Tak mi nějak není jasný, proč dává Lanex do svého nového balíčku Magic i Rope Marker, když lano Altea Magic už půlku vyznačenou má. Co jinýho se ještě na laně dá vyznačit než půlka?
ahoj vsetcia, mate prosim niekto skusenosti so znackou tilak vseobecne co sa kvality tyka a konkretne goracovej bundy evolution a k tomu prislusnych nohavic? premyslam o kupe. dik
Nazdar, má někdo zkušenosti se šroubami od Raveltiku? Jsou o polovinu levnější než se běžně prodávají třeba od Petzlu. Je to tím že nemají kličku? Vyrábějí je ve třech velikostech 12, 17, 22 mm. Může mi někdo poradit jakou délku zvolit na ledovcové tůry a
Nazdar, má někdo zkušenosti se šroubami od Raveltiku? Jsou o polovinu levnější než se běžně prodávají třeba od Petzlu. Je to tím že nemají kličku? Vyrábějí je ve třech velikostech 12, 17, 22 mm. Může mi někdo poradit jakou délku zvolit na ledovcové tůry a
Chceme-li se dočkat časů, kdy uvidíme v TV sportovní lezení, měli by jsme pro to něco uďelat.
Oběvila se tu výzva hlasovat pro Mrázu v anketě sportovec roku, myslím, že to je dobrý nápad a tak se přidávám, hlasuj kdo můžeš.
A.
Jsem se vcera dival na zpravy, kde rikali, ze kdyz posleme smsku na nejake cislo, tak se z kreditu prevede 30 kacek na pomoc Tatram. Bacha na to!!! Zkusil jsem to nekolikrat a vzdycky se mi vratila zprava, ze sluzba nefunguje, nebo neodpovida, nebo je pre
Případně by jsi je mohl použít na TR, nebo pro lezení dětí do 55 kg. Nicméně je to lano poloviční a proto je raději samostatně pro lezení na prvním nepoužívej v žádném případě.
Radek
nejsem žádný metodik ale myslím si toto:
jelikož jsou poloviční lana konstruována na samostatné zachycení pádu(nižší počet pádů než jedničky), tak by ohledně pádu neměl být problém.a při lezení top rope není co řešit.
Otázka je spíš vhodné jistítko vzhledem k průměru lana.nejlepší brznou sílu má HMS karabina,další vhodné budou kyblíky dělané pro půlky a dvojčata.o osmě bych ani moc neuvažoval,udržení pádu by sní mohlo dělat docela problémy.
A vzhledem k tomu ža na většině stěn se dá za pár kaček půjčit lano tak bych si radši půjčil jedničku než experimentovat s půlkou.
Právě max. záchytná síla může výrazně překročit hodnotu, na kterou jsou půlky konstruované, takže jednoduše jej použít lze, ale jen tam, kde nehrozí pád s větším faktorem (tzn. toprope nebo třeba při chůzi na ledovci). Na jištění prvolezce opravdu jen v krajní nouzi jako "lepší než vůbec nic", s tím, že tvrdší pád bude mít fatální následky.
Jak známo, matroš není dělán s pevnostní rezervou, hodnoty, které máš na visačce, jsou skutečné hodnoty z testů na (tuším) 95% hladině spolehlivosti. Fyzikální zákony nelze ojebávat a tady se pohybuješ příliš blízko mezním hodnotám a v určitých okamžicích je naprosto exaktně popsatelným způsobem překračuješ.
Nevěříš? Navrhuji pokus: vezmeme novou půlku, zajdem do Lanexu a necháme ji otestovat testem na jednoduché lano. Vsadím boty, že to nepřežije. A to je normální poměrně tvrdý pád za jinak ideálních podmínek (uzly atd.), jaký lze na každé veřejné stěně vidět denně (např. při zapínání 2. nebo 3. jištění).
Když si podělíš počet návštěv na stěně cenou lana, pokud nelezeš dvakrát týdně, vyjde ti, že ošoupávat vlastní lano se snad ani nevyplatí. K přínosům ošoupávání cizího lana musíš připočítat skutečnost, že se s ním nemusíš tahat, že ho neplatíš předem najednou a že je zpravidla kratší - výhodnější pro manipulaci. Naopak vlastní "elitní" zbytečně ničíš opakovaným jištěním a spouštěním ve stále stejném místě. No a pokud lezeš pravidelně, vyplatí se koupit další - kratší lano na překližku.
Jinak technicky platí to co psali Zoban a Radim, k tomu není co dodat.
Zadrž Joe. Souhlas, že by jednen pramen půlky test UIAA, při kterém je pádový faktor cca 1,75 a závaží 80 kg asi nevydržel...sázet se nebudu, nechci chodit bosý.
Ale ty tyhle pády vidíš bežně na umělých stěnách?
Jinak souhlas, jedna půlka je blbost, na to není dělaná a šmytec. Přidám další nevýhodu: při top rope hrozně pruží, při odsednutí se lezec zbytečně "propadne" níž.
No podle me to normovany pad udrzi. Bylo o tom i neco v nektere z Montan, podle toho clanku pulky udrzely cca 2 normovane pady. Kdyz tam me opravte pokud se mylim.
Nekteri vyrobci uz plny test na pulkach zkouseli a budete se divit, celkem hodne pulek ustalo jeden pad. Nicmene, pres to doporucuju 1/2 pro prvolezce na jednoducho mimo vyjimecne pripady rozhodne nepouzivat.
Radek
Já jsem vůůůl! Pád prvolezce končící těsně nad zemí jištěný ze země má PF blížící se 1 nikoliv 2, takže veškeré mé tlachání jde v případě překližky mimo mísu. Pád s PF>1 je vždy pád končící pod jističem, takový skutečně na překližce není vidět denně. Tomáš a Lawooge u mne mají frťana za postřeh a upozornění.
Zobanovo 55kg by měla půlka udržet vždy (tato hodnota vychází z testu půlky), ona vydrží asi o dost víc (záchytná síla závisí prý více na PF než na hmotnosti padače), ale neznám data, z kterých by se dal nějaký závěr udělat. To že dnešní půlky test jednoduchého lana vydrží je pro mne ovšem novinka...
Půlky chytají 55kg a jedničky 80kg na stejném testě. Tedy-mám-li já 70kg a padám do půlky a kamarád 110kg a padá do jedničky....???? Pochopitelně, půlka je tenčí a na skalách se může asi lépe přeříznout o hranu. Vůbec bych to nikomu nedoporučoval, lézt ja půlkách!!!! Já nechci do kriminálu! To jen aby řeč nestála....
Souhlas, riziko jedne pulky spociva podle me hlavne v tom, ze je mene odolna vuci hranam. Jeste poznamka: vzhledem k tomu, ze pulky jsou normovane na stridave zapinani jisteni (pri soucasnem zapinani hrozi prekroceni maximalni povolene razove sily), tak pri spravnem pouziti pad v podstate vzdy zachycuje jen jeden pramen pulky. Tim v zadnem pripade nezpochybnuji vyse uvedeny zaver jeden pramen pulky nepouzivat.
A ne nepodstatná poznámka - závaží při testech je prý železné (nebo jiný kov podobných vlastností). V okamžiku zachycení je samozřejmě rázová síla vyšší, než u člověka, který má daleko větší pružnou deformaci (stlačení tkání, setrvačné pohyby ještě chvíli pokračujících rukou i trupu, atd.) a tím rozkládá působení rázové síly co do času. Někde ve Veselých příhodách pana Šubrta je graf, tuším, že člověk dá ránu asi 1/3 menší, i když síla působí déle. I kdyby to byla v konečném efektu jen čtvrtina, tak 1/2 lano by bylo testováno vlastně na 68 Kg lidské váhy a celé lano na metrák (+- moje negramotnost v matematice).
Další věc ovšem je ta, že rázová síla roste s opotřebením lana (Lanexáci někde zveřejnili nárůst síly u zkoušené Altey).
PS tedu v tom testě-jedna půlka 55, jedna jednička 80. Né dvě půlky!
A jasně-je to test a zelený je strom života. V reálu nemáš nové lano, je mokré, zkroucené, ten jistič....etc
Tak tahle debata mne vtáhla takřka neodolatelně. Téma je zdá se stále zelené.
Já používám půlky zásadně a jedině spolu s tím, že je ale zásadně zapínám strídavě, tedy každé samostatně. Vážím něco kolem 80 kilasů. Jsou konstruovaná na to, aby vydržela plnou pecku. Výhoda je v tom, že rázová síla do jištění je vemi malá. Do čoku se dá padnout zcela zvesela. Pokud z nedostatku znalostí zapneš obě najednou, je to síla do jištění a zcela zbytečně i do těla. Půlky jsou prostě gumové, mají daleko větší průtažnost. No tak si dávej obě jištění docela blízko pod sebou nebo i vedle sebe. Jo nervy můžou být s dlouhými odlezy. Na jednoduchým máš třeba lepší morál, ale na půlce si aspoň dřív založíš. Podle výrobce lana se informujte přímo u výrobce, nikoliv u prodejce, i když prodejce odpovídá, větší odpovědnost za návod i v případě průseru má výrobce (to je info pro tvoje pozůstalé).
Závěr: S použitím jen jedné půlky se nepočítá! Je to přímo zakázané! Moje osobní zkušenost je taková, že do jednoho jistícího prostředku jedno lano (menší rázová síla do jištění) a pokud možno jistící prostředek umístit blízko sebe (ten druhý začne brát, když jojo propadá a rozdělí tak síly tak, že všichni zůstanou použitelní pro další lezbu.
Nikdy nepoužívej půlku pro jištění prvolezce na umělé stěně, skalce či sklaním výstupu nebo mixu.
V nouzi použij třeba tkaničku od bod.
ahoj
Karel Amatér
jenom teoreticky ...odlejzáš na dvou půlkách od štandu, založíš první jištění a cvakneš do něj jednu půlku... a co se asi stane když kousek dál spadneš??? asi tě nechytnou obě půlky co?... tohle rozhodně není návod k použití jedné půlky pro jištění prvolezce!!! jen tak uvažuju...
jenom teoreticky ...odlejzáš na dvou půlkách od štandu, založíš první jištění a cvakneš do něj jednu půlku... a co se asi stane když kousek dál spadneš??? asi tě nechytnou obě půlky co?... tohle rozhodně není návod k použití jedné půlky pro jištění prvolezce!!! jen tak uvažuju...
Co by se stalo? Chytne tě ta jedena půlka. Pokud vydrží ten čok, nebo cos tam dal. Když ne, tak Tě alespoň zbrzdí... Pak Tě chytne štand. A nebo ne. Ale spíš jo, pokud je dobře udělanej. Že by se vyrvalo a přervalo všechno??? No, to by byla teda smůla! Půlky jsou hlavně na lezení v horách horskejch a tak je hlavní stejně nepadat! :o))))
Nad svý možnosti holt nikdo neleze, protože to jsou jeho možnosti (překonávání vlastního limitu je (sice dobrej) ale také fór)i když ty možnosti holt asi máme mnohem dál, nežli tušíme.
Koneckonců, pád je vždy chyba. Ale chybama se člověk učí a roste!!! Jo jo...
P.S. To byl pochopitelně také vtip!!!
Nebo také použití v tříčlenném družstvu. Prvolezec na dvou půlkách a druholezci každý na jedné. Je jasný, že toto je lepší používat v lehčích terénech, ale zase to je docela rychlé.
Lezeni prvolezec a dva druholezci, každý na jedné půlce je standartní postup. Druholezec je na TR a tak neni problem, dusledně ale dávej pozor aby druholezec nemohl spadnout do kyvadla a lano mohlo při takovem kyvadle smýknout přes hranu, to by ta pulka nemusela vydržet.
radek
myslím že návody výrobců lan jsou jednoznačné....jestli že je lano označeno jako "dvojče" tak s tím souvisí i návod od výrobce jak se "dvojče" používá!A myslím že je vcelku zbytečné zpochybňovat výrobce!Pokud se to veme z hlediska odpovědnosti za druhého(jako je výcvik nováčků v oddíle)tak snad nikdo normální nebude používat "dvojče" k jinému účelu než je vyrobené a ukazovat to ještě omladině za kterou zodpovídá!!!A pokud ano...všichni svatí ať při něm stojí.A pokud je sám přesvědčen o vhodnosti a sám se chce přinejmenším zmrzačit,ať si leze na prádelní šňůře.Šetřit se dá i jinak,nebo ne?To vůbec netřeba rozebírat jak lano na umělce dostává na prdel,a dát na prdel "dvojčeti"-to asi dlouho nebude do smíchu.
Hledáte si pěkné ubytování v ČR na Váš výlet či dovolenou? Vyberte si na webu MegaUbytko.cz v sekci chaty a chalupy pronájem. Pokud plánujete cestovat na Slovensko a potřebujete ubytovanie na Slovensku, ty nejlepší ubytovací zařízení, chaty, chalupy, roubenky naleznete na stránce chaty na prenájom.