LEZEC  OBCHOD  DISKUSE  INZERCE  ANKETY  ODKAZY  PRŮVODCE  MAPY  FOTKY  VIDEO 

 jméno

 heslo 

 Registrace   |   Tohle tady lezou i báby s nůší.
Hledání cesty

Hledání na Lezci

 Metodika
 Trénink
 Oblasti
 Reportáže
Knihy
Pískaři jsou zpět!
Nová kniha Medaile na chvíli o olympijském příběhu Adama Ondry
Nová kniha Lékaři na horách: neviditelní hrdinové

Závody
SP Wujiang (22.09)
MČR v bouldru (22.09)
evropská olympijská kvalifikace v bouldrech a obtížnosti (27.10)

Žebříček
Cesty:
29.Kolomazník 10269
30.Kohout 10268
31. 10241
Bouldry:
29.Indrák 8906
30.Plaček 8903
31.Urubčík 8900
Hory:
23.Novotný 3007
24.Laňková 2879
25. 2691

Výsledky
Evropská olympijská kvalifikace rychlost (15.09)
SP Koper (08.09)
EP obtížnost Bologna (02.09)

Deníčky
5462 lezců
1063210 cest
Nové přelezy:
Kapitán Mo 7C
Prastará M 8A
Escobar 8A+
Remixed 7C+/8A
Sundance S 8A+
Die Nanny 7C
Black Beau 8A
Čumím Jak Xc
Iluzionist Xb
Poor Cow 7b

Stěny
Horolezecká stěna Staré Hradiště - Staré Hradiště
SOU technického - Frýdek-Místek
Provide Wall - není v provozu - Dolní Chřibská

Prodejny
HUDYsport - Frýdek - Místek
HUDYsport - Praha 1
Rock Point Hradec Králové - Hradec Králové

Kontakt
REDAKCE:
standalezec.cz
ŠÉFREDAKTOR:
jirkaslezec.cz
INZERCE:
standalezec.cz
IT:
hoplezec.cz

Moravské skály

Co všechno v průvodci najdete

smallAutorský kolektiv završil své veledílo na sobotním křtu, od víkendu je horolezecký průvodce v prodeji.

Dalo by se říci, že knižní horolezecký průvodce je pouhá věc. To určitě platí, dokud podle něho nevyrazíte pod skály a neprožijete tam pěkný den, týdny či celý život, vezmete-li jej doma večer do rukou a začnete-li si v něm listovat a vzpomínat na výstupy a kamarády, nebo pokud ho dlouho a obtížně sháníte. Tím vším minimálně, pro autorský kolektiv pak mnohem cennější, bude tahle knížka, protože alespoň moraváci už se na ní těší dokonce několik let a i když je venku sníh který patrně dlouho vydrží, neotálejí s jeho pořízením pod vánoční stromeček, byť mnozí si v Krase i jinde zalezou nejdříve až na jaře.



obálka průvodce

Holštejn, Moment 8, Martina Kratochvílová

foto by © Vladimír Skýpala



Moravské skály


horolezecký průvodce
climbing guide

Autoři: Vladimír Skýpala a Vladimír Wolf
Grafika a nákresy: Vladimír Skýpala
Autorský kolektiv: Lukáš Abt, Jiří Babača, Stanislav Bartošek, Marek Beláň, Bohumil Hajzera, Miloš Kebrt, Dan Krzywoň, Zdeněk Luža, David Pavlík, Pavel Přikryl, Pavel Pytela, Michal Rožek, Tomáš Sedláček, Martin Slíva, Otakar Srovnal ml., Josef Straka, Pavel Weisser, Adam Záděra, Marek Zavřel

Spolupracovníci: Ilja Březina, Michal Giláni, Vojtěch Gregor, Dušan Janák, Ivo Kohn, Radek Lienerth, Tomáš Pilka, Vladimír Pipal, Jiří Stavinoha, Jiří Unger, Břetislav Vašina
Anglický text: Milan Štěpita
Roky vydání: 2010, 1. vydání, Vladimír Skýpala vlastním nákladem
Formát: A5, brožovaná vazba, 520 stran
ISBN: 978-80-254-8777-8
Stav výstupů: k 31.10.2010
Doporučená cena: 599,- Kč

Internetové stránky průvodce: www.moravskeskaly.cz

Průvodce je rozdělený do deseti základních územních celků - oblastí, s označením A - J, které jsou také na vnější straně průvodce opticky oddělené záložkami. Dále jsou uskupení skal dělené na lokality (42), sklaní celky a jednotlivé skály (přes 300). Tyto oblasti, lokality a skály jsou značeny třemi typy piktogramů vedle nadpisu:
A Jevišovická pahorkatina  - 50 stran
B Pálava  - 24 stran
C Okolí Brna  - 22 stran
D Moravský kras  - 94 stran
E Moravské pískovce - 120 stran
F Beskydy    - 10 stran
G Okolí Moravské brány  -  28 stran
H Oderské vrchy a Nízký Jeseník  - 30 stran
I Hrubý Jeseník    - 92 stran
J Rychlebské hory  - 26 stran


Fotografie:


Na fotografiích je zachyceno spousta pěkných skal a můžeme si podle nich udělat představu jak které skály vypadají. Mezi lezci a lezkyněmi najdeme tyto tváře (některé i vícekrát):
P. Kořan, Josef Straka, Otakar Srovnal ml., Ilja Březina, Vladimír Wolf, Jiří Hrubeš, Bára Černošková, Petra Orsáková, Lucie Brešová, Šárka Patermannová, Michal Rožek, Z. Konečný, Martina Kratochvílová, Helena Lipenská, Tomáš Pilka, Věra Kostruhová, Roman Kamler, Dušan Janák, Adam Ondra, I. Kohn, Václav Skřehota, Petra Fligasová, Tomáš Brückner, Josef Novotný, Stanislav Bartošek, Otakar Srovnal st., Martin Slíva, Marek Zavřel.
Autoři fotografií: Daniel Bartošek, Sebastian Kovačič, Juraj Kožiar, Jan Mrnuštík, Jan Mynář, Eva Ondrová, Petr Pichowitz, Jan Prokop, Michal Rožek, Radmil Schneider, Vladimír Skýpala, Vladimír Šulc, Vladimír Wolf.

Angličtina:


V průvodci je do anglického jazyka přeložený úvod a legenda, u oblastí a lokalit popis a omezení lezení, vše uvedené vlaječkou. Pomohl by ale popis přístupu, cizinci jsou odkázáni jen na plánky a GPS souřadnice.




S tloušťkou 24 mm a 840 gramy to není tak hrozné jak se na první pohled zdá. Vazba je kvalitní, papír je slušným kompromisem mezi cenou, váhou a životností potisku - textů, fotografií a nákresů (vše černobílé v odstínech šedi). Pokud se ale někdo těšil na kapitolu o historii a nějakou tu omáčku nebo historky a místní osobnosti (mezi uvedené málo patří např. povídání o úhořích), bude muset sáhnout po jiné publikaci, toto zde nenajdete. Snad časem na internetových stránkách věnovaných horolezeckému průvodci. Ten je totiž zpracováním (z větší části grafickým) ryze stručně horolezecký - každá lezecká oblast či lokalita je krátce popsána včetně přístupu a informacích o materiálu (hornině), omezeních v termínech nebo způsobu lezení. Na černobílých fotografiích (úctyhodných 190) jsou skály, někteří horolezci a prvovýstupci, jeden z autorů - Vladimír Wolf je zachycený např. na straně 511 v Cestě ponorných vod (9-).


Nechybí zde pravidla lezení na nepískovcových i pískovcových skalách, včetně odkazů na aktualizace. Upřesňující specifika jsou pak uvedené u jednotlivých skal.

Na začátku průvodce najdeme obsah, v závěru rejstřík skal a oblastí, použitou literaturu a seznam sponzorů. Co se týče reklam, je jich v průvodci dost, osobně ale myslím přiměřeně k obsahu i nákladu, na mě působí jako zajímavé a vypovídající o době i popisované krajině.

Klasifikace obtížnosti je ve škále UIAA, u výstupů s technickými pomůckami jsou navíc uvedené stupně A1-A4 u prvovýstupů, nebo tam kde cesty nebyly dosud přelezeny volně. U mnoha oblastí a cest došlo také k překlasifikování cest na základě názorů místních znalců, tedy doufejme, že ve velké většině to bude odpovídat dispozicím většiny horolezců a zpřehlední to jednotlivé oblasti. Popis (cca 4 390) cest je uvedený výjimečně, autoři cest jen se zkratkou jmen a příjmením (což v případě podobných jmen není historii na závadu, pokud jsou rozepsaná např. v internetové databázi výstupů, kde je na to prostor), případně se stylem přelezu RP u cest dělaných shora. U fotografií pak najdeme většinou celá jména lezců.

V průvodci jsou použity nejzákladnější piktogramy, které nám na první pohled usnadní výběr podle výšky, sklonu a orientace skal (na slunci nebo ve stínu), způsobu jištění, použití (delšího) 60 m lana či bouldermatky, nebo ukážou kde padá kamení (včetně tipu na Sokolku, kde už si v budoucnu možná nestihnete přelézt přes krabici). U většiny skal najdeme mapu přístupu (celkem 480), graf obtížnosti a počtu cest (slupce v kategoriích 3,4,5,6,7,8,9,10, někdy i 11), fotografie skal, schematický nákres (celkem 480) včetně jistících bodů a GPS souřadnice. U nákresů jsou navíc zmenšené obrázky s vyobrazením jednotlivých částí nákresů v případě širších stěn a pod.


Pokud jste něco v průvodci nenašli, nezoufejte.
Spolu s vydáním průvodce vznikly také nové internetové stránky www.moravskeskaly.cz, kde autorský kolektiv slibuje aktualizace průvodce, opravy a další zajímavosti i skály, které se do něho nevešly. Průvodce tam lze také objednat za 495,- Kč + poštovné.



ukázka z internetových stránek průvodce



Některé drobné chyby:


V úvodní mapě jsou označeny obráceně územní celky Pálava a okolí Brna.
V popisu Moravského krasu na straně 112 se opakuje věta o omezení horolezecké činnosti.
Strana 495 omylem zůstala nadepsaná kapitolou Hrubý Jeseník.
Na straně 455 je rozdíl v číslování cest v popisu a schematu Ondřejovice - Voštinová (viz upozornění v databázi cest na Lezci).
- Stane se, všechny opravy řádění tiskařkého šotka najdete postupně na internetových stránkách průvodce.


Hodnocení


Plus:
+ komplexní pojetí průvodce
+ nákresy skal, mapky a plánky přístupu
+ pravidla a podmínky lezení včetně odkazů na aktualizace
+ GPS souřadnice
+ piktogramy, grafy obtížnosti a počtu cest
+ anglická legenda a popis specifik lezení
+ fotografie místních lezců

Mínus:
- seznam nejobtížnějších výstupů
- rejstřík autorů cest
- chybí historie lezení a místní osobnosti
- popis přístupu v angličtině

Shrnutí:


Autorskému kolektivu i spolupracovníkům patří velké poděkování za tak rozsáhlé dílo. Jeho výsledná podoba je otázkou mnoha kompromisů a závisí pouze na rozhodnutí autorů a vydavatelů v jedné roli. Ti rozšířili původní rozsah o dalších sto stran a to nejdůležitější tak v průvodci najdeme. Celkově na mě působí pozitivním dojmem a mám z něho radost. Skály které jsem navštívil jsem poznal, zavzpomínal, nemálo záslužný je i anglický překlad nejdůležitějších částí, který naše sklaní oblasti otevírá celosvětové lezecké veřejnosti. Pokud jsou v něm nějaké drobné chyby, rozhodně to nesnižuje jeho hodnotu. Díky za váš čas a píli!

* další postřehy a doplnění najdete také v článku Nový průvodce - Moravské skály od Vladimíra Wolfa na Lezci.cz.

Martin Tučka   [úpravy] 15:30 21.12.2010Tisk 

Reklama:


Související články:

Komentáře

     
...nové příspěvkyNový komentář 

 cena18:10:24 21.12.2010
i když už prd vylezu,rád bych si toto dílko koupil,možná jsem četl špatně,protože jsem nikde nenašel cenu a ta je taky duležitá?ne??
uzelodpovědět 
 Re: cena18:15:25 21.12.2010
cena je lidová... u vlka doma 495 kč po předchozí objenávce... v obchoě trošku dražší ... ale za ty peníze dostaneš hodně muziky :-)
rastaodpovědět 
  Re: cena18:29:42 21.12.2010
Zaváděcí na Holštejně jste už prošvihli, jinak elektronická objednávka na stránkách 495,- Kč + poštovné, doporučená pro obchody 590,- Kč (to odpovídá té 495+poštovné), na Slovensku 21 EURO + poštovné.
Vlkodpovědět 
   Re: cena19:49:49 21.12.2010
Některé cesty už nejsou co bývaly: například "Celofánův odkaz" je teď "Taťkův odkaz" a Bílou paní si na Barborce už taky nevylezete. Važně to bylo nutné měnit? Byly to celkem již zaběhlé názvy (navíc co teď na to tady ta databáze???)
Tomasodpovědět 
    Re: cena23:36:33 21.12.2010
Nezlob se, ale pokud mi autor cesty řekne, že ji tak nazval - a já docela hodně s Celofánem přes oceán komunikoval -tak dám původní název, pro mě je to prakticky odmazání bílého místa a kdo se podívá třeba na Břestek ve Chřibech, zjistí, že tam se toho měnilo a upravovalo velmi mnoho.
Vlkodpovědět 
    klasifikace23:17:03 03.06.2011
Vadí mi, že se někde měnila klasifikace(konkr. Rabštejn), samozřejmě k těžšímu. Každá oblast má svoji klasifikaci a každý, kdo je tam poprvé, se nejprve zorientuje v lehčích cestách, než se pustí do něčeho obtížnějšího.
petrodpovědět 
   Re: cena09:43:49 22.12.2010
no teda!ted v pondeli vecer jsem uplnou nahodou zapadl v brne do hudace na veveri a kdyz u pokladny platim jednu hms-ku, koukam, hele pruvodcik. to je novy? povidam. ted to privezli, pravi obsluha. jen jsem bleskem zalistoval, nepatral po cene a vse na fleku koupil. 470 Kc dohromady - hms 230, pruvodcik 240kc. sem si pak doma u knihy rikal, sakra, to je nejak malo. no,asi to bylo tak cerstve, ze to v eviodenci nemeli spravne. omlouvam se timto tedy hudacum a autorum, po novem roce to pujdu doplatit. myslim to vazne,ta knizka je moc krasna a je za tim videt ta spousta prace. letite dolezalovy cvicne skaly na morave uz muzou do duchodu.
josefodpovědět 
    Re: cena09:50:55 22.12.2010
Asi se v tom shonu překlikli a prodali Ti to za cenu staršího průvodce. Staré průvodce nepatří do důchodu, ale třeba do knihovny svazu - pokud tam chybí;)
 martanodpovědět 
 Re: cena21:01:04 21.12.2010
Jejda, vzdycky se na neco zapomene. Az budu nekdy u poce tak to doplnim;)
martanodpovědět 
 Re: cena12:56:35 22.12.2010
Už jsem si ho koupil v KIWI v Jungmance, je super.
Vencaodpovědět 

 díky21:32:02 21.12.2010
Díky za perfektní dárek k Vánocům. Díky autorům za obrovský kus poctivé práce. Díky za to, že je tak krásně tlustá a krásně nebarevná. Prostě díky díky díky díky....
Tomášodpovědět 

 Prosba autorům22:35:19 21.12.2010
Průvodce jsem ještě neviděl, ale psal jsem Ježíškovi, tak jsem zvědavý, jestli ho najdu pod stromečkem.
Věřím, že to bude profi práce, ale rád bych autory poprosil, aby do toho dalšího průvodce přidaly i mínusy, které Marťan vypsal - tedy seznam nejobtížnějších cest, rejstřík autorů cest, historie oblastí a místní osobnosti (např. krátké rozhovory s nimi). Je ale jasné, že knížka by tak byla dvojnásobná a to by asi nebylo nejlepší.
Děkuji za průvodce, už se na něj moc těším.
Jožkaodpovědět 
 Re: Prosba autorům07:17:58 28.12.2011
Stačí do gůglu zadat "moravské skály" a světe div se co nevypadne? I ten seznam tam najdeš.. (teda aspoň v Krasu).
odpovědět 
  Re: Prosba autorům12:24:57 28.12.2011
http://www.lezec.cz/clanky.php?key=9298
 martanodpovědět 

 prásk22:40:16 21.12.2010
Cesta ponorných vod je poctivých krasových 6+, to Vlk snad vyleze
odpovědět 

 Mínusy23:10:40 21.12.2010
Pěkná recenze a pěkný průvodce. K mínusům. Myslím, že tot by stálo za vydání knihy a ne jen jako doplnění průvodců. Podobně jako Ádr má i lezení na Moravě své tradice a historii. Jenom by to chtělo někoho kdo by to sepsal. Knížka by to určitě byla zajímavá.
Belialodpovědět 
 Re: Mínusy23:31:32 21.12.2010
Pánové, jen historie Krasu by vydala za samostatnou knihu, teď jsem seděl celý večer na Devadesátce s Ferym a Pavlem a to byly historky:-). Co se týče dalších věcí, tak se prostě ořezávalo, abychom se vlezli do nějakého rozsahu, ale třeba mám donma TOP 100 nejtěžších cest v Krase od Adama, tak to možná dám časem na stránky....
Vlkodpovědět 
  Re: Mínusy10:00:29 22.12.2010
Téda Vlku, teď jsem sjel fotky v průvodci a musím si postěžovat. Kromě O.Srovnala staršího jsou to spíš "mladší" borci, ale chápu to. Nejvíc historický mi na těch borcích přijde Pilkin a jeho účesy:) A kdo je ten cápek s doutníkem? To je nejhustší fotka z celý knihy. Nejhezčí fotka co se povedla (kromě skal) je Martina na straně 155, jednak je to asi největší fotka a jednak to v černobílé dobře vyniklo.
 martanodpovědět 
   Re: Mínusy12:32:05 22.12.2010
Klidně si Marťane stěžuj, ale to je tak jediné co s tím můžeš udělat, už podle obálky sis mohl všimnout, že razíme heslo mládí vpřed, nenajdeš na ní(vpředu i vzadu) lezce staršího 18let, což je možná unikát:-), jinak s tou historií, hodně dlouho jsme o tom přemýšleli a pak to zavrhli, protože, abych na někoho nezapomněl a i kdybych mu věnoval jeden krátký odstavec, tak by tho bylo klidně na 20stran a to by bylo neúnosné, takže jsme šli cestou praktičnosti, nehledě na to, že na historii lezení u nás teď máme historickou komisi, jak dobře víš a přece nebudu suplovat její práci:-).
Vlkodpovědět 
    Výzva Vlkovi.18:05:40 22.12.2010
Těším se na průvodce a díky za něj Vlku. Ale ta historie lezení v Krasu ev. i jinde na Moravě...sakra to je výzva, tak to napiš!!! Pískaři byly taky rychle vyprodaní a tohle přece je ta nejlepší oblast ((-..
Martas.odpovědět 
     Re: Výzva Vlkovi.18:29:58 22.12.2010
Historie Krasu by byla fajn, ale proč pořád jen Kras? Vždyť Morava není jen Kras, i když je to asi nejlepší oblast. Osobně bych uvítal knihu o historii lezení na celé Moravě, tedy i Severní Moravu, Jižní Moravu, písky...
odpovědět 
      Historie20:08:08 22.12.2010
Právě, že dát dohromady celou Moravu vůbec není jednoduché, vždyť na Moravě se leze určitě nějakých 112 let a co oblast to významné osobnosti, na tohle ještě nemám ty zkušenosti a věk:-).
Vlkodpovědět 
       Re: Historie21:09:52 22.12.2010
Zaručené informace zpod Krasejcových útesů praví, že se něco chystá:-) Kdy, to nikdo neví a co z toho bude pravda už vůbec ne, neb každý má přeci tu svoji...
Willhemodpovědět 

 nákresy08:09:01 22.12.2010
Je to moc povedený průvodce, jen některé nákresy skal nejsou tak zdařilé jako v jiných materiálech a trochu hůře se rozpoznává kudy ta cesta vlastně vede, ale je to možná jen můj dojem :)
jinak fakt paráda, díky chlapi
stepanodpovědět 
 Re: nákresy08:50:16 22.12.2010
Štěpáne, můžeš být konkrétní? Které nákresy kterých skal nejsou tak zdařilé v porovnání s čím?
Jiří Babačaodpovědět 
  Re: nákresy10:14:11 22.12.2010
No z těch kam se obvykle dostanu hluzov a potštát...říkám, možná to přijde jen mě, nebo jsem až příliš zvyklý na nákresy které sem sehnal na netu
stepanodpovědět 
   Re: nákresy10:46:57 22.12.2010
Tak to je úsměvné, protože to co jsme vyvěsili na Skalní oblasti ČHS (SO,) jsou ty stejné nákresy od stejného autora … rozdíl může být tak akorát v tom, že z SO si to můžeš vytisknout větší, ale jinak nic.
Jiří Babačaodpovědět 
    Re: nákresy11:58:14 22.12.2010
No já nevím jaké nákresy jsou na těch stránkách ani odkud se ke mně dostaly ty které mám já na mysli, ale tohle jsou jen okrajové oblasti na moravě, třeba takový rabštejn se mi zdá od vás poměrně povedený :)
stepanodpovědět 
     Re: nákresy12:04:29 22.12.2010
No tak sem se schvalně mrkl na ty co mam já a musím se omluvit, sem to oslisko, asi mám fakt ty co v knize, nevím co mě tak zmátlo :)
stepanodpovědět 
      Re: nákresy13:42:45 22.12.2010
to nic, to se stane ...(;-)
Jiří Babačaodpovědět 

 Ještě jedna chybička09:09:38 22.12.2010
Sektory na Stránské jsou přeházené, na topu jsou naopak, než jak jsou pak číslovány u nákresů. Na www.moravskeskaly.cz by mohl být seznam chyb, tohle sice není důležité, ale jestli někde uteklo jméno cesty nebo hodnocení, tak by se to hodilo.

Jinak jsem již s průvodcem strávil krásné chvíle, zatím bohužel doma :-).
o..odpovědět 

 krasa09:19:10 22.12.2010
Uz mam doma, moc dekuju autorum, je to krasa! :-) Jen Bila pani Pod Barborkou mi kamsi zmizela, snad se jen prejmenovala, jeste jsem to tak podrobne nestudovala. Ted jen uvazuju, jestli aktualizovat obtiznosti a jmena cest tady na lezcovi ve svym lezeckym denicku... Treba Klinova spara v Rabstejne stoupla na 6. Co Vy? Budete prepisovat udaje v deniccich? :-)
Peliskaodpovědět 
 Re: krasa07:12:45 24.12.2010
Na tom Rabstejne tam se toho precislovalo hodne. Nekdy i o stupne nahoru. Takova Hrana Riga puvodne 4+ ted to ma u sebe mam pocit 6- apod.
odpovědět 

 Díky09:50:52 22.12.2010
Koupil jsem, již včera se začetl a je to paráda a velký kus dobré práce. Díky za to.
TomZodpovědět 

 :)11:53:11 22.12.2010
Uz ho mam doma a nemuzu se dockat az tam prijedu.
Modpovědět 

 díky14:36:23 22.12.2010
je to super chlapi! :)
honza k.odpovědět 
 obal17:36:45 22.12.2010
ještě že na tom obalu neni ten tupec kořan.sem si musel starýho průvodce přemalovat abych se na ten rypák nedíval
antikořanodpovědět 
  Re: obal18:09:11 22.12.2010
První urážka, no vida a už to vypadalo, že se najde téma , kde se bez toho dikuze obejde...to jsi teda machr jaks to zkazil, ale oceňuji že nejsi sketa a podepsal jsi se, veletupče! ((-:
Martas.odpovědět 

 elverze nikdy nebude?09:16:19 23.12.2010
na www moravskeskaly se mi nepovedlo najít možnost objednání, koupení a ZAPLACENÍ elektronické verze. Nechci krást, chci to zaplatit, nechci to na papíře, chci to elektronicky s možností vyhledávání dle autorů atd. co mám dělat?
Lukisodpovědět 

 elverze nikdy nebude?09:16:24 23.12.2010
na www moravskeskaly se mi nepovedlo najít možnost objednání, koupení a ZAPLACENÍ elektronické verze. Nechci krást, chci to zaplatit, nechci to na papíře, chci to elektronicky s možností vyhledávání dle autorů atd. co mám dělat?
Lukisodpovědět 
 Re: elverze nikdy nebude?09:34:58 23.12.2010
Osobně jsem k plné elektronické verzi skeptický, neboť naše společnost k tomu ještě nedospěla.
Ale jistý kompropis je na cestě a to do budoucna budou jednoduché vektorové nákresy doplněné texty z průvodce, postupně se takto bude dělat oblast po oblasti a bude to volně přístupné i pro jiné servery než náš.
Vlkodpovědět 
  Re: elverze nikdy nebude?11:41:39 23.12.2010
Zrovna jsem koukal na google knihy. Autoři tam můžou dát knížku a stanovit kolik stránek si čtenář může prohlédnout a přečíst, pak už to nic neukáže a je tam kontakt na zakoupení knihy. Třeba by se to mohlo někdy hodit;)
 martanodpovědět 

 fotky10:11:53 23.12.2010
Ahoj,
nepremysleli jste o tom, ze byste nektery skaly nafotili a cesty domalovali do fotek? Myslim, ze v nekterych pripadech by bylo jednoduzsi se v tom orientovat.

Jasne ze nekdy je to nerealny. Treba v Rudici u propadani si myslim, ze proste neni odkud to fotit.

Kdybyste do neceho takovyho chteli jit, tak bych se klidne nabidnul jako fotograf. Akorat domalovat ty cesty do fotek by pro me byl problem, protoze jich vetsinu zas tak dobre neznam...
 phobosodpovědět 
 Re: fotky11:04:31 23.12.2010
Ty vole, co to tu meleš? Průvodce je vydaný, tak jaké pak focení?
odpovědět 
  Re: fotky11:30:00 23.12.2010
Pokud sis dobře všimnul, tak třeba Macocha vršek je i ve fotce a to právě z důvodu lepší orientace v horní části, protože když nastupuješ od spodního můstku, můžeš si prohlédnout cesty kudy vedou, ve stěně samotné se pak hůře orientuje. To samé je třeba Vedle Sloupské, protože ty trávy moc dobře nakreslit nejdou a podle fotky se zorientuješ v pohodě, ale jinak většina cest se podle nákresů dá celkem v pohodě. Jinak spoustu sektorů bys nenafotil tak, aby se v tom dalo vyznat, třeba namátkou, co mě napadá Bílý kříž, Rorejsi, Martinka - což jsou sektory, kde stromy až tak zásadně nevadí, ale další sektory, kde jsou stromy bys vůbec nedal a kdo by odtěžil ty tisíce kubíků dřeva, aby vše bylo pěkně vidět:-).
Vlkodpovědět 
   Re: fotky11:33:09 23.12.2010
"Kůrovec je pánem lesů..."
Willhemodpovědět 
    Re: fotky13:47:53 23.12.2010
Ale buky moc nežere:-)
Vlkodpovědět 

 Dárek pro bráchu19:38:47 23.12.2010
Koupila jsem ho bráškovi k vánocům, je úžasný!!! Už se těším jak přes prázdniny objedeme všechny Moravské skály(doufám)! :))
Karolínaodpovědět 
 Re: Dárek pro bráchu22:48:28 23.12.2010
Nechtela bys je objet radeji se mnou? :))
Pedroodpovědět 
  Re: Dárek pro bráchu23:54:46 24.12.2010
My se známe? :D
Karolínaodpovědět 
   Re: Dárek pro bráchu21:29:48 25.12.2010
To bysme před objetím stihli napravit :-)
Pedroodpovědět 
    Re: Dárek pro bráchu21:48:17 25.12.2010
.. bude mi teprve 15 ;) :D
Karolínaodpovědět 
     Re: Dárek pro bráchu22:11:13 25.12.2010
:D
 mifoodpovědět 
     Re: Dárek pro bráchu09:49:24 26.12.2010
Kurnik a já se těšil, že to píše moje sestra. A koupila průvodce buď mně nebo bráchovi :-) A ono nic :-( :-D
vonkreuzodpovědět 

 Chyba přenesená z posleního průvodce11:01:27 26.12.2010
Díky, za skvělého průvodce na kterého všichni tak dlouho čekali. Poštěstilo se mi dostat ho k vánocům. Skvělé nákresy a super fotky. Měl bych jen jednu připomínku jež jsem měl vznést asi dříve. Týká se to oblasti Lukov, Skály pod Hradem. Do nového průvodce byla bohužel přenesena chyba z průvodce předchozího. Cesta Převisová č. 15 nevede přímo nahoru, nýbrž traverzuje do cesty č.18. s nazvem Varianta. Citace z průvodce Moravské pískovce 1997:
Převisová 7- (VA0) V levé části údolní stěny na římsu (kruh), traverz doprava a šikmo vpravo pod další převis. Přes něj vlevo do žlábku a jím (kruh) na vrchol.
Cesta v novém průvoci s číslem 18 je pak varianta této cesty.
Obtížnost cest byla z původního průvodce překlasifikována správně, ale popisy bohužel ne.

Možná se tyto informace budou hodit do dalšího průvodce, jestli někdy nějaký vyjde :)
 Stubaodpovědět 

 Chyba přenesená z posleního průvodce11:11:42 26.12.2010
Díky, za skvělého průvodce na kterého všichni tak dlouho čekali. Poštěstilo se mi dostat ho k vánocům. Skvělé nákresy a super fotky. Měl bych jen jednu připomínku jež jsem měl vznést asi dříve. Týká se to oblasti Lukov, Skály pod Hradem. Do nového průvodce byla bohužel přenesena chyba z průvodce předchozího. Cesta Převisová č. 15 nevede přímo nahoru, nýbrž traverzuje do cesty č.18. s nazvem Varianta. Citace z průvodce Moravské pískovce 1997:
Převisová 7- (VA0) V levé části údolní stěny na římsu (kruh), traverz doprava a šikmo vpravo pod další převis. Přes něj vlevo do žlábku a jím (kruh) na vrchol.
Cesta v novém průvoci s číslem 18 je pak varianta této cesty.
Obtížnost cest byla z původního průvodce překlasifikována správně, ale popisy bohužel ne.

Možná se tyto informace budou hodit do dalšího průvodce, jestli někdy nějaký vyjde :)
 Stubaodpovědět 

 4500 cest20:22:19 26.12.2010
Díky Vlku a spol. za součet: tedy cca 4 390 cest v průvodci i s projekty, mimo letmo/vůbec zmíněné skály. Nebudu to mít přesně, ale nový MP popisuje skoro 1/3 rozlohy ČR. Na SO je zatím zadaných jen asi 55 000 cest z celé ČR. To tedy čumím, že tam "moc lezení" vlastně nemáte. Ale i přes to spousta dobrejch horolezců;) Nic to neznamená, ále je to zaujímavý (taky makačka s průvodcem na takovou rozlohu). Jen jsem zvědavej, jestli se někdy přiblížíme odhadnout kolik je v ČR vlastně cest, jestli třeba 100 000:)) Spíš se ale dřív bude dát dopočítat počet cest za nějakou dřívější časovou periodu, reálněji pak počet skalních objektů jejichž počet se dá vypátrat podle průvodců snadněji. A to máme bouldering troufám si říct v plenkách - to to bude přibývat.
 martanodpovědět 

 Dotaz14:58:26 29.12.2010
Ahoj, tak na to koukám a nějak mi chybí skála pod holým kopcem ve chřibech. Nevíte, proč tam není? Myslím, že se jí říká Cvičitelská, nebo taknějak...
Jakubodpovědět 
 Re: Dotaz17:01:23 29.12.2010
Cvičitelská skála tam je, dívej se pořádně
odpovědět 
  Re: Dotaz08:21:08 30.12.2010
dík, já jsem se díval jenom na přehled na webu.
odpovědět 

 Famózní dílo13:19:31 07.01.2011
famózního rozsahu. Přehledné, jednoduché. Jen se těším, až v tuzemsku dozraje doba, kdy bude možné také pracovat s barvami. Fotky oku lahodící tam bohužel nejsou. Důvod je jasný, jdem vydělávat...
Petr Reschodpovědět 
 Re: Famózní dílo20:56:38 11.01.2011
Ahoj, nemyslím si to. Fotografie jsou tam jaksi navíc. Je to průvodce a ne obrázkový časopis. Tvůj Petrohrad je povedená věce, ale tady jsou zase maximálně zhuštěné informace. Kdybychom si s tím tak hráli, tak by to mělo 2000 stran. A pokud jde o vydělávání? Nevím, nepřijde mi to divné udělat práci a prodat ji za přiměřenou cenu. Já jsem si poslední rok kvůli tady tomu ani nezalezl a posledního čtvrt roku jsme se ženou kvůli tomu flákali i práci. Tak nevím o co jde.
Vladimírodpovědět 
  Re: Famózní dílo10:12:56 12.01.2011
Asi jsem to napsal špatně, když to mohlo být takto pochopeno.
To vydělávání bylo míněno tak, že prostě v tuzemsku neexistuje kupní síla na barevného průvodce. I kdyby těch fotek bylo 20-30, což by zase tak moc na tloušťce nepřidalo, v barvě by to dle mého názoru bylo úplně jinde. Samozřejmě i cenou, kterou jste vzhledem k vynaloženému úsilí stlačili na hodně slušnou mez. Tedy takovou, za níž je to prodejné, což by v barvě asi nebylo. Čili ještě jednou, ten postesk je nad schopností (ale i ochotou) tuzemského zákazníka zaplatit něco za sebelepší knihu. To těžko ovlivní autor, k tomu je zapotřebí, aby našinec vydělal (viz výše), ale taky dozrál (přidávám teď).
Petr Reschodpovědět 
   Re: Famózní dílo11:03:49 12.01.2011
Pokud jde o grafiku, mně se Petrohrad fakt líbí. Je to přesně o tom, co říkáš. Udělali jste zajímavou věc, která se sice nebude kupovat po tisících, ale je tady. Tomu samozřejmě odpovídá i cena.
Vladimír Skýpalaodpovědět 

 Praktičnost18:36:29 09.01.2011
Dílo úctyhodného rozsahu vzniklé díky píli až téměř posedlosti (v dobrém slova smyslu) autorů. Zakoupil jsem ihned při křtu a rád jej beru do ruky. Grafika supr, některé grafické finesy jsem objevil až posléze - sestupné záložkování dle oblastí u kraje stránky apod. Chvály zde bylo vzneseno dosti, jen bych opakoval.
Rád bych zmínil ani ne kritiku jako spíše úhel pohledu a to praktičnost.
Kniha je poměrně velká a objemná. Je v ní spousta oblastí do kterých (ač bych třeba chtěl) se nikdy nepodívám. Přesto je musím "vozit" sebou i když pojedu jen do Krasu a na Chřiby.
Dále je záměru dostat vše do jedné knihy podřízena úprava a zracadlo knihy - relativně nahuštěno. Je to pořád ještě čitelné ale... Občas se mi to zdá hodně titěrné (ve srovnání s průvodci třeba po Ádru). Vzhledem k tlouštce vazby, mohlo být zrcadlo sazby vysunuto dále od hřbetu, aby se na vnitřním okraji stránky lépe četlo a kniha se nemusela tolik lámat.
Naskýtá se otázka jaká bude životnost vazby po několika sezonách používání průvodce ve skalách. Ideál by zkrátka byl alespoň 2 díly - umožnilo by to vzdušnost a menší objem.
Nekamneujte mne prosím (!), dobře si uvědomuji nutnost kompromisů - více dílů = celkově vyšší cena za komplet, větší riziko neprodejnosti - díly s okrajovými oblastmi by šly hůře na odbyt.
Autorům vzdávám ještě jednou hold a toto byla úvaha - "kdyby", bylo třeba více peněz nebo jak by svět mohl být ještě více dokonalý :-)
Staníkodpovědět 
 Re: Praktičnost20:45:15 11.01.2011
S tím zrcadlem máš pravdu, bohužel některé věci se nedaly ovlivnit. ještě při 420 stranách jsme měli rozpočet na vazbu V4 (měkkou šitou) a pak nám to najednou vyrostlo o 100 stran. Museli jsme se rychle rozhodnout co s tím, když nám knihaři řekli, že 520 stran se už na V4 technicky udělat nedá. Zbývala V8 (šitá tvrdé desky) nebo tady ta lepená PUR lepidly. Tvrdé desky jsme zavrhli kvůli váze a rozhodli se pro toto. Sám jsem byl překvapený, jak moc to zalepili (15mm od hřbetu je normálně slušná rezerva a tady je to víceméně málo). V takových případech už ti nezbude, než to skousnout.
Vladimírodpovědět 
  Re: Praktičnost23:14:10 11.01.2011
Ještě jeden poznatek, nosil jsem průvodce asi 2 týdny v batůžku sem a tam, začíná se mi loupat po stranách ten igelit na deskách, tak jsem zvědav jak se to bude vyvíjet.
 martanodpovědět 

 729422:30:49 11.01.2011
Prosím vas co znamená číslo 7294 ktere je obsahem kazdeho nadpisu "moravské skaly" ???
Ondraodpovědět 
 Re: 729400:29:02 12.01.2011
já tam vidím 67294
odpovědět 
  Re: 729411:06:08 12.01.2011
Nic. Je to součást toho fontu. Měly tam být ještě propašované částečně ukryté kosočtverce, abyste se měli čím bavit, ale už jsem na to nenašel sílu.
Vladimírodpovědět 

Lezec.cz je hlavním mediálním partnerem ČHS na internetu
 Foto dne:
Odyssey
Alfredo Alfredo, 7b+
 Databáze cest:
Všechny cesty (170233)
Top cesty v ČR
Top bouldery v ČR
Nejnovější cesty:
Imposibilo 5- Porúbka
Bleib Hier VIIb Wildensteiner Gebiet
Bierbauch VIIIb Wildensteiner Gebiet
Náhorní Komín II Adršpach
Stará Cesta 1 Adršpach
Nově komentované:
Posser 6B Holštejn
Život V Chlupech II Adršpach
Anežčina Cesta II Adršpach
Erupce V Adršpach
Rock Gegen Rechts ! 9 Frankenjura

 Nově v diskusi:
Re: Cernolice | Re: Cernolice | Re: Cernolice | Re: Cernolice | Re: Cernolice | Re: Cernolice | Re: Cernolice | Re: Ztracené lezečky Ludvíkov | Re: Ztracené lezečky Ludvíkov | Re: Ztracené lezečky Ludvíkov |

 Nové komentáře:
Re: Ubohost a škvár, ale nyní opravdu už hóóódně za hranou! | Re: Ubohost a škvár, ale nyní opravdu už hóóódně za hranou! | Ubohost a škvár, ale nyní opravdu už hóóódně za hranou! | Jednička s hvězdičkou! | jako fakt pěkný | Cesta | Re: Co na to Adam | Re: Co na to Adam | Re: Co na to Adam | Re: Co na to Adam |

 Kde to vře:
ME mládeže v lezení na obtížnost: Jan Štípek zlatý (52)
Video: Adam Ondra vs MMA Champion Jiří Procházka (51)
Jakob Schubert přelézá Project Big během svého 6. live přenosu (38)
Lom Prosečnice nebude zavezen, v Kouřimi jsou vytlučeny nýty (34)
SP v lezení na obtížnost a rychlost Wujiang, Čína (12)
Festivalová rychlovka 2. (MHFF Teplice/Metují 2023) Lynn Hill (12)
SP v lezení na obtížnost a rychlost Wujiang, Čína (10)
Evropská kvalifikace na olympiádu v lezení na rychlost (8)
Jakob Schubert navrhuje Projectu Big obtížnost 9c a název B.I.G. (7)
Jana Švecová a Will Bosi v bouldru Terranova 8C+ od AO (5)

 Nově v inzerci:
Ferraty | lezečky Ocún 42 | dnes odpol na skaly v Praze | Parťák do skal | La Sportiva Otaki Men | dámská přilba | La Sportiva Skwama Wmn 38 | Statická a dynamická lana | Kobyla s dětma - 28/29. září | Vltavská žula |

 Anketa:
Co řešíte při dolezení na vrchol skály?
 naplánování dalšího vrcholu 
 484 
 zápis do knížky 
 471 
 udělání si selfie 
 463 
 chvilku rozjímání  
 469 
 stisk ruky s parťákem 
 568 
 nic 
 543 

 Návody:
Jak psát na lezce ...
Lezecké mapy

 Partneři:
Treking.cz
Hledáte si pěkné ubytování v ČR na Váš výlet či dovolenou? Vyberte si na webu MegaUbytko.cz v sekci chaty a chalupy pronájem. Pokud plánujete cestovat na Slovensko a potřebujete ubytovanie na Slovensku, ty nejlepší ubytovací zařízení, chaty, chalupy, roubenky naleznete na stránce chaty na prenájom.

 lezec  diskuse  ankety  odkazy  průvodce  fotky  video  *rss*  ochrana osobních údajů       ceník reklamy Energy Cloud   NetPro systems, s.r.o.