zrezlé nýty.
Přístup
Přestože Pueblo se nachází také v masivu Monety, výchozím bodem nebude Ristotante da Guido, ale musíte se dostat jakoby za osadu, tak že na konci pláže směrem na Gaetu, odbočíte doleva a pak hned zase doleva na malou silničku mezi stavení a zahrady. Tou pokračujte ještě asi 700m a pak za posledním stavením (po pravé straně) můžete zaparkovat podél cesty. Pak podél teras se vydáte k již viditelné stěně takovým stoupákem.

Gaeta


Gaeta je skupina skal, nacházející se se zhruba uprostřed pláže těsně před stejnojmenným městem. Sem patří právě vyhlášená jeskyně Grotta dell Areonauta a také v této chvíli zapovězené stěny Approdo dei Proci.Lezec leze parádní cestu Pompeta, 7a v Grottě 

photo by© JirkaS


Grotta dell’Arenauta

(Spiagga dell’Arenauta)
88 Cest ****
30 min /  50 m.n.m. / západ
Popis sektoru
Grotta dell Arenauta (Spiagga dell’Arenauta) je pravděpodobně jeden z nejpěknějších a nejzajímavějších lezeckých terénů zde ve Sperlonze. Je to skutečně velmi populární sektor, kde ani ve všední den nebudete sami. Jednak proto, že jde o takovou skoro trénikovou tělocvičnou do každého počasí a jednak díky atraktivní poloze přímo na pláži. Cesty vedou po stěnách a strobě jeskyně po děrách boulích a krápnících.
I když strop jeskyně působí velmi obtížně, tak se zde najde i velké množství lehčích cest. Po stranách a také když skončíte lezení předčasně u nějakého z níže osazených řetězů.
Přístup
Od parkoviště (jsou nad jeskyní dvě odstavné plochy obě tak pro 8 aut) vedou dlouhé betonové schody až dolů k pláži. Dole je třeba projít brankou a kolem stánku a na pláž. V letním období (v sezóně) je třeba zaplatit 3 Eura za průchod přes branku. Když vstoupíte na pláž tak máte na levé straně (zády k moři) sektor Approdo dei proci (toho času zavřený) a pak napravo stoupá písečná stezka k jeskyni Grotta dell’Arenauta.

Petice za znovu otevření oblasti Approdo Dei Proci.

Potraviny a voda:
Nakupovat jsme jezdili do Gaety mimo sezonu je to na plážích kolem Sperlongy úplně bez života. Za Geatou směrem na je po levé straně dobrý supermarket.
Nebo je možné jet do menší, ale bližší Sperlongy (městečka)

Okolní oblasti:

Amalfi
Palinuro

Kemp bivak:

Kempy:
V zimním období je otevřen asi jen jediný kemp ten se nachází za tunelem mezi Sperlongou a Terracinou. Početné kempy v zálivu jsou mimo provoz.

Apartmány:
Naleznete ve Sperlonze nebo v Gaetě, zvláště mimo sezónu - a to i bez předchozí rezervace jen je třeba si vyhradit nějaký čas na vyhledání a prohlídku apartmánu. Je také poměrně dost apartmnánů přímo pod skalami, ty lze jen doporučit. Jsou to spíše skromné typy ubytování (bungalovy -  my jsem byli 6 lidí na tři malé pokoje + kk), ale výhoda je, že můžete být do 30 minut na skalách pěšky. Ceny se pohybují okolo 10 € - 15 € na osobu a noc (obvykle je jedno, zda jsou v apartmánu čtyři nebo deset osob). V případě rezervace předem je nejlepší zavolat do Restaurantu Guido, který je schopný zprostředkovat ubytování. Což jsme udělali my a bylo to bez problémů.

Klima:
Hlavní sezóna je od 24.12. do 6.1. v této době je na skalách a docela provoz, který vám může připomínat Arco o víkendu, ale to platí jen pro populární sektory. Po Novém roce je vždy klid.
V létě je příliš horko, protože téměř všechny stěny jsou natočeny na jih a u nástupů nejsou skoro žádné stromy.

Tip:
O volném dni je možné navštívit vilu císaře Tibéria - Villa Di Tiberio a nedaleko vystavěné museum.

JirkaS   [úpravy] 17:15 06.12.2016Tisk 

Reklama:

Komentáře

     
...nové příspěvkyNový komentář 

 Versante Sud19:43:37 06.12.2016
Který od Versante Sud je prosím na velké stěny? Ať hledám jak hledám, nenacházím. Díky!
odpovědět 
 Re: Versante Sud21:11:32 06.12.2016
Je to v tomto průvodci mají ho tady v šopu na Lezci
Gaeta Circeo Leano Sperlonga Moneta.
Steveodpovědět 
 Re: Versante Sud10:43:44 07.12.2016
Každý se asi představuje po pojmem velké stěny něco jiného :-D :-D
odpovědět 
 Re: Versante Sud11:53:39 07.12.2016
Big wally tam fakt nejsou. :-) Max trojdýlky. Často jsem se ale setkal s tím, že je lezena pouze první dýlka a další dýlky jsou zarostlejší nebo mají staré jištění pochybné kvality.
pavelllodpovědět 
  Re: Versante Sud13:46:12 07.12.2016
V Geate jsou 140m stěny přímo z moře.
Steveodpovědět 

 Masožravka21:54:10 06.12.2016
Ta masožravka je Arisarum vulgare, česky áronovec obecný z čeledi áronovitých. Není vůbec masožravá a tak o prsty nepřijdete.
vašek štěpánodpovědět 
 Re: Masožravka22:46:56 06.12.2016
Dík Vašku za upřesnění, zajímavá rostlinka.
 jirkasodpovědět 

 trochu negace16:01:51 07.12.2016
Před dvěma týdny jsme se z tam vrátili. Byla to moje druhá navsteva,tentokrat i autem (půjčovna v Římě). Minule jen letecky a lezení pouze v jeskyni, tentokrát byly plány prozkoumat i ostatní sektory. Za moc to tedy nestojí. Nebyli jsme teda ve všech sektorech které jsou zde popsané, jen ve dvou přímo nad tunelem a v pueblu. Přístup k ostatním sektorům nic moc, skála žádná paráda není, pár cest je pěkných ale je tam kolikrát chaos v novém a starém jištění. staré prorezlé borháky jsou nechány na pospat času, přitom by stačil majzlík a kladivo.
Třeba sektor pueblo je dobře přístupný ale je tam fakt jen pár cest z každé klasy. Sektory nad tunelem bybyly možná dobré kdyby se k nim nešlo tak blbě, k tomu kravál od cesty a od moře (jasně, jsme u moře takže ten hluk je přirozený).
Sektory na pláži.. Kapitola sama pro sebe, to že je zakázaný nám minule (rok 2011 tuším) nevadilo, ale tentokrát jsme tam lézt ani nechtěli, je tam fakt bordel.. Tak samo celá pláž před jeskyní a okolí všech hlavních cest, odpadky vsude.(krom samotných malých turistických vesniček) byl jsem svědkem toho jak tam přímo i místí lezci cestou ze skal zahazujou sáčky apod. obecně je dost težké najít koš na odpad. jediné kontejnery jsme našli v gaetě(za celý týden), ve sperlonze ani jeden, nevim kam oni ty odpadky davají.
Na vině s tím odpadem je prý mafie která má monopol na odvoz odpadu a nasadila ceny odvozu tak, ze dovolit vyvézt odpad si nemůže kazdy, ale kdo ví.
Kamp guido byl zavřený, resp přespání by nám dovolil jen na jednu noc a jen v autě. V jeskyni se spi dobře, ale vykradou vám auto (prý jsme nebyli jediní). Takže apartmán a tím se to celkem prodraží.

jo, moje zkušenost je bohužel spíše negativního ražení. Komentář jsem si sepsal už ráno, když jsem to četli, ale nechal jsem si na promyšlení celý den abych to tu nevydatloval s horkou hlavou a přesto bych většině lidí doporučil jet jinam.
Jeden známý, shodou okolností čechoital mi řekl, "nikdy nejezdi pod Řím a když uz, tak se tam nezdrzuj". Já bych řekl že kolem Říma ještě jo, ale přibližovat se Neapoli je chyba.
 tasmansky.certodpovědět 
 Re: trochu negace22:45:53 07.12.2016
Ahoj, my právě měli obavu z kráděží věcí v autě, proto jsme si vzali apartmán, kde jsme měli auto zaparkovaný ve dvoře a do skal jsme chodili pěšky. Což zpětně vidím jako ideální volbu. Bylo to dražší o 15 Euro x počet dní na os. Ale deset Euro dá dneska člověk i v kempu a apartmán s teplou vodou a plynem na vaření přece jen zimní trip trochu zpříjemní.

Ohledně sektorů, je škoda, že jste neprozkoumali ty vyšší sektory v Monetě, nám tam přišlo lezení dost dobrý, divoký s tvrdou klasou, ale fakt dobrý.
Souhlasím s tebou, že Pueblo je asi nejslabší sektor tam. U moře nás vůbec nenapadlo lézt, když jsou tam do stěn všude nabouchaný ty cedule se zákazem.
Díky za postřehy.
 jirkasodpovědět 
 Re: trochu negace12:07:04 08.12.2016
Shodou okolností jsem se odtamtud před týdnem taky vrátil. Zkušenosti mám naštěstí pozitivnější, i když i tak se Sperlonga nezařadila mezi oblasti, který by mi úplně učarovaly. Strávili jsem tam čtyři lezecký dny, bylo to fajn, jsem rád, že jsem to tam poznal, ale vracet se tam úplně nemusim.
Ohledně přístupnosti sektorů jsem neviděl žádnej problém, vždycky jsme po nějaké pěšině v pohodě došli pod skálu, žádné prodírání se křovím ani hledání. Hluk moře, říkám tomu šumění :-), mám rád.
Ohledně sektorů, tak Grotta je fakt super, je docela neobvyklý, že je tam víc cest pod 6c+ po bohaté krápníkové výzdobě v menším i větším převisu, na boku jeskyně se daj lézt i kolmáče za deště, ojedinělý úkaz, za špatného počasí tam ale bývá plno. Nicméně na pláži před Grottou a na parkovištích obecně je fakt bordel. V masivu Sperlongy se nám líbilo v navštěvovaném sektoru Parete Del Chiromante - pěkný technický kolmáče po škrabkách tak akorát ostrých. Vyzkoušeli jsme i méně navštěvovaný sektor Fascia Superiore a ten už nás moc nevzal - kratší cesty po kolmáčích, většinou jedokrokovky, občas zelenina, skála brutálně ostrá, až moc, už to fakt bolelo, do těžších cest jsme se nakonec ani nepouštěli, žiletkový bouldery nám za ty prsty nestály. V masivu Monety je určitě parádní sektor Il Paretone, ale některé cesty tam mají bohužel staré jištění v zoufalém stavu, taky bych na tenhle sektor potřeboval víc potrénovat. :-) Dle informace místňáků je tam 80% cest nebezpečných, to mi přijde hodně nastřelený, nicméně do některých cest jsme se kvůli nevábně vypadajícímu jištění radši nepouštěli, takže se tvrzení zakládá na reálném podkladu. Pak jsme ještě lezli v Avancorpo Di Sinistra Moneta, cesty pěkný, ale nic nějak zásadně originálního.
Celkově je ve Sperlonze mraky cest, spousty z nich je krásnejch, ale na můj vkus až moc vysoký procento jsou málo lezený kvaky.
Tolik osobní zkušenost.
pavelllodpovědět 

 Homohrátky22:50:09 07.12.2016
Sperlongu jsem hodnotil hodně kladně. Jediná věc, která mě dost vadila byla buznapláž přímo pod jeskyní Grotta del Aeoronauta. Neskrývané plážové homohrátky v přímém přenosu.
odpovědět 
 Re: Homohrátky05:28:44 08.12.2016
rasisto, homofobe, xenofobe a sledovači tv nova !!!
odpovědět 
 Re: Homohrátky13:54:39 08.12.2016
dík za tip : D
Vilémodpovědět 
 Re: Homohrátky20:43:17 08.12.2016
Taky bych přijel :)
Davuodpovědět 
 Re: Homohrátky22:15:11 08.12.2016
Ale ale božíčku, co proti nám zase kdo má??
duhový Kamilodpovědět 

 Sperlonga bivak22:23:54 08.12.2016
Rád bych se zeptal, zda-li se dá v této oblasti v pohodě bivakovat mimo dosah italských pendreků. A pokud ano, jestli by nebyl nějaký tip na bivak. Záležitosti jako tichost, nerozdělávání ohně a odnesení si bordelu beru jako samozřejmost...
Kevinodpovědět 
 Re: Sperlonga bivak22:48:52 08.12.2016
Viděl jsem Poláky nastěhované v jeskyni. Ale žádná sláva. Jinak tam nic moc na bivakování není.
odpovědět 
  Re: Sperlonga bivak23:10:35 08.12.2016
Jj, slyšel jsem že tam Poláci celkem pravidelně chrápou. My si s kámošem právě říkali, že tam zrovna nám to přijde dost oprsklý...
Kevinodpovědět 
 Re: Sperlonga bivak08:20:05 09.12.2016
No na pláži u grotty len tam ta v noci italsky "pendrek" v spacáku môže prekvapiť ;)
odpovědět 
  Re: Sperlonga bivak13:26:45 09.12.2016
uuuaaaauuuuuaauuuuuu
Vilémodpovědět 
   Re: Sperlonga bivak19:52:03 09.12.2016
posledni foto:
lezec leze cestu su sardu ????
to je cesta "pompeta" 7a
su sardu je nekolik cest do leva
kolarzodpovědět 
    Re: Sperlonga bivak16:42:11 11.12.2016
tak tenhle koment sem moc nepochopil..
odpovědět 
    Re: Sperlonga bivak10:08:39 16.12.2016
Dík, opravil jsem to.
 jirkasodpovědět 

 Z Prahy autem12:39:25 10.12.2016
Jirko, díky za super článek. To se bude člověk nádherně orientovat, když tam poprvé dorazí...Jen mě trochu zarazila několikrát se v diskuzi opakující záležitost s vykrádáním aut? Je to tam v okolí opravdu tak častá a obávání se hodná záležitost?
 MáraSodpovědět 
 Re: Z Prahy autem16:41:09 11.12.2016
Je. Ale přijde mi že tak to je skoro ve všech větších lezeckých oblastech ve středomoří. I ve Špáňu nám dvakrát asi marokánci vybrali káru...
Majklodpovědět 

Lezec.cz je hlavním mediálním partnerem ČHS na internetu
 Foto dne:
Sektor Delfín
Rodellar
 Databáze cest:
Všechny cesty (153253)
Top cesty v ČR
Top bouldery v ČR
Nejnovější cesty:
Gams´n´Roses 5- Triebental
Temno V Tisá - Hřebenové Věže
Nic Pro Malé IXa Ostaš
Bramborák 6B+ Štarkov
Free Frank 7a Sass Beita
Nově komentované:
Optima 7 Gesäuse
Optima 7 Gesäuse
Španělský Mušky IXa Labské Údolí - Levý Břeh
Španělský Mušky IXa Labské Údolí - Levý Břeh

 Nově v diskusi:
Re: Pojisteni do Tater | Pojisteni do Tater | Pojisteni do Tater | Re: Tréner Brno a okolí | Re: Pálava - Martinka ztracený friend | Re: Pálava - Martinka ztracený friend | Re: Skalky s dětmi do hodinky od Prahy | Re: Tréner Brno a okolí | Re: Skalky s dětmi do hodinky od Prahy | Re: Skalky s dětmi do hodinky od Prahy |

 Nové komentáře:
No ale Lukynku B.!! | Re: Lynch | Záchranná akce | Re: rakaposhi | Re: rakaposhi | Re: Pank je jinde | Re: Je mi spatne velebnosti | Re: Klasika | Re: Milujeme tyhle výluky drobným písmem... | Re: jiná liga |

 Kde to vře:
2 Češi a Pákistánec z Rakapoši už jsou zachránění a v bezpečí (65)
Vyjádření ČHS k pojistné události - záchranné akci na Rakaposhi (54)
Tisk: Pákistán zadržuje české horolezce, dokud nezaplatí pokutu (41)
Jak jsem lezl spáru, kterou jsem viděl na Youtube (39)
Odstraněná skála v Broumovských stěnách (20)
2 čeští horolezci a Pákistánec uvízli při sestupu z Rakapoši (18)
Adam Ondra se oženil (5)
DISMANTEAM - Gasherbrum II (4)
Mistrovství světa v lezení (4)
Alex Megos souhlasí, že jeho Bibliographie je pouze 9b+ a ne 9c (4)

 Nově v inzerci:
SEA TO SUMMIT SPARK II | Kalhoty GORE Bike wear | Scarpa Ribelle Tech 2.0 HD, vel.43 | Scarpa Ribelle Tech 2.0 HD, vel.43 | Nezabloudila sem horalka z Pardubic a okolí? | VÝŠKOVÉ PRÁCE NASTÁLO V PRAZE 250-410 Kč | Lezeni tento týden | maglajzáky | Krosna na noseni deti SALEWA | Permanentka |

 Anketa:
Používáte nástupový kobereček?
 Ano 
 163 
 Jen na písku  
 62 
 Ne 
 122 

 Návody:
Jak psát na lezce ...
Lezecké mapy

 Partneři:
Treking.cz
Hledáte ubytování pro Vaši dovolenou? Doporučujeme Vám vybrat si ubytování a kouzelné chaty a chalupy na partnerském portálu Hauzi. Dovolená na Slovensku nabízí mnoho aktivit v letním i zimním období pro rodiny s dětmi, přátele i turisty.
Hledáte si pěkné ubytování v ČR na Váš výlet či dovolenou? Vyberte si na webu MegaUbytko.cz v sekci chaty a chalupy pronájem. Pokud plánujete cestovat na Slovensko a potřebujete ubytovanie na Slovensku, ty nejlepší ubytovací zařízení, chaty, chalupy, roubenky naleznete na stránce chaty na prenájom.

 lezec  diskuse  ankety  odkazy  průvodce  fotky  video  *rss*  ochrana osobních údajů       ceník reklamy Energy Cloud   NetPro systems, s.r.o.