LEZEC  OBCHOD  DISKUSE  INZERCE  ANKETY  ODKAZY  PRŮVODCE  MAPY  FOTKY  VIDEO 

 jméno

 heslo 

 Registrace   |   Holčička na nástupu: "Mami pojďte, raději si stoupneme vedle, kdyby ten pán tady spadnul."
Hledání cesty

Hledání na Lezci

 Metodika
 Trénink
 Ledy
 Skialpy
Knihy
Slovinsko
Frankenjura Band 1 a Band 2
Vyšel nový průvodce na Škrovád

Závody
Dry Tool Cup 2021 (04.12)
Polabský pavouk 2021 (11.12)
SP Moskva (01.04)

Žebříček
Cesty:
15.Janošová 10800
16."Fido" 10681
17.Lachman 10675
Bouldry:
15.Mikulec 9875
16.Kalvas 9828
17.Jurča 9825
Hory:
9.Groš 5092
10.Procházková 5042
11.Zaoral 4232

Výsledky
EP ledolezení Bern (12.11)
Akademické MČR lezení na obtížnost (11.11)
MMČR v lezení na obtížnost (23.10)

Deníčky
5194 lezců
938966 cest
Nové přelezy:
Hitšmekr 7C
Flix Flax 8a+
Fixaret 7C+
Diamant 8A+
Jardin 7C+
Riese 7C
Cutting It 7b
Jardin 7C+
Riese 7C
Autodidact 7c

Stěny
Rock 'n' Wall - Plzeň
SAUNA - Plzeň
Lezecké centrum SmíchOFF - Praha 5

Prodejny
Rock Point OC Olympia - Brno
Rock Point Plzeň Americká - Plzeň
LANEX eshop - Bolatice

Kontakt
REDAKCE:
standalezec.cz
ŠÉFREDAKTOR:
jirkaslezec.cz
INZERCE:
standalezec.cz
IT:
hoplezec.cz

Přispívejte jen na co chcete

Milí lezci,
Do r. 2011 jsem byl členem ČHS, nyní nejsem, protože ČHS utrácí peníze trochu jinak, než jak bych si přál, a ještě je kolem toho spousty držkování zde na lezci. Ale hryže mě svědomí, když čas od času cvaknu borhák ČHS. To hryzání se mi nelíbí, takže co s tím?

Od 28.8.2009 do 30.9. 2009 probíhala anketa o tom, jak si členové ČHS představují další směřování svazu. Chápu, že ČHS nebude utrácet prachy podle představ mých. Ale mohla by je utrácet alespoň podle představ členské základny v celé její šíři, reprezentované právě vzorkem respondentů ankety. Kdyby to tak bylo, neměl bych s členstvím problém. Zkrátka tuhle anketu považuju za jasný projev vůle členů ČHS, vzdálenou analogií by mohlo být např. referendum, byť se ankety účastnilo pouhých 705 z tehdejších 9 581 členů.

Co z ankety vyplynulo?

Že za nejdůležitější činnosti svazu považují jeho členové jištění, péči o skály a vyjednávání výjimek. To jsou zároveň činnosti, na něž jsou členové ochotni dát nejvíce peněz. Také jsou to činnosti, které motivují hodně lidí stát se členy ČHS (společně s vlastnictvím průkazky jakožto vstupenky na většinu skal – to motivuje ke vstupu ještě víc lidí). Naopak, za nejméně důležitou kapitolu považují členové ČHS závody, na něž jsou zároveň nejméně ochotni platit.

Jak si subjektivně výsledky ankety vykládám?

Lezci chtějí mít vyjednané výjimky tak, aby moli lézt v co nejvíce oblastech. Tam aby bylo bezpečné jištění, jsou-li ty oblasti sportovní. Chtějí opravené přístupové cestičky a infotabule. Cesty aby byly čisté a bez lokrů.

Tento servis zajišťují oblastní vrcholové komise. Pokud by měl být zohledněn výsledek ankety, skoro všechny peníze by měly jít přímo pro OVK. Takovou individuální alokaci peněz ale členská kartička ČHS neumožňuje. Tam je to buď všechno, nebo nic. Všechno = budu si rvát vlasy. Nic = budu mít černé svědomí.

Co tedy s tím?

Na tuto otázku jsem si odpověděl následovně:
Průkazku jako vstupenku do skal nepotřebuju (nikdo mě nikdy nekontroloval). V Tatrách na chatách by se mi sice hodila, ale co už. Svoje 400 ročně jsem ochoten rozdělit tak, že 300 rozdělím na jednotlivá OVK v poměru, v jakém do těch kterých skal jezdím. Kilo ročně bych přispěl i přímo ČHS, protože i jiné komise než OVK a centrála dělají i práci, kterou považuju za důležitou, navíc ty nové borháky a kruhy předpokládám že ČHS částečně platí.

Jen nemám čísla účtů, kam mám ty prachy poslat, a zároveň nevím, jestli mají OVK vůbec své účty, nicméně jsem ochotnej poslat ty prachy i na soukromé účty, vedené na jména šéfů OVK.

Protože se domnívám, že nejsem sám, kdo řeší podobné dilema, využívám této cesty, abych vyzval OVK, potažmo jejich předsedy: zveřejněte svá čísla účtů, např. formou článku zde na lezci, anebo e-mailem z mailů uvedených u Vás na stránkách horosvazu – pak bych ta čísla zveřejnil já formou dalšího článku zde. To proto, aby i ostatní lezci - nečlenové ČHS, jejichž názor je reprezentován výsledky ankety z r. 2009, měli možnost své příspěvky adresněji směřovat.

Pokud se tato výzva nedočká odezvy - chápu že třeba ne, čtyři kila nejsou moc - nevadí. Já jsem svoje svědomí uchlácholil tím, že jsem příspěvek nabídl, a ještě ušetřím tři kila. V takovém případě totiž pošlu jen každoročně kilo na účet ČHS a borháky budu v klidu a bez skrupulí cvakat dál.

Hore zdar

P.S. Nejsem ničí agent a za mojí aktivitou není žádný jiný zájem než čistě můj.

Edit 17.12.: Rozvířila se docela zajímavá diskuse, která pokračuje článkem místopředsedy ČHS Honzy Bloudka (a opět diskusí pod oním článkem). Na základě všech těchto diskusí, a především na základě komentovaného rozpočtu, kterej Honza Bloudek linkuje pod svým článkem, jsem na fungování ČHS trochu změnil názor. Můj nynější názor by se dal vyjádřit takto: ČHS mě štvala, jak se mnou (jako tehdy řadovým členem) komunikovala. Pokud bych byl členem i letos, nerozpakoval bych se to napsat i v přítomném čase. Ale komunikace není její hlavní job, takže to vem čert. Tím hlavním jobem je dle mě práce ve skalách. A na tuto práci jde můj příspěvek v dostatečné výši, závodníci ať se o ten svůj balík třeba servou jak malý kluci, je to jejich boj a ten balík stejně nikdy menší nebude, protože repre je potřeba (když kvůli ničemu jinému pak) kvůli jednání s donátory. Proto jsem se rozhodl v r. 2013 do ČHS zase vstoupit a Honzovi Bloudkovi jsem po mailu slíbil, že tenhle fakt jako dovětek zveřejním. Což tímto textem činím.

P.S.: Pokud někdo má argumenty proti ČHS, které ještě nezazněly a které by mě usvědčily z toho, že jsem trotl a měním svůj názor jak větrná korouhvička, pak sem s nimi!

honza plocek   [úpravy] 13:35 11.12.2012Tisk 

Reklama:


Související články:

Komentáře

     
...nové příspěvkyNový komentář 

 Utopie13:44:37 11.12.2012
Honzo, to co píšeš je bohužel pravda, ale zároveň utopie. Takhle to bohužel nikdy nefungovalo a fungovat nebude. Vždycky musí být nějaká zastřešující instituce co prachy přerozdělí. Řešením je iniciovat změnu přímo v ČHS! Možná by bylo vhodnější formulovat jasné požadavky co se má změnit a vystoupt s tím na valné hromadě ČHS. Tam se dá zcela demokraticky donutit vedení, aby udělalo změny.
:o(odpovědět 
 Re: Utopie13:49:05 11.12.2012
Nemusí to být utopie. Vezmi to takhle, přijedeš na skály, zaplatíš správci nebo majitelu částku, za kterou on potom dělá tu práci, o které píše Honza. myslím, že tak nějak to funguje v Paklenici. Osobně jsem přesvědčený, že úloha ČHS by měla být přehodnocena a to samozřejmě tlakem členů. MOžná í tím, že stejně jako Honza z této bafuňářské organizace vystoupí.
odpovědět 
  Re: Utopie13:54:43 11.12.2012
Neznamenalo by to, že tam musí být 24/7 obsluha?
odpovědět 
 Re: Utopie13:52:41 11.12.2012
Utopie to mozna je ale rozhodne ti Honzo s nicim nedoporucuju vystupovat na valny hromade, akorat vyhodis cas a to politikareni ti tam tvuj navrh tak prekrouti ze ty spokojeny nebudes a oni si odskrtnou snahu... Takze i kdyz si nemyslim ze tvuj postup je idealni, fandim ti!
odpovědět 
  Re: Utopie14:46:29 11.12.2012
Na Valné hromadě je pozdě. Možná už teď je skoro pozdě. Na jakékoliv větší změny musíš mít předem obecný souhlas členů a vedení oddílů, zvláště těch velkých. Prostě všichni musí vědět, že jsi to Ty, že Ti o něco jde a že s tím většina souhlasí, protože ví o co jde a je to pro ně užitečné.

Takže doporučuju: 1) Tady na Lezci a také na všech možných webech, které o lezení píšou a jejichž jména zde nesmějí padnout (HI, OF, HD, P a další) uveřejni konkrétní návrhy, co chceš. K tomu zdůvodnění a také osoby, které navrhuješ, aby to udělaly. 2) Obvolat nebo obepsat všechny své kamarády a taky předsedy cca 10-20 největších oddílů s vysvětlením, o co Ti jde. 3) Pokusit se dostat své téma do místních i celostátních médií mimo horolezeckou komunitu. 4) Napadnout adresně a veřejně osoby, které dosud Tvému návrhu brání.

Pak teprve má smysl s tím vystoupit na Valné hromadě a nechat hlasovat. Takhle to svého času udělal třeba Piškot a spol. s maglajzem, Dušan Stuchlík a spol. s metodikou, nebo Zdeněk Hrubý a spol. s novým vedením ČHS.
Kuba Turekodpovědět 
   Re: Utopie17:44:47 11.12.2012
Pánové (Kubo i Kubův anonymní předřečníku), patrně jste přehlédli, že Honza Plocek už členem ČHS není, takže tyhle rady jsou sice pro členy správné a na místě, nicméně v tomto případě mimo mísu. A pokud jde o Honzův nápad a následnou iniciativu, přijde mi, že to není nijak blbý. Sám tenhle problém neřeším, z mých cca 17 EUR příspěvku JAMESU (ono je to dvacet, ale část je osobní pojištění, to pro přesnost) se platí i tatranské štandy které zase cvakají lidé z ČHS, ale když bych byl mimo horosvazy, velmi pravděpodobně bych se přidal. (A když by takovejch lidí bylo víc, třeba by se v ČHS něco pohnulo. Třeba i ve smyslu "puče", o kterém se píše níž. Když to může smysluplněji fungovat v JAMESU, v alpských spolcích - stačí se podívat do dokumentů na webu - tak proč ne tam. Ale to je jen můj pocit.)
Robertodpovědět 
    Re: Utopie18:14:34 11.12.2012
...taky jsi si jistě všimnul, že nereaguji na Honzu, ale na svého anonymního předřečníka :-)
Kuba Turekodpovědět 
   Re: Utopie09:49:04 12.12.2012
Nazdar manipulátore:)) Proč tady musíš pořád lidi krmit, že tu jména některch stránek nesmí padnout? Je to celé jen o tom, jak jsi se tady na Lezci třeba ty choval a že kluci nejsou bezpáteřní. Normální člověk dokáže napsat že se informace dají najít i na jiných stránkách, ono totiž kdo se o lezení zajímá ví jaké stránky se dají číst. A nebo je druhá možnost a pokud je článek kvalitní, není problém napsat jeho název, nebo sem dát odkaz, což někteří umí. Soudnej člověk pak ví co je spam, reklama, nebo prudění čtenářů:) Měj se pěkně;)
 martanodpovědět 
    Re: Utopie09:58:16 12.12.2012
Hele, Marťane, jsem ten poslední, kdo by chtěl dělat advokáta KT a jeho webu, ale taky fakt nechápu, proč redakční systém blokuje třeba slovo hory info, když ho napíšu dohromady. On tu Petr Jandík nebo někdo od něj provozoval spam, reklamu, nebo prudění čtenářů?? Mně osobně to přijde vcelku trapný.
Jinak Tě zdravím :))
Robertodpovědět 
    Re: Utopie10:05:34 12.12.2012
sorry, nevšiml jsem si že by KT, PJ a další "konkurenti" nějak zvlášť spamovali nebo si dělali nějak zvlášť reklamu a chudáci lezcowebmajstři to museli vednevnoci mazat, ve vší úctě - považuju to za blábol.

ostatně z mého pohledu si blokací lezec škodí, protože nemá funkci rozcestníku "kde se co zajímavého šustne a co mi uteklo". ale jak myslíte.
Lukas B.odpovědět 
     Re: Utopie10:24:44 12.12.2012
Listujte článkama na Lezci od začátku a ne od konce, myslím že už tu diskutujete nějaký ten rok, aby jste mohli zavzpomínat. Oba víte, že jsem na Lezce přišel později, horolezecké weby mají svou historii a nejspíš ty věci mají nějaký důvod. Viz reakce pod komentářema a článkama. Já třeba o pojmu konkurence nehovořím. Nikoliv proto, že bych si nějakých stránek méně vážil, ale protože každá má trošku jiný styl, zaměření a čtenáře. Napsal jsem ten komentář výš pro to, že mě mrzí, jak se Kuba prezentuje ublíženej. Osobně mi to přijde tak, že často přispěje s nějakou informací ale taky si dost často do Lezce neopomene rýpnout. Konstruktivní kritika a očerňování je rozdíl ne?
 martanodpovědět 
      Re: Utopie10:50:19 12.12.2012
no jestli si vzpomínám (tedy bez záruky) šlo o nějakou úplně blbou prkotinu, nějakou diskusi typu "můžu se při lezení na překližce uvázat okolo krku", odpověď byla "nemůžeš, podívej se na odkaz xyz kde je navázání přehledně zpracováno", potom slovo dalo slovo, nějakej ochotník to z konkurenčního webu překopíroval, konkurentmajstr se nasral a napsal "kurva neserte mě, stačí přece odkaz", slovo dalo slovo do spirály a lezcowebmajstři zablokovali určitá slovíčka.

upřímně řečeno, semizdá že to už poněkud vyčpělo, blokace jede takňák ze setrvačnosti, zaobalené odkazy lezcomajstři nemažou, takže bych to viděl že kluci na pískovišti nechtějí akorát ztratit tvář (no a protože to už nejsou ti študentíci jako před třinácti lety, tak bych soudil, že by mohli přestat dělat krávu).
Lukas B.odpovědět 
       Re: Utopie11:33:13 12.12.2012
Historický počátky nepamatuju (nebo SI nepamatuju ;)), nicméně jinak souhlas s Lukasem.
Robertodpovědět 
    Re: Utopie12:04:48 12.12.2012
Cože Marťane? Nic takového jsem nenapsal. Já tady jenom objasňuju, co je potřeba udělat, když opravdu chceš něco prosadit v ČHS a že je na to Valná hromada nejlepší místo.

Že jsi z toho vydedukoval nějaký můj útok na provozovatele a adminy z Lezce, je Tvoje naprostá krávovina. Nikdy jsem si nemyslel, že jsou bezpáteřní už proto, že je až na Standu osobně neznám. Jsem rád, že Lezec existuje a že si můžu pokecat o věcech, které mě baví a které se mě dotýkají - a za to jim patří dík.

Jestli blokují nebo neblokují kohokoliv a cokoliv, je zcela jejich věc. Jestli občas na HD dáme odkaz na Lezce, nebo napíšeme něco proti němu, je zase naše věc.
Kuba Turekodpovědět 
 Nepochopení17:54:21 11.12.2012
Z toho co píšeš, je vidět, že jsi se málo zorientoval ve financování ČHS, což není úplně jednoduché :-)
Prakticky všechny peníze, které dají členové na příspěvcích se jim vrací na servisu - údržbě skal, metodice, medicíně, bezpečnosti, práci sekretariátu apod...

Vedle toho ČHS dostává ČHS peníze od MŠMT na organizaci sportu a sportovní reprezentaci - tyhle peníze závisí i na sportovních výsledcích. A za ně se financují závodníci. A kus peněz od státu zbyde i na servis členům. Pokud bychom žádné závodníky neměli, tak nejsme sportovní svaz a nic bychom od státu za současné situace nedostali.

Takže vůbec není pravda, že by se peníze rozdělovaly jak píšeš proti názoru členů vyjádřeným v anketě. Z peněz členů se závody nefinancují, klidně zase příspěvky zaplať, všechny půjdou do skal nebo na činnosti spojené se servisem členům.
Jendaodpovědět 
  Re: Nepochopení18:50:09 11.12.2012
Skutecne?

Vygooglil jsem tohle:
http://www.horosvaz.cz/res/data/049/009518.pdf

Kdyz vezmu prijmy od statu:
Dotace MF - 850
Dotace MSMT - 340
(Mozne navyseni MSMT - 900, bylo/nebylo?)
Bez tech 900 to je 1190 tisic.

A vydaje na zavodeni:
Komise soutezniho lezeni dospelych - 650
Komise soutezniho lezeni mladeze - 480
Komise soutezniho skialpinismu - 240
Kdyz to sectu, tak mam 1370 tisic.

Priznavam, ze jsem to cekal horsi. Otazka je, jake jsou skutecne prijmy a vydaje.
jx zeroodpovědět 
   Re: Nepochopení18:54:44 11.12.2012
navýšení z MŠMT bylo a rozdělilo se na granty
Petr Jandíkodpovědět 
   Re: Nepochopení20:07:01 11.12.2012
A pridej si k tomu cast penez od sponzoru a je to OK i bez tech 900, kterych sla vetsina na nezavodnicke projekty.
JEndaodpovědět 
    Re: Nepochopení09:06:44 12.12.2012
Nějak jsi pozapomněl na těch 1.480 na provoz sekretariátu, kterej sice není závoděním, ale taky děsí.
odpovědět 
     Re: Nepochopení11:33:56 12.12.2012
Děsí možná anonyma, který nemá představu, co všechno práce sekretariátu obnáší a porovnává to se svojí útratou za pivo. :-) Ale můžeš si být jistý, že nikdo ze sekretariátu za peníze členů nezávodí...
Jendaodpovědět 
    Re: Nepochopení12:49:52 12.12.2012
jeden a půl melounu je adekvátní roční cena za dva administrativní procovníky placené spíš mizerně, v laciné kanceláři s lacinými počítadly, s autem používaným spíš výjimečně a uvážlivě. to žádný tunel není.
Lukas B.odpovědět 
     Re: Nepochopení15:09:14 12.12.2012
To je jasný, že to tunel není - i když jen tomu, kdo do "administrativní problematiky" jakéhokoliv zaměření trochu vidí; pro nezasvěcené je prostě 1,5 M velké číslo (což obecně vcelku je). Z té debaty ale vyrozumívám, že spíš většině lidí není jasný, jak jim ten (nepředražený) sekretariát slouží a co pro ně konkrétně dělá.
Robertodpovědět 
    Re: Nepochopení18:30:22 12.12.2012
Dik za odpovedi. Aspon budu priste pri cteni diskuze s Liborem Hrozou klidnejsi, ze se hadaji o penize, ktere lze vicemene povazovat za "jejich" (tj. od ministerstva za reprezentaci na zavodech.) A ze nesahaj na ty "moje" (tj. prispevky od normalnich lezcu na skaly).
jx zeroodpovědět 
     Re: Nepochopení19:31:56 12.12.2012
:) Tak to až o tolik klidnější nebuď, protože není pravda, že peníze které dostává ČHS od státu souvisejí pouze se závody, resp. reperezentací. ČHS je občanské sdružení, které dostává od státu peníze (stejně tak jako jiné sportovní spolky) obecně ze tří různých důvodů a taky tří různých zdrojů: 1) Sdružuje mj. děti a mládež do 18 let, což stát pokládá za bohulibou činnost; 2) Je to sportovní spolek, kterej má nějaký členstvo (zde záleží na počtu) a zároveň nějakej systém soutěží; 3) Realizuje státní reprezentaci. Peníze ad 1) jsou jednoznačně nezávodnický, ad 3) jednoznačně závodnický a ad 2) společný. Ptej se na ČHS, kolik bylo kterejch, je to zcela jasně daný. (A všechno to jsou peníze vybraný od daňovejch poplatníků, včetně tebe a mne - proto to taky píšu.)
Robertodpovědět 
     Re: Nepochopení19:36:40 12.12.2012
Diskuse Libora Hrozy s ostatními ohledně odměňování závodníků se týkají výlučně způsobu rozdělení peněz přidělených Výkonným výborem v rámci celkového rozpočtu příslušným závodním komisím, i když už tu byla i jemná výtka Zobanovi, že se nesnažil o zvýšení rozpočtu drytoolové subkomise když se objevil další závodník schopný dobrých výkonů na SP a jen rozdělil stejné peníze jako rok předtím mezi více lidí.
Peněz na skály se to netýká, vrcholové komise si hospodaří zase ve své části rozpočtu bez ohledu na to, jestli dostane ze závodníckých peněz víc Ondra, Hroza, Binter nebo někdo jiný.
Petr Jandíkodpovědět 
  Re: Nepochopení19:34:09 12.12.2012
Ty motivy státních dotací nepopisuješ úplně přesně. Některé z nich na sportu vůbec nezávisejí, napsal jsem to níž. Šťourat se v tom číselně nemám zapotřebí.
Robertodpovědět 
   Re: Nepochopení19:57:58 12.12.2012
Vycházíš z historických informací, kdy se za časů ČSTV a Sazky dalo jasně spočítat, kolik peněz jde díky závodům, kolik na počet členů apod.. Teď je to všechno daleko víc provázané a takhle to rozebrat nejde. Pouze za závody bez členů nebo pouze za členy bez závodů by nebylo skoro nic.
Jendaodpovědět 
    Re: Nepochopení21:23:05 12.12.2012
Ono už MŠMT nedotuje spolky pracující s dětmi a mládeží na počet členů? Ještě loni to tak bylo.
Jinak to, co píšeš, by ale stejně znamenalo, že ty dotační peníze nepatří jenom závodníkům, ale měli by se o ně dělit :))
Ale, je mi to vcelku buřt, tedy v souvislosti s ČHS.
Robertodpovědět 
  Re: Nepochopení08:21:21 13.12.2012
Pokud bychom žádné závodníky neměli, tak nejsme sportovní svaz a nic bychom od státu za současné situace nedostali.

Ale no tak Jendo, prosimte vzdyt tohle neni prece pravda. Napr. byvaly primator Prahy neco vylezl v Himalaji, ne? To neni sport? On a dalsi co lezou na ruzne kopce nejsou sportovci a proto by stat nic na tuto reprezentaci cr nic nedal? To jedine kdyz to budou zavody tu na umlelkach tu nekde na sportovkach? To se mi nezda.Sportovni svaz by to samo i bez zavodu byl, protoze jeho clenove proste provozuji sport, zvany horolezectvi.Uz mraky let, i bez zavodu drive.
ahaodpovědět 
   Re: Nepochopení10:34:57 13.12.2012
Budeš se asi divit ale tohle není z hlediska MŠTV a jeho dotací sport. Když Adam vyleze 9a - taky to není sport. Musíš mít soutěž, pravidla, mistrovství...
odpovědět 
    Re: Nepochopení22:05:21 13.12.2012
Kdybys napřed přečetl rozpočet, nebo poslouchal Bloudka, než se budeš vyjadřovat, tak bys ze sebe nemusel dělat hlupáka.
Kuba Turekodpovědět 
    Re: Nepochopení04:30:51 16.12.2012
Musíš mít soutěž, pravidla, mistrovství...

Musis jen zemrit, a chodit k volbam, no a nevolit idioty=levicaky!:-)
ahaodpovědět 
   Re: Nepochopení10:47:28 13.12.2012
Lezení ve skalách přeci sport není. Vždyť to tu píšete pořád. Životní styl ano. Adrenalin ano, překonávání všeho možného ano. Ale naprostá většina lidí se tu proti lezení jako sportu ohrazuje, tak proč by to zrovna teď měl sport být? Dotace na závody ano, ale nevidím důvod, proč dotovat někomu výlety.
odpovědět 

 .13:59:35 11.12.2012
Kdekdo by taky k ty ankete rekl ze vzorek nebyl dostatecne reprezentativni, ale zeptalo se vas adresne nekdy chs treba pri placeni prispevku co by jste chteli zlepsit nebo co se vam nezamlouva? A nebo pozadalo o to alespon predsedy oddilu? Nikdy!!!
odpovědět 
 Re: .14:19:48 11.12.2012
Myslím že zástupci ČHS vyzývají a vyzívali dost často členstvo k připomínkám, stačí zapátrat. Otázka je, jestli ty připomínky někdo dává a tlačí je tak, aby se o nich jednalo:)
martanodpovědět 
  Re: .14:54:33 11.12.2012
Částka 400,- Kč za rok členských poplatků je tak směšná částka, že pokud to má chuť takto rozebírat, tak je to debil. Když dáme členský poplatek 2000,- Kč, bude nás méně, ale na každé věži bude stánek, kde dostanu klobásu s chlebem.
odpovědět 
   Re: .08:28:24 13.12.2012
Když dáme členský poplatek 2000,- Kč, bude nás méně, ale na každé věži bude stánek, kde dostanu klobásu s chlebem.

Lepsi by bylo dat 2025,-Kc by bylo i na pivko!:-)
ahaodpovědět 

 rebel14:50:29 11.12.2012
Napiš to rebelujícímu Hrozovi. Ten to tak rozmázne, že na to do smrti nikdo z nás nezapomene...
Xind Xodpovědět 
 Re: rebel15:21:02 11.12.2012
Xidnl jen to ne, jinak tu bude zase tyden spamovat, jak Lucka dostala málo peněz za 1. místo...
.odpovědět 
  Re: rebel15:56:25 11.12.2012
nespamoval by, kdyby jiní nedostávali víc peněz za 50.místa
odpovědět 
   Re: rebel21:07:37 13.12.2012
+1 ... asi tak.
MModpovědět 

 změnit ČHS14:54:57 11.12.2012
je spousta práce a je to něco jako politika v kapesním měřítku. když s tím někdo vystoupí na valné hromadě jen tak zvoleje, tak bude za kašpara. to se musí začít tak půl roku předem lobovat, shánět hlasy, oslovit velké a aktivní "rekreační" oddíly atakdále - viz Piškotova iniciativa, s tím také bylo spousta práce a věcně šlo o prd - vypuštění jednoho řádku z interního dokumentu, nešlo o prachy.

takže jsou v podstatě tři cesty:
1. smířit se se stávajícím stavem
2. změnit ČHS demokratickými metodami v rámi mašinerie spolku na něco jako klub turistů (to myslím v dobrém), kde nějaká přiblblá reprezentace nikoho nezajímá a důležitý je členský servis. to ovšem znamená spoustu práce a skoro by bylo jednodušší to udělat formou puče, tojest oddělit vrcholové komise od ČHS, osamostatnit a převést agendu a přetáhnout členy a z ČHS by zůstal párstovkový spolek závodníků a repre alpinistů, kteří by byly všem pro smích, něco jako sportovní svaz olympijského šplhu na laně.
3. podporovat přímo konkrétní OVK. a to buď formou příspěvku, nebo uvařit hrnec guláše a dokutálet sud piva na uklízecí brigádu. třeba mimochodem, rád bych si najal velký kontejner na odpadky na jeden den pod Branickou skálu, kdyby snad někdo chtěl jít do holportu a udělat promo na pár desítek sběračů odpadků pod stěnou - ideální by bylo takové to předjaří na přelomu března/dubna...
Lukas B.odpovědět 
 Puč15:05:12 11.12.2012
Možná by se mohl sestavit konkrétní postup tady v diskuzi, rozdělit pár úkolů pro ty, kdo chtějí, těmi, kdo má zkušenosti, teoretické znalosti nebo já nevím co.
odpovědět 
  Re: Puč15:21:37 11.12.2012
i puč by byla spousta práce. musíš mít představu jak to bude fungovat, výborné vztahy s vrcholovými komisemi, přesvědčit je, mít charizmatického vůdce atakdále...

ale je to naprosto legitimní diskuse. buďto kočka, nebo pes, nebo kočkopes. jestli chceme reprezentaci a výsledky, servisní organizaci pro členy, nebo něco mezi. například mě je celá ta závodnickoreprezentační větev zbytečná a líbilo by se mi vrcholovky, bezpečností a metodická činnost a dost. jenomže zase chápu, když je nějakej ten humbuk okolo nějakýho kašpara co se za prachy spolku vydrápe na nějakej zasněženej kopec, tak to tý vorganizaci udělá nějaké píárko a organizace pak má úplně jinou váhu.
Lukas B.odpovědět 
   Re: Puč16:10:15 11.12.2012
No, když se objeví sem tam nějaká zpráva, že Adam je mistr, že Bém dosáhl vrcholu, nepostřehl jsem, že by se to jakkoli spojovalo v médiích s ČHS. Takže jaké píár ? Dovolím si tvrdit, že jakékoli soutěžní či vrcholové lezení ČHS nic nepřináší, pouze saje peníze. Že když oslovíme náhodně třeba 1000 lidí a firem, že se nenajde jediný případ (pokud zrovna není členem ČHS), který by o této organizaci kdy slyšel, či si to dokonce spojoval s úspěchy lezců a horolezců.
Petrodpovědět 
    Re: Puč16:20:06 11.12.2012
Přesně tak!
odpovědět 
    Re: Puč18:51:03 11.12.2012
myslim ze uspechy horolezcov sa s horolezeckym svazem spojuju nejak implicitne, aj ked povedzme niekto nevie co je CHS tak az sa dozvie ze zdruzuje horlezcov tak sa mu to spoji nedavnym clankom o vystupe v himalajach (aj ked dotycny s CHS nemusel mat nic spolocne).
odpovědět 
   Re: Puč16:13:49 11.12.2012
Jinak pro autora článku : řeším ještě složitější dilema. Co mám dělat, když chci nadále působit jako instruktor ČHS v oddíle, ale v poslední době se mi svým postupem tato organizace natolik znechutila, že již nadále nechci být jejím členem a podporovat ji v její "politice" ?
Petrodpovědět 
    Re: Puč16:56:41 11.12.2012
Na tom není nic složitého. Jakmile přestaneš být členem ČHS, přestáváš být instruktorem.(Mimochodem: Za peníze ČHS, tedy nás všech, jsi dostal dost vysoké horolezecké vzdělání.)
Kuba Turekodpovědět 
     Re: Puč17:53:34 11.12.2012
To máš, Kubo, pravdu. Na druhé straně, pokud má Petr jen "licenci" ČHS, tak ta stejně platí jen v rámci svazu, nikoliv navenek, takže jde fakticky jen o formální potvrzení interní úmluvy mezi kamarády. Takže, pokud bude chtít dál předávat své vědění lidem z oddílu, nic mu v tom bránit nebude - pokud mu ti lidé budou nadále věřit (a nevidím důvod pro to, aby to tak nebylo). Z vnějšího pohledu, není žádný rozdíl v tom, když oddílovou horoškolu vede instruktor ČHS Franta Vagabund nebo když ji vede Franta Vagabund, kamarády uznávaná metodická autorita.
Robertodpovědět 
      Re: Puč18:17:08 11.12.2012
To jistě. Jediný rozdíl snad je jen v právní síle odpovědnosti. Taky je to důležité (papírově) pro práci s mládeží a dětmi.
Kuba Turekodpovědět 
      Re: Puč18:45:27 11.12.2012
Po nněolikalerté snaze se podařilo ditáhnout také pojištění odpovědnosti instruktorů ČHS, takže to není jen jeko autorita mezi kamarády.
Petr Jandíkodpovědět 
       Re: Puč20:34:18 11.12.2012
To si zajistíš také v pojišťovně
odpovědět 
        Re: Puč23:06:45 11.12.2012
Nezajistíš. Nebylo to snadné jednání, něco o tom vím. A taky jde o podmínky, jak velká organizace máš zcela jiné možnosti než jako jednotlivec.
Pojištění jako nabízí ČHS nebo Alpenverein si jako jednotlivec taky nepořídíš.
Petr Jandíkodpovědět 
         Re: Puč09:53:43 12.12.2012
pojištění odpovědnosti za škodu způsobenou jinému je trochu drahé sjednat samostatně, ale kupodivu řada pojišťoven ho má vcelku levně jako přídavek k pojištění domácnosti nebo nemovitosti. takže problém to není - a je zcela obecně rozumné ho mít.
odpovědět 
          Re: Puč10:41:54 12.12.2012
Tak. Ono taky je pojištění odpovědnosti za škodu v Alpenvereiňáckým pojištění.
odpovědět 
           Re: Puč12:10:25 12.12.2012
Bacha právě na tu právní sílu, kterou zmiňuju. Odpovědnost je různá a pojistky také různé podle toho, v jakém jsi právním postavení! Doplněk k pojištění domácnosti Ti určitě nepomůže, když něco zvoráš na horách a kvůli Tobě se zraní nebo umře někdo jiný. Nebo stačí pustit lano při spouštění na skalkách... Viz nedávné případy.
Kuba Turekodpovědět 
            Re: Puč15:15:10 12.12.2012
Tahle poznámka je VELMI rozumná, až na to slovo "určitě". (O doplňkovém pojištění, které kryje i odpovědnost za nedbalostní ublížení na zdraví, vím.) Platí obecná zásada: ČTĚTE POJISTNÉ PODMÍNKY, VČETNĚ POZNÁMEK PSANÝCH DROBNÝM PÍSMEM, A TO U JAKÉKOLIV POJISTKY JAKÉKOLIV POJIŠŤOVNY, včetně pojistek ČHS, OEAV, JAMESU. A pokud máte pocit, že nerozumíte, obětujte případně několik stokorun na konzultaci s právníkem. Fakt se to vyplatí.
Robertodpovědět 
          Pojištění11:37:01 12.12.2012
Běžná odpovědnost těžko bude platit na škody způsobené činností instruktora ČHS, pojišťovna není charita...
M@raodpovědět 
           Re: Pojištění15:16:12 12.12.2012
Viz moje poznámka vejš. (Možná ne, možná ano.)
Robertodpovědět 
    Re: Puč07:02:15 12.12.2012
@ Petr: Vystup zkusmo na rok z ČHS, hrdě se zřekni titulu "instruktor ČHS" a instruuj bez průkazky - průkazka za tebe nikoho lézt nenaučí. Pokud to bude OK, už tam nevstupuj. Pokud to během onoho roku seznáš nesnesitelným, pokorně se vrať a přiznej si, že ČHS ti víc dává než bere.
honza plocekodpovědět 
     Re: Puč09:51:43 12.12.2012
Instruktorák ti nikdo neodpáře, měl jsi zkušenosti, získal jsi nějakou úroveň vzdělání, víš co umíš a co ne, začínající lezci ví, co od instruktora můžou chtít. Jediný co je otázka, tak jestli Tě někdo pustí na doškolení, pokud ho budeš chtít ne?
 martanodpovědět 
      Re: Puč20:04:31 12.12.2012
Výhoda instruktora v ČHS je právě to pojištění. Je to stejné, jako pojištění do zahraničí na lezení. Naprostá většina pojišťoven má horolezectví (lezení) vyjmuto z pojištění, tzn. pojistí tě na skoro všechno, ale ne na lezení.
Totéž u instruktorů.
melmanodpovědět 
 Re: změnit ČHS15:55:44 11.12.2012
Ten bod c.3 sa mi paci. Zatial som to tu na lezci velmi nevidel, ale co keby VK oznamovali napr. uklidove brigady a sbirky primo na lezci? (bez ohladu na to ako dopadne tato diskuse o CHS) Neni to nic proti nicemu a kazdy z nas ma par oblasti na ktore neda dopustit a rad pre ne nieco urobi...
luboodpovědět 
  Re: změnit ČHS10:09:12 12.12.2012
Zatím se nenašlo až na vyjímky moc lidí (v poměru k uživatelům), kteří by oslovili příslušného správce nebo OVK. Uděláš to?
 martanodpovědět 
 Re: změnit ČHS16:58:04 11.12.2012
Jsem Ti k dispozici.
Kuba Turekodpovědět 
 Re: změnit ČHS08:25:23 12.12.2012
Účast neslibuju, ale dej pls vědět. To je fakt na velkej konťák?
honza plocekodpovědět 
  Re: změnit ČHS08:53:51 12.12.2012
nevím určitě.ale zdá se mi, že by jenom ty petflašky kdyby se nesešlapávaly tak by se na avii sotva vešly. taková hezká voblast a takovýho bordelu...
Lukas B.odpovědět 
  Re: změnit ČHS09:10:44 12.12.2012
Totéž, co Honza. S Marťanem už jsem o Braníku několikrát mluvil a podpořil bych, co tam dělá.
Robertodpovědět 
  OVK střední Čechy11:32:09 12.12.2012
Ahoj kluci, mám radost, že se najdou i lidi, kterým záleží na prostředí ve kterém lezou. (Jsem členem OVK střední Čechy), trvalo mi nějakou dobu než jsem získal kontakty na místní lezce a ochranáře, ale už se tady v okolí myslím slušnějc orientuji, včetně přehledu toho co je všechno potřeba udělat a jak. Něco z toho není tak složitý a stačí přijít a makat (i bez správců - třeba já nemám čas zrovna v to odpoledne co kluci který mi nabízeli pomoc, ale sami tam jít nechtějí), jiný věci se musí domluvit, jako třeba včerejší pokácení stromu trvalo městu povolit asi rok. Bohužel akorát nasněžilo a pravděpodobně až do nějakého případného oteplení v lednu se toho na skalách do jara moc dělat nedá.
Ono to možná není tolik vidět, ale místní lezci i správci oblastí postupně na skalách makají třeba Vltavská žula, Křivoklátsko, Sázava, Kolíňáci, okolí Prahy, i v Krasu se něco pořád děje - údržba, nové cesty, povolení a budou až se všechno připraví postupně i 3 nové průvodce. Každopádně pomoc potřebujeme, hlásí se nějaká parta nebo oddíl?
martanodpovědět 
  OVK střední Čechy11:50:54 12.12.2012
Co se týče ochranářů, tak je to dobrý, mimo sdružení z Prokopského údolí, takže vzadu v Prokopáku a v Hlubočepích s partizánštinou opatrně. ...možná to stojí za samostatné vlákno nebo článek, ale kluci od nás se neradi plácají po ramenou aby pak četli chytré komentáře, o to radši máknou ve skalách, i když je to práce na spoustu hodin a dní. Myslím taky, že není nutný bejt v komisi, ale pokud někdo cejtí, že se chce o skály zodpovědně starat a k nějaké oblasti má srdečný vztah, možná jsou pravomoce, které by někdo takto mohl využít třeba i s tím, že přijde a nabídne, že by se tu a tu skálu rád staral delší dobu lépe. Možná o takové skále víte a máte chuť převzít zodpovědnost za její stav, nebo třeba jen pomáhat. Bohužel si myslím že několik skal by mohlo být opečováváno i lépe. Termín další společné schůzky na Strahově je 28.2. 18hod. Kdo nechce plkat a chce makat, po meilu či telefonu předám klidně další kontakty, nebo seznam prací.
V Hlubočepích je potřeba už několik let vyřešit suťák. Ochranáře požádám, termín nabídnu až zem rozmrzne. Jen nemáme materiál, nějakou tyčovinu a plechy nebo prkna, pak můžeme teprv odkopávat schody pod plotnou. Asi vím, u koho pod skálou by šel materiál deponovat. Někdo může na jaře prostříhat pěšiny nejen v hlubočepích.
Na Braníku není problém požádat úředníka ze ŽP o úklid, snad každé ráno tam chodí městské služby, už jsem jednou žádal, aby šli i víc do křoví pod skály a zlepšilo se to, ale producenti smetí jsou zatím v přesile. Kontejner není třeba, maximálně pytle a o ty můžu požádat, ráno to určitě služby po domluvě odvezou. Jistě by stála za úvahu horolezecká úklidová akce minimálně 2x zarok, kdy by se slanilo pro bordel do stěn a obešly křoviny nad skálou a pod ní, kde běžně měšťáci neuklízí. Pokud se toho Lukáši chceš ujmout, předám kontakt na fajn pána z OŽP.
V Šárce je třeba uklidit doupě po bezdomovci, které se několik let válí pod Poslední skálou, jsou tam i větší věci jako kabáty a matrace. Jestli někdo ošéfuje víc lidí, předám kontakt na dobrovolníka od ochranářů nebo úředníka OŽP.
Potřebuji manuální pomoc v Radotíně, někdo by také mohl vylepšit u Zubáku lávku přes potok.
Příští rok budu potřebovat pomoct od víc lidí přelézt cesty na několika skalách v okolí Prahy-západ komplet z jedné strany na druhou a zhodnotit obtížnost cest na daných skalách, seznam skal dodám.
Stále nám chybí informace o některých autorech cest nebo jejich názvech. Hodily by se staré fotografie z lezní na skalách.
Ještě je i tady v okolí pár skal, kde by stálo za to příští rok nejlíp na jaře přelézt a odjistit několik zajímavějších směrů, než se začně průvodce připravovat.
martanodpovědět 
   Re: OVK střední Čechy13:10:43 12.12.2012
ok, takže do braníka netřeba akci, stačí pár lidí, pytle na mrtvoly a telefonát na hodného pána (paní) z technických služeb. proslaňování a úklid z lana by byla fajn akce, to by chtělo víc lidí, nějaké hlídače přivázaných lan nahoře a odháněče lezců dole.
to prostřihávání pěšin v čepech je domluvené a neutrhne mi někdo uši? že bych si někdy na procházku s dětmi přibalil nůžky a pilku...
Lukas B.odpovědět 
    Re: OVK střední Čechy16:41:43 13.12.2012
Na ustřižení kdejakýho plevelnýho trní mi stačí selskej rnzum:) Obvyklý úřední postup je nechat krajinu zpustnout, pak strojní holoseč a nová výsadba.
 martanodpovědět 
    Re: OVK střední Čechy01:02:35 15.12.2012
Na prořezání trní v Čepích bych se nikoho neptal. Ten svah tam bude ale problém, už tam zábrany a schody byly a jsou pod nánosem. To by se muselo řešit systematicky už od horní části suťoviska.

V Braníku stačí velký pytle, do jednoho házíš plasty, do dalšího sklo a do dalšího směsný odpad. Bohužel v okolí sem nenašel třídený odpad ani kontejnery, takže sem to 2x sám vzal autem.

Spolupráce s úřady je někdy rychlá a někdy o nervy. U Zubáka jsem s úřady řešil odvoz 15ti vyhozených pneumatik cca měsíc. Kontakt na starostku mám.

Ke skalám vždy patřilo také opatření pitné vody, no a o té katastrofě v Praze jsem Ti už také psal.

Je to Marťane na jiný vklákno resp. tak týden dopředu napiš článek, že se koná dne x v místě y brigáda, co se bude dělat a co si mají lidi přinést. Jen trocha PR a dát vědět dopředu - lidi si udělaj čas :-)
 Uzlarodpovědět 

 placení za cvaknutí14:59:44 11.12.2012
Protože mám též svědomí, již v létě jsem Vlkovi nabízel platby za cvaklé nýty a slaňáky.

Do budoucna mi připadá spravedlivé, aby každé cvaknutí nýtu či slaňáku bylo zpoplatněno. Finančně zvýhodněni by logicky byli oncajtéři a rychlopřelezci. Za to ortodoxní nacvičovatélé, (kterých je v Krasu požehnaně) by museli začít melouchařit. Pak by si někdo rozmyslel, zda má smysl ruinovat domácí rozpočet za cestu vylezenou na sto pokusů a trdlování kolem drahých jištění.

Přestože se s financemi ČHS dlouhodobě nakládá více než rozumně ( někdo má víc, někdo nic, palcené výlety do hor, na závody pro poslední místa klidně na konec světa) s výše uvedeným článkem tak nějak souhlasím.
A.odpovědět 
 Re: placení za cvaknutí15:21:56 11.12.2012
dobrý nápad
Profesor ( . Y . )odpovědět 

 ses teda moc nepředal15:25:03 11.12.2012
jeden kruh vyjde i s lepidlem na kilo
odpovědět 
 Re: ses teda moc nepředal22:53:14 11.12.2012
A i tak těch kruhů tady moc vidět není :)
MKodpovědět 
 Re: ses teda moc nepředal08:40:37 13.12.2012
Jeden kruh kilo?
Kde ma na to stat najit prachy? Vzdyt i valorizace duchodu o kilo je velkym problemem v parlamentu!:-)
ahaodpovědět 
 Re: ses teda moc nepředal09:54:12 13.12.2012
Se prober! To, že máš kruh na sekretariátu za pade, neznamená, že pade stojí. Objednej si z Raveltiku kruh přímo bez dotací a vysolíš 300,-. To samé od Hudečka.


Další věc je, že ne každý je ze Strahova za pade dostane, protože je ukradne ze skladu Bělina (píšu schválně ukradne, protože výdej má nějaký postup, který vůbec nedodržuje a má vlastní klíč od skladu, který mu nikdo nedal. Pak přijde správce do skladu, kde má být určitý počet kruhů, a tam není ani jeden!). To že zpětně doplatí á 50/ks není omluva. Zvlášť když to tluče do těch 3-4metrových kvaků, které se X let lezly bez.
odpovědět 
  Re: ses teda moc nepředal10:30:06 13.12.2012
Pokud vím, dotované kruhy už nejsou za pade, ale za 75,-, už asi 2 roky. Aspoň já je tak kupoval (samozřejmě je to pořád parádní cena vzhledem k té kvalitě...).
Levnější jsou na písku akorát ty tenčí borháky pro Labák.
P.odpovědět 
  Re: ses teda moc nepředal14:18:48 13.12.2012
Tato informace,že klíče od skladu jištění ČHS na Strahově má,každý a může brát jištění,kdo chce je pěkný nesmysl!!!!A to vím určitě a ta historka s Bělinou je bud lživá nebo hodně stará,protože Bělina nemá vůbec přístup ke skladu na Strahově a už dva roky je jiná cena dotovaného jištění.Píšu to proto,aby si někdo nemyslel,že jištění ČHS si bere,každý jen tak jsou daný jasně pravidla.
Jeník Pletichaodpovědět 
   Re: ses teda moc nepředal09:47:10 14.12.2012
Je to od info od Vlka a i kdyby byla tato informace rok stará, a mám dojem, že to říkal na jaře, je hrůzostrašné, že se to vůbec! dělo.


50 za kruh byla cena uveřejněná ještě na jaře na webu čhs. Jestli je to 75, nehraje roli, protože skutečná nákupka je přes 300.
odpovědět 
    Re: ses teda moc nepředal08:24:20 15.12.2012
Až se podepíšeš,tak si to ověřím přímo od Vlka tvoji informaci do té doby to beru za fámu a neúplnou informaci.
Jeník Pletichaodpovědět 
     Re: ses teda moc nepředal09:55:15 15.12.2012
No já nevim, Jeníku - taky fakt nemám rád anonymy, ale tohle bych si ověřil tak jako tak; nepřijde mi to náročný a přesně takto vznikají fámy, který poté co začnou žít svým vlastním životem pekelně otravujou vzduch. (Pro ev. méně soustředěné: já nejsem ten, kdo to psal a nic o skladu ČHS nevim :))
Robertodpovědět 
      Re: ses teda moc nepředal10:30:19 15.12.2012
Samozřejmě,že bych si to mohl hned ověřit,ale hlavně mi jde o to,když už někdo napíše,takové obvinění,tak at se podepíše svým jménem,pak to stojí za zeptání.Myšlenka autora článku není špatná,ale diskuze se prostě dala špatným směrem,takže je to zase o ničem pěkně to napsal Bloudek na webu horosvaz.cz a to dost dobře.ČHS zastřešuje více aktivit a komisí a to se nedá řídit chaoticky.A kdo se pomoc a je jedno jestli pro skalní lezení nebo pro sportovní lezení,tak pomůže a určitý lidé to dělají jinak by nic nebylo,ani co kritizovat.
Jeník Pletichaodpovědět 
       Re: ses teda moc nepředal11:21:53 15.12.2012
Pro uvedení na pravou míru, klíče od skladu má pouze sekretariát, i já když tam dojedu a dělám třeba inventuru, musím si je půjčit. Takže bez jejich souhlasu se tam nikdo nedostane. Zvýhodněné ceny kruhů pro prvovýstupce na písek jsou nyní 75,- Kč, což si myslím je výborné a držíme to hlavně z toho důvodu, že do skal jde kvalitní materiál a nemusíme jištění samo domo za pár let měnit, protože je nebezpečné. Do Labáku vyjdou borháky ještě levněji, stejně tak jako borháky pro nepísky. Filozofie je jasná buď bychom se museli snažit omezit aktivity prvovýstupců (což by bylo velmi složité) a tvrdě na ně tlačit, aby používali ověřená kvalitní fixní jištění a nebo po nich za pár let měnit jejich nekvalitní jištění, protože by všichni nadávali, že ta jištění jsou hrozná a místní správci nic nedělají. Tyto výměny by přišly velmi draho, takže zvýhodněné ceny jsou vhodným kompromisem. Myslím si, že ten, kdo po oblastech jezdí musí vidět zlepšenou kvalitu za poslední roky,kdy se jištění "šije" přímo na míru dané oblasti a kterou nám i Sasíci mohou dnes závidět. Jinak o pohybech materiálu je dokonalý přehled, co se nakoupí, kam to jde atd. na stránkách svazu. Nemáme co skrývat. A pokud někdo bude chtít něco vědět, nemám s tím problém, stačí mi napsat a většinou do dvou dnů stíhám odpovědět. PS: A jsou někteří prvovýstupci, kterým materiál centrálně nedáváme, protože třeba s nimi OVK má problémy a tak je odkazujeme na předsedu nebo někoho z OVK, místní tak mají přehled, co se u nich v prvovýstupech děje.
Vlkodpovědět 
        Re: ses teda moc nepředal14:52:56 16.12.2012
Respekt Vlkovi za rychlou a jasnou reakci. Byla na místě.
Robertodpovědět 
    Re: ses teda moc nepředal04:42:05 16.12.2012
Je to od info od Vlka....
...no prave a zajic se chechta za kerem o sto sest, ....Jen pockej, zajici!
ahaodpovědět 
   Re: ses teda moc nepředal04:40:16 16.12.2012
Jeniku nerozciluj se, nebo te trefi slak!
Spis se tomu sem tam zasmej, z toho sportovani a adrenalinu se nejak letama stava spise blazinec:-)
ahaodpovědět 
  Re: ses teda moc nepředal04:38:02 16.12.2012
...protože je ukradne ze skladu Bělina (píšu schválně ukradne, protože výdej má nějaký postup, který vůbec nedodržuje a má vlastní klíč od skladu, který mu nikdo nedal.

Karel Belina neni zadnej zlodej! Schvalne pisu zadny zlodej!!! Je to piskovcova freza a delnik skal, ten i kdyby si bral kruhy za dva, ma na to amnestii dozivotni! Pitomci, az udelate tolik cest, vymenite tolik kruhu, udelate pro lezeni na pisku tolik co tahle legenda, budete moc tady a nejen tady , pak plkat svoje kydy o sportu a rovnosti pro siroke masy a svoje ega....atd.
ahaodpovědět 

 Trochu jednostranné15:26:12 11.12.2012
Byli jsme teď v neděli na závodech mládeže na Cibulce, kde závodilo 95 nadšených dětí. Polovina z nich leze i na skalách...
A z těch co nelezou venku se třeba právě díky oddílům stanou časem i lezci.

Ono je to trochu víc propojené, než se zdá a kromě diskusí tady na lezci se nám co jezdíme na skály i na závody zdá, že ten odpor k závodníkům je trochu póza.

Ale bez peněz se nedají ani vyjistit skály ani pořádat závody a peníze dostává ČHS na obě tyhle věci. Takže sice anketa může být zbožným přáním 705 lidí, u kterých není ani jasné, jestli byli v ČHS, ale holt ČHS asi musí a bude podporovat oba tyhle směry. Doufám, aspoň každý může aspoň trochu dělat co ho baví - přijeď na závody a uvidíš, že to není jen o "přiblblé reprezentaci", jak tu někdo píše. Děti by se strhaly, aby v ní mohly jednou být!
rodič lezecodpovědět 
 Re: Trochu jednostranné15:32:44 11.12.2012
Mám názor podobný. Ale je fakt, že kdyby vzniklo něco jako "Svaz sportovního lezení", proti bych nebyl. Už jen z důvodu, že by do pravidel nebo do sportu jako takového nezasahovali lidé, kterým to nic neříká nebo závodní lezení neuznávají. Myslím, že z dlouhodobého hlediska by rozdělení špatné nebylo.
odpovědět 
 Re: Trochu jednostranné15:38:45 11.12.2012
No to je dobré, já nevím, proč bych měl dávat peníze na aktivity tvých dětí?? Co blázníš? Sežeňte si peníze jinde, oslovte město, sežeňte sponzory, co já vím co ještě!
odpovědět 
  Re: Trochu jednostranné15:45:01 11.12.2012
Hm. A jsme u toho - proč já bych měl platit tvé aktivity? Proč mám platit nějaké jištění, když mne zajímají jen závody? Kdybys nevěděl, na určité závodu členem ČHS být musíš.

Když se na to podívám z mého hlediska, tak pokud se závodník umístí nějak dobře, lze to využít pro reklamu, přivést nové platící členy nebo mé dobré výsledky pomohou získat ČHS nové sponzory nebo více peněz od nich. Tedy se dá říci, že můj přínos je kladný. Jaký je přínos tvůj?

Neber to jako jako konflikt, jsem také pro rozdělení. Ale zkus se na to podívat i z jiného hlediska.
odpovědět 
   Re: Trochu jednostranné16:01:24 11.12.2012
Mně osobně nikdy nic, osobní úspěchy např. Adama Ondry nepřinesly. alespoň o tom nevím. O marketingu ČHS se mluví já nevím jak dlouho, ale žádný hmatatelný přínos není. Možná je, někomu do kapsy (expedice, závody a pod.)
odpovědět 
    Re: Trochu jednostranné16:10:34 11.12.2012
Hmatatelný přínos je, počet sponzorů a partnerů se po začátku kampaně někdy od roku 2010 zvýšil.
Petr Jandíkodpovědět 
     Re: Trochu jednostranné16:19:16 11.12.2012
No já nevím, ten přínos nevidím. Nejviditelnější marketingovým počinem je snad zmršené používání původního loga s pozadím od akademické malířky, která možná ani nikdy žádné logo a pravidla jeho používání nevytvořila!
odpovědět 
      Re: Trochu jednostranné16:57:01 11.12.2012
Například už tři roky vydává ČHS pro všechny své členy ročenku, to tu řadu let nebylo. Jinak viz http://bit.ly/SOltYV a http://bit.ly/SOlIDd
Petr Jandíkodpovědět 
       Re: Trochu jednostranné20:36:18 11.12.2012
Kuwa, a k čemu ta ročenka vlastně je?? Nic, co se tam zveřejňuje není nijak autorské ani jedinečné. Vše si dohledáš na internetu
odpovědět 
        Re: Trochu jednostranné20:45:09 11.12.2012
Taky mě to tak připadá
odpovědět 
        Re: Trochu jednostranné23:07:59 11.12.2012
To by se dalo říct o každém tištěném časopisu
Petr Jandíkodpovědět 
        Re: Trochu jednostranné10:45:02 12.12.2012
K čemu ročenky jsou? Možná kdyby se něco podobného vyrábělo i v minulých desetiletích (až na pár výjimek), nebyl by teď problém dohledat něco o českém lezení. Co vlastně naši lezci dokázali, co to znamenalo ve světovém měřítku, co vlastně vylezl ten a ten, co se dělo ve světovém horolezectví? No a to ti služí k tomu a by jsi mohl mít nějakou hrdost, že jsi český horolezec, nebo aby jsi se dozvěděl jaký jsi s nynějšími lezeckými technologiemi borec, nebo sračka jako já;) Ono totiž internet není všechno (jak si dnes mnozí myslí), "funguje" teprve cca deset let. Gró historie lezení a to se týká i zahraničí na internetu nenajdeš, přibývá to pozvolna a vyjma dnes už vyčerpaných publikací nebo vymírajících pamětníků jsou jediným zdrojem časopisy, ročenky oddílů a svazové buletiny.
.
Namátkou: vyjmenuj všechny předsedy horolezeckého svazu + členy vedení a ke každému přidej co za jejich působení svaz dosáhl, vyjmenuj dvacet největších oddílů v ČR a přidej u nich kdy a kdo je založil, ve kterých skalách působili a co jejich členové vylezli v horách. Vyjmenuj členy české repre v horách od druhé světové války. Vypiš názvy horolezeckých filmů před rokem 2000, +obsahy, roky, délku a režiséry.
martanodpovědět 
         Re: Trochu jednostranné13:03:12 12.12.2012
Ehm ... historie lezení je záležitost několika málo nadšenců, ne ČHS. Zrovna toto vidím jako naprosto zbytečné a neposkytující žádnou hodnotu pro většinu členů. Jakžtakž se dá ještě okecat podpora studia obecné historie lidstva, ze které se dá poučit a čerpat i do budoucna, ale historii lezení jako přínos lezecké obci, to fakt neukecáš jako přínosnou investici.
odpovědět 
          Re: Trochu jednostranné14:27:31 12.12.2012
Tak třeba pro mě je historie lezení úžasná četba. Doporučuji si někdy přečíst třeba Buhla nebo Bonattiho, z našich třeba Kuchaře. Krásné články z historie vycházejí třeba v Montaně. Někdy mi fakt připadá, jako kdyby lidi měli klapky na očích jak závodní kůň a neexistovalo pro ně nic jiného než ta jejich "dráha", po které zrovna jedou:-(
Došlíkodpovědět 
           Re: Trochu jednostranné14:47:18 12.12.2012
jasně. mě nezajímají závody a reprezentanti. někoho nezajímá historie. jiného nezajímají tuzemské skalky. někdo holky, jinej vdolky nebo chlapíky.
OK, buďto to přerozdělování svaz zahrádkářů vybalancuje k všeobecné téměřspokojenosti (což se mu dle mého moc nedaří), nebo se budeme muset rozejít. žádné negativní emoce nebo závist nebo nepřejícnost talentovanejm dětičkám bych v tom nehledal. v původním Honzově článku vidím docela férové že nad spolkem zlomil hůl, ale připadá mu správné nějakou formou přispět na to co má podle něj smysl.
Lukas B.odpovědět 
           Re: Trochu jednostranné15:25:13 13.12.2012
Došlíku, to je sice hezké, ale to, o čem hovoříš, jsou tiskoviny, na kterých jejich autor vydělá (nebo přinejmenším neprodělá). To, ce dělá ČHS, nic členům nepřinese, a možná na tom jednou nějaký nadšený pisálek vydělá, když je použije.
odpovědět 
     Re: Trochu jednostranné16:19:18 11.12.2012
Jak moc (o kolik %) zvýšil ? Sponzorů a partnerů čeho, smím-li se zeptat ? Tito sponzoři přináší peníze do sportovního lezení, nebo se to spravedlivě (ve stejném poměru jako příspěvky) děleno i na ostatní oblasti (jištění atd) ?
Petrodpovědět 
      Re: Trochu jednostranné17:01:31 11.12.2012
najdeš v bulletinech ČHS, nejlépe sekce činnosti Mediální komise. Není to sice až tak, jak by si všichni přáli, ale pomalý pokrok je tu vidět.
ČHS zajistil také umístění několika reportáží z jím pořádaných závodů na ČT4, podpořil vytvoření několika filmů o reprezentaci.

Veškeré materiály jsou ke stažení na této stránce: http://bit.ly/SOmm3J
Petr Jandíkodpovědět 
       Re: Trochu jednostranné18:55:54 11.12.2012
90% závodů v lezení nemá nic společného s organizací ČHS.Většinou to dělají lidé zapálení pro věc a když nazapočítají svůj čas a práci s tím spojenou.Tak po skončení závodů můžou být rádi, že vše skončí na nule.A hlavní je spokojenost závodníků.Jestli svaz podpoří pár nominačních závodů v ČR několika drobnými, pro rozvoj sportu tak proč ne ? A proč by taky neměl podporovat lezce, kteří splní nominace na světové závody a budou nás reprezentovat.Těch lezců není moc.Ale jediný problém v tom je, že podpora není od výkonu jednotlivého lezce, ale od známosti ve svazu.A tady je zakopaný pes.Budeš první nebo budeš na bedně tak proč nedostat nějaký peníz.Ale proč dostávají peníze závodníci, kteří jsou v žebříčku v drůhé polovině a finančně budou ohodnoceny jako první místa tak to nevím ??? A proto tady ty diskuze a to vrhá špatné světlo na závodní lezení.A nikomu se nedivím, že ho to rozčiluje a chce se na celé ČHS v....t.
mártyodpovědět 
        Re: Trochu jednostranné19:51:16 11.12.2012
Jen tak na okraj - kolik jsi udělal letos závodů ty? Já dva. Stejně jako v loni, možná i předloni. Bez podpory ČHS a hlavně lidí, kteří se okolo závodů motají by to byl problém. Přestaňte se navážet do závodů a lidech kolem nich jen na základě nepodložených faktů, informací z diskuzí tady na Lezci a někdy se na závody běžte podívat. Situace v reálu je úplně jiná.
Míraodpovědět 
         Re: Trochu jednostranné19:59:22 11.12.2012
Děláme 2-4 závody ročně bez podpory ČHS už po dobu 5 let.Tak o tom něco vím.Je to jen snaha pár lidí udělat něco pro lezce.
mártyodpovědět 
          Re: Trochu jednostranné20:04:52 11.12.2012
Tolik? Kde? Rádi tam přijedeme. My tady ve Svitavách děláme jen dva a úplně to stačí.
Míraodpovědět 
           Re: Trochu jednostranné20:12:54 11.12.2012
No možná jsi byl už u nás GEKON Boulder Bar/Pardubice.Teď už děláme jen dva ročně ohledně závodníků.To víš když je pěkné počasí tak přijede pár lidí.Tak se těším v půlce února budou další tak můžeš dorazit.Na posledních se závodilo o 2 bouldermadračky a další super ceny.A nebude to jinak.
mártyodpovědět 
            Re: Trochu jednostranné20:40:41 11.12.2012
Když si budeš dělat závody za své šupy, tak vůbec nebudeš muset vstupovat do téhle diskuze :-)
odpovědět 
       Re: Trochu jednostranné19:06:00 11.12.2012
Dobre som to pochopil, ze medialna komisia ziskala akurat tak 500k CZK od partnerov samu na seba (na dalsie propagovanie CHS)?
Teda my ukazeme logo CHS ked vy ukazete nase (resp. asi skor banner ;).
Podarilo sa propagovanim CHS (alebo vysledkov zavodnikov) ziskat nejakeho sponzora co by nieco zaplatil?

odpovědět 
        Re: Trochu jednostranné19:07:57 11.12.2012
alebo to je polozka vlastne financne prijmy (600k)?
odpovědět 
        Re: Trochu jednostranné08:51:54 12.12.2012
Taky mi to tak přijde, z odpovědi Petra Jandíka. Získali "asi" nějaké sponzory, jejichž peníze se podílely na vytvoření reportáží o závodech a filmů o repre. Takže pro drtivou většinu členů naprosto nic. Tak o čem se tu teda vůbec bavíme? K čemu nám jsou takoví sponzoři ?
Petrodpovědět 
   Re: Trochu jednostranné16:08:04 11.12.2012
Klasická ukázka rozeštvané společnosti :-) Nebudu přispívat na něco z čeho nemám já osobně užitek. Všude jinde existují svazy, které zastřešují jak závodníky tak i rekreační lezce (někde i turisty) a snad nikde si nezávidí, že někdo dostane o pár korun víc nebo míň. Tady je ale zřetelná snaha rozbít něco co funguje a ještě k tomu zvenčí (člověkem který stojí mino organizaci). Je to tak dobře? Když nejsi členem tak do toho nekecej.
odpovědět 
    Re: Trochu jednostranné16:16:29 11.12.2012
Ale to se pleteš! To asi žiješ ve virtuálním socialismu. Převeď si to na dávky nemakačenkům - cigánům, které jdou ze tvých daní. S tím souhlasíš?
odpovědět 
     Re: Trochu jednostranné16:45:50 11.12.2012
Za nemakačenky se schová všechno, že? Prostě se mi jen zdá. že tu mizí obyčejná solidarita a každý se zajímá jen o to z čeho má svůj vlastní, někdy i krátkodobý prospěch. Mě například nevadí že část mých příspěvků jde na kruhy na písku kde lezu (díky vzdálenosti)2x za rok. Nevadí mi že se za můj příspěvek pořádají závody nebo jede reprezentace někam do Tramtárie. Od toho ten svaz máme aby zastřešoval všechny naše aktivity. Přístup, kdy svůj příspěvek dám přímo OVK stejně povede jen k tomu, že nastanou hádky kdo dostal víc a kdo méně. Třeba lezecky hodně využívaná Vysočina možná ani OVK nemá nebo nepracuje. :-)
odpovědět 
      Re: Trochu jednostranné21:27:52 11.12.2012
Vidis naopak nie ze nevadi ze idu peniaze na kruhy na piesky, naopak ide ich malo lebo keby ich bolo dost tak by tie kruhy neboli od seba tak kurefsky daleko :)
odpovědět 
       Re: Trochu jednostranné22:37:26 11.12.2012
Ty kruhy jsou tak daleko, protože to tak pískaři mají rádi. Je to stejné, jako by jsi chtěl do polívky víc soli, protože slanější=lepší.
Ohne Modpovědět 
        Re: Trochu jednostranné23:10:28 11.12.2012
Se solí umí vařit každej. Bez soli, to je umění...
Willhemodpovědět 
         Re: Trochu jednostranné08:50:58 13.12.2012
Dneska lidi uz nechteji sul, oni chteji ochucovadla a magi:-)
Rikal to ten...Ano sefe!:-))
ahaodpovědět 
    Re: Trochu jednostranné16:17:55 11.12.2012
A co když by členem rád byl, pomohl aktivitě, kterou má rád, ale odmítá vstoupit kvůli tomu, že nemá důvěru ve spolek, který to zastřešuje? Na to, aby viděl, že je něco špatně, nepotřebuje být členem. Znám lidi, co rádi pomohou správcům skal, kde rádi lezou, nebo co raději platí dvojnásobné startovné, ale do ČHS nee.

odpovědět 
    Re: Trochu jednostranné17:58:04 11.12.2012
Drobná poznámka k tomu "všude jinde". Nemyslím, že je náhoda, když se už před nějakou dobou na mezinárodní úrovni oddělila IFSC (federace sportovního lezení) od UIAA (federace horolezeckých asociací). Řekl bych, že to předznamenává obecný vývoj.
Robertodpovědět 
     Re: Trochu jednostranné19:01:11 11.12.2012
To rozdělení je hlavně činnost Marco Scolarise, kterému bylo UIAA malé. Je to asi ekvivalent, kdyby měl třeba Tomáš Binter s celou svou suitou supr výsledky sehnal za ně spoustu sponzorů a nechtěl se s ČHS dělit, tak i s celou závodní komisí a odešel, založil nový svaz a pořádal přes něj všechny závody.

UIAA ovšem nadále provozuje závodní drytooling, nutno říct, že organizační úroveň nedosahuje úrovně obvyklé u akcí pořádaných IFSC, (rychlost informací, regulérnost rozhodčích, online přenosy). Ovše, je to dáno taky tím, že se holt závodí venku a často v místech, kde není internet - třeba val Daone nebo Korea.
Petr Jandíkodpovědět 
  Re: Trochu jednostranné16:33:24 11.12.2012
"proč dávat peníze na aktivitu tvých dětí?" No to je tak skurveně přizdisráčskej názor, že mě to vytáčí. Mě vadí, že spousta lidí chce za ty čtyři stovky za rok jen samé výhody, slevy a ještě triko zdarma. A to hlavně jen a jen pro sebe.
Dát něco málo peněz spolku a sportu který mám rád, je ti zatěžko? Třeba se z těch dětí co teď začínají s lezením vyklubou dospělí lidi, které jednou rád ve skalách potkáš.
Fáberaodpovědět 
   Re: Trochu jednostranné19:22:46 11.12.2012
A do skal nejezdíš ??? A nebo v každé oblasti platíš za odjištěné udělané cesty. A nebo jsi všechny dělal Ty ??? Lezci jen si uvědomte jednu věc zaplatíte 400,- Kč a to není moc.Do skal asi jezdíte, když jste horolezci ???? Platíte pak za lezení ve skalách ??? Odpověď NE.Cesty vznikly sami od sebe no to asi NE. Někdo je musel udělat a Vy je užíváte k plné spokojenosti.Oblasti a jednání s ochranáři dělá kdo ??? A Vy zase jen využíváte kdo něco domluvil a udělal a to vás tak serou Ty 400 stovky ??? Sportovní lezení je kapitola sama o sobě, ale myslím, že V8s moc finančně nemusí zatěžovat v poměru potenciálu cest, které jsou Vám k dispozici a zdarma.
mártyodpovědět 
    Re: Trochu jednostranné20:32:00 11.12.2012
určitě není ani zdaleka 50% železa v cestách od čhs. Většina je od nadšenců co to platili ze svého...
odpovědět 
    Re: Trochu jednostranné20:43:43 11.12.2012
To jo, ale proč vydávat 1/3 rozpočtu pro pár rozhádaných pitomců. A´t si financují své ego z vlastních zerojů
odpovědět 
   Re: Trochu jednostranné09:03:19 12.12.2012
To jako myslíš dávat nějakému občanskému sdružení svoje prachy jen tak, protože se mi líbí třeba jeho název ? To si děláš srandu ?
Platím peníze, a chci za to odpovídající služby, tj. jištění ve skalách a vyjednání výjimek. To, že jde velká část na závodníky, na zanedbatelnou menšinu, se mi vůbec nelíbí. Uvědom si, že už tu nějakou dobu není socialismus, a v občanském sdružení tedy už tuplem ne!
A oc se týká dětí, budu 100x radši, když se k lezení děti dostanou přes kamarády, rodiče a známé, ne že je někdo přihlásí do nějakého lezeckého kroužku a oni se z povinnosti stanou lezci. Dřív se se taky vybraným dětičkám nic neplatilo a jaké jsme tu vypěstovali pány horolezce (byla to jejich vůle a nadšení) a celkem zdravý rozvoj lezení. Současný trend mi přijde velice nezdravý.
Petrodpovědět 
    Re: Trochu jednostranné19:57:20 12.12.2012
To co zaplatíš na příspěvkách je přibližně jedna plzeň každý měsíc. Myslím, že za ty peníze toho dostaneš mnohem víc. Pokud teda jezdíš do skal.
Došlíkodpovědět 
     Re: Trochu jednostranné15:19:06 13.12.2012
Víš, tu zaplatíš příspěvek, tu zaplatíš pojištění, tu povinný ručení, tu technickou, tu kom.odpad, atd atd. Těch částek (mimo pravidelné měsíční výdaje) je hromada. A i když nejsou vysoké, ony se nasčítají. Navíc nezbyde téměř nic, máš-li navíc ještě malé děti a ženu na mateřské. Nevím, jak ty, ale já si nemůžu dovolit jen tak rozhazovat. Takže nevidím jediný důvod, proč bych měl nějaké zájmové skupině věnovat peníze, aby si s něma dělala, co uzná za vhodné. Pokud to udělám, tak mi bude záležet na tom, co se s nima bude dít. Podotýkám, mluvím o zájmové skupině, ne charitě. A v tomto případě se dokonce nejedná o sociální soucítění, ale o ... nevím, jak to nazvat. Když někdo vloží do společné kasy 400,- s tím, že za to požaduje na oplátku podporu několika desítek tisíc.
Došlíku, já nehodlám polemizovat, jestli za ty 400,- dostanu ve skalách hodně nebo málo. Já kritizuju to, jak jsou příspěvky přerozdělovány a poskytovány z nich nerovné výhody pro několik vyvolených.
odpovědět 
      Re: Trochu jednostranné21:41:14 13.12.2012
Taky normálně pracuju a mám ženu na mateřské s dvěma děckama, takže peníze lítaj pryč, až se člověk diví. Mě osobně, když už sem v ČHS, se chce věřit vedení, že to dělá dobře a nechce se mi trávit čas hledáním toho, jak by to šlo dělat jinak (třeba i lépe). Navíc jako bývalému závodníkovi, i když v jiném sportu, mi podpora repre vůbec nevadí, pořád to beru jako takovou výkladní skříň toho našeho státečku.
Došlíkodpovědět 
   Re: Trochu jednostranné08:54:51 13.12.2012
Třeba se z těch dětí co teď začínají s lezením vyklubou dospělí lidi, které jednou rád ve skalách potkáš.

...na piskove klasice za sest s prasicim pytlem MG na prdeli....jo to se taky stava v dnesni dobe velmi casto:-)
ahaodpovědět 
    Re: Trochu jednostranné22:28:22 13.12.2012
A klidně ano! Třeba bude konečně jasno a vyhraje rozum nad demagogií.

Právě že záleží i na generaci další.
Fáberaodpovědět 
  Re: Trochu jednostranné08:42:48 13.12.2012
Cyniku! Nelido!:-)
ahaodpovědět 
   Re: Trochu jednostranné11:01:42 13.12.2012
aha, ty jsi pěknej debil. Jako dítě sem lezl na měkým jenom s vopocenejma rukama a dnes bych tam ani nepáchnul.Co bych tam dělal,dobrodružství v lezitelnejch cestách,kde jsou vyhamtaný rigoly? Bych si připadal jako prase víc,než kdybych prášil. V těžkejch se práší léta. A vraždy? Ty ať leze Špek.
odpovědět 

 Kočkopes15:27:13 11.12.2012
Celé je to hloupost, která nemůže fungovat. Pokud by někdo chtěl něco podobného dělat, musí se z toho ČHS vynechat úplně. Toto by byl kočkopes.
odpovědět 

 Souhlas15:27:22 11.12.2012
Já teda s článkem naprosto souhlasím, autor tím vyjádřil přesně i můj důvod, proč nejsem členem ČHS a za současného stavu nikdy nebudu. Na jištění bych samozřejmě také přispíval. Mohli bychom si tu udělat takovou anketku, kdy by se pod tenhle příspěvěk hlásili i ostatní, kdo nejsou členy ze stejného důvodu - třeba by se ukázalo, že se na jištění cest dá získat daleko víc přispěvatelů než na ČHS jako takový. Ale obávám se, že články na Lezci čtou spíš jen členové svazu, a ti jsou na systém zvyklí/rezignovaní (viz komentáře výše), případně jim dokonce vyhovuje. Takže držím autorovi palce, osobně se ale spíš zaměřím na lezení po vlastním..
Marekodpovědět 

 Provoz ČHS15:35:38 11.12.2012
Kolik si asi rozdělí Hrubý, Bloudek a spol na provozu? Víte to někdo?
odpovědět 
 Re: Provoz ČHS15:46:48 11.12.2012
Zavodnici a zavodni komisnici:
650.000 + 480.000 +
240.000 + 75.000 =cca 1.500.000
-------------------------------------------
Vrcholova komise : 1.300.000
-------------------------------------------
Administrativa (mzdy, nájem, tel, poplatky...) 1.480.000
-----------------------------------------


l..odpovědět 
  Re: Provoz ČHS16:13:39 11.12.2012
Takže třetina rozpočtu "klubu zahrádkářů" jde na dotace několika vyvoleným a ten zbytek z 8000 členů z toho nemá nic?? To je přece důvod, proč udělat PUČ!
odpovědět 
  Re: Provoz ČHS16:15:48 11.12.2012
Takhle vytrhnout pár řádek z celkového vyúčtování je úplná blbost. Všechno tohle je v bulletinech pro Valnou hromadu, jen je číst.

Vzhledem k tomu, že majetek Zdeňka Hrubého je takový, že by si celé ČHS mohl koupit tah dvacetkrát a ještě by mu zbylo na buřty, je tahle otázka směšná.

Ne, že by se mi líbilo všechno, co současný VV dělá a jak to dělá, ale pro sebe si nepochybně neberou nic. Jednak není z čeho, jednak to nepotřebujou.
Petr Jandíkodpovědět 
   Re: Provoz ČHS16:22:37 11.12.2012
tobě se zdá na provoz a administrativu málo 1/3 rozpočtu??
odpovědět 
    Re: Provoz ČHS16:50:37 11.12.2012
Tyhle čísla jsou k ničemu, když se k tomu neuvede, co se do toho zahrnuje.

jen počítej náklady na dvě profesionální pracovnice na plný úvazek, (včetně zaměstnavatelsklé části zdravotního a sociálního pojištění) nájem kanceláří, telefony, hosting webu....
Petr Jandíkodpovědět 
     Re: Provoz ČHS19:21:43 11.12.2012
ja to zkratil aby se to veslo.cely pdfko je na chs strankach, dal jsem to sem pro zajimavost.
l.odpovědět 
     Re: Provoz ČHS20:45:49 11.12.2012
Kuwa neser Jandíku z webem, to jsou halíře!! Kolik stála ta amatérská úprava loga ČHS? Víš to??
odpovědět 
      Re: Provoz ČHS23:11:31 11.12.2012
Členům na požádání odpoví sekretariát. Nečlenům je do toho houby.
Petr Jandíkodpovědět 
    Re: Provoz ČHS16:51:59 11.12.2012
Zkus se fakt podívat do těch rozpočtů na příjmy i výdaje. Pak si to nech vysvětlit od nějaké účetní ve svém okolí, a pak diskutuj o penězích. Jinak ze sebe děláš kašpárka. (Pár základních rad: Zjisti si, kolik stojí zaměstnavatele jeden člověk s průměrným platem. Podívej se, na co přesně jsou určené jednotlivé dotace. Koukni, za co jsou jednotlivé dotace získávány.)
Kuba Turekodpovědět 
     Re: Provoz ČHS23:50:54 11.12.2012
S Petrovou myšlenkou, že nečlenům není nic do toho, jak se nakládá s penězi z příspěvků nesouhlasim. Pokud chce nový člen přijít do ČHS, měl by mu svaz poskytnout předem dostatek informací o tom, co se bude s penězi dít. Jak je možné si všimnout, je jediný rozpočet na rok 2012 na internetu obsažen v jednom pdfku (http://www.horosvaz.cz/res/data/049/009518.pdf), které má jednu stránku. Položky jako administrativa a VK přitom tvoří dohromady asi třetinu rozpočtu. Pro mě to není dostatečné. Ba co víc, vzbuzuje to ve mě dojem, že se někdo snaží něco zakrýt. Namátkově mě napadá to, že není pravdivé tvrzení, že veškeré peníze členů jdou na údržbu skal a vyjednávání s OP. To je dlouho tvrzená pravda, o které pořád nevidím žádný důkaz...
Syselodpovědět 
      Re: Provoz ČHS00:39:11 12.12.2012
Nesouhlasit, to je asi tak jediné, co můžeš jako nečlen dělat. Jako člen můžeš na sekretariátu požádat o detailní rozpočet. Případně se můžeš podívat na detailní tabulky a komentáře z Valné hromady, kde to Honza Bloudek vysvětloval. Jsou k vidění a slyšení třeba na HI.
Kuba Turekodpovědět 
       Re: Provoz ČHS09:28:28 12.12.2012
To máš, Kubo, pravdu. A jen taková řečnická otázka: proč ten rozpočet na webu ČHS nemůže vypadat jako tenhle? http://www.james.sk/fi le/shsjames/2012shs.xls (
1 mezera). A ten web takto? http://www.james.sk/o bject.asp?pagei d=45&portal_id=1&i d_object=1120 (3 mezery)
/Tohle není nábor do "konkurenčního" horospolku, já se jen fakt divím./
Robertodpovědět 
        Neprůhledný rozpočet?10:05:32 12.12.2012
Samozřejmě web Horosvaz.cz je strašný. Myslím, že je to ze dvou hlavních důvodů - 1) Vedení ČHS v čele s mediální komisí a tedy Petrem Reschem vůbec netuší, proč a pro koho web má fungovat a jak se lidi na internetu pohybují. K tomu přispělo i nechutné grafické řešení Evy Jandíkové, které nemá s funkční grafikou nic společného. 2) Oproti Jamesu, který vydává polokomerční časopis Horolezec.sk, nic takového ČHS nedělá, a proto také nemá tým lidí, kteří by web plnili jakou svoji vedlejší aktivitu. A zároveň tady v Česku existují nejméně tři větší weby, které zprávy z ČHS a o ČHS přinášejí v zajímavém balení svým čtenářům.

Ten jamesácký návrh rozpočtu v excelu vypadá jednoduše a dobře. Myslím ale, že nějaký takový dostávají oddíly ČHS vždycky před Valnou hromadou také. Nemáme uvedené konkrétní akce a jména, kam peníze půjdou, protože se to během roku mění. Ono se turbulentně mění i odkud a jaké peníze vůbec přijdou (problémy se Sazkou a ministerstvy). Navíc nemáme u nás daňové asignace, což je velkou výhodou pro plánování.

Určitě si ale myslím, že by ČHS mohl vždy na konci roku zpětně oznámit přesné částky - jmenovitě - kdo a na co dostal (závody, akce, jednotlivci...)
Kuba Turekodpovědět 
  Re: Provoz ČHS08:58:31 13.12.2012
Administrativa (mzdy, nájem, tel, poplatky...) 1.480.000

Chybi zde polozky kolik bylo vymeneno starych kruhu, pocet i cena:-))
ahaodpovědět 

  15:35:49 11.12.2012
placnuti do vody...  Jaky ze je pomer financi na  zavody, skaly , etc..? Ackoliv neclen, tak mam pocit, ze CHS funguje mozna nejlip za celou dobu sve existence.
l.odpovědět 
 Re: 19:02:13 11.12.2012
Mám pocit, že příspěvek jendy z 17:54:21 (nahoře, v 1. vláknu) může leccos vyjasnit.
S financema problém nemám, taky mě těší péče, kterou v současné době ČHS věnuje jištěním a tak - zdá se mi, že teď záleží spíš na správcích, kolik toho dokážou ve své oblasti uplatnit, ze strany ČHS je podpora nebývalá. Za 400 ročně je to paráda.
Znechucují mě spíš ty mediální tahanice o pár kaček a různý politikaření. Ale nevím, jestli se tomu dá nakonec nějak vyhnout. Určitě bych byl třeba při čtení těch debat o příspěvcích na závody raději, kdyby se to týkalo jiného spolku než toho mého. Ale zatím to pořád beru jako nutný zlo (kdyby nebylo, byl bych samozřejmě radši), který je vyváženo tím pozitivním, o čem se samozřejmě nikdo na Lezci nehádá, nebo čeho si běžně člověk ani nevšimne, i když to (pro mě) tvoří podstatu a smysl existence toho spolku.
/Mimochodem, měl jsem příležitost jednou sledovat z mírného povzdálí destrukční chování jedné lehce narušené osoby v pracovním prostředí, a musím říct, že to probíhalo dost podobně jako třeba zde výpady LRH (včetně toho, že pravděpodobně některé námitky byly oprávněné). Katastrofa pro široké okolí, totální devastace celkového ovzduší široko daleko... Tomu se bohužel zcela vyhnout nedá./
P.odpovědět 
  Re: 20:34:00 11.12.2012
Ty jo, to je příspěvek. To mi připomíná třeba různé upozorňování na korupci v politice a sebedestrukci těch, co na ni upozorní. Jakmile někdo totiž na něco upozorní, tak je označen za nedůvěryhodného, jeho slova jsou zpochybněna, je různě popotahován a vyšetřován a i když má pravdu, tak je nakonec obviněn z toho, že to, co vynesl ven, akorát dělá špatnou náladu, vrhá špatné světlo na politiky a celkově snižuje důvěryhodnost vlády. Dotyčný se pak vyhodí nebo přeřadí, kauza se zamete pod koberec a jede se dál. To je přesně to, co se děje Hrozovi. takže pokud chceš očisti a pozvednout ČHS, tak se vykašli na Hrozu a začni požadovat, ať ČHS hodnověrně vyvrátí jeho obvinění. Pak by po něm ani pes neštěkl. Ale že někdo napíše, že má pravdu, ale že by to neměl dělat, protože tím na ČHS vrhá špatné světlo, je skoro neuvěřitelné. A je to přesně ten správný důkaz toho, proč je ČHS tam, kde je, a proč je tu tato debata.
odpovědět 
   Re: 00:47:32 12.12.2012
1. reaguješ na marginálii v mém příspěvku (kterou jsem ale bohužel napsal, jistě); 2. neměl jsem na mysli nic takového, k čemu docházíš. Pokud je něco špatně, tak to má být vyřešeno.
Problém u Libora Hrozy mám se způsobem, kterým své problémy prezentuje (souhlasím s tím, co tu nedívno už padlo, že leckdy taky docela manipulativně), intenzita a nevhodnost (na místech, kam to nepatří, a i nevyprovokovaně, mimo předchozí kontext - viz teď na HI pod článkem o seriálu závodů). Stejně jako u Zobana se mi zdá, že motivem je mu občas osobní averze.
To, že někdo adekvátním způsobem upozorní na problém, je v pořádku.


P.odpovědět 
    Re: 09:14:02 12.12.2012
Mám dojem, že začínal docela slušně. A i když měl pravdu, byl ignorován a zesměšňován, a to i oficiální cestou od vedení ČHS. Pak se není čemu divit, že svůj tlak stále stupňuje a snaží se dosáhnout spravedlnosti, jak to jen jde. Bohužel stále marně, ČHS z něj dělá pitomce, lidi ho nemají rádi, protože se to stále snaží důkazy předhazovat dokola. Oproti tomu ČHS se nesnaží jeho pravdivá obvinění vyvrátit. A to je špatně, to je zásadní špína, ne jeden zoufalý člověk.
odpovědět 
     Re: 09:20:22 12.12.2012
Co když ta jeho obvinění nejsou pravdivá? Nesmíš hned všemu věřit. :-)
odpovědět 
      Re: 09:54:43 12.12.2012
A co když jsou pravdivá, aspoň z poloviny?
Willhemodpovědět 
      Re: 10:35:33 12.12.2012
Jestli nejsou pravdivá, není nic jednoduššího, než předložit jasné důkazy, které obvinění vyvracejí...
odpovědět 
    Re: 09:19:25 12.12.2012
Za sebe bych ještě dodal, že i neadekvátním způsobem podané upozornění na problém vidím jako citelně lepší než jeho přehlížení. (Ten anonymní příspěvek na který /Piškote???/ reaguješ, jsem napsal já. Jo, Rebel reaguje neadekvátně, v mnoha případech.)
Robertodpovědět 
     Re: 16:56:49 12.12.2012
SAKRA! Až teď koukám, co mi ráno vypadlo z klávesnice. Ten anonymní příspěvek jsem nEpsal, nikoliv nApsal :))). Asi to podvědomí - v zásadě bych s řečeným souhlasil, jen bych "neodstřeloval" celý přechozí text kvůli jeho části.
Robertodpovědět 

 Volba při placení příspěvků16:20:56 11.12.2012
A nešlo by to udělat tak, že by každej člen při placení příspěvků nějakým způsobem zvolil, kolik peněz z jeho příspěvku půjde na OVK a kolik na závoďáky? Když odečteme náklady na administrativu (tý se bohužel zbavit nejde, ač by možná šla zeštíhlit) je to teď cca 50/50, což by mohl být "defaultní" stav a každej kdo by chtěl by si mohl tenhle poměr určit. Řešení je podle mě jednoduchý jak facka, třeba pomocí různých variabilních symbolů.
Navíc, výslednej rozpočet by byl mnohem více demokratickej, než je teď a nemuseli by se o něj tolik handrkovat bafuňáři - ti už by řešili jen rozdělení v rámci oblastních vrcholových komsí a závoďáků, čímž by se mohl jejich počet snížit a tím i ušetřit na administrativních nákladech.
Pólodpovědět 
 Re: Volba při placení příspěvků16:32:06 11.12.2012
To je nesmysl - pokud je jedna organizace, jediná možnost je vybrat vše a přerozdělit.
odpovědět 
  Re: Volba při placení příspěvků13:28:58 12.12.2012
Ale houby. Jedna organizace,dvě podskupiny. Skalní a závodní. Budeš plati jednu,druhou,nebo obě. Tedy 400, nebo 400, nebo 800.Za to dostaneš plastovou kartu oranžovou nebo modrou nebo obě.To by bylo ale moc snadný.Tak by skaloni měly na svý skály a hory a závodníci na svý závodění. Možná by ale jedni chcípali hlady a konečně sehnali pořádný sponzory.
odpovědět 
   Re: Volba při placení příspěvků14:57:47 12.12.2012
No právě. A náklady na administrativu bys dělil jak? Poměrem, nebo na půl? A co třeba společné akce? Nebo akce, které se částečně kryjí? Je padání skalní lezení, nebo závody?
To, co popisuješ, je sice technicky snadné, ale pak neexistuje žádný důvod, proč to neoddělit úplně. Ale tebou uvedený hybrid fungovat nemůže.
odpovědět 
    Re: Volba při placení příspěvků15:25:17 12.12.2012
Je mi do toho pendrek, ale dost si protiřečíš. Buď je to snadné, a pak to může fungovat, anebo to fungovat nemůže :)
Jinak nápad je to podle mne zajímavej. Není problém se - jednou provždy - domluvit na placení administrativy podle nějakého klíče a ad hoc se domlouvat o podílu na společných akcích, pokud by nějaké byly (což mi nepřijde pravděpodobné - a kam patří Padání, to by navrhli organizátoři a buď by jim to prošlo, nebo ne).
Robertodpovědět 
     Re: Volba při placení příspěvků16:28:35 12.12.2012
Neprotiřečím si. Ono je to fakt jednoduché. Tedy technicky vyřešit to, co jsi popsal. Jenže pak nastává to těžké a neřešitelné, kvůli čemu to nebude fungovat - dohoda. Kdyby šlo se domluvit, udělalo by se to již teď. Jenže, jak můžeš vidět, ono to nejde. Stejně by to skončilo hádáním se a obviňováním. "kam patří Padání, to by navrhli organizátoři a buď by jim to prošlo, nebo ne" - dovedeš si představit, že jedné akci by to prošlo, a druhé ne? Kde je ta hranice? Píšeš, že není problém se domluvit podle nějakého klíče. Jenže podmínky se mění a lidé budou chtít měnit i klíč. A to je právě to, o čem tady stále píše Libor Hroza je daný nějaký klíč (třeba pravidla, hodnocení nebo nominace) a ten se bohužel pořád mění podle toho, kdo je zrovna u vesla a potřebuje někoho podpořit/potopit. To je to, oč tu běží. A proto to nebude fungovat.
odpovědět 
      Re: Volba při placení příspěvků16:47:48 12.12.2012
Když už tak abstraktně diskutujeme: představit si to dovedu docela dobře. Napsal jsem to asi moc stručně - organizátor akce se obrátí s žádostí o podporu na nějakou sekci (nebo třeba na obě), a ta mu buď vyhoví, nebo ne. A příští rok se klidně může rozhodnout jinak, proč ne. Jenže si to odsouhlasí sami závodníci nebo sami horolezci mezi sebou, kam dají peníze; a hádat se můžou zase jen mezi sebou. Procesně se to od modelu úplného rozdělení moc neliší, je to něco jako konfederace, ovšem má to tu výhodu, že a) se lze spolupodílet na tom, kde se to uzná za vhodné (třeba ten sekretariát) b) navenek je to jeden svaz, silnější jednací partner třeba pro zákonodárce nebo pojišťovny ...
No nic. Jdu dělat něco jinýho užitečnýho :))
Robertodpovědět 
       Re: Volba při placení příspěvků10:44:44 13.12.2012
To máš jako s komunismem (ber to jako ideu od slova komuna, ne ten, kam obvykle dospěje toto politické zřízení a který tu byl u nás). V principu je to systém dobrý, ale selhává kvůli lidem. A nikdy kvůli lidem fungovat nebude. nezapomeň, že opět nebudou rozhodovat horolezci nebo závodníci, ale opět jen konkrétní lidé. Ti mezi sebou mají vlastní vztahy a mají zájmy. A vždy se najde někdo, komu se rozhodnutí i jím voleného zástupce nebude líbit... no prostě by z to bylo to samé, co je dnes. Možná ještě horší. Opravdu bych jako jediné viděl úplné rozdělení a když nějaká spolupráce, tak komerční. Třeba já mám dvě firmy. Vystupuji za obě, ale obě jsou od sebe oddělené, případné služby a zboží si přeprodávají podle běžných cen a je klid. A mám i přesně možnost finanční kontroly a efektivity. V okamžiku, kdy by to fungovala napůl, prakticky by neexistovala možnost kontroly a byly by znemožněny další důležité funkce potřebné pro řízení. A to nemluvím o tom, jak by reptali zaměstnanci, až bychom rozdělovali prémie nebo další výhody podle nejasných výsledků. Třeba stačí, proč letos je tato nákladová položka u nás, když loni byla u nich. Úplně živě vidím, jak se tu lidé dohadují a obviňují, že jejich peníze jdou/nejdou na nějakou akci, když na jinou podobnou šly/nešly nebo loni byly/nebyly.
odpovědět 
      Re: Volba při placení příspěvků16:51:10 12.12.2012
A propos: nechtěli byste se v tomhle vlákně pod svý názory podepsat ještě někdo další, než Pól a já? Nemám pocit, že jsou tak debilní, aby se za ně bylo třeba stydět.
Robertodpovědět 
       Re: Volba při placení příspěvků10:55:23 13.12.2012
Pokud se ví kolik stojí administrativa na rok, rozdělíš tuto sumu v nějakém poměru. Třeba kde bude víc lidí víc se asi vydá na admi? Vytvořit dlouhodobě udržitelný klíč snad nebude takovej problém ne? Ve vedení jsou lidi co si asi dokážou lecos spočítat, nebo že by to byli nějáký chudoby a looseři? A co se týče padání. To jsou normální závody, akorát v přírodě. Pokud je to ale setkání nadšenců boulderingu tak ok. Dostanou grant na akci od skalní části a ceny ať poskytne sponzor. A pokud správně tuším,sponzor je poskytuje vždy. Čím jednodušší řešení (finančního) problému skalní/závodní část se v ČHS najde, tím lépe to bude fungovat. Nebo spíš by mohlo lépe fungovat.
odpovědět 
        Re: Volba při placení příspěvků11:41:14 13.12.2012
Asi nejsi schopen to pochopit. Máš pravdu. Text "Vytvořit dlouhodobě udržitelný klíč snad nebude takovej problém ne? Ve vedení jsou lidi co si asi dokážou lecos spočítat, nebo že by to byli nějáký chudoby a looseři?" je pravdivý.
Ale problém je jinde - problém je v tom, že ty klíče se průběžně upravují podle toho, co komu vyhovuje. tedy to, co platilo letos, nemusí platit příští rok. A looseři to opravdu nejsou. Spočítat si to umí. Ale opět se koukni na to, co je jádrem skoro všech sporů - podmínky jsou upravovány podle zájmů vybraných skupin. Asi jako když uděláš výběrové řízení a parametry nastavíš tak, aby se do nich vešel jen někdo. Podle zákona vše v pořádku, všude se můžeš ohánět tím, jak bylo vše poctivé, ale přesto to byl podvod.

Jednoduché řešení je tu i dnes. Jenže nefunguje, protože ČHS o to nemá zájem. Kdyby se nastavila pevná pravidla a dodržovala se, nikdo by nic neříkal. Takže nechápu, co tě vede k tomu, že kdybychom vztah skalních a sportovních lezců nazývali nově, že by se něco změnilo.
odpovědět 

 AdBlock16:28:08 11.12.2012
Používejte AdBlock pro blokování reklamy na stránkách Lezce.! Někdy mi přijde, že témata zakládají sami podnikatelé na lezci, aby si zajistili přísun návštěvníků.
odpovědět 
 Re: AdBlock16:56:20 11.12.2012
Tady jsou nějaké reklamy?
odpovědět 
  Re: AdBlock20:46:18 11.12.2012
:-)
odpovědět 
   Re: AdBlock22:55:35 11.12.2012
Většina těch českejch webů to už trošku přehání .. kvalita žádná a všude posrané reklamy.
MKodpovědět 
    Re: AdBlock23:04:09 11.12.2012
No to je právě problém webů podobných lezci. Jakmile máš někde tematický web a volnou diskuzi, máš ohromnou návštěvnost a dobře se těmi čísly argumentuje při prodeji reklamy. Bohužel, z velké části se jedná o neustále se opakujících pár lidí a celkově je monetizace velmi problematická. A ruku v ruce s tím jde i úpadek obsahu.
odpovědět 
     Re: AdBlock09:15:54 13.12.2012
A ruku v ruce s tím jde i úpadek obsahu.

Prikladem nam budiz pol.strana W veci verejne, krasna ukazka toho kam vede reklama!:-) a jeji dusledky. Na Kubove horach dolach je taky kupa reklamy, ...a je to pomalejsi a pomalejsi ..Kubo...ale zas je prijemne se dozvedet co kde venku je, kam zajet ....a nejen lezeni, takze tam me ta reklama vcelku nevadi, dostavam tam totiz kvalitni informace treba i o tom ze je ok prousovat pravidla lezeni v Adru, nebo jake fajn lyzovani je tam u tech ....no co mluvi nemecky no ...a tak. Diky Turku:-)
ahaodpovědět 
      Re: AdBlock09:51:17 14.12.2012
To je fakt vtipný. Já Ti píšu už po několikáté, že reklama na HD a Lezci má stejné kořeny ve stejné firmě a že nemáš kam utéct a on to vždycky někdo nebo něco smázne :-) Asi aby se nevědělo, že HD mnoho let pracovaly pro Lezec.cz a sháněly mu téměř veškerou reklamu, kterou uveřejňoval. ...koukám, že je dokonce smazaný i něčí komentář k tomuto faktu.
Kuba Turekodpovědět 
       Re: AdBlock11:32:22 14.12.2012
Jak že se "fakt"icky jmenovala ta firma, co nabízela reklamu za víc webů a mimo peněz za zprostředfkování čerpaly HD stejné množství peněz jako mnohonásobně navštěvovanější lezec.cz?
AdBlockodpovědět 
        Re: AdBlock12:13:02 14.12.2012
On ještě někdo platí za shlédnutí? Pokud ne, tak je návštěvnost irelevantní. A, bohužel, komunitní weby jsou v tomto trochu problematické. Obvykle bývají celková návštěvnost a počet zhlédnutých stránek obrovské, ale unikátních návštěvníků bývá v delším období (třeba měsíc) dost málo. Pokud na tom chce někdo vydělávat, musí mít obchodní model úplně jiný, upravený pro svoji komunitu. Já mít třeba eshop na sportovní věci, reklamu si sem nedám. Ale dovedl bych si představit nějakou přímou obchodní spolupráci. Například. A když se na to podíváš z tohoto hlediska, portál A může mít z 5.000 návštěvníků více, než portál B ze 100.000 návštěvníků. Je to sice dost pracné, ale z dlouhodobého hlediska velmi úspěšné :-(
odpovědět 
        Re: AdBlock12:41:08 14.12.2012
Původně to bylo sro Turek Media, pak se přejmenovalo na Media House. Teď nevím. Lezec si už prodává reklamu mimo nás.
Kuba Turekodpovědět 

 .19:33:19 11.12.2012
cau , prispevky čhs platim z principu, bo chapu a uznavam, ze nekdo vyjednava vyjimky ve skalach,atd.. nic o tom nevim a chci si proste zalozit.je mi jedno kam ty penize jdou, pokud je nekdo nekrade. 400,- za clenstvi v cemkoli je min. castka, ma to dost vyhod, nechapu, co tu nekteri resi.no a byt sponzor a cist si tyhle zabavny diskuze, kde se vsichni prou jak maly decka, tak se sice bavim , ale penize nejspis nedam, dobrou reklamu to lezeni nedela.
ivanodpovědět 
 Re: .20:48:05 11.12.2012
A co když je někdo krade?? Jsi úplně na šrot, že nevíš kam jdou TVÉ peníze?? Hele pošlu ti číslo účtu, kde můžeš zaplatit 1000 Kč za super servis pro horolezce, bereš??
odpovědět 
  Re: .21:36:25 11.12.2012
nepotrebuju tvuj servis, dik
ivanodpovědět 
  Re: .21:45:38 11.12.2012
Vážení, stránky Lezec.cz jsou stránky pro lezce a ne forum k řešení problémů ČHS, myslím si že na bolístky okolo financování závodů, borháků a pod. sraček je tady www.horosvaz.cz
Na nářek pána, autora článku, odpovím, sám nejsem v čhs a jednoduše jsem koupil 100 BH a věnoval je na dělání cest v jedné velké oblasti. tečka, jestli ještě někdo má nějakou bolístku, nebo tenzi jak se vyblít na stránky, které jsou určené pro LEZCE, tak vážně prosím www.horosvaz.cz.
Šafiodpovědět 
   Re: .23:06:24 11.12.2012
Na druhou stranu, pokud se někdo prezentuje jako hlavní mediální partner ČHS a je tu komunita lidí, co mají na ČHS nějaký názor a mají chuť si ho vyměnit, tak proč ne.
odpovědět 
    Re: .23:11:33 11.12.2012
a ty jsi hlavní mediální tajtrdlík těch, co se neumí podepsat
Safiodpovědět 
   Re: .07:29:37 12.12.2012
Pokud se adminům můj článek nelíbí, ať ho ze svého webu smažou, mají mou plnou podporu. Pokud jsi admin lezce, pak článek smaž, máš moji plnou podporu.

Lezec je mediální partner ČHS. Web ČHS je mrtvej, tedy naprosto nevhodnej k řešení čehokoliv.
honza plocekodpovědět 
   Re: .10:29:41 12.12.2012
Lezec je od začátku komunitní web a tohle je diskuse o lezení;)
 martanodpovědět 

 Future?22:02:57 11.12.2012
Zdá se to jen mě, nebo to jde s lezec.cz opravdu z kopce?
Co článek to hrůza! Volám: chci Simču! aspoň jednou do měsíce.

PS: jo jasně, sám taky nic nenapíšu a číst to tu nemusím, ale čítával jsem to tu rád.
 jirousodpovědět 
 Re: Future?22:06:23 11.12.2012
chci simcu a dalsí a chci i Bííídu. I když tvrdí že prvovýstupci jsou na mozek
Safiodpovědět 
 Re: Future?22:22:24 11.12.2012
Souhlasím s Jirousem a přidávám se k prosbě o návrat Simči :)
JanaOlšeodpovědět 
  Re: Future?22:39:34 11.12.2012
A já souhlasí s každým, kdo chce aby Lezec byl o lezení.
Safiodpovědět 
 Re: Future?23:01:16 11.12.2012
Rozhovory od Simči byly (jsou) parádní. Taky má zítra svátek;-) A Bídu stačí, když potkám na jaře u Labe:-DDD
Willhemodpovědět 
 Re: Future?23:22:20 11.12.2012
Napiš si sám..:)
A.odpovědět 
 No Future!09:33:57 12.12.2012
jj. bez Simci je to tu po lezecky strance dost smutny, v podstate se to dnes temer zredukovalo na zapisovaci web prelezu. Komenty jsou plny anonymnich samonasravacu, kterym neni pomoci. A ty podepsany taky stoji za to, radu doda ochotnik Tuba Kurek, PiDzej ti vysvetli jak to vlastne vubec neni a Lybar nam vysprejuje dobrou predvanocni naladu. A pak nechlastej :)
lacusakodpovědět 
  Re: No Future!13:35:40 12.12.2012
Lybar :D . Jo LRH tapetář dodá náladu vždy.
Rodpovědět 
  Re: No Future!14:52:51 12.12.2012
...eště, že už jen pádluju. K tomu lihu: Supovi teď dali v Lokti v knajpě panáka, co mu svítilo dno, a když dopil, tak zhaslo. Měl z toho radost jak malý dítě a vyprávěl vo tom celej vejkend.
Papoušodpovědět 
   Re: No Future!16:12:20 12.12.2012
No tak to je hustej audorovej zazitek. Dokud pijes, neztratis se ve tme.
l.odpovědět 
   Re: No Future!09:44:25 13.12.2012
Papouchu lihu se netreba bat, staci mit overene letite antidotum v podobe tekutych svestek a muzem sosat bez rizika. Jen doufam ze se nestrhne flame o dopingu v horolezectvi...pardon, lezeni:-)
ahaodpovědět 
    Re: No Future!11:55:42 13.12.2012
nejlepší je líh na ledu. Při tomhle http://www.youtube.com/watch?v=o2lQ5yf8UoA je fakt potřeba.
Papoušodpovědět 
     Re: No Future!15:32:49 13.12.2012
No dobry.. doufam ze se nikdo necvak, to i ve stredni evrope staci na situace z Londonovejch povidek, po par minutach ve vode mezi krama ani svestky nepomahaj.
TOAodpovědět 
     Re: No Future!04:49:13 16.12.2012
Nejlepsi lih je stary lih ze svestek, to pak netreba ani antidota, uz i ten trh zacina byt prohnilej, kam to lidstvo speje? ....
ahaodpovědět 

 To je vděk!22:42:33 11.12.2012
Zdravím všechny diskutéry a taky Honzu Plocka. Nedávno jsem se zastával ČHS před lidmy, kteří naříkali, že je blbost být členem. Nic z toho nemám, říkají. Dámy, Pánové a Honzo, pokuste se prosím před unáhleným kamenováním našeho svazu nadšených horolezců českých raději zjistit nějaké informace.. Existují zmíněná OVKáčka, která dávají do pucu ty skalky, na kterých si všichni lezeme a cvakáme jištění, abychom se báli méně, nebo nebáli. V krátkosti, aby tam to jištění bylo, potřebuje OVK pořádnou Hiltku, lepidlo, borháky či kruhy a když se zadaří, tak i akuflexu, aby ten chudák tam nemusel ten jeden nejt sekat půl hodiny.. Kdo si myslíte, že tohle zařídí? Je snad někdo jinej než ČHS, kdo tohle těm klukům, kteří se o ty skály starají, nasype? Prosímtě, drahý Honzo! Pokud by to bylo tak, že by si ještě ty OVKčka museli všechen matroš kupovat a shánět (což znamená velkou otravu už jen kvůli normám atd.), tak se na to asi ty kluci, co to dělaj za dobrej pocit vyprdnou, a ty si kamaráde můžeš za ty čtyři kila s kterejma tady kolem sebe máváš, koupit tak borhák, lepidlo a nezbude ti už na vrták.. natož Hiltku. To je tak zhruba modelovej příklad jak to tak na těch skalkách běží. Co ty na to Honzo?
Ciliodpovědět 
 Re: To je vděk!22:57:23 11.12.2012
já jsem dnes místo do BB na trenink dal pivo..a tak mám pocit, že někeří mají místo dvou hemisfér dvě varlata
Safiodpovědět 
  Re: To je vděk!09:15:56 12.12.2012
že sis všimnul zrovna ty, šukochtivče a buchtomile..:))))
....odpovědět 
 Re: To je vděk!22:59:13 11.12.2012
No jo, to je právě jedna z podstat toho problému. Uvědom si, že ČHS tu je i pro lidi, které nějaký ten borhák nezajímá. A ani mne nezajímá třeba jakékoliv OVK. ČHS zastřešuje závodní lezení, pobírá za něj od státu peníze, členem svazu MUSÍ být každý, kdo chce závodně lézt na nějaké slušné úrovni. Nechci teď hodnotit, zda je to správně nebo špatně. Ale měl by sis uvědomit, že ČHS nejsou jen nějaké skály nebo jištění, ale i závody, výchova mladých sportovců a zajištění podmínek pro reprezentaci.
odpovědět 
  Re: To je vděk!23:04:18 11.12.2012
ty kujóne, ty hraješ na nějaké náhrady za cestovné:)))www.horosvaz.cz
Safiodpovědět 
 Dotace pro pár lidí08:09:42 12.12.2012
Hele přečti diskuzi pořádně! Ponejvíce se zpochybňují dotace pro pár rádoby závodníků a náklady na administrarivu, kterou jsou 1/3 celého rozpočtu! Tam už mohou být i případy, kdy se nějaká ta kačka přihraje známému, třeba i když není úplně odborně způsobilý (viz, naprosto nevhodná a neodborná úprava loga ČHS, kterou dělala jedna nejmenovaná akademická malířka)
odpovědět 
  Re: Dotace pro pár lidí20:44:15 12.12.2012
A po sto konemtech se vracíme někam na desátej: přečtěte si rozpočet, propojte si odkud ty peníze jsou a na co jdou a pak se můžeme bavit...
1/3 čeho? našich 400? nebo financí od státu? nebo od sponzorů?
je to pořád dokola... "nevím jak to je, ale určitě to musí být špatně"...
Až si to přečtete, tak vám možná těch 100 komentů najednou přijde zbytečných...
Melmanodpovědět 

 Kokotina00:25:08 12.12.2012
Takovou kokotinu může vymyslet snad leda právník , nebo tak něco. Mě se zas nelíbí , jak hospodaří dopravní podnik s mýma penězma za šalinkartu.  Dotuje buržoázní lodní dopravu, kterou vůbec nevyužiju. Navrhuju , že budume platit pouze přímo  řidičům linek, se kterýma jezdíme nejčastěji, kdo je pro?
člen ČHS, AV, ČAES, VOREL, MZK (moravská zemská knihovna atd :)odpovědět 
 Re: Kokotina22:17:19 12.12.2012
Já budu platit tobě, ty budeš platit mě, no a zbytek si rozdělíme :)
Elementodpovědět 
 Re: Kokotina09:26:59 13.12.2012
Navrhuju , že budume platit pouze přímo řidičům linek, se kterýma jezdíme nejčastěji, kdo je pro?

Jsem pro, ale to pry neni komplexni a transparentni, vis? Ostatne jsem pro zruseni vsech moznych dotaci tu na fotovoltaiku tu zase na zavodniky , priste zas na toho a onoho...premier Necas ma recht kdyz zpochybnuje napriklad nase cerpani eurodotaci....
Jakes by rekl: no...tady jsme to nejak s tou kolektivizaci prehnali ...soudruzi....abych tak rekl....

Prevzato z ilegalniho sireni Jakesova projevu na Cervenem Hradku v minulem stoleti:-)
ahaodpovědět 

 Proč a jaké změny v ČHS?10:06:37 12.12.2012
Jsem si to tady přečet, není špatný diskutovat o tom co horolezce pálí. Jen jsem nepochopil, o co komu jde. Není tady nikde definovaný co je špatně, kdo a proč sem píše ...krom toho, že pár se nás tady letmo zná, trošku tušíme kdo co dělá a kdo koho má nebo nemá rád:)
1) Jedna paní povídala, že ČHS něco dělá špatně a tak si to myslím i já, protože se o dění v ČHS vůbec nezajímám a myslím si že to za mě všechno udělá někdo jiný?
2) Zajímám se o nějakou konkrétní oblast, chtěl jsem něco dělat, ale neměl jsem dost vůle vytrvat a nenašel jsem způsob jak to změnit tak jsem se na to vybodnul?
3) Nechci nic platit a tak jsem si našel nějakou výmluvu?
4) Mám osobní spor s některým z tisíců členů nebo z vedení či z komise ČHS?
5) Mám konkrétní problém a umím ho pojmenovat, pak můžu ve druhý fázi hledat sám nebo s někým řešení a snažit se o změnu, nebo jí po někom požadovat?
 martanodpovědět 
 Re: Proč a jaké změny v ČHS?10:45:21 12.12.2012
Martane, kdybych tě neznal, řekl bych že úmyslně manipuluješ. Jenže tě znám, tak jen řeknu, že to vidíš černobíle a ono to černobílé není. Nic není černobílé.
S ČHS jsem se také už několik let zpět rozloučil. Nešlo mi o výši členského příspěku a funkci, ale o to, jak se peníze rozdělují a kdo stojí vpředu. Rozdělováním peněz myslím VĚTŠINU PENĚZ INVESTIČNĚ VRÁTIT ZPĚT DO SKAL - jištění, informační cedule, První pomoc. To vše prioritně před DOTACEMI nejrůznějších závodníků a s nimi svázaných klanů.
Druhým důvodem byly všichni ti nejrůznější Hrubí, Bloudkové, Zobanové etc. - na konkrétní otázky NIJAKÉ odpovědi, ignorace, manipulace. Neděkuji, nechci, každý den toto máme všichni na úřadech, v politice. Proto to tu v Česku vypadá tak, jak vypadá (BORDEL, CHAOS A KORUPCE). Zemi řídí nejrůznější Bémové, Janouškové, etc. bez zodpověendoti, BEZTRESTNĚ, jako hlavní cíl mají VÝHRADNĚ osobní profit bez starostí o to, jaké to bude mít následky.
V ČHS je cosi hodně shnilého a už jsem vzdal možnost, že se vše přirozemě vyčistí. Nevyčistí, ČHS v této podobě musí zaniknout. Proto jsem se s ČHS rozloučil a doufám, že nás to udělá co nejvíce, aby přišla obroda a změna.
Karelodpovědět 
  Re: Proč a jaké změny v ČHS?11:15:13 12.12.2012
Pro Karla: s tím se plně ztotožňuji
Pro Martana: pročti diskuzi, je poměrně detailně popsáno, co se za problém řeší. 2/3 rozpočtu jdou úplně jinam, než do skal, z toho 1/3 se dává pár rádobyzávodníkům. To je to, oč tu jde.
odpovědět 
  Re: Proč a jaké změny v ČHS?11:35:20 12.12.2012
Máš typický černobílý pohled na ČHS. Přesně na tebe platí bod č.1 - jedna paní povídala....
odpovědět 
  Re: Proč a jaké změny v ČHS?12:02:41 12.12.2012
Vidíš Karle, Ty jsi to napsal jasně a ne každej to umí. Víc takových!
martanodpovědět 
 Re: Proč a jaké změny v ČHS?11:14:05 12.12.2012
2) Marťane nerejpej, žádný velký ambice jsem tam neměl a jsem rád, že jste to tam tak zvelebili. málokdo má na kvaky takovej drajv jako ty. Klidně navrtej i ten pilíř, je to volný.

3) Víceméně jsi to trefil. Nečekal jsem, že mě někdo prokoukne. Ale třeba z toho flejmu vzejde aspoň ta brigáda v Braníku.
honza plocekodpovědět 
  Re: Proč a jaké změny v ČHS?12:04:55 12.12.2012
Honzo já nerejpu, tyhle články jsou třeba když je poroblém a dlouho před valnou hromadou.
martanodpovědět 
  Radši12:38:27 12.12.2012
pojeď do Jána, až bude sluníčko. Polezeš si pěkně po vlastním a prachy nasypeš do kasičky sv. Ivanovi...
M.odpovědět 
   Vytlouct Sv.Jan!13:18:44 12.12.2012
Jsem pro! Vytlučme v Janu všechny borháky, nýty a kruhy. Konečně to bude zase slušná oblast a ne opičácké cvičné stěnky.
Kuba Turekodpovědět 
    Re: Vytlouct Sv.Jan!15:27:58 12.12.2012
:))) No vobčas s Tebou musím i souhlasit ...
Robertodpovědět 
    Větrnej pilíř,15:28:01 12.12.2012
jestli chceš skutečnou svatojánskou retrolezenici...
M.odpovědět 
     Re: Větrnej pilíř,23:34:09 12.12.2012
Dokud nebyla zprasená Křížová cesta borhákama, tak to byla adrenalinová záležitost. Totéž se týkalo třeba Tvrdý beat, nebo O strach postaráno. Větrný pilíř jsem se taky bál.
Kuba Turekodpovědět 
      V (původní) Křížový13:10:14 13.12.2012
snad ani žádný očka nejsou, jako ve spoustě dalších klasik. Těch dojištěných linií je přece jen pár a stejně tam nikdy nikdo neleze.
M.odpovědět 
       Re: V (původní) Křížový13:30:52 13.12.2012
Přejištěné je tam skoro všechno, co stojí za lezení (tedy v mých obtížnostech od trojky do pětko-šestky). Na Dušičkové, Křížové i Za klášterem. Pravdu díš, že stará Křížová to není, jestli myslíš ten šílený traverz v 1. délce strašně doleva a pak zase nazpátek.
Kuba Turekodpovědět 
        Re: V (původní) Křížový08:55:01 14.12.2012
Podzimní, Milanův odkaz, Vánoční, Křemílkova, Dušičková, Dušičková spára, Kamarádi z TR, Chatařova siesta, Sen, Větrnej pilíř, Pšenda - zde všude skoby, kruhy nebo nic.
honza plocekodpovědět 
         Re: V (původní) Křížový09:44:36 14.12.2012
Křemílkova - nástup po borhácích, Kamarádi z TR - borhák na závěr, kteří řeší poslední nepříjemný krok
Kuba Turekodpovědět 
          Re: V (původní) Křížový10:21:45 14.12.2012
Nikoliv Křemílkova. Po fixním je Vochomůrka. TR - asi nějaká novota.
honza plocekodpovědět 
           Re: V (původní) Křížový10:24:30 14.12.2012
A na tý Vochomůrce mi to zrovna moc nevadí, protože to je vlastním nejistitelný a přitom docela těžký a padáš na podlahu.
honzaodpovědět 
           Re: V (původní) Křížový12:46:53 14.12.2012
Aha nějak se neorientuju. Takže Křemílek vede asi o metr vlevo od Vochomůrky rovnou od nástupu, nebo uhýbá až od 1. kruhu Kamarádů?
Kuba Turekodpovědět 
            Re: V (původní) Křížový20:56:46 16.12.2012
Kremilek ma nastup jen par m nalevo od vochomurky. Vochomurka je dokopce a po fixnim a po cca 10 m se napojuje na kremilka, jehoz nastup je lehci, ale slizkej a rozchrastanej a nejistenej.
odpovědět 
    Re: Vytlouct Sv.Jan!09:34:07 13.12.2012
Vytlučme v Janu všechny borháky, nýty a kruhy.

Ale predtim Kubo vse projednej a porad s mistnim domorodcem a lezcem M.Pletankem jo? :-)
ahaodpovědět 
     Re: Vytlouct Sv.Jan!09:58:22 13.12.2012
řekl bych, že bude pro, protože cesty ve stěně pod křížem jsou popsané v průvodci po vlastním a teď tam jsou jen borháky.
odpovědět 
      Re: Vytlouct Sv.Jan!10:13:37 13.12.2012
jo pletan, to je legenda. třeba ty jeho pamflety, přelezy ve stylu grýnpointu, potom vrtání kdekoli cokoli, plecí exces, těžké a bolestné hledání pravé víry (na jménech cest je jasně patrné které období zrovna bylo) atakdále. rozhodně je to svatojánská sůl země.
Lukas B.odpovědět 
       Re: Vytlouct Sv.Jan!15:44:56 14.12.2012
Jsem mimopražský a rád bych si s panem Pletánkem popovídal. Dal by někdo tip, kde ho najít?
Gekonodpovědět 
        Re: Vytlouct Sv.Jan!16:23:22 14.12.2012
bydli v Jane, hned vedle klastera.
odpovědět 
       Re: Vytlouct Sv.Jan!05:00:39 16.12.2012
...těžké a bolestné hledání pravé víry (

O jeho viru se nestarej, ta je pevna jako skala, i s vydanym svedectvim.

Zbytek bez komentare....nestoji to totiz ani za povsimnuti.


Mimochodem, nemate nekteri lezci nahodou nejake komplexy? Tak trenujte? Vyserte se na praci a zapiste se do dejin svetoveho lezeni.
Jsem lezec,...byl jsem lezec!....kdo je vic!:-))
ahaodpovědět 
    Re: Vytlouct Sv.Jan!14:54:55 13.12.2012
Vidíš to, a já si v Jánu nedávno zalítal docela slušně..
Jezodpovědět 

Lezec.cz je hlavním mediálním partnerem ČHS na internetu
 Foto dne:

Tifon, 8a
 Databáze cest:
Všechny cesty (154811)
Top cesty v ČR
Top bouldery v ČR
Nejnovější cesty:
Hitšmekr 7C Rudice
Srbonov 7B+ Holštejn
The Secret To Happiness 7a Wanaka
The Philosopher´s Stone 6b Wanaka
Cutting It Fine 7b Wanaka
Nově komentované:
Megalodon Low 8A+/8B Labské Údolí - Pravý Břeh
Megalodon Low 8A+/8B Labské Údolí - Pravý Břeh
Megalodon Low 8A+/8B Labské Údolí - Pravý Břeh
Megalodon Low 8A+/8B Labské Údolí - Pravý Břeh

 Nově v diskusi:
Re: Lezecký batoh 30L pro holku -160cm | Re: Lezecký batoh 30L pro holku -160cm | Re: Lezecký batoh 30L pro holku -160cm | film Tatry | Re: Adršpach kempování zdarma | Re: Adršpach kempování zdarma | Re: Adršpach kempování zdarma | Re: Adršpach kempování zdarma | Re: Adršpach kempování zdarma | Re: Nakoukání do splytboardové kultůry |

 Nové komentáře:
Road to Tokio | Re: "Pro lezce" | Re: "Pro lezce" | Vypnutí komentů | Pecka | Pecka | Zpětná vazba | Bombastic! | Re: "Pro lezce" | Re: "Pro lezce" |

 Kde to vře:
Video: Alex Megos - 2. přelez nové cesty King Capella 9b+ (56)
Zdeněk Hák a Jakub Kácha vylezli Z stěnou na Ama Dablam (23)
ČHS rozbíhá v Česku paralezení pro hendikepované sportovce (17)
Wide Boyz: 750 metrů dlouhá stropová spára na mostě v Británii (17)
Ukrajinci vylezli JV hřebenem na Annapurnu III (14)
JKF Happiness, 350 m (13)
Video: Magnus Midtbø a Adam Ondra lezou v Moravském krasu (12)
Berglift 8+/9-, 310 m (9)
Montana 196: Kras a jiné vápno na odstřel (9)
Nová horolezecká helma Singing Rock Hex (8)

 Nově v inzerci:
vnitřní botičky skialpove | Skialpove boty dynafit tlt 4 | Šrouby do ledu. | Péřový spacák | Scarpa - instinct vsr 40. | TC Pro | Garment Mountain Guide GTX | Statická a dynamická lana | LEONIDIO - spolubydlící | La sportiva Spantik 44 |

 Anketa:
Používáte nástupový kobereček?
 Ano 
 508 
 Jen na písku  
 273 
 Ne 
 661 

 Návody:
Jak psát na lezce ...
Lezecké mapy

 Partneři:
Treking.cz
Hledáte ubytování pro Vaši dovolenou? Doporučujeme Vám vybrat si ubytování a kouzelné chaty a chalupy na partnerském portálu Hauzi. Dovolená na Slovensku nabízí mnoho aktivit v letním i zimním období pro rodiny s dětmi, přátele i turisty.
Hledáte si pěkné ubytování v ČR na Váš výlet či dovolenou? Vyberte si na webu MegaUbytko.cz v sekci chaty a chalupy pronájem. Pokud plánujete cestovat na Slovensko a potřebujete ubytovanie na Slovensku, ty nejlepší ubytovací zařízení, chaty, chalupy, roubenky naleznete na stránce chaty na prenájom.

 lezec  diskuse  ankety  odkazy  průvodce  fotky  video  *rss*  ochrana osobních údajů       ceník reklamy Energy Cloud   NetPro systems, s.r.o.