LEZEC  OBCHOD  DISKUSE  INZERCE  ANKETY  ODKAZY  PRŮVODCE  MAPY  FOTKY  VIDEO 

 jméno

 heslo 

 Registrace   |   Paráda, už budu u kruhu! Ale proč je od kruhu vždycky bouldr?
Hledání cesty

Hledání na Lezci

 Metodika
 Trénink
 Ledy
 Skialpy
Knihy
Nová kniha Lékaři na horách: neviditelní hrdinové
Slovinsko
Frankenjura Band 1 a Band 2

Závody
Světový pohár v ledolezení Jižní Korea (13.01)
Novoroční Open (14.01)
Světový pohár v ledolezení Francie (20.01)

Žebříček
Cesty:
32.Lukášek 10316
33.Janošová 10282
34.Nosek 10238
Bouldry:
32. 9003
33.Kohout 8906
34.Chovanová 8759
Hory:
8.Sukačová 5864
9.Punčochář 5742
10.Neuwirth 5714

Výsledky
Evropský pohár v ledolezení Brno (03.12)
Evropský pohár v ledolezení Žilina (26.11)
Jungle Kid Pohár (13.11)

Deníčky
5338 lezců
1007166 cest
Nové přelezy:
Ledové Krá 8A
Margo 8B
Rustam Dir 8B
Slow Dance 7C+
Last Dance 7C
Půdotok 7B
Las Lágrim 7c
Crónica 8b
Pinche Lup 8a
In Memory 9

Stěny
SAUNA - Plzeň
V 16 - Plzeň
Rock 'n' Wall - Plzeň

Prodejny
Lezec-shop.cz - Štěchovice
Outdoor Centrum Rock Point Poříčí - Praha 1
Outdoor Centrum Rock Point Masarykova - Brno

Kontakt
REDAKCE:
standalezec.cz
ŠÉFREDAKTOR:
jirkaslezec.cz
INZERCE:
standalezec.cz
IT:
hoplezec.cz

Hejszowina

Dva lezecké průvodce na písky za čárou

Hejšovina je pískovcová lezecká oblast v Polsku, která zahrnuje několik rajónů bizarních pískovcových věží a masivů kousek od Náchoda a pozvolna navazuje na Broumovské stěny. Čirou náhodou jsme trefili druhé vydání 1. dílu průvodce.

V sobotu jsme navštívili Bor u Machova a pak mírně poničeni boulderingem, jsme se vydali na nedělní průzkum lezení v Polsku - skal, které jsme z dálky viděli lemovat okolní kopce.
Při bližším průzkumu dopravních značek a mapy jsme zjistili, že motorová vozidla by zde státní hranici překonávat neměla a že k tomuto slouží např. silnice E67 (Náchod - Kudowa-Zdrój).
Projeli jsme tedy tímto polským městečkem, kde byli všichni nedělně oděni a vydali se nahoru po silnici do Karlów-a směr Radków. (Nejhorší silnice, sama jama, po které jsem jel za poslední rok!)

Tady, podle našich informátorů z parkoviště v Machově, je k dostání průvodce. (Ukázal jsem jim přeloženého průvodce na Hejšovinu od Vladimíra Brose - samodomo 1991, zeptal se: "Češť! Kde můžeme koupit przewodnik na wzpinanie po Hejšovině!?" a pak ještě jednou důrazně zopakoval dotaz.) - Shodli se co asi chci: Mají ho v sklepu (obchodě) v potravinách a zase tolik sklepů tam není. Navrch dostáváme info, že se u nich může mágovat (jenom si nejsem vůbec jistý, jestli jsme si to správně přeložili).

Zastavujeme v zatáčce pod Schroniskem a míříme do sklepa. Už mám vybroušenou větu: "Ďen Dobry, ja szukam przewodnik wzpinaczkowy po Hejszowine." Paní ví co potřebuju a říká, že právě vydali nový a že jí ho měli teď v deset hodin přinést z baru (? místní lezci asi žijí v luxusu). Nevzdávám se, šetříme čas a hledáme bar - obcházíme všechny stánky se suvenýry a mapami u schroniska, nakonec jdeme po cestě pod zatáčkou, kde vidíme další turistické bufítky, i něco s nápisem bar...

Ano tady ho mají (ještě skoro teplý - jedinečný okamžik), oči nám svítí, 2 díly lezeckého průvodce, cena přívětivá 25 a 35 zlotých (novější). Suverénně se dotazuji na platbu českými korunami a jdeme platit, přepočet asi 1zl x 7Kč (podle Libora kurz 5,92 což ujde) a dokonce nám vrací na korunu z velké krabičky mincí.


Tak to jsou oni

foto by © Łódzki klub Wysokogórski


Otevíráme oba průvodce formátu A5 vodorovně, je tu celá stránka autorů a spolupracovníků. Lámeme polštinu, obdivujeme preciznost nákresů i rejstříky, osobně se mi oba díly průvodce dost líbí (v pondělí ráno "dočteno" odhadem v autobusu). Nákresy skupin věží a masivů podkreslené pod textem někdy přesahují na druhou stránku, takže se dá lépe orientovat, protažené jsou i osy turistických cest kolem skal, z toho moc nebudou mít radost lezci od kopírek (strany jsou navíc sešité velikými sponami a ty jsou na hřbetu přelepené obálkou průvodce). Fotografie jsou černobílé, většinou zimní (mnoho stromů), kvalita odpovídá tisku i ceně, možná by mohly být lepší, mně nijak zvlášť nezaujaly, papír je kvalitní. Porovnáme-li oba díly, je vidět vývoj a nové vydání je ještě o kousek lepší.

Vyrážíme na výlet kolem skal popsaných ve druhém dílu, bohužel bez GPS kódů. Pěkné skály tady mají všude, jsou to takové úplně jiné tvary než u nás. Vzpomínám si, že "droga" je cesta, v duchu filozofuji o významech tohoto spojení.


Mapa rajónů

foto by © Łódzki klub Wysokogórski


Mapa Hejšoviny v obou dílech průvodce zobrazuje 16 rajónů (9 zakázaných). Z toho 1.díl popisuje jeden rajón (ve druhém vydání navíc i jeden zakázaný). 2.díl popisuje 5 rajónů (celkem 2 zakázané). Bohužel pokud si koupíte jenom 2. díl (2002), nedozvíte se z něj o novém zákazu lezení:D
Průvodce navazují české, německé a především na prvního polského průvodce z roku 1983 (Wladko Miroslawski, Jasio Fijalkowski), který byl také přeložen u nás, zákaz se tehdy vztahoval jen na rajón Kamenolom, nyní činný.

Opatrně: z historických dokumentačnách důvodů jsou v průvodcích popsány také oblasti, kde nyní není lezení povoleno, spolu se všemi výstupy (což může být trošku zavádějící).


Ukázka nákresů věží a masivů

foto by © Łódzki klub Wysokogórski


HEJSZOWINA, przewodnik wspinaczkowy - TOM 2 (wydanie I)

 • Biale skaly (*zákaz dle 1.dílu 2.wyd)
 • Stary Biwak
 • Narožniak
 • Kopa Śmierci
 • Sowie Skaly (Skaly Puchacza)*

Łódzki Klub Wysokogórski, Łódź-Pasterka 2002
Uzávěrka 5.5.2002, 121 stran
Uwaga: Na mocy umowy pomiedzy Parkiem Narodowym Gór Stolowych a PZA rejony oznaczone krzyzykiem* sa wylaczone z dzialalnósci wspinaczkowej.
ISBN 978-83-913751-2-9

HEJSZOWINA, przewodnik wspinaczkowy - TOM 1 wydanie II

 • Szczeliniec Wielki
 • Szczeliniec Maly* (wyd. 2)

Łódzki Klub Wysokogórski, Łódź-Pasterka 2009
Uzávěrka 25.5.2009, 108 stran
Uwaga: Na mocy zarzadzenia Dyrekcji Parku Narodowego Gór Stolowych rejony oznaczone krzyzykiem* sa obecnie wylaczone z dzialalnósci wspinaczkowej.
ISBN 83-913751-1-0

Z těchto upozornění jsem odtušil, že rajóny s křížkem* netřeba navštěvovat. Doufejme, že další zákazy tam nepřibudou a snad se brzy dočkáme dalšího dílu průvodce.
Další rajóny:

 • Za Pasterka*
 • Na zachód od Kamieniolomu*
 • Kamieniolom*
 • Filary Skalne
 • Baszty
 • Skalne Grzyby*
 • Slonoczne Skaly*
 • Skalniak*
 • Masyw Szczytnika


Autoři jsou u obou dílů stejní.

Redakcja: Szymon "Myszon" Gonciarek, Marek "Szarak" Szarkowski
Projekt graficzny: Božena Kaliowska, Szymon "Myszon" Gonciarek
+ mnoho dalších


Kterak pentle klásti

foto by © Łódzki klub Wysokogórski


Plus:

 • dobrá cena
 • praktické informace + způsoby zakládání uzlů
 • snadný přístup podle mapky
 • precizní nákresy věží a masivů
 • přehled oblastí s vyznačením dílů průvodce
 • GPS souřadnice věží (u nového vydání 1.dílu)
 • rejstřík cest (ve starším 2.dílu i odlišení věží)
 • rejstřík autorů s čísly stránek jejich cest


Mínus:

 • neumíte-li polsky obtížně zjistíte kde se smí lézt
 • průvodce nemá ani základní P/Č/N slovníček
 • fotografie by mohly být kvalitnější


Zdroje:

Webové stránky www.hejszowina.pl v současné době nejsou zprovozněny

Webové stránky Parku Narodoweho www.pngs.pulsar.net.pl

Email: przewodnik (zavináč) hejszowina.pl

Kde průvodce sehnat?

 • naše internetová knihkupectví zatím mlčí
 • na místě (Karlów), nebo snad brzy v našich outdoorech poblíž (Teplice)
Martin Tučka   [úpravy] 10:14 16.06.2009Tisk 

Reklama:


Související články:

Komentáře

     
...nové příspěvkyNový komentář 

 info o lezení10:49:15 16.06.2009
Ještě zkusím najít nějaké informace o tamním lezení a omezeních.
Parkování je tam podél silnic vyhrazené u rozc. turistických cest, věci v autě nám tam zůstaly. Některá místa jsou placená, stejně jako některé vstupy do parku, ceny ani zda-li do kasiček berou i české peníze bohužel nevím.
martanodpovědět 
 Re: info o lezení09:13:02 17.06.2009
Článek jsem trošku upřesnil po další podrobné studii průvodců, abych nepouštěl nějaké dezinformace. Hlavně pokud se týče povolení lezení doporučuji si to ověřit.
*** Nový průvodce uvádí povolení lezení v termínu 15.IV.-3.XI. (Filary Skalne 15.VII.-3.XI.), poplatek za ?lezení? (i pro doprovod lezců) byl v roce 2008 30zl na rok / 10zl na den (místní horolezci 50%).
Info o lezení na stránkách PNGS je zde http://www.pngs.pulsar.net.pl/p_wsp.html
Překlad je celkem legrační, v terénu by mělo být omezení doplěnno piktogramy.
martanodpovědět 
  Re: info o lezení19:56:13 18.07.2010
Google vám totiž přeloží opak, tedy že by se tam smělo lézt (ona zapeklitá věta ale znamená že se nyní nesmí - v některých oblastech uvedených v těchto průvodcích). Ty piktogramy a cedule v terénu také loni vůbec nebyly.
 martanodpovědět 
  Re: info o lezení21:35:38 18.07.2010
Ten odkaz http://www.pngs.pulsar.net.pl/p_wsp.html mi nefunguje, nicméně na http://www.pngs.com.pl/, kam mne to z http://www.pngs.pulsar.net.pl/ přesměruje se dá celkem bez problému najít „zpráva pro skálolezce“ (Komunikat dla wspinaczy) http://www.pngs.com.pl/ogl/wspinaczka.pdf , která shrnuje obsah dvou nařízení správy NP, jednoho z roku 2008 a druhého z roku 2009 – vypadá to, že je to platné; týká se to časového a místního omezení lezení, které je takové, jak píšeš ("wylaczone z dzialalnósci wspinaczkowej" skutečně znamená, že lezení tam není povolené) a poplatku za vstup do lezeckých terénů – platí jak lezci, tak jejich doprovod který se v sektorech pohybuje, je to 30 PLN/rok nebo 10 PLN/den (o slevě pro místní se tam nic nepíše), dá se to zaplatit na správě NP (pracovní dny, 8-15), tam kde se prodávají vstupenky do parku (každý den, když jsou otevřené pokladny), případně převodem na účet, potvrzení o zaplacení je třeba mít u sebe pro případ kontroly v terénu. (Překládal jsem to sám, polsky umím.)
Robertodpovědět 
   Re: info o lezení21:55:33 18.07.2010
Díky za doplnění a jsem rád že se někdo zapojil. Loni jsem ten zákaz zkoušel přeložit sám, ale počítač házel nesmysly, tak mi nakonec pomáhal kamarád. Snad se někdy bude moct lézt i tam co se teĎ nedá, skály jsou tam pěkné.
Určitě je dobré občas se podívat na ten jejich web. Jak dlouho jim trvá vyřízení toho permitu po internetu?
martanodpovědět 
    Re: info o lezení22:29:22 18.07.2010
Rádo se stalo :)
"Jak dlouho jim trvá vyřízení toho permitu po internetu?" Nemám potuchy. Přijde mi ale, že zaplatit to na místě u kasy by neměl být problém, ne? Když půjdeš lézt, stejně půjdeš fakticky okolo... Myslím, že ev. koruny brát budou, Poláci jsou v tomhle dost pružní (včetně kursu ;)) - ale zkušenost s tím nemám, já mám v Polsku u sebe vždycky nějaké zloté.
Jinak souhlas s tím, že skály jsou to pěkné ... já tedy bohužel na ty cesty obvykle jen zírám, v osmičkách a víc se nechytám (takže jsem tam sám ani nikdy nelez :))
Robertodpovědět 
 Re: info o lezení09:15:42 17.06.2009
V Polsku mají trošku jiné názvy měsíců:
(česko-polský slovník)
I. leden - styczeń - január
II. únor - luty - február
III. březen - marzec - marec
IV. duben - kwiecień - apríl
V. květen - maj - máj
VI. červen - czerwiec - jún
VII. červenec - lipiec - júl
VIII. srpen - sierpień - august
IX. září - wrzesień - september
X. říjen - październik - október
XI. listopad - listopad - november
XII. prosinec - grudzień - december
martanodpovědět 
  Mágo na Hejšovině19:57:11 18.07.2010
Zajímavá informace o zákazu Mg v Polsku z diskuze:
http://www.lezec.cz/diskuse.php?key=77585&odk=77585
 martanodpovědět 

 skály10:56:02 16.06.2009
noa jak vypadají ty skály, je to pěkný?
ondraodpovědět 
 Re: skály12:20:16 16.06.2009
Co k tomu napsat? Nejsem místní a lezení mám rád všude, ale takovýhle nádherný tvary jsem nikde neviděl. Příroda je tam krásná, takovej klid, občas projdou turisti, jinak to duši dodá hodně velkej mír. Když vidíš tu skálu, tak na ní chceš všechno vylézt a když je to zrovna těžší, tak lituješ, že na to zatím nemáš (nebo už musíš domů). No a když jsem pohladil ten kámen tak jsem měl pocit - takovou jistotu, že nahoru vylezu (ale třeba mi ten víkend jenom hodně sednul). Písek je tam jenom o ždibínek solivější než v Boru a tam mi přišel megapevnej.
Samojistě, někdo může k tamním skalám cítit i odpor, nic ve zlém.
martanodpovědět 
  cesty14:33:02 16.06.2009
když vylezeš na Bor tak Hejšovinu uvidíš jako na dlani, projel sem celou tu oblast na bajku jsou tam parádní singltreky a lezení taky pěkné samé cesty a cesty .doporučuji
rozvázané tkaničkyodpovědět 
  Re: skály19:45:15 16.06.2009
tak to vypadá, že by to stálo za hřích.. díky za info!
ondraodpovědět 

 průvodce18:08:51 16.06.2009
Každoročně jezdíme před prázdninami do Zdoňova a lezeme v okolí. Převážně Křížák a Ostaš, Ádr nějak nejde. V roce 2001 jsem v Teplicích koupil průvodce na Hejšovinu za 149Kč. Protože lezu cesty tak do VIIb, nemá pro mne průvodce prakticky žádnou cenu. Většina cest je od VIIIa. Oblast Hejšovina je krajinově velkolepá a stěny fakt pěkné. Než jsme celou stolovou horu obešli, 3x nás kontrolovali ochranáři.
Lubošodpovědět 
 Re: průvodce21:00:00 16.06.2009
5 let jezdím na Hejšovinu vcelku často a za tu dobu 1x ochranář s kerým sme si pěkně pokecali, ptal se nás jestli jsme neviděli hnízdit ptactvo, ale je fakt, že to nemám daleko a tak tam jezdím zpravidla ve všední dny. Jinak Krom hejšoviny určitě stojí za návštěvu i okolní Polské oblasti zmíněné v článku, ale Hejšovina je asi to nej co tam maj.
 George-JPodpovědět 
 Jištění21:53:04 16.06.2009
A jištění je pískové nebo sportovní?
Hadrburgodpovědět 
  Re: Jištění22:21:56 16.06.2009
Jištění je pískovcové,ale sportovnější, vě většině cest sou kruhy v rozumných vzdálenostech, najdou se i morálovky, ale spíše je to na písek odjištěno hodně dobře.
George-jpodpovědět 
   Re: Jištění09:35:35 17.06.2009
A čísla? odpovídá Sasku, Labáku, nebo klasický Ádrovský guláš a dávat bacha?
odpovědět 
    Re: Jištění10:05:56 17.06.2009
Klasa je Saská a vě většině případů přívětivá. Není se čeho bát, zajed tam a zkus si to !
George-jpodpovědět 

 Bacha na zloděje00:17:56 17.06.2009
Je to tam pěkné. Na narožniaku pozor na divokého kozla :D je to fakt macek, když sem ho tam potkal, tak sem si málem stříknul do textilu. Ale hlavně bacha na zloděje. Kámošovi tam v létě vybrali auto. Týden potom jsme tam jeli a do aut se nám někdo snažil vlámat, jedno nechali odemčený, poučeni jsme tam však už nic k ukradení nenechali :)
TujboPefaodpovědět 
 Re: Bacha na zloděje07:03:06 17.06.2009
Jsou to hajzlíci, nám z auta ukradli pokličky, což jen svědší o jejich ubohosti, když musej čórovat i z rezatýho favorita. :-)
patapufaodpovědět 
  Re: Bacha na zloděje16:03:48 17.06.2009
E?
eodpovědět 

Lezec.cz je hlavním mediálním partnerem ČHS na internetu
 Foto dne:
Osoje A
Za Rudarku, 6c+
 Databáze cest:
Všechny cesty (163136)
Top cesty v ČR
Top bouldery v ČR
Nejnovější cesty:
Brüno 6a+ Salares
Puschtra Bluit 5c Salares
Wintergrün 6a Sella
Brucho Direkt 6+ Tatranská Kotlina
Slow Dance 7C+ Happy Boulders
Nově komentované:
Abendspaziergang 8/8+ Frankenjura
Číňan 7B tr Škrovád
Excalibur (multi Pitch) 6a Sa Gubia
Příklepový Strop 10+ Žleby
Pinche Lupita 8a Masriudoms

 Nově v diskusi:
Re: Péřovka | vícedelky v zimě | Re: 9a a víc | Re: 9a a víc | Re: Péřovka | Re: Péřovka | Re: Péřovka | Re: Péřovka | Re: Péřovka | Re: Péřovka |

 Nové komentáře:
Re: Prcas. | Prcas. | Omán | PZA | Re: Detaily | Re: Kloubouček | Kloubouček | Katarzia | Re: Daleko od Olympiády | Re: Daleko od Olympiády |

 Kde to vře:
Vysoké Tatry už nemají být zdarma (20)
Nehody v Frankenjuře (13)
ME: Eliška Adamovská ve finále kombinace obtížnosti a bouldrů 5. (10)
Vojtěch Štěpán R.I.P. (8)
Broad Peak za sedm a půl hodiny. Rychle nahoru a padákem dolů (8)
Sólo trilogie (7)
Boulder 8B+ a 9a+ na skále (7)
Jonas Hainz free solo cestou Moulin Rouge (7b/+ 400 m), Dolomity (6)
Průvodce na Český kras míří k lezcům (6)
Pád lezce (5)

 Nově v inzerci:
SCOTT CASCADE 183 | Cepíny Petzl Quark | La sportiva Nepal 45 | skialp boty | HRNEC “ ešus” GSI Outdoors Halulite 1.1 L | Mačky | Jistidlo | Jistidlo | Hlavní instruktor | Péřové kraťasy S/M |


 Návody:
Jak psát na lezce ...
Lezecké mapy

 Partneři:
Treking.cz
Hledáte si pěkné ubytování v ČR na Váš výlet či dovolenou? Vyberte si na webu MegaUbytko.cz v sekci chaty a chalupy pronájem. Pokud plánujete cestovat na Slovensko a potřebujete ubytovanie na Slovensku, ty nejlepší ubytovací zařízení, chaty, chalupy, roubenky naleznete na stránce chaty na prenájom.

 lezec  diskuse  ankety  odkazy  průvodce  fotky  video  *rss*  ochrana osobních údajů       ceník reklamy Energy Cloud   NetPro systems, s.r.o.