LEZEC  OBCHOD  DISKUSE  INZERCE  ANKETY  ODKAZY  PRŮVODCE  MAPY  FOTKY  VIDEO 

 jméno

 heslo 

 Registrace   |   Bacha, bacha! Jistíš? Dávej pozor! Jisti, jisti! Vole jisti, bacha! Lezu, jo? Lezu! Těžký to bylo, těžký ty vole!
Hledání cesty

Hledání na Lezci

 Metodika
 Trénink
 Oblasti
 Reportáže
Knihy
Průvodce Hřebeny
Novou knížku pro horolezce: Horolezecké povídání
Adam Ondra vydává další knihu

Závody
ODLOŽENO SP Mnichov (23.05)
ODLOŽENO SP Salt Lake City USA (12.06)
ODLOŽENO SP Innsbruck (ITA) (23.06)

Žebříček
Cesty:
1.Ondra 12788
2.Pail 11625
3.Jungling 11606
Bouldry:
1.Stráník 11678
2.Ondra 11581
3.Stráník 11000
Hory:
1.Ondrášek 7313
2.Coubal 6543
3.Nikita 6543

Výsledky
Kvalifikace na olympiádu (28.11)
SP v boulderingu Wujiang (CHN) (04.05)
SP v boulderingu Chongqing (CHN) (27.04)

Deníčky
4910 lezců
824897 cest
Nové přelezy:
Kimono 7C+
Zabiják 8A+/8B
Maxitraver 7C tr
Ohnivák 8B
Fixaret 7C+
Prymula 7C
Krvesajný 7C+
Nemaj Boj 10
Epita 9
Sprejvól S 8B

Stěny
Fitpark - Uhříněves
HK Ostaš - Police Nad Metují
Lezecké centrum SmíchOFF - Praha 5

Prodejny
Horolezecké vybavení - VK-SHOP.CZ - Plzeň
HOLAN SPORT - Praha 2
HUDYsport - Praha 6

Kontakt
REDAKCE:
standalezec.cz
ŠÉFREDAKTOR:
jirkaslezec.cz
INZERCE:
standalezec.cz
IT:
hoplezec.cz

Je možné změnit ČHS?

Ilustrační foto - Tre Cime, autor: Walwegs (Public Domain)Ve světle událostí posledních dnů, bych rád přidal můj pohled na situaci a k tomu návrh řešení.

ČHS v současné podobě nefunguje dobře. Podle mne současné vedení odvádí slušnou práci v oblasti shánění peněz (objem peněz v rozpočtu výrazně stoupl a i po odečtení balíku na administrativu těch peněz je k dispozici víc než bývalo zvykem). Také umí dobře jednat s CHKO o výjimkách. Navazování různých nadnárodních spoluprací a zastupování našich zájmů v zastřešujících organizacích je podle mne také OK. Prostě směrem ven svaz funguje celkem dobře. Ale směrem dovnitř to moc nefunguje. Ne že by se nesnažili, ale často se to nesetkává s pochopením. Vztahově to je špatný a je mnoho lezců, kteří nechtějí mít s ČHS nic společného. A je to u sportovních – závodních lezců, tak u skalních – tradičních.  Vznikají závody bez ČHS. CVK je v těžký opozici. Když jsem dělal první ročník POVLu tak se objevil názor, že k tomu nepřizveme ČHS. Že by na to sice možná přispěli nějaké peníze, ale že by to kazilo dobré jméno festivalu. A protože to nebyl názor ojedinělý, tak v partnerech festivalu ČHS nenajdete. Je toho víc a mnoho lidí má s tím osobní zkušenost.

Argument, nelíbí se ti to, tak kandiduj do vedení a dělej to lépe, moc nefunguje. Lidí, kteří by to uměli dělat dobře jak směrem ven, tak i dovnitř a ještě k tomu citlivě vnímali potřeby tradičních, sportovních, horských lezců, bouldristů, hobíků, závoďáků, tak těch moc není. A když už jsou, tak mají rozjetý svoje aktivity a do vedení ČHS se nehrnou. Nevšiml jsem si, že by měl Bloudek při poslední volbě proti sobě deset kvalitních protikandidátů. Prostě ta struktura je postavená tak, že moc neumožňuje dílčí změny v jednotlivých oblastech. A na osvícence, který to spasí celé, bych radši nečekal.

Dělení na oddělené subjekty mi přijde pro budoucnost jako  nešťastné. Proto si myslím, že je potřeba ČHS rozdělit na tři pilíře. Ale v rámci ČHS. Pro členění mi nepřijde vhodné to dělit na překližku a lezce venku. Neodpovídá to realitě. Spíš bych to rozdělil podle přístupu.

Sportovní lezení – minimalizovat rizika, maximální výkon, překližka i skály. K tomu jako cíl patří závody. Aneb Adam je náš vzor.

Tradiční lezení – riziko je součástí hry, maximální výkon je omezen psychikou, která se dá trénovat, aby neomezovala tolik. K tomu patří lezení v horách – komplexní činnost, kde nejde rizika eliminovat. Aneb Háček je náš vzor.

Myslím, že toto členění více odpovídá realitě a každý ví, který směr je pro něj hlavní a který dělá jen doplňkově. V oddílech to je promíchaný, ale většinou lze také říci, který směr je převládající. Těch co to maj 50/50 je minimum.

Takže by byl:

Sportovní pilíř – staral by se o tuto ideu. Komplexně od mládeže po svoje repre. O překližku i o sportovní oblasti venku. Závody jsou toho přirozenou součástí.

Tradiční pilíř – staral by se o tuto ideu. Komplexně od mládeže po svoje repre. O tradičně jištěné oblasti. Hory nemáme, ale mohl by podporovat to, aby se do nich jezdilo. Tréning na překližce je toho součástí.

Třetí pilíř by byl finanční – nadnárodní – staral by se o to, aby na to bylo, zastupoval by svaz vůči státu a nadnárodním organizacím.

Detailnější dělení zodpovědností a struktura by bylo věcí delší diskuze.

Do jednotlivých pilířů by se vedení volilo samostatně. V rámci kontinuity celku si dovedu představit, že by se nevolily všechny tři najednou, ale postupně vždy jen jeden pilíř. Také si dovedu představit, že by se pro potřeby voleb oddíly rozdělily na sportovní a tradiční. Každý by si volil svoje vedení a společně pak finanční pilíř. To členění by bylo pro potřeby voleb. Jde o to, aby lidi sdružení okolo dané myšlenky měli ve vedení někoho, kdo tu myšlenku chápe, hájí a podporuje.

Podle mne by při tomto řešení mělo více lezců pocit, že jsou jejich zájmy hájeny a že mají větší možnost to směřování ovlivnit, než je tomu nyní. Věřím totiž, že při této struktuře by bylo více kandidátů na jednotlivé pozice a že by bylo tudíž z čeho vybírat. Myslím, že kdyby Bloudek kandidoval do finančního pilíře, tak bude zvolen, čímž by byl zajištěn plynulý přechod na novou strukturu. Skupina okolo Českého sportovního lezení by jistě byla horkým kandidátem na vedení Sportovního pilíře. A doufám, že kdyby svoji myšlenku náhodou ve volbách neobhájili, tak že by to férově přijali a neusilovali o odtržení, ale místo toho o konstruktivní spolupráci s novým vedením. Stejně mají takovou pozici, že případný protikandidát bude muset koncept spolupráce či nespolupráce dopředu představit. Ohledně Tradičního pilíře doufám, že se najde dost schopných kandidátů. Ale když už to navrhuju, tak pokud by se neobjevil kandidát, z kterého bych měl dojem, že dostatečně hájí moje zájmy, tak bych připravil koncepci tohoto pilíře a kandidoval sám.

Jak píšu na začátku, je to můj osobní pohled na věc. Návrh řešení není dopředu konzultován s žádnou skupinou lidí a žádná významná osobnost za tím nestojí. Předkládám to z pozice obyčejného člena ČHS. Pokud by se myšlenka uchytila, tak by se musela rozpracovat do detailu a učesat v širší skupině lidí. A následně prohnat valnou hromadou. No a pokud se myšlenka neuchytí, tak nic. Aspoň jsem to zkusil.

Honza „Vorel“ Obročník   [úpravy] 10:09 05.12.2017Tisk 

Reklama:


Související články:

Komentáře

     
...nové příspěvkyNový komentář 

 názor11:26:02 05.12.2017
Take mě se nezdá dobré dělit překližka a sportovní cesty na skalách je to samé(akorád lezců je docela dost co ty skály nepoznalo a chodí jen na stěnu)Tradičních je jen zlomek.Dříve se vědšina znala a ve skalách byla i o pracovních dnech tet je to jinak.
Pavelodpovědět 
 Re: názor17:25:35 05.12.2017
Moc pěkně napsané, podle mě to odpovídá realitě jak to chápou členové.
Teď jen jestli kontroverzní vedení: Bloudek, Kartáč pochopí a složí funkce a kde hledat obecně uznávanou osobnost typu Igor Koller?

Navíc myslím, že u boje Bloudek x Oliváč jde spíš o peníze než o ideu. Tzn. dohoda není možná. O peníze Bloudek nechce přijít (tzn. o žádná pořádání akcí spřátelenými sro) a Oliváč a spol. pro členy nic zadarmo také nebude chtít dělat.
odpovědět 

 rozdeleni trad/sport11:54:13 05.12.2017
Cau, no ja si myslim, ze nemas pravdu, ne ze by to byl paradni napad, ale podle me nemas pravdu v tom ze je jen malo lezcu co to maji 50/50. Treba ja to tak mam a myslim ze to tak maji i mnozi dalsi lezci co znam. Proste lezu sportovky a kdyz je lezu jde mi o max vykon a jsem schopnej v ceste travit desitky pokusu nebo jet ciste na skalkarskou dovolenou. Stejne tak ale beru hory vykon roste na skalkach a roste i v horach umerne s tim a se zapocitanim psychiky a z hodnotne cesty v horach mam stejne dobry pocit jako z hodnotne cesty na skalkach. Je jasny ze i kdyz clovek chce tak nakonec to nevyjde na 50/50 v realu, ale puvodni myslenka v hlave je jit do toho nastejno a to je to co se pocita.
Radekodpovědět 
 Re: rozdeleni trad/sport12:08:34 05.12.2017
Já to myslel tak že já začínal na skalách protože stěny vté dobe se začínaly teprve stavět mělo to něco do sebe a jezdily jsme po evropě jak to šlo.
Pavelodpovědět 

 Dobrej nápad11:57:00 05.12.2017
Mě se ten nápad líbí. Asi by to přineslo handrkování o peníze mezi jednotlivými částmi ČHS (předpokládám, že by sportovci i klasici měli svoje samostatný rozpočty), ale to by šlo určitě rozumně vyřešit. ČHS je moc velká organizace s moc širokým záběrem na to, aby byla řízená tak centrálně jako je
pavelkodpovědět 
 Re: Dobrej nápad12:14:58 05.12.2017
Buďme realisti. Nikdy nic nebude dokonale vychytaný a musí tam být prostor pro ústupky a toleranci. Tohle vypadá dobře. Dalo by se s tím pracovat i když to (jako všechno) přinese i své problémy.

Jen prosím vás ne ČSL. To by bylo zkratkovitý řešení, které nám podsunulo pár lidí sledující jen své osobní zájmy.
odpovědět 
 Re: Dobrej nápad14:16:50 10.12.2017
Pokud - a o to asi právě jde. Jako vždy o peníze. To by se nějak sezhora rozhodlo kdo a kolik, nebo by se dělalo nějaké "kombinované členství" s rozdílnými sazbami? A jak potom postihnete neplatícího překližkáče lozícího na skalách? (překližku si každý většinou platí na místě). Jen sponzoring je jasný. Ten si sponzor vybere sám. Jenže to asi není ta rozhodující položka. A kolik bude "sbírat" onen 3 pilíř - ergo organizace a ekonomika? Není to prostě jednoduché. A pokud se tohle jasně neurčí předem a k libosti všech, nebude nic.
Honzaodpovědět 

 Přístup12:05:58 05.12.2017
Ahoj, za mě palec nahoru. Žádné tlachání, ale konstruktivní přístup. Budu sledovat situaci a pokud se to dostane na valnou hromadu přijedu Tě podpořit.
Iwoš Wondráček
 Ádrodpovědět 
 Jenom jednou jede vlak......14:58:46 06.12.2017
To by jeden neřek,jak se věci zesložití, když se někde objeví "lehce" dosažitelné finance. A přitom jde pořád o stejnou "radost" z vertikálního pohybu. Nebo NE?
maca stodpovědět 
  Re: Jenom jednou jede vlak......19:53:31 06.12.2017
Stoji za zdurazneni, ze stale se dokola opakujici mantra o tom, ze jim jde jen o penize neni nicim podlezena a rozhodne by nemela byt stavena do roviny faktu na kterem se stavi (hruzostrasne) budouci scenare. Navic zpusobem jak je tu tato mantra pouzivana, tak muze byt temer beze zmeny pouzita i proti soucasnemu vedeni CHS.
odpovědět 

 Takhle to ale je i dnes12:12:09 05.12.2017
Vtipné je, že takhle ČHS funguje a to z velké části i díky dlouholeté práci Honzy Bloudka :-)

Celý problém tkví v tom, že pořádně nefunguje vedení. Že není průhledný a jasný pořádek v závodním lezení a nejsou nastavené vzájemně výhodné vztahy se stěnami.
Kuba Turekodpovědět 
 Re: Takhle to ale je i dnes12:23:23 05.12.2017
A za závodní lezení nese odpovědnost Tomáš Binter a toho jmenoval/neodvolal kdo?
odpovědět 
  Re: Takhle to ale je i dnes12:25:39 05.12.2017
Viz druhý odstavec diskusního příspěvku hned nad Tebou, milý anonyme.
Kuba Turekodpovědět 
  Re: Takhle to ale je i dnes17:39:47 05.12.2017
Každj ví, že Binter jmenoval sám sebe...
Kócaodpovědět 
 Re: Takhle to ale je i dnes14:36:02 05.12.2017
No nepřijde mi, že by se na současný svaz dalo dívat jako na tři na sobě nezávislé větve. Spíš jako na jednu větev zobrazenou ze třech úhlů.
odpovědět 

 názor na věc12:16:51 05.12.2017
Čaute. Osobně se mi to líbí, konečně nějaké srozumitelné nápady. Tohle podpořím, dejte echo pokud to půjde na hromadu.
duduodpovědět 

 Palec hore13:32:08 05.12.2017
Mě se ten nápad taky líbí. Samozřejmě to ponese svá úskalí, asi jako kterýkoliv systém. Ale po nějaké diskuzi se dá spousta věcí odladit. Jako vize dobrý. Dejte to do VH dohromady, a určitě to bude mít úspěch. Dobrej námět se nad tím opravdu zamyslet.
Petr J.odpovědět 

 Neni to spatne14:34:15 05.12.2017
Na tomto by se dalo stavět.

Jen si myslím, že asi nepůjde oddělit tu sportovní větev a tu finanční. Proto také asi vzniká to současné handrkování..

Mít ale tři na sobě nezávislé a specializované větve by bylo fajn. Volit by se mohlo "křížem" - tak, aby funkční období jedné větve se překrývalo s dvěma funkčními obdobími větví dalších.
odpovědět 

 Federalizace je lepší než rozdělení14:53:49 05.12.2017
Je-li pnutí mezi sportovně orientovanými lezci (preferující závody na obtížnost, lezení sportovních cest na hranici možností) a spíše tradicionalisticky orienovanými lezci (překližka jen jako tréning, trad cesty na skalách, lezení v horách) tak velké, že ohrožuje jednotu ČHS, tak je vnitřní rozdělení, určitá federalizace, s vlastními rozpočty a zároveň se společným rozpočtem, pro záležitosti společného zájmu, určitě lepší řešení než odchod (části) členů do jiné organizace. Takže Tvůj návrh podporuji.
PavelSodpovědět 

 Já su pro Worla,16:15:12 05.12.2017
páč v tom případku by mohla nastat ňáká taková ta, jak řiká HoBl, synergie OberWerke, Uberu a Horosvazu a mohly by bejt levnější Ufa a za ušetřený lóve by se dalo jezdit Uberem do skal, což je skoro káršérink, takže jako pro přírodu OK. Teda za mě spíš Worel než Panna a ty závodní lidovci z KDU-ČSL by se mohli vměstnat pod worlí horosvazácký křídla. Ale rači to eště proberu se ženou, ta má v těhle věcech poslední slovo. Taky bysem moh dostat facku, že si moc vyskakuju...
Papoušodpovědět 
 Re: Já su pro Worla,16:32:09 05.12.2017
Vzdyt je to jedno. Toto uz stejne nema moc vyznamu, kdyz pred nasi hranici cekaji na invazi k nam stovky tisic islamistu. Za chvili budete radi, ze obcas vylezete ven z bunkru natoz nejaky lezeni... Zapomente. Ale musim rici, bratre, ze si prispevek napsal ve spravnem tonu. My moudri vime.
odpovědět 

 jo o17:03:53 05.12.2017
Jo, bylo by to pěkný. Akorát jestli fundamentalistické závodní křídlo bude chtít o něčem takovém uvažovat.
Obdivuju to slovo do pranice, že bys do toho v případě potřeby šel osobně. Za to máš můj hlubokej respekt.
P.odpovědět 
 Re: jo o19:00:19 05.12.2017
Heh :). Teda fundamentalisticky na me pusobi uplne jine kridlo nez to zavodni, ktere do ted drzelo akorat hubu a krok...
odpovědět 
  Re: jo o20:02:39 05.12.2017
Jeste dodatek, i ted nejvic vyrvavaji lidi z nezavodnickeho kridla...
odpovědět 
  Re: jo o12:19:31 06.12.2017
Použití slova fundamentalistický ber s nadsázkou. Nebylo to myšleno jako útok. Kdybys mě ve stejném smyslu označil za fundamentalistického skalního lezce, neurazil bych se, i když si sám jako fanatik nepřipadám. Byla to narážka na ty názory v komentářích pod různými články, že závodník musí drtit a nic jiného než stěna, bouldrovka a posilovna či kampus ho nemá zajímat, že skály pro něj neexistují (jen mírná nadsázka - existovat mohou jen mimo závodní sezónu, jinak narušují přípravu), že jde o sport ve kterém závodění představuje hlavní a jediný smysl té činnosti a tak dál.
Nikomu ty názory neberu a beru jako legitimní, že tihle "fundamentalističtí" sportovci chtějí nezávislost na ČHS. Akorát mám podezření, že koncept nezávislosti prezentovaný ČSL počítá z finančních důvodů i třeba s mládežnickými kroužky, které by rád přetáhl od ČHS, a tady už to tak bezproblémově nevidím.
Pokud by moje děti nějaký kroužek navštěvovaly, rád bych takový, kde by se jenom netrénovalo a nezávodilo, ale taky občas jezdilo do opravdových skal... (Pokud by pak samy měly motivaci nějak strašně bušit, tak jo, to je jejich věc.)
No a pokud by kroužky ČSL vyrážely do skal (a dejme tomu se tam nechovaly moc prasecky), je tu to, co otevřel zase u vedlejšího článku Bída, totiž že by využívaly (napadlo mě slovo parazitovaly, ale zas by to mohlo vzbudit zbytečně silnou reakci) všeho, co zajišťuje ČHS od komplikovaného vyjednání výjimky (což někde právě takovéhle skupinové akce mohou komplikovat), jištění atd. Takže fér by bylo nějaké dvojí členství... Ale proč bychom měli třeba platit dvoje příspěvky, komerční startovné atd. atd. Nakonec o tom dost napsal zas pod jedním z vedlejších článků Dája.
 P.odpovědět 

 Realita19:42:04 05.12.2017
Souhlasím s tím, že lezení je rozmanité a zároveň idea jednoty se mi líbí. Jen se bojím toho že vznik federativní subvýborů by brutálně navýšil byrokracii (hafo dalších funkcí). V reálu by to mohlo vést naopak k neschopnosti se na něčem kloudném dohodnout. My se totiž o dění ve svazu výrazněji staráme jen když dojde k nějaké explozivní události, jako třeba teď (výrazněji staráme rozuměj: píšeme víc komentářů na internetu). Ovšem jindy zase má valná hromada ČHS problém s usnášeníschopností, protože velké množství členů na ní nedorazí. Tak to bohužel v realitě naší lidské společnosti chodí, že lidi víc mluví než činí. Nejsem si prot jist zda by to mohlo takto fungovat.
Jardaodpovědět 
 Re: Realita21:50:17 05.12.2017
Já si myslím, že navrhované rozdělení na 3 pilíře v podstatě kopíruje současný stav, kdy místo pilířů máme komise. Takže, podle mého názoru, Obročníkův návrh zas tolik změny nepřináší.
Navíc, pokud počítá s tím, že by Bloudek stále dohlížel na finance, tak se na jejich přerozdělování nic nezmění. Ze strany přívrženců stávajícího systému (mezi které patří i Hobl) bude silný tlak nato, aby se současný stav zachoval, protože jim vyhovuje. Věci se pouze přejmenují, ale systém zůstane zachován. Muselo by dojít ke kompletní personální změně a to včetně dohledu na finance. Pak bych začal věřit tomu, že se něco změní.
Nostradamusodpovědět 
  Re: Realita09:46:42 06.12.2017
Jaký by to mělo přínos je otázkou, proto je to dáno k diskuzi. Je jasné, že současná struktura by mohla fungovat dobře, za předpokladu, že všechny komise budou naplněny kvalitními aktivními lidmi nejlépe s nadhledem a přesahem nad tu svoji svěřenou oblast. Ale to se podle mne děje jen částečně. Podle mne změna struktury by mohla podpořit pár lidí natolik, že se zvednou a zkusí se aktivně zapojit. No a je také možné, že jsem naivní, nové aktivní lidi to nepřinese a pak by ta změna postrádala smysl. Jinak já s Bloudkem nijak nepočítám, nejsem v pozici, že bych o tom rozhodoval. Jen odhaduju jak by dopadly volby. A pokud změna nenastane, což je dost pravděpodobné jak to tak sleduju, tak podpořím Bloudka, protože široko daleko nevidím nikoho, kdo by to chtěl a uměl dělat lépe.
Vorelodpovědět 
   Re: Realita12:10:10 06.12.2017
Celý ten koncept bude znamenat překopání současných stanov ČHS. Což bude dost práce, aby se podchytily všechny mechanismy nastíněného konceptu. A to se bojím, že současné či lehce pozměněné vedení ČHS nebude chtít řešit/dělat. A pokud s tím přijde někdo z venku, budou to chtít na VH shodit že stolu (nějakou výmluvu si najdou - procesní chyby apod.). A tím to taky skončí. Ze vsech těch článků, pamfletů a anonymních výkřiků do tmy začíná být jasné, že chodíme v kruhu... Hmmm, škoda.
Pták ohnívákodpovědět 

 Je možné změnit ČHS?13:48:37 06.12.2017
Na otázku v nadpisu odpovím hned na začátku: nelze! Hlavní problém je v lidech, po hříchu musím říci, že na obou stranách barikády. Jako hlavní padouch je zde líčen předseda Bloudek, ale problém je mnohem hlubší a jeho výměna za někoho jiného bez dalších systémových změn toho moc nezmění. Navíc se hoši z VV svých funkcí drží jako klíšťata, a přitom by stačilo na VH navrhnout a schválit změnu stanov, kdy se funční období členů VV zase vrátí na původní 2 roky a přidá se klauzule, že lze kandivovat pouze dvě volební období za sebou. Tím by se mohla odblokovat personální obměna a otevřela by se cesta pro jiný styl vedení ČHS.

Tak to tam Vorle nadnes, ale obávám se, že tě náš oddílový předseda nepodpoří, protože pro něho budeš kverulant, který jen kalí vodu, protože svaz "nám přece pomáhá" (tu dohodnul zadara basy piva, tu trochu přidal na něco ... něajk mi to smrdí malými úplatky za správné hlasování).
zsodpovědět 
 Re: Je možné změnit ČHS?15:01:51 06.12.2017
Jo, to prodloužení volebního období na 4 roky byla prasárna....
odpovědět 
 Re: Je možné změnit ČHS?17:32:50 06.12.2017
Prodlouzeni bylo smesne.. Ale uz bych to mozna nechal.
Ale klauzili o omezeni na pocet obdobi, kdy je mozne vykonavat funkci bych videl teda nerad. Pokud by byl system zdravy, tak by toto melo byt resene prave volbami. 2 - 4 roky je kratka doba na nektere koncepcni zmeny a je dobre umoznit lidem ve vedeni svoji koncepci realizovat celou.

Spise nez omezeni na pocet obdobi by se mi libil mechanismus, ktery zajisti pristup k informacim na zaklade kterych se budes moci pred dalsi volbou nezavisle rozhodnout koho volit. Ted je to tak, ze lide z vedeni ti ukazuji informace proc podporit je a proc nepodporit navrh nekoho jineho a k jinym informacim se nedostanes.
odpovědět 
  Re: Je možné změnit ČHS?01:27:02 07.12.2017
Valná hromada si může sama určit, že chce být volební i mimo onen určený čas. Valná hromada je totiž nejvyšší orgán ČHS.
Kuba Turekodpovědět 

 Tři pilíře?17:43:21 06.12.2017
"Tři pilíře" je zásadní změna stanov a je těžké to domyslet, jak by to mělo fungovat. Jsou tam velká rizika. Proč?

Rozdělíme pilíře a budeme do každého pilíře volit samostatně - to nic neřeší. Volit budou stejní lidé, proč by měli volit správně do sportovního pilíře, když jsou tradicionalisté a naopak?

Rozdělíme oddíly na sportovní a tradiční a oni pak budou volit do svého pilíře? No, představte si smíšený oddíl, jak se dohaduje, kam se přihlásí, aby mohl na VH hlasovat do svého pilíře.. Začnou se pak rozpadat oddíly?

No a konečně, budou mít lidé ve finančním pilíři nějakou motivaci pracovat ve prospěch svazu, když pak nebudou smět kecat do toho, jak si vedení sportovního pilíře a tradičního pilíře rozdělí peníze, které oni svou prací přinesli?

Tím nechci shodit konstruktivní návrh, že je to blbost, jen upozorňuji, že řešení není zdaleka jednoduché. Muselo by domyslet hodně moc detailů.

Prudičodpovědět 
 Re: Tři pilíře?18:37:55 06.12.2017
Ano, problémů je hodně, ale nejsou neřešitelé. Třeba jako že v závodním pilíři by volili jen ti, kteří se pravidelně účastní ČHS závodů? Do skal je to jedno, v závodní sekci dobře evidovatelné. Pokud někdo nezávodí, není důvod, aby jakkoliv do závodní sekce zasahoval. V kombinaci s učitou formou trenérské rady by to bylo celkem efektivní.
odpovědět 
  Re: Tři pilíře?20:27:48 06.12.2017
Tvůj návrh aby volili registrovaní závodníci do závodního lezení je něco jiného než nahoře zmiňované pilíře. Tvůj návrh lze jednoduše realizovat jako volbu do závodní komise. Proč ne. Proti tomu nic, je to prostě nějaká autonomie pro závodníky.

Jenže autor nenavrhuje závodní pilíř, ale sportovní pilíř, který zahrnuje i sportovně odjištěné skalkaření. Tam bude volit kdo? Jenom závodníci?

Takže máme debatu sportovní pilíř nebo závodní pilíř?
Jaké kompetence bude/nebude mít finanční pilíř?
Co bude patřit do kterého pilíře? Co podpora mládeže, je to závodní nebo tradiční?
Jak se rozdělí koláč - kolik peněz bude pro sportovce kolik pro ostatní?

Proto píšu, že změna stanov je výrazně složitejší problém, než dát závodníkům autonomii a nechat je zvolit vedení komise.

Prudičodpovědět 
   Re: Tři pilíře?21:14:49 06.12.2017
Já vím. Četl jsme to a hrubě s tím smícháním nesouhlasím. Řadit sportou lezení skal, protože jsou, jak se říká "sportovně odjištěné" je nesmysl. Sportovní lezení ve skalách je jen jakýsi používaný obrat, ale se sportem jako takovým nemá nic společného. Podle definice sportu je nutnou podmínkou, že aktivita má soutěžní charakter, dochází k poměřování výsledků. Tedy lezec, co leze sportovky někde v Juře, rozhodně lezecky nespadá do definice kategorie sport, je to jen pohybová volnočasová aktivita. Sport jsou především závody a tréninky. Pokud tam zařadíš i lezení sportovek, ztrácí navrhované rozdělení smysl, protože i ndále spolu budou závodníci se skalkaři. A pokud někdo leze sportovky a na překližce nikdy nebyl a nbeo nikdy ho nezajímaly závody, proč by měl být členem části, která zahrnuje závody, a měl by rozhodovat o závodnících, o repre, o organizaci závodů? Nechápu to. To je teď. Já nejsem pro rozdělení, ať je pod ČHS, ale ať se ten "pilíř" týká jen závodníků a ať o době mohou rozhodovat závodníci a s tím spojení členové. A podpora mládeže? Ta z toho vychází. Je tu podpora tradičních horooddílů, může tu být podpora závodních oddílů. Pokud nějaký oddíl bude chtít podporu pro závodníky, není to problém, podpora bude na hlavu a stačí, když z toho oddílu budou děti jezdit na závody. Mohou z toho hradit třeba trenéra nebo dotace lidem, co nemají na startovné nebo vstup, jak tu uváděl Dája. A pokud bude někdo mít děti v klasickém oddílu, normálně dostane podporu na mládež. Já v rozdělení problém nevidím. Naopak nevidím důvod, pro by měl být pohromadě jeden oddíl, kde mají děti závodníky a objíždí závody a mají výsledky, s oddílem, kde děti závody nesnáší a jezdí do skal. Každý z oddílů bude mít jiné priority a jiné potřeby, jen pro přinese problémy. Ať závodníci dostanou část peněz podle počtu a o tom si rozhodují sami a to včetně vedení a řízení závodní sekce. A obráceně, lidi, co se zajímají o závody, nebudou zasahovat do života skalkařům. Teoretická komplikace jsou oddíly, kde děti závodí i jezdí do skal, ale to je v případě platby za závodníka "na hlavu" jedno. A mohly by tam být i zajímavé motivace pro oddílové tréninky, třeba platba na hlavu podle určitého dosaženého místa, třeba na děti do 10. místa v ČP by byl větší příspěvek, než na závodníka na 35. místě. Ale určitě by to chtělo rozdělit na čistě závodní pilíř, jinak to i nadále bude paskvil. Skály a závody nejsou jedno a to samé a nůžky se budou dále rozevírat.
odpovědět 
    Re: Tři pilíře?01:23:55 07.12.2017
Hochu, milý anonymní hochu - už od vzniku sportu v dnešním pojetí v Anglii za průmyslové revoluce, se sportovní klání dělí na přímé a nepřímé soutěžení. A naprostá většina horolezectví/lezení patří do toho druhého pytle. Že se v historii jednou za čas někdo pokusí to změnit, nehraje nijak podstatnou roli. Vždy se největší výkony odehrávaly venku v přírodě buď o samotě nebo v malé skupince lezců a jističů.
Kuba Turekodpovědět 
     Re: Tři pilíře?08:52:51 07.12.2017
Ó milý vševědoucí, děkuji ti za vysvětlení. Co já bych si bez tebe počal. Ještě že tě mám...
odpovědět 
      Re: Tři pilíře?11:37:54 07.12.2017
Všiml sis ale toho širokého vědomostního záběru? Renesanční to osobnost, kam se hrabe Jára Cimrman!
odpovědět 
 Re: Tři pilíře?00:25:44 11.12.2017
"Jsou tam velká rizika. Proč?"
Nad tím co napsal Prudič je třeba se zamyslet. To co tu píše je dost realistický rizikový scénář.
odpovědět 
  Re: Tři pilíře?08:18:14 11.12.2017
On ten systém pilířů má problémů více a i nadále je to svým způsobem paskvil, který by z hlediska závodníků nic neřešil. Sice je to teoreticky myšleno dobře, ale pokud mají nějaké oblasti fungovat, nemohou být na sobě finančně a organizačně závislé. Pokud pominu další nesmylné setrvání závodníků a skalkařů pod jedním vedení, což je přesně to, co je nyní podstatou problému, tak co ten finnační pilíř? To jako že si samostatný pilíř závodníků bude vše řešit sám, ale zastupovat ho, prezentovat a shánět finance bude někdo jiný? Takže pokud se někomu někomu nebude chtít do práce nebo bude neschopný, tak se závodníci jen budou smutně koukat, že sice mají spoustu projektů a nápadů, ale nkdo jim nezajistil prachy a oni sami nemohou? To je přeci blbost ne. Pokud má být vše pod jedním svazem, tak ať jsou komplet samostatně skály, komplet samostaně závodní lezení a ať je sdílejí společnou administrativu, kterou si budou platit formou outsourcingu. Administrativa bude zajišťovat základní papírování plus peníze od státu. Toť vše. A každá sekce dostane přesně tolik, kolik jí náleží. O další peníze, tedy třeba sponzory, ať se pak pak stará každý pilíř sám. Včetně svého rozpočtu.
odpovědět 
   Re: Tři pilíře?10:02:46 11.12.2017
No, to zní hodně zajímavě. Bere tvůj návrh někdo v potaz? Nechceš to hodit na papír, dotáhnout to do nějaký slušný formy a prezentovat to někde?
odpovědět 
    Re: Tři pilíře?11:26:45 11.12.2017
No, pokud jsem to pochopil dobře, přesně toto by bývalo zajišťovalo fungová ČSL pod hlavičkou ČHS, které ovšem Bloudek odmítl. Začlenění ČSL by vznil přesně ten pilíř, o kterém je tu řeč. Ovšem z hlediska ČHS je to zřejmě neprůchozí, protože by současné vedení již nadále nemohlo přerozdělovat a vládnout všemi financemi a zároveň by zřejmě nešlo svěřovat výdělečné aktivity spřáteleným firmám. Pokud by ČHS šlo jen o rozvoj, na začlenění ČSL pod ČHS by kývlo, téměř všichni by na tom mohli jen vydělat. Tedy kromě několika jedinců, kteří jsou právě ve vedení. Ovšem je to jen můj názor, ne fakt, tak s tím tak zacházejte :-)
odpovědět 

 Sportovní / tradiční00:18:17 07.12.2017
Zatím to vypadá, že to dělení na sportovní a tradiční se s širším pochopením nesetkává. A proč jsem to tak navrhl? Protože z dění mezi lezci mám občas pocit, že ta situace je stejná, jako by jste spojili vrh koulí a hod kladivem do jedné disciplíny a nechali je ať se hádaj. Koulaři by říkali, že přidělávat drát na kouli je nečestné a nesportovní. A kladiváři by říkali, že hod koulí je přežitej, protože ve sportu jde o ty metry a s drátem prostě hodíš dál. A protože dnes jde o výkony a ty trendy ve společnosti jsou takový jaký jsou, tak hod koulí patří do minulosti a přirozeně zanikne. Mě to rozdělení smysl dává. Ale asi se to dá řešit i jinou strukturou než tři pilíře. Jestli z této diskuze vzejde nějaké smysluplné řešení se uvidí. Některé komentáře jsou poměrně konstruktivní, nebo se o to alespoň snaží.
Vorelodpovědět 
 Re: Sportovní / tradiční09:19:55 07.12.2017
Já si myslím, že jsi použil nesprávný příklad. Kladivářům i koulařům jde o jedno - hodit dál než druhý, vyhrát. Což je rozdíl, protože závodním překližkářům jde o něco úplně jiného, než skalkařům. Co potřebuje sportovní lezec lezoucí ve skalách? Potřebuje ten dořešenou organizaci závodů nebo seriálu ČP? Potřebuje ten řešit úhradu nákladů na reprezentaci? Potřebuje mít k dispozici trenéry a tým okolo sebe, doprovod do zahraničí, aby se jako závodník mohl starat jen o formu, ale ne o organizaci? Nic z toho skalkař nepotřebuje. Skalkař také nemá nemá 6x týdně trénink a nežije v tělocvičně/na stěně.

A obráceně závodník - co má závodník společného se skalním lezením? Z kroužku byl vytažen talent. Chodí pravidelně trénovat na různé stěny, potřebuje, aby tam byly kvalitně postavené cesty, potřebuje, aby se pro něj organizovaly kvalitní závody, občas vyjede na závody nebo trénink do zahraničí, potřebuje trenéra, fyziotrapeuta, odborné zázemí. Na skalách nikdy nebyl a ani ho nezajímají, chce závodit a lézt na překližce. Nepotřebuje jištění ve skalách, ale velmi by uvítal třeba prize money a pokud dosahuje slušných výsledků, měl by na repre podpoře dostat tolik, aby alespoň na to nedoplácel ze svého. Potřebuje sponzory, jak osobní, tak třeba tým, potřebuje, aby jeho zástupci řešili komerci a vedení jeho sekce musí být obchodně zdatné, aby přilákalo co nejvíce peněz, zajistilo placenou exhibici... Co z toho skalkař potřebuje? Komercionalizace se ho netýká, propagaci lezeckého sportu nechce, neb už nyní je na skalách přeplněno a další tam nepotřebuje, tým ke svému lezení nepotřebuje, sponzoři o něj mít zájem nebudou, ostatně ani u něj není důvod, aby mu někdo jeho výjezdy hradil a organizoval. Skalkař sportovkách si prostě vezme batoh a někam vyrazí.

Závodníci a sportovní lezci ve smyslu soutěžení mají úplně jiný život, jiné potřeby a jiné hodnoty, než lezci lezoucí sportovky. Z historických důvodů je to sloučené, ale s tím, jak roste počet kroužků, kurzů a stěn rostě i počet dětí a mládeže, která leze, závodí, ale na skalách nikdy nebyla a nebude. Oddíl u stěny na skály nejezdí, rodiče také ne, ale závody pořádá. Objevují se na závodech děti z lezeckých rodin, je to přirozené, ale zároveň čím dál častěji od těchto dětí slyším, že raději pojedou s rodiči na skály, než by trávili hezkou sobotu v zapráčené hale. To, že děti z lezeckých rodin jsou často lepší, než ti ostatní, je způsobeno zejména tím, že ty děti jsou vedeny zkušenými lezci, rodiči, kteří na ně mají dostatek času. Jakmile se tu objeví rozumná trenérská základna a děti z kroužků a oddílů budou mít vedení odborné, počet dobrých prudce vzroste.

Ostatně představ si soužití sám. Máš dětský oddíl, který má 10 členů. 6 preferuje skály, 4 závodní sport. Jak asi bude jejich soužití vypadat? 6 si chce při oddílové setkání zalézt na pohodu a zablout s kámoši, 4 chtějí trénovat. 6 si jich tam jen tak leze, 4 potřebují volnou překližku na intervaly. 6 chce pohodové cesty s vyklepáním, 4 se dožadují závodního charakteru, aby mohli trénovat. A co víkend? Je hezká sobota, oddíl plánuje akci. 6 chce jet do skal, na sportovky, 4 mají třeba ČP na druhém konci republiky. Co peníze? Mají nějakou finanční částku. 6 chce nové lano a vybavení, 4 chtějí nové chyty na stěnu. Jak asi bude vypadat fungování oddílu? Budou demokraticky hlasovat? Bude to celé řidit jeden člověk? Co s tím? Mají ti 4 s těmito tréninkovými podmínkami nějakou šanci na dobré výsledky? Neskončí oddíl hádkou a rozeštvanými členy, kdy ti 4 ostrouhají?
odpovědět 
  Místo mozku z mága kostku10:39:43 07.12.2017
Kolik takových lidí, kteří do toho na překližce fest šlapou, závodí a nikdy nevyrazí na skálu nebo do hor, asi tak u nás existuje?

Z české špičky si nevzpomínám ani na jednoho. Na světě je to obdobné. Pořád je za vrchol lezecké kariéry považováno lezení na skalách, případně horách. Kdo je oblastním mistrem něčeho v tělocvičně, zajímá jen pár podobných nadšenců, a i ti z toho časem vyrostou.

Stačí vystrčit hlavu z tělocvičny, koupit si lezecký časopis, otevřít lezecký web, půjčit si v knihovně lezeckou knihu, zajít do lezecké hospody na limču nebo pivsona, a uvidíš, co lidi zajímá a co je v lezení podstatné.
Kuba Turekodpovědět 
   Re: Místo mozku z mága kostku10:52:30 07.12.2017
Že si nevzpomínáš je tvůj problém,. Zkus nějaké pilulky. A nebo nepiš o něčem, čemu nerozumíš. A jinak popisuješ stav z doby před pár lety, tam se shoduješ s Vorlem. Ale doba je jinde, budoucí repre se rekturuje z dnešních dětí v U10/U12/U14. A tam je situace trochu jiná. Přijď někdy na závody, zatím jsem tě neviděl v poslední době na žádných. Pokecej s dětmi, rodiči, sám se můžeš zeptat a poslechnout si, co děti a rodiče o skalách říkají. Víš, jaký je rozdíl mezi mnou a tebou? Ty tu prezentuješ své myšlenky od klácesnice, kdežto já v tom prostředí, o kterém píšk, tedy závody, již několik let žiji.
odpovědět 
    Re: Místo mozku z mága kostku12:11:29 07.12.2017
Rozdíl mezi mnou a Tebou je poněkud jinde, než předpokládáš. Jednak v lezení žiješ jen pár let a jednak si myslíš, že co si myslí malé děti, je realita.
Kuba Turekodpovědět 
     Re: Místo mozku z mága kostku14:06:00 07.12.2017
Aha.
odpovědět 
   Re: Místo mozku z mága kostku11:40:00 07.12.2017
Pokud dělíš jen na "nikdy" a "nejméně jednou", tak máš samozřejmě pravdu. Ale k čemu takové dělení je?
odpovědět 
  Re: Sportovní / tradiční11:31:26 07.12.2017
v argumentaci dáváš proti sobě různé úrovně. Skalkaře porovnáváš s aktivní závodní skupinou. Tak jak je popisuješ je musíš porovnávat s neaktivní většinou na překližce která taky nic nepotřebuje. Prostě si zaplatí vstup a je to. K závodní skupině na překližce musíš porovnávat horský lezení který je podle mne pro skalkaře to samé jako závody pro překližkáře. Myslíš, že Mára nevyužije tým terapeutů, sponzorů a finanční podporu od ČHS? A že kdyby se to uchopilo koncepčně tak že by české repre bylo v Hymalájském lezení nepřehlédnutelná skupina a nebylo by to o jednotlivcích tak jak to je u závodního lezení?

Ohledně kroužků popisuješ aktuální stav který už je. A co s tím? Nebylo by lepší kdyby tedy byli v jednom místě dva oddíly, které by dětem ukázali jasný směr a mohli je v tom podporovat? A pokud nebudou mít v hlavě úplně vymetýno, tak budou spolupracovat a na svoje akce budou zvát děti i dospělý z druhého oddílu aby to měli pestřejší.Samozřejmě se to dá za určitých předpokladů koordinovat i v jednom oddíle.
Vorelodpovědět 
   Re: Sportovní / tradiční12:07:29 07.12.2017
Pokud jsi to bral jako aurgumentaci, tak se omlouvám. Nemyslel jsem to tak. Spíše jsem chtěl vysvětlit určitý pohled. K tomu lezení ve skalách a Himalájích se ti vyjádřit neumím. Nerozumím tomu a přiznávám, že mne to ani nezajímá. Jen se pohybuji mezi dětmi a juniory a vím, co s sebou trénink nese a vím, jaké problémy mají s kamarády a se skalami, protože se jim to tluče, když už bych chtěli na ty skály jet. A také je potřeba rozlišovat, o jaké výkonnostní úrovni mluvíme. Znám děti i rodiče prakticky z finále z U14 a to několik let zpět. Na samé špičce jsou více méně individuálové a to právě proto, že se věnují hlavně tomu tréninku a závodění a nerozptylují je věci okolo. Asi to vyzní blbě, ale kamarádi na tréninku, pokud nejsou na stejné úrovni, jen snižují jeho kvalitu. I kdyby ses sebevíce snažil, nejsi schopen třeba dodržet časové intervaly nebo opakování cesty, pokud se ti tam motá někdo jiný, nebo pokud si ostatní chtějí mezi pokusy povídat. Některé děti chodí do kroužků a jsou i dobré, tedy na české poměry. Ale když je sleduji, je mi jich líto. Jejich potenciál je nevyužit. Do kroužků chodí proto, že nemají jinou volbu. Individuální trenér není a rodiče tomu nerozumí, v případě nouze odjistí, ale to je vše. "Trenér" jim jen řekne, co mají dnes lézt, a jde se věnovat někomu jinému, protože má v odííle na "tréninku" 10-12 dětí. Co ty děti a junioři mají dělat jiného? Jak se dostat výkonnostně dopředu? Ve smíšeném oddílu stagnují. Jezdí na skály, jezdí na závody, užívají si oboje, ale oboje dělají na 3/4, ani jednomu se nevěnují na max. Pokud by vznikly čistě závodní oddíly, kde máš méně členů a trenér se jim opravdu věnuje individuálně, měli by nejen na medaile v ČR, ale i třeba medaile nebo finále EP/SP. Ale jak výjezdy našich nejlepších dopadají asi není potřeba komentovat. A to už teď ty "děti" mají individuální plány ve školách a podobně. Takže asi tolik k špičce. Bohužel je pravda, že toto se týká omezeného počtu lidí, řádově 15-20 dětí? Pro zbytek jsou asi smíšené oddíly fajn, to chápu. Ale přesně toto tu funguje už teď. A podle mne ne dobře. Myslím si, že by bylo potřeba vybudovat různé stupně podpory, různé stupně výkonnosti, optimalizovat závody (do obtížnosti i do délky, v Německu nebo Rakousku to odsýpá a za 4 hodiny je po závodech, kdežto u nás je desetihodinový opruz). Systém to bude poměrně rozsáhlý, vlastně od dohody s pořadateli pidi závodů až po organizaci prestižního ČP/MČR. A k tomu trenéři a péče o závodníky, sponozři... Je toho hodně.

A pokud by se na řízení mohli nějak podílet právě třeba závodníci a trenéři, mělo by to smysl. Ale mohl bys mi napsat nějaký důvod, proč by třeba do hlasování o trenérské radě nebo organizace závodů nebo třeba o podpoře závodních oddílů podle úspěchu jejich svěřenců, měli rozhodovat lidé, kteří nezávodí, na žádných závodech nebyli, jen lezou sportovky ve skalách? Když si představíš třeba systém, že by závodní oddíl dostával nějakou dotaci podle toho, jaké skóre v nějakém seriálu závodů budou mít jeho členové, nebo když by se chtěli závodníci domluvit na tom, jak podpoří repre, proč by do jejich rozhodování měli zasahovat skalkaři? Podle mne by závodníci měli mít možnost si řídit svoje vlastní podmínky a pravidla sami, oni sami ví, co je potřeba a co je trápí. Jak může skalkař vědět, jaké problémy s sebou nese třeba závodní sobota v hale a fundovaně v hlasování rozhodnout o tom, zda a jak organizaci závodů změnit? To samé peníze - pokud ČHS získá nějaké peníze na závodní lezení nebo díky závodnímu lezení, měla by část zůstat ČHS na provoz servisních služeb, ale zbývající část balíku by měla připadnout závodníkům, kteří si sami rozhodnou o tom, jak ji využijí. Pořád mi tu schází důvod, proč by třeba o rozpočtu závodníků a rozdělení peněz mezi závodníky měl rozhodovat někdo ze skal, kdo se závodního kolotoče neúčastní a nezná problémy a potřeby.
odpovědět 
    Re: Sportovní / tradiční12:18:43 07.12.2017
To, co popisuješ, už v ČHS funguje. Vlamuješ se do otevřených dveří :-) Chceš čistě závodní oddíl? Založ si ho. Chceš pořádat závody? Zorganizuj si je. Chceš získat sponzorské peníze? Sežeň si je. Nikdo Ti v tom nebrání.

Problém je samozřejmě v tom, že by měla být větší podpora od vedení ČHS (organizace, marketing, metodika...), lepší informovanost a průhlednější rozdělování peněz. To evidentně může zajistit až někdo jiný, než současný Výkonný výbor.
Kuba Turekodpovědět 
     Re: Sportovní / tradiční12:35:19 07.12.2017
Právě že to nefunguje. Píšeš nesmysly. Opravdu mne překvapuje, s jakou razancí nám tu popisuješ co a jak v závodním lezení funguje, když s tím nemáš nejmenší zkušenost. Funguje to tak teoreticky, na papíře, ale praxe je jiná. Proč bych to asi psal, kdyby to fungovalo a závodníci byli spokojeni? Kolik závodníkl jsi vychoval? Kolik jich trénuješ? Kolik závodníků doprovázíš na závody? Jaké změny a kdy jsi chtěl realizovat? Máte nějaký oddíl, je zaměřen na skály. O závodním lezení nevíte vůbec nic. A přesto se snažíte závodníkům, kteří v tom žijí, vnucovat myšlenku, že je vše dobře. Přesně toto je důvod, proč zastávám názor popsaný výše. Lidé jako ty se na závodním lezení nesmějí podílet a ani do něj jakkoliv zasahovat.
odpovědět 
      Re: Sportovní / tradiční13:07:13 07.12.2017
Milý anonymní příteli, rád Ti odpovím. Předpokládám ovšem, že znáš pravidla bontonu a slušného vychování, četl jsi Gutha-Jarkovského i Špačka, a proto jsi se jenom opomenul představit, a také jsi zapomněl na výčet svých úspěchů v tom, na co se mě ptáš. Takže prosím, milý anonymní příteli, abys mi napřed sdělil odpovědi na všechny Tvé položené otázky ze své strany, a já Ti poté rád odpovím z mé strany. Rozumíme si dobře, že, můj milý zapomnětlivý moulo?
Kuba Turekodpovědět 
       Re: Sportovní / tradiční13:50:32 07.12.2017
Aha, jsem vděčen osudu, že mi tě přivedl do cesty. Děkuji za lekci.
Tvůj Moula
odpovědět 
        Re: Sportovní / tradiční14:55:12 07.12.2017
Aha. Takže Ty nechceš nic vědět. To jsi jenom tak plácal na klávesnici, že jo? Tak to se ode mne holt nic nedozvíš.
Kuba Turekodpovědět 
         Re: Sportovní / tradiční15:02:48 07.12.2017
Já od tebě nic vědět nechtěl. Ty se pořád oháníš nějakou slušností a Špačkem, ale při tom ses ty sám naprosto neslušně nacpal někomu do rozhovoru. Psal jsem a oslovoval Vorla. Od tebe jsem opravdu žádný názor, radu nebo doporučení nechtěl. Ale jinak si samozřejmě piš, když ti to pomáhá, my už to nějak zkousneme.
Tvůj Moula
odpovědět 
          Re: Sportovní / tradiční17:46:21 07.12.2017
Můj Moulo, to máš blbé, když si už ani nepamatuješ, na co jsi se mě ptal a že jsi se vůbec ptal. Tak Ti připomenu Tvých pět otázek. Tohle jsi psal o pár řádků výše:

Proč bych to asi psal, kdyby to fungovalo a závodníci byli spokojeni? Kolik závodníkl jsi vychoval? Kolik jich trénuješ? Kolik závodníků doprovázíš na závody? Jaké změny a kdy jsi chtěl realizovat?

A tak to je skoro se vším, co tady obhajuješ ve jménu ČSL.
Kuba Turekodpovědět 
           Re: Sportovní / tradiční21:43:59 07.12.2017
Ty jsi se do mojí diskuze s Vorlem namotal 12:18:43 07.12.2017 Tam žádné otázky nebyly. Ty jsem položil až po tom, co ses tak nekulturně mezi nás již vnutil.
odpovědět 
            Re: Sportovní / tradiční00:10:04 08.12.2017
Zamotáváš se poněkud do svých lží, milý anonymní moulo. Napřed že ses neptal, pak že ses ptal, tak jak to tedy je? Chceš to opravdu vědět, nebo to bylo jenom takové Tvé plácání, jak se domnívám já?

A tak je to fakt se skoro vším, co tady jedeš.... Ostatně soudím, že Kartágo musí být zničeno.
Kuba Turekodpovědět 
             Re: Sportovní / tradiční09:45:54 08.12.2017
Ahoj Kubo, trpíš asi komplexem méněcennosti. Závodnímu lezení ho... rozumíš, nikdo se Tě na nic neptal a Ty, na rozdíl od Mouli, uraženě prndáš nesmysly, netykající se diskuze.
A.K.odpovědět 
              Re: Sportovní / tradiční09:52:57 08.12.2017
Ani Ty nedokážeš porozumět textu o pár řádek výš? Ani Ty si ze školy nepamatuješ, co znamená otazník na konci věty?
Kuba Turekodpovědět 
              Re: Sportovní / tradiční15:54:03 08.12.2017
Nechapu, ze toto jeho pocinani jeste nekoho prekvapuje. Opakuje se tu dnes a denne po mnoho let, vcetne "argumentu" o skole apod.
odpovědět 
               Re: Sportovní / tradiční16:50:42 08.12.2017
Otazník pro označení otázky se fakt učí na prvním stupni. Tak co s tím, milý anonyme...?
Kuba Turekodpovědět 
                Re: Sportovní / tradiční16:58:38 08.12.2017
Já myslím, že bys mi měl za trest napsat, abych se vrátil do školy, že jsem nedával pozor, a ještě mne upozornit, že slušností je se podepsat, že s anonymem se nebudeš bavit.
odpovědět 
                 Re: Sportovní / tradiční18:26:27 08.12.2017
Vidíš, jak se učíš. Tak teď už to jenom udělat a budeš hodný hošík, milý anonyme.
Kuba Turekodpovědět 
                  Re: Sportovní / tradiční18:41:20 08.12.2017
Jenže to nemohu, jsem moula :-(
odpovědět 
                  Re: Sportovní / tradiční08:38:36 09.12.2017
nasad si skrabosku a jdi se do te lezecke hospody zeptat co si lidi mysli o Turkovi z Lezce. Mozna ti vyjde něco jako diskusni parazit, vsudypritomne fluidum které sezralo salamounovo hovno o které nikdo nestoji, proto se musí michat do diskusi z kterých ho nelze vyhodit. Jsi takova vycpavaci pena mezi radky . Kuba Polystyren
jaroslav sykorkaodpovědět 
                   Re: Sportovní / tradiční15:19:50 10.12.2017
Helemese Sýkorko, v lezeckých hospodách si škrabošku nemusím nasazovat, abych si pokecal.
Kuba Turekodpovědět 
                    Re: Sportovní / tradiční17:14:48 10.12.2017
To je zajímavé. Pořád tu poučuješ lidi, že neumí číst a nechápou text. Ale že s tím ty sám máš poblém, zřejmě nevidíš. On ti nepsal, že si máš nasadit škrabošku, aby sis mohl jít pokecat, on ti psal, že si máš nasadit škrabošku a jít se zeptat, co si o tobě lidé myslí. To je dost velký rozdíl.
odpovědět 
                     Re: Sportovní / tradiční19:09:31 10.12.2017
Zas se tady nejaký(cí) anonymové snaží dehonestnat Kubu Turka. Přitom mají k dispozici jen neurčité, zavàdějící pseudoargumenty, kterými hájí současný stav. Kuba by mohl být potencionàlně jedním z adeptů do nového VV ( možná i na předsedu ) a toho se bojíte, proto na něj plivete. Kompletni výmena vedeni, je totiž jediná cesta, jak věci změnit.
Krajsošodpovědět 
                      Re: Sportovní / tradiční20:10:43 10.12.2017
:D
(Teda doufam, ze jde o vtip, vcetne pouzite a fakt dobre odpozorovane argumentace)
xodpovědět 
                       Re: Sportovní / tradiční22:28:16 10.12.2017
V tom se s anonymním diskutérem shodneme :-)
Kuba Turekodpovědět 
                        Re: Sportovní / tradiční10:02:15 11.12.2017
No do haje, jeste s krajsosem souhlasi...
odpovědět 
                      Re: Sportovní / tradiční10:20:11 11.12.2017
Kuba turek Krajsoši určitě kandidovat nebude. O tom už se vyjádřil tady:

Re: Zamyšlení nad rozdělením ČHS a sportovního lezení. 15:35:46 29.11.2017
Možná jsi si nevšimnul, ale nikdy jsem o žádnou funkci v ČHS neusiloval. Nemám to v plánu ani do budoucna.
Kuba Turek
odpovědět 
                     Re: Sportovní / tradiční22:36:02 10.12.2017
Že zrovna Ty nejsi schopný říct člověku do očí, co si o něm myslíš, ještě neznamená, že to tak mají i ostatní. Kdo chce, tak mi v hospodě řekne cokoliv, stejně jako já jemu. Přijde nám to normální.

P.S.: Obávám se, že moji osobu poněkud přeceňuješ. Fakt se o mě v hospodě lidi nebaví. V lezeckých hospodách jsem vždycky slyšel lezecké historky, doporučení na choďáky i vraždy, vyprávění o pitomostech které někdo přežil či nepřežil, plány a vzpomínky... ale že by někdo měl chuť se bavit o mě? Tak významná postavička opravdu nejsem.
Kuba Turekodpovědět 
                      Re: Sportovní / tradiční09:11:05 11.12.2017
Nepodceňuj se, já tvé jméno v hospodě i v terénu mezi lidmi už párkrát zaslechl. To by nám tak ještě scházelo, abys zrovna ty začal trpět komplexem méněcennosti.
odpovědět 
                       Re: Sportovní / tradiční10:55:59 11.12.2017
Tak zaslechnout mé jméno je nejspíš možné a je to součást mé novinářské práce. Jinak by to bylo špatné. Ale že by se o mě bavily lezecké hospody, kam bych se vplížil v přestrojení - tak to je fakt poněkud přehnané :-)
Kuba Turekodpovědět 
                        Re: Sportovní / tradiční09:04:29 12.12.2017
Takže Kuba jenom zasírá diskuze, aby byly méně přehledné a bylo obtížné se v nich orientovat. Chtěl jsem si to jenom ověřit, dík.
Krajsošodpovědět 
                         Re: Sportovní / tradiční09:43:29 12.12.2017
Možné to je.... Ale mohl by ses napřed podívat, kdo s takovými krávovinami vždycky začíná...
Kuba Turekodpovědět 
                          Re: Sportovní / tradiční11:13:12 12.12.2017
Ty. Místo komentáře k věci napíšeš hovadinu "jakoby k věci", která je vytržená z konceptu a ještě ji prezentuješ schválně jako ten největší problém. Prostě taková bulvarizace. Kdybys tu nebyl, vypovídací hodnota diskuzí by se nezměnila, možná by se to naopak zpřehlednilo, a příspěvků by byla polovina.
odpovědět 
                           Re: Sportovní / tradiční12:27:36 12.12.2017
Kuk na začátek tohoto vlákna. A kuk, kde začaly emotivní osobní útoky...
Kuba Turekodpovědět 
                            Re: Sportovní / tradiční12:48:37 12.12.2017
To vše začíná až poté, co se nas.... někam, kam nemáš, když píšeš manipulativní věci nebo když odpovídáš na něco, co není určeno tobě. Je to extrémně jednoduché, udělej si malý pokus - zkus někam nepsat a třeba po měsíci to porovnat s tím, kam jsi psal.
odpovědět 
                            Re: Sportovní / tradiční13:20:38 12.12.2017
Ja to vidim takto. Vorel, nepodepsany prispevek, na nepodepsany prispevek reaguje Turek, Vorel na Turka nereaguje ale reaguje na nepodepsany prispevek, reakce na Vorla nepodepsanym prispevkem, Turek, nepodepsany prispevek a typicka po tisici opakovana hlaska o milem anonymovi a skole od Turka a tim se zabiji normalni prubeh diskuze, protoze se to vse spis prenasi do emotivni roviny. A vzhledem k tomu, ze vsechny diskuze kam se Turek takto zapoji konci stejne, tak je tak emotivni rovina casto patrna uz od prvnich prispevku.

Porad tvrdis jak ti nepodepsane prispevky vadi, ale neustale na ne reagujes a v prubehu svych reakci to vzdy (teda vlastne jen pokud s tim clovek nesouhlasis) pretocis k divnym hlaskam o skolach, anonymech, Jarkovskem, hlupaccich apod.

Kdyz ti tak vadi, tak na ne nereaguj vubec. Ale vsunout se do diskuze Vorla a neoznaceneho prispevku a o nekolik prispevku dale zacit argumentovat o anonymech je fakt divne.. Neco jako bych sel na nudaplaz a po pul dne sluneni tam zacal vykrikovat jak mi vadi, ze tam jsou nazi lide, zacal ten jejich styl shazovat a tvrdit jim, ze je to hrozne...
xodpovědět 
                             Re: Sportovní / tradiční17:21:32 13.12.2017
přesně, naprosto výstižné
k.odpovědět 
                              Re: Sportovní / tradiční01:56:54 14.12.2017
1) X si to napíše a K si to pochválí co anonymně před tím diskutovalo.

2) Pokud chceš diskutovat bez přítomnosti veřejnosti, tak holt musíš na neveřejnou diskusi.

3) Jak Tě mám jinak oslovovat, než "anonyme"? Ostatní diskutující se samozřejmě oslovuji jejich jmény či přezdívkami.

4) Pokud se někdo ptá na osobní záležitosti, tak se nejdřív představí a poukáže na míru své angažovanosti v této záležitostech. Opravdu nemohu za to, že jsi nevstřebal Gutha-Jarkovského ani Špačka a že Tě to rodiče nenaučili.
Kuba Turekodpovědět 
             Re: Sportovní / tradiční10:00:00 08.12.2017
Ty jsi se do mojí diskuze s Vorlem namotal 12:18:43 07.12.2017 Tam žádné otázky nebyly. Ty jsem položil až po tom, co ses tak nekulturně mezi nás již vnutil.
odpovědět 
     Re: Sportovní / tradiční12:40:10 07.12.2017
A ještě k tomu tvému doporučení, co vše si mám udělat. Ok. Ale o tom to přesně je. Když už vše, co doporučuješ, udělám, proč by měl ČHS dostávat peníze a nakonec se chlubit mými výsledky, protože když já vychovám schopného závodníka, nakonec pak poleze za ČHS a ČHS se s ním bude chlubit? Takže ano, pokud někdo udělá vše, co jsi popsal a doporučil, logicky bude hledat peníze, které to zaplatí, a nebude chtít nechat lidi, jako jsi ty, to rozvracet. Tedy jsme u založení ČSL. Ale to ty vlastně říkáš stále - když to chcete, udělejte si to. A když si to lidi udělají, tak se divíš a protestuješ.
odpovědět 
      Re: Sportovní / tradiční13:02:04 07.12.2017
Neprotestuji. Neházím Ti klacky pod nohy. Založ si co chceš a jak chceš. Nikdo Ti v tom nebrání a dokonce ani já ne, když už jsem Tvůj imaginární úhlavní nepřítel.
Kuba Turekodpovědět 
       Re: Sportovní / tradiční14:05:29 07.12.2017
Tedy, ty si fandíš :-)
odpovědět 
       Re: Sportovní / tradiční14:28:27 07.12.2017
Ta znacna angazovanost a zapaleni Jakuba Turka v boji proti CSL urcite nemalo lidi na stranu CSL dovede. Jen tak dal!
odpovědět 
        Re: Sportovní / tradiční14:53:52 07.12.2017
Já bojuji proti ČSL?
Kuba Turekodpovědět 
    Re: Sportovní / tradiční13:42:09 07.12.2017
Je to o tom, zda chceš k věci přistoupit komplexně,nebo zda si chceš hájit jen jeden výsek který tě aktuálně zajímá. Sportovní skalkaři dělají sportovnímu lezení základnu stejně jako překližkáři. Je to ta masa z které pak vytahuješ talenty. Je potřeba aby to řídil někdo, kdo bude podporovat talenty a zároveň budovat širokou členskou základnu. Podpora sportovně jištěných terénů ve skalách k tomu jistě patří. Tak jako k Hymalájskému lezení patří podpora tradičně jištěných terénu ve skalách. Člověk který bude umět daný směr pojmout od spodu až nahoru bude mít ve volbách navrch (případně větší podporu veřejnosti na nevolené funkci) oproti někomu, kdo prosazuje a protěžuje jen určitou část problematiky podle svých aktuálních potřeb.
Vorelodpovědět 
     Re: Sportovní / tradiční14:04:46 07.12.2017
Rozdíl našich nározů výplývá z toho nejpodstatnějšího - ty si myslíš, že talenty a budoucí závodníky bude produkovat skalní lezení, já zastávám názor, že tato doba pominula a že závodníci se budou rekrutovat především z řad překližkářů. Jsou to dva odlišné světy. Určitý průnik zde asi vždy bude, lidé vždy budou chtít zkusit to druhé, ale s postupující výkonností se bude průnik zmenšovat. Ostatně i teď mám u řady závodníků lidí pocit, že ve skalách lezou jen kvůli číslům a videům pro sponzory. A teď je lezení na olympiádě, čeká se masivní nástup závodníků z celého světa, lezení bude něco jako gymnastika či atletika. A kdyby nic jiného, nevěřím, že v širším měřítku se najdou skalní lezci, kteří budou chtít obětovat skály na úkor přípravy na závody. Oboje reprezentuje odlišný životní styl, nároky spolu se mnoha závodníky z Číny nebo Koree porostou... Myslím si, že vycházíš z dobrých zkušeností a dobrého shrnutí současného stavu, ale že budoucnost půjde jiným směrem. V lezení bude více peněz, bude tu větší konkurence, bude tu větší komerce... To znamená, že se i posunou limity a kdo bude chtít být úspěšný, bude to znamenat full time job, žádné odskočení si ze skal.
odpovědět 
      Re: Sportovní / tradiční21:19:41 07.12.2017
Já jen nevím, proč se tak urputně bráníš těm skalám. Jinak ohledně potřeb závodníků s tebou souhlasím. Úplně si nemyslím, že základnu budou dělat skály. Spíš že jsou toho součástí. Stěn bude tolik, že přivedou daleko víc lidí, než skály. Ale myslím si, že aby ta široká základna byla spokojená, tak že bude požadovat sportovně odjištěné skály. Aby se měli kde vyvětrat a na pohodu poklábosit. To že ty co to budou brát vážně na to nebudou mít čas je dost pravděpodobný. Ale pořád to je oblast do které by z toho balíku peněz co ve sportovním lezení očekáváš měl občas nějaký drobek upadnout. A zároveň vzhledem k očekávanému nárustu počtu lidí v tomto stylu je potřeba aby ty jejich požadavky na skály někdo rozumě usměrňoval. Těch skal nemáme tolik, tak aby třeba ta tradiční část měla kam jezdit. Nebo taky aby CHKOčku nedošla trpělivost a nezatrhla to všem. Prostě to vnímám jako komplexnější problém.
Vorelodpovědět 
       Re: Sportovní / tradiční21:42:23 07.12.2017
Děkuji za odpověď. Já se skalám nebráním, jen mám obavu, že skalních lezců bude opět několikrát více a že pokud budou zasahovat do závodního lezení, že se oproti současnému stavu nic nezmění.
odpovědět 
       Re: Sportovní / tradiční pohledem z Marsu22:14:25 07.12.2017
Každý máme své potřeby i očekávání... Doba se mění a s nástupem jakéhokoliv lezení na olympiádu se dá i u nás očekávat další a další růst zájmu o tento dříve okrajový koníček/sport. Už teď je vidět, jak se prosazují stále více osobní potřeby nad dlouhodobým zájmem "celku" či komunity. ČHS si nevede vyloženě špatně, ale jako jakákoliv jiná organizace, založená historicky převážně na ideách a dobrovolnictví, má trochu problém s průběžnou aktualizací SW, reagující na opravdu široké spektrum změn dlouhodobých podmínek.
Když k tomu přibereme v klidu vymahatelnost práva a domluvených podmínek obecně, tak se ukáže, že problém dříve či později začne rezonovat i do oblasti ochrany přírody a práva minimálně...
ČHS včetně jejího vedení není viníkem všeho, co se konečně začíná řešit, není. Současný stav je i důsledkem toho, že na spoustě skal se beztrestně máguje a když už je toho fakt moc, zpětně se to legalizuje alespoň nějak. A další prasárníčky a nedělají je nelezci.
Vorlovy tři pilíře se mi líbí už proto, že by trochu pročistily systém organizace. A protože jsem megaloman a laťku nastavuji strašně vysoko, abych ve finále byl rád, že pod ní doběhnu s vyplazeným jazykem a ze štaflí ji přeskočím, tak navrhuji udělat zrovna i tři typy členství v ČHS, ekonomicky i vykonatelně jednoznačně kombinované/odloučené, společně s úpravou zákona o přestupcích či jiného právního předpisu, bude-li relevantnější, týkajícího se sraní na již domluvená pravidla nejen lezení po dešti na písku nebo jiná na Petráči atd.. K udržení pořádku na skalách bude ale potřeba navalit peníze do skutečně funkční ochrany přírody , to aby se zamezilo rádoby domobraně a tahání za lana dementům, co serou a budou srát vždy na všechno, co není v souladu s jejich egem a představou o tom,jak to má být, i když to tak není.
Nemyslím si, že by byl až tak nereálný počin, pokud by se výše zmíněné bralo pod hlavičkou ČHS vážně, asi ne ze dne na den, ok, začít uvažovat alespoň o pár členech OVK atd. jako o osobách, mající za přesně stanovených podmínek statut veřejného činitele... Jednoduše proto, že za chvíli bude ve skalách situace neudržitelná. Překližka/stěny nejen v hypermaketech budou generovat za bubnování výrobců lezeckého matroše stále více borců a borkyň, co chtějí být in, protože to viděli včera v televizi nebo nákupu, tati mami já chci takýýýýý.
Pokud se nebude v diskuzích nejen tady na Lezci a v řídících orgánech v rámci pracovní doby nezačne dostatečně inteligentně řešit i výše uvedené, tak dost přesvědčeně předpokládám, že dříve nebo později bude úplně bečka, např. z jakého bunkru (kolega uvedeného komentu vypadá, že jsme ze stejné planety) kdo zrovna vykukuje a rozhodně to nebude na skály, kde by si chtěl na pohodu s kámoši navečer zajít zalézt...
Gampodpovědět 
        Re: Sportovní / tradiční pohledem z Marsu10:08:57 08.12.2017
Hoši souhlasím s váma dost, ale to o OVK mě pobavilo. Co je OVK, jaký má mandát? Je to spíš bandička samozvanců nadšených něco dělat. Totiž OVK potažmo CVK je další část svazu, kterou je potřeba reformovat. Moc nesněte, ať pak nejste ráno zklamaní.
odpovědět 
         Re: Sportovní / tradiční pohledem z Marsu11:40:02 08.12.2017
No, víš, základem je, že ČHS nechce, naopak to porušování pravidel podporuje. Navenek se sice tváří, jako že ne, ale skutečnost je jiná. Podle mne jsou všechny ty problémy jako mágo, tábory a komerční akce se souhlasem ČHS. Lidi z ČHS sice nemají status veřejného činitele nebo "skalní stráže" (analogie rybářské stráže, mimochodem zřizovatelem nejsou rybýři, ale stát/obec), ale lezení v určitých oblastech je jen pro členy ČHS. Pokud ČHS ví, kdo pravidla porušuje, může ho vyloučit. A dotyčný má po lezení. Dále ČHS velmi úzce spolupracuje s ochranáři, pokud jsou třeba dětské tábory nebo jiné komerční akce porušující pravidla lezení na písku známé dopředu (a to jsou, jednak má většina pořadatelů kalendáře, termíny jsou veřejne vypsané, řada akcí je vícedenní, takže i když se na ní přijde na místě, za dva za tři dny to tam bude stále), nic nebrání lidem z ČHS se s ochranáři domluvit a dvakrát za sezonu udělat zátah, pokutovat hříšníky a vyloučiy je z ČHS. Za dva roky by ve skalách vše šlapalo jak má.

Ale jaký je reálný stav? Dlouhdobě se ví o lidech, co tam pořádají hromadné akce, co tam rybaří, co dělají tábory na mokrém... A co dělá ČHS? Nic. To je naprostá tolerance a schvalování stavu a problematických činností.
odpovědět 
          Re: Sportovní / tradiční pohledem z Marsu15:08:14 08.12.2017
To máš bohužel pravdu !
odpovědět 
          Re: Sportovní / tradiční pohledem z Marsu17:06:12 08.12.2017
Lezení není nikde povoleno je pro členy ČHS. Je povoleno minimálně pro členy ČHS a jiných organizací UIAA. Například pro Hruboskalsko je to formulováno ve výjimce:
"9. Členové ČHS, členských organizací UIAA a ostatních zahraničních horolezeckých organizací a spolků jsou při výkonu horolezecké činnosti dodržovat:"

Takže vyloučený člen ČHS si objedná Alpenverein a leze vesele dál.
Prudičodpovědět 
           Re: Sportovní / tradiční pohledem z Marsu18:12:22 08.12.2017
Ale už je to komplikace a ve spojení s postihem už by to preventivně působit mohlo. Zejména pokud by přišel i o ten AV (tedy pokud je to možné, ale nějaké sankce za porušování místních pravidel tam asi budou, ne?).
odpovědět 
            Re: Sportovní / tradiční pohledem z Marsu19:18:11 08.12.2017
Prdlajz komplikace, akorát je to dražší. No a Alpenverein se zcela určitě nebude zabývat nějakým porušením něčeho v Česku. A nebo nevstoupí nikam a poleze dál. Pravděpodobnost, že ho někdo požádá o průkaz, je minimální.
odpovědět 
             Re: Sportovní / tradiční pohledem z Marsu19:22:14 08.12.2017
No já nevím. Pokud bude v zakázaném komerční aktivita, může to vyjít hodně draho.
odpovědět 
             Re: Sportovní / tradiční pohledem z Marsu00:14:22 09.12.2017
Alpen... se porušováním pravidel v ČR nebude zabývat do doby, než se mu (nejlépe relevantní partner) či kdosi ozve, že mu jeho členové dělají ostudu a právní problémy spojené s ochranou přírody a tím i negativní reklamu atd. Pár peněz od pár (ekonomických, jak jinak) emigrantů někam jinam, než kde se narodili (a ne že ne) nevyváží případnou propracovanou mediální kampaň ze strany třeba ČHS a velmi volně propojenou třeba s AO, což není úplně slabý kalibr nejen na lokální úrovni...
Jaký si to uděláš, takový to máš...
Osobně jsem přesvědčen, že dát si v ČR pauzu od lezení venku nejen na písku celoplošným zákazem na pár let by konečně umožnilo všem opravdovým zájemcům o kontinuitu lezení mít dostatek času se v placené či dobrovolné práci opravdu! zamyslet a s trochou štěstí i něco dlouhodobě udržitelného i vykoumat. Skály si oddechnou, nezahrabaná hovínka od nedočkavých lezců v klidu splynou mezitím s přírodou, maglajz se odpaří a většina horkých hlav bude mít dostatečný čas vychladnout... Už kvůli pokračování tradice, která možná naivně není jen o penězích a nutnosti chodit denně do práce,když jsem ten funkcionář, podnikatel nebo hobbík...
Kdyby mi někdo chtěl dát za můj pohled do držky, ať se ozve. Rád se s ním setkám.
Gampodpovědět 
              Re: Sportovní / tradiční pohledem z Marsu11:55:29 11.12.2017
Dovolím si nesouhlasit. Cokoli přikazované centrálně shora je nesmysl. Nechal bych to na místních OVK, jaké si to udělají, takové to mají. Jsou psané a nepsané dohody, nemá cenu se v tom šťourat a lézt tak, jak lezou místní. Je to jako s prohibicí. Čím větší represe a čím větší zákazy, tím se víc chlastá a kvete černý trh. Přeloženo do lezení - s tvým přístupem by už pak kašlali všichni na všechno - eroze, fóglové a časová omezení a výsledkem by byla naprostá anarchie.
Bídaodpovědět 
               Re: Sportovní / tradiční pohledem z Marsu12:03:33 11.12.2017
Kdybychom OVK centralne nakazali, aby kazdy mesic posilaly na centralu poplatek jako odmenu za praci svazu, meli bychom se lepe!
odpovědět 
            Re: Sportovní / tradiční pohledem z Marsu19:33:04 08.12.2017
Komerce je problém. Sport a peníze nejdou dohromady. Sport je jen pro zábavu.

Jakmile se do sportu začnou motat peníze, přestává jít o sport a stává se to prací. Baron Coubertin to věděl a proto definoval pravidla olympionismu tak, jak je definoval. Peníze však vládnou světu.

Nechť se provozují olympiády, mistrovstí a všechno ostatní pro a za peníze. Ale nenazývejte to prosím sportem. Je to prostě práce.
Satanodpovědět 

 zaujímavé myslienky12:39:13 12.12.2017
Tak to u nas na Slovensku mame hory, takze vsetci su povinne podla vzoru predsedu tradicionalisti..
Každopádne vám držím palce. Ak sa vám podarí zmena, skúste prosim infiltrovat do nášho starého skostnateleho Jamesu. Vy ste oveľa progresivnejsi.Lezeniu (akemukolvek)zdar!
mrkoodpovědět 
 Re: zaujímavé myslienky13:25:55 12.12.2017
No ja bych s tou progresi trochu brzdil. My jsme taky povine tradicionalisti a to zadne hory ani nemame. :)

Sam vidis co zpusobil jen navrh, ze by sportovci mohli mit vice kompetenci.
odpovědět 

Lezec.cz je hlavním mediálním partnerem ČHS na internetu
 Foto dne:
Alkazar pravá dolní etáž
Křemílek, 6+
 Databáze cest:
Všechny cesty (143402)
Top cesty v ČR
Top bouldery v ČR
Nejnovější cesty:
Pětačtyřicítka 7A+/7B Hodonín
Zabiják 8A+/8B Hodonín
Furosi 6+ Dehetnická Skála
Viva Papa 7b Wilderswil
Normální Cesta I Skály U Trávníku
Nově komentované:
Kulhavý 8- Havranka
Michalova 7+/8- Holštejn
Čistá 7- Bechyně
Velká Pardubická 9 Lom Kobyla
Densetsu Soft 7A+ Ludvíkov (Nad Hřbitovem)

 Nově v diskusi:
Re: bouldrovka v adršpachu | Re: bouldrovka v adršpachu | Re: Prvovýstupcovský nýt | Re: Prvovýstupcovský nýt | Re: Prvovýstupcovský nýt | Re: bouldrovka v adršpachu | Re: Prvovýstupcovský nýt | Re: Prvovýstupcovský nýt | ještě další možnosti | Hoj |

 Nové komentáře:
Re: prosim zmazat | Re: Mně nikdo, | Chtělo by to umýt | Re: prosim zmazat | prosim zmazat | Mně nikdo, | Re: Dokud Žid nepřestane prudit | Ano, antisemitismus | Dokud Žid nepřestane prudit | Re: Jak se vám to líbilo? |

 Kde to vře:
ČHS řeší odpovědnost za škody způsobené stavem lezeckých cest (123)
Martin Krasňanský: Indián 8+ na Kalamárce (SR) free solo (105)
Melissa Le Nevé: 1. ženský přelez Action Directe 9a (18)
Adam Ondra #67 (10)
Adam Ondra o sportovním lezení v Show Jana Krause (10)
Adam Ondra #66 (8)
Adam Ondra: Bohemian Rhapsody 11+ (9a+) na Rovišti (5)
Filmy o klasických výstupech ve Verdonu a v Buoux (4)
Vtrulník zachraňoval lezce na Broumovsku (4)
Lucka Hrozová dává boulder za 8A+ jako 4. Češka (4)

 Nově v inzerci:
Praha umělka neděle večer | Statická a dynamická lana | VHT boty | Lezecky La Sportiva vel.40 | druhý konec lana | spolulezec/kyně okolí hradec králové | 9 out of 10 climbers make the same mistake | Lasportiva HYPER GTX | Volné dny/absence | 2 x Tendon Master 7,8 60 m |

 Anketa:
Jak dál s magnéziem?
 Magnézium uznat jako standard. Usilovat o povolení Mg ve všech oblastech. Vymáhání zákazu je čistě věcí ochrany přírody. 
 1921 
 Mg povolit od určité obtížnosti. Definovat to a vyjednat to ku shodě mezi ČHS, místní lezeckou komunitou a místní ochranou přírody. Vymáhání případného zákazu je v zájmu všech třech složek a měly by navzájem spolupracovat tak, aby se dojednaná pravidla, pokud možno striktně dodržovala. 
 764 
 Rozdělit oblasti na klasické a moderní. Klasické – úplný zákaz. Moderní – úplné povolení. Rozdělení vyjednat ku shodě mezi ČHS, místní lezeckou komunitou a místní ochranou přírody. Vymáhání případného zákazu je v zájmu všech třech složek a měly by navzájem spolupracovat tak, aby se dojednané rozdělení, pokud možno striktně dodržovalo. 
 9775 
 Mg zakázat ve všech pískovcových oblastech. Tradice je tradice. Spojit síly mezi ČHS, tradičními lezci a ochranou přírody a zavést to do praxe. 
 1305 

 Návody:
Jak psát na lezce ...
Lezecké mapy

 Partneři:
Treking.cz

 lezec  diskuse  ankety  odkazy  průvodce  fotky  video  *rss*  ochrana osobních údajů       ceník reklamy Energy Cloud   NetPro systems, s.r.o.