Ať koukám jak koukám, tu v průvodci vůbec nevidím Ádr ani Teplice ani mně doporučovaný skály u Novýho města nad Metují. I když jsem se díval na Milence nebo Starostovou do databáze, nic.
Je v tom nějakej háček nebo na tyhle oblasti už bylo vydanejc
Ahoj. Zajimalo by mě jestli se singl může používat jako půlka. v literatuře jsem se dozvěděl že singl použitý jako dvojče má při pádu malý průtah a tudíž se chová skoro jako statický lano, ale o půlkách se tam nic nepsalo. Zajimalo by mě to protože mam se
Ahoj, dělaly se už testy, jestli leptá, či jinak narušuje lano dvousložková chemická malta, kterou se lepí? Případně je nějaký rozdíl ve vlivu na lano u tohoto lepidla pokud obsahuje/neobsahuje styren? Mám na mysli pochopitelně čerstvou zrovna smísenou.
Čau, o víkendu se chystam na bouldery v okolí Petrohradu. Byl jsem tam zatim jen jednou a potřeboval bych poradit nějakou pěknou lokaci na bouldery v rozmezí 5a - 6c. Zatim jsem byl jen v oblasti Hřbitovní kameny a tam mi to nějak nenatchlo. Poradil by mi
Zdar, tak jako existujou stupnice obtížnosti lezení, existuje třeba i stupnice obtížnosti šutrů? Resp. je třeba nějaký doporučení jakej šutr by si měl vybrat začátečník (podle pevnosti, zrnitosti nebo tvrdosti?) a jaký šutry lezou hlavně "bušiči"
Ahoj,
budu si teď kupovat více lezeckého vybavení, je tu někdo, kdo si může odečíst DPH na tyhle věci, řekněme 5% pro něj (jsem chudý studentík :)) Díky.
Ahoj,
nebyl jste někdo lézt v oblasti Vranjska Draga na Istrii v Chorvatsku? Jak je to tam zajištěný? Klasa sedí +- nebo se mám připravit, že polezu o stupeň míň?
Dík moc za odpovědi.
Ať koukám jak koukám, tu v průvodci vůbec nevidím Ádr ani Teplice ani mně doporučovaný skály u Novýho města nad Metují. I když jsem se díval na Milence nebo Starostovou do databáze, nic.
Je v tom nějakej háček nebo na tyhle oblasti už bylo vydanejch tolik průvodců že to je notoricky známý a v e-podobě už to nikdo nedělal? dík
Ahoj, jestli myslíš tu stěnu z břidlice u Nováče- HIS, tak to najdeš na stránkách klubu Novýho města n.M., a průvodce na to nepotřebuješ je to odjištěný úplně úžasně a obtížnosti jsou napsaný dole. cesty jdou v poho vidět odspoda. Je to z velký části vykopaný členama novoměstskýho klubu. Jsou to fakt borci, maj za sebou kus práce a furt to rozšiřujou. Jinak máš pravdu že něco o Adru a Teplických skalách tu chybí
Taky jsem začátečník a taky jsem si myslel, že se to bude lámat, a opravdu se to občas láme, ale vzhledem k tomu, že máš nejty po 2 metrech, tak ti to je jedno, pač "spadneš" tak o půl metru. Definoval bych to jako umělou stěnu z přírodního materiálu.
Když máš nejty po dvou metrech, tak se klidně můžeš proletět i víc, než 4 metry. Je jedno, odkud cvakáš, ale stejně musíš nabrat lano abys to cvakl. Lana si obvykle člověk nabere o trochu více, takže když dolezeš až k nýtu (ne vždy jde cvakat nataženou rukou zdola, někdy bývají pozice, ze kterých lze cvakat, dost krkolomné) a něco se ti ulomí nebo uklouzne noha při cvakání, letíš dva metry k presce a pak o další dva metry nebo podle nabraného lana níže. A pokud má lezec přes 90 kilo, je i tří až čtyřmetrový pád dost slušná rána.
Ahoj, bez u rážky tu v diskusích sleduji, že jsi začínající lezec, navíc lačný po informacích. Zaujal mě Tvůj pohled na lezecké průvodce:) Jako že se někdo diví, že vono to tu není všechno.
V ČR byly napřed na skály knižní a samizdatové průvodce. Ty se vydávají pořád, jak umí a mají kapacity domácí lezci a správci jednotlivých oblastí. Někde často, jinde s velkými prodlevami. Vyplatí se pořídit pár základních knížek na skály které máš za rohem, nebo tam jezdíš často. Dneska už hodně lidí dokáže celkem rychle vyrobit tisknutelné průvodce ve formátu pdf, když má vše olezeno a nafoceno, nebo umí dobře kreslit - hlavně u nově vznikajících a domácích menších skal/bouldrů.
Internetové průvodce "zdarma" (zejmnéna pravděpodobně nejčastněji zde z Lezce) se objevily až později. Jsou dobré k vytisknutí na první návštěvu oblasti, než se člověk rozhodně zakoupit knihu, nebo když se jede někam jen jednou. V počítači pak na plánování kam jet, nebo sumírování co kde kdo vylezl po návratu (vše společně ve vazbě na mapy, databázi, fotky,,...). No mnohde se stalo, že máme internetového průvodce i na skály ke kterým nejsou knihy. Je toho ale hodně, stále všude přibývá nových cest a aktualizace jsou možné jen když tam jezdíme, nebo když nám někdo napoví jak to vylepšit, ale snad se rýsuje i nějaká mladá krev ke spolupráci. No určitě to není konkurence knih, nebo jiných třeba zahraničních webů, ale může se to dobře doplňovat. Výhoda internetu je možnost pružnější aktualizace. Podle možností se dá čekat, že tu dál budou jen ty nejvíce navštěvované "tedy pro většinu uživatelů významné" skály, případně jejich nejvíce lezené části a pak nějaké ty naše domácí, které známe líp. Co jde zatím ryhle jsou aktualizace textů, seznamů cest (zleva doprava), nebo doplnění fotek k jednotlivým skalám ...klidně nám i něco můžete poslat.
Pokud chceš průvodce na pískovce, tak to tu z většiny nenajdeš, ale postupně lze asi dopracovat nějaké takové ty oblíbené sektory na první návštěvu na rozlezení.
V antikvariátu seženeš určitě i něco staršího levnějšího a komplexního, bude tam i spousta lehčích cest do začátku, pro okolí Ádru je základní bible Pískovcové skály 3. - Východní Čechy (K.Šmíd, Olympia 1979), kde najdeš třeba i nízké pěkné věže na Bišíku a tam se určitě nezabiješ, jestli jsi jako kluk lezl po všem. Z novějších věcí si asi pořídíš průvodce na Křížový vrch, kde se dobře rozlezeš a je tam hodně nových i líp odjištěných cest.
Jo a ještě tam máš u Trutnova Čížkovy kameny, to je fajn dlouhý pískovcový masiv, kde není skoro žádný jištění a většinou se tam prej hází lano zhora, nebo leze sólo, nebo jsou tam opodál bouldry (super na bouldry je i Bor u Machova). Čížkáče - Hodně tvrdej písek, rychle to schne. Je na to starý samizdat (ale nepíšeš sem email), zašlý šipky a čísla barvou na skále. Klasa bude spíš tvrdší, je to krátké. Cest už je tam místo stovky tak asi 200. Kdyby se měl udělat nový průvodce, znamenalo by to obnovit šipky a pořídit viddeozáznam masivu zleva doprava, pak by s tím šlo snad pracovat. Co kdo kdy vylez nového už se asi většinou nedá dokupy ani tak. Snad tam jsou ještě tři stěnový knížky ;)
Hledáte si pěkné ubytování v ČR na Váš výlet či dovolenou? Vyberte si na webu MegaUbytko.cz v sekci chaty a chalupy pronájem. Pokud plánujete cestovat na Slovensko a potřebujete ubytovanie na Slovensku, ty nejlepší ubytovací zařízení, chaty, chalupy, roubenky naleznete na stránce chaty na prenájom.