LEZEC  OBCHOD  DISKUSE  INZERCE  ANKETY  ODKAZY  PRŮVODCE  MAPY  FOTKY  VIDEO 

 jméno

 heslo 

 Registrace   |   Lepší blbý než žádný jištění.
Hledání cesty

Hledání na Lezci

 Metodika
 Trénink
 Oblasti
 Reportáže
Knihy
Pískaři jsou zpět!
Nová kniha Medaile na chvíli o olympijském příběhu Adama Ondry
Nová kniha Lékaři na horách: neviditelní hrdinové

Závody
SP Wujiang (22.09)
MČR v bouldru (22.09)
evropská olympijská kvalifikace v bouldrech a obtížnosti (27.10)

Žebříček
Cesty:
1.Ondra 13166
2.Trojan 12747
3.Votoček 12175
Bouldry:
1.Stráník 11428
2.Volf 10953
3.Stráník 10900
Hory:
1. 9117
2.Groš 8502
3.Mrklovský 7884

Výsledky
Evropská olympijská kvalifikace rychlost (15.09)
SP Koper (08.09)
EP obtížnost Bologna (02.09)

Deníčky
5460 lezců
1060874 cest
Nové přelezy:
Hadraplán Xc
Hadraplán Xc
Kuře Na Pa 7C
Penblwydd 9
Fahrkarte 9
Fahrkarte 9
Red Zone 10-
Polymorphi 10-
Stefan Bat 7C
Fenix 7C+

Stěny
Družba boulder - Ostrava Poruba
Boulder - Jeskyně pod Chmelnicí - příbram
HoSPORT - Staré Hodějovice

Prodejny
HUDYsport - Frýdek - Místek
HUDYsport - Praha 5
Lezec-shop.cz - Štěchovice

Kontakt
REDAKCE:
standalezec.cz
ŠÉFREDAKTOR:
jirkaslezec.cz
INZERCE:
standalezec.cz
IT:
hoplezec.cz

Jizerské hory

horolezecký průvodce

V sobotu 12.12.2009 byl další lezecký svátek. Na chatě Slovanka v Jizerských horách se křtil právě narodivší se průvodce. Druhé vydání obsahuje krom mnoha jiného navíc historii lezení, 260 nových cest a 23 nových, správou CHKO uvolněných lezeckých objektů.

Mezi českými lezci unikla informace, že světlo světa brzy spatří nový lezecký průvodce a tak jsme se pustili přímo po stopě. Od nakladatele Petra Hejtmánka ze Savany jsme vyprosili svolení dostavit se na utajené místo, opatřit tak pěkný zážitek a hlavně několik z prvních kousků vázaných vydání této knihy, od jejíhož prvního vydání uplynulo již deset let. Letos u nás vyšly krom mnoha časopisů nebo samizdatových průvodců minimálně 4 vázané horolezecké průvodce a 2 další knihy, na tuhle poslední jsme se zvlášť těšili.

Titulní strana průvodce - Údolní cesta na kovadlinu, leze David Savický

Titulní strana průvodce

Údolní cesta na kovadlinu, leze David Savický

foto by © Milan Vrkoslav


Zabalili jsme tedy časně ráno matroš, svačiny a foťáky, nazuli pohorky, cestou vymrzli na skalách a cestovali do hor Jizerských. Auto jsme zaparkovali na Severáku, prošli mezi ledovými děly a stoupali sněhem dál na chatu Slovanka.

Chata Slovanka

Chata Slovanka

foto by © Libor Tvrdík


Do chaty vcházíme přesně včas na přípitek a zmáčení jednoho z výtisků (to bylo tedy o fous).

Křest, Pavel Fajgl a Petr Hejtmánek

Křest průvodce, zleva Pavel Fajgl a Petr Hejtmánek

foto by © Libor Tvrdík


Události bylo přítomno několik místních horolezců i členů z horské služby, my ze středozemí jsme tak byli zřejmě nejvzdálenějšími hosty. Fotilo se, podepisovalo, povídalo a vyprávělo, ukazovalo a vysvětlovalo.

Průvodce šel z ruky do ruky

Průvodce šel z ruky do ruky

foto by © Libor Tvrdík


Četlo se tajně i pod stolem

Četlo se tajně i pod stolem

foto by © Libor Tvrdík


Pavel Fajgl podepisuje průvodce

Pavel Fajgl podepisuje průvodce

foto by © Libor Tvrdík


Poté začala hrát kapela a síň se začala zaplňovat masopustně oděnými členy horolezeckého oddílu TJ Jiskra Jablonec Nad Nisou a jejich přátel. Historické i pohádkové kostýmy neměly chybu a byly více něž autentické.

Komu nestačil křest Šampaňským, provedl křest pivem.

Komu nestačil křest Šampaňským, provedl křest pivem

foto by © Libor Tvrdík


Ochutnali jsme tedy čaj, pivo a polévku, poděkovali za účast na krásné akci a rozhodli se dál nerušit bujaré veselí, neboť v chatě začaly docházet židle.

Upířice a Královna ze Sáby

Upířice a Královna ze Sáby

foto by © Libor Tvrdík


Antoine Marie Roger de Saint-Exupéry

Antoine Marie Roger de Saint-Exupéry

foto by © Libor Tvrdík


Cestou dolů z chaty jsme měli radost z toho, že jsme byli u "toho" a hřály nás teplé knihy, mne zároveň pomalu začínala naplňovat rozpačitost z počasí a štreky domů. Jízdu za odpočinkem a dalšími povinnostmi jsme si krátili plánováním lezení, ale na Slovance jistě jablonečtí horolezci tančili a popíjeli až do rána a tak to má být když se sejde správná parta.

Nastěnka a Ivan

Настеньке и Ивану

foto by © Libor Tvrdík

Jizerské hory
horolezecký průvodce


Autoři:
Pavel Fajgl, Otokar Simm, Milan Vrkoslav
Nakladatelství: NH SAVANA

Formát:  15x21
Počet stran:  320
Cena vázané knihy:  280 - 350 Kč (cca 10 - 14 Euro)
Brožované vydání: 240 - 300 Kč
V češtině
Stav výstupů k 30.7.2009
Vydáno na přelomu roku 2009 a 2010


Jizerskohorské skalní lezení na žule má svůj specifický charakter, který je dán historií zdejšího lezení, přístupností jednotlivých oblastí i „kamenů“, naturelem místních horolezců i vlivem německé školy a jistě také drsným počasím v nárazovém pásmu srážek. (Jeden jizerskohorský chatař nám před časem vyprávěl o hostu, který u něj prožil slunečný týden a pronesl cosi o tom jak je zde krásné a jednoduché žít – nám pak skoro celý týden pršelo nebo lilo.) V Jizerkách  jsme si jistě nejen my návštěvníci dík počasí několikrát pěkně nezalezli, ale krom lezení s lanem se tu dá i bouldrovat (bouldery stále přibývají a také zde čekají na svého průvodce – to je popíchnutí) nebo lézt na ledech. Také chůze nebo běh na lyžích tu dodá spousty endorfinů.

Většina skal se nachází v CHKO Jizerské hory, jejíž součástí jsou také území s vyšším a nejvyšším stupněm ochrany, pro které platí souhlas s horolezeckou činností. Aktuální stav povolení / omezení lezení, nebo sezónních uzávěr lze zjistit na stránkách Skalní oblasti ČR. Pro zdejší skalní lezení pak platí jizerskohorská pravidla z 5.12.1998, díky nimž se daří zachovat přírodní okolí skalních věží i vzájemnému partnerství se správou CHKO. Více napoví úvod knihy, nebo stať o ochraně přírody od vedoucího správy CHKO, či rozsáhlá kapitola o historii lezení a vlastní návštěva na jizerské žule. Pokud ani to ne, lezci, kterým nevyhovuje filozofie řekněme klasického přístupu k lezení, nebo dostupnost těchto terénů mohou navštívit jiné skalní terény. (Toto prosím neberte jako popíchnutí, nýbrž jako informaci a obdiv nad zachovalostí zdejšího rázu lezení.)

Jizerské Hory - Jizerský kostelík

Jizerské Hory - Jizerský kostelík

© autorský kolektiv


V dalších částech průvodce se dozvídáme o tom, že obě knižní vydání, ani předchozí sešity nebo část Nepískovcových skalních oblastí, nejsou prvními počiny ke zmapování zdejšího lezení. Je tu také mnoho historických fotografií či archivních pohlednic s mnoha slavnými jmény za hledáčky i před objektivy fotoaparátů, pojednání o klasifikaci výstupů s tabulkou přepočtu na stupnici UIAA i tabulka s příklady klasifikačních vzorů a část věnující se geologii. Podobný klasifikační vzor by jistě mohl být lezcům užitečný i v jiných průvodcích mnoha lezeckých oblastí. Kapitoly o objevování, dějinách a osobnostech nelze nepřečíst. Průvodce prozradí mimo jiné i jak to lezení vlastně začalo, jak byl zdolán Zvon a ukáže úvodní stánku z patrně nejstarší dochované vrcholové knížky. Poté následuje ještě první pomoc (neb jsme v horách) a stručný návod jak je průvodce zpracován i kterak se v něm vyznat. Na předsádce je ukázka z úžasného díla – ručně psaného a malovaného horolezeckého průvodce Emila Nováka z roku 1953 (zřejmě o jediném výtisku). Informace o historii a výstupech jsou léta sbírané z průvodců, knih, života, vrcholových knížek a protokolů VK.

Vlastní část průvodce je rozdělena na 7 historicky i polohou daných oblastí, které mají na vnější pravé straně podbarvené záložky, což ulehčuje listování.

Stržový vrchKopřivník
Srázy Poledníku
Velký a Malý Štolpich
Polední kameny, Hlídači, Paličník
TišinaSmrk
Odlehlé skály

Také textilní záložka vám ušetří nervy, když se knížka zavře.

U jednotlivých oblastí najdeme vždy lokalizaci a přístup, mapku věží s popisy, tabulku jednotlivých věží s informací o slaňáku a čísle strany v průvodci. U všech věží jsou uvedeny názvy cest s klasifikací a jména prvních horolezců i datum výstupu. Ihned pod tím nebo vedle následuje obrázek půdorysu se znázorněním cest a světové orientace. Většinou i s fotografií - takže poznáte, že jste u té správné skály. U několika věží je také pro větší přehlednost navíc nárys, nebo tam kde jsou skály nahusto ještě plánek. Jen výjimečně je v obrázku použita také červená barva, jinak je průvodce mimo desek celý černobílý neb to není třeba, vše je pečlivě technicky zpracováno, slovy nakladatele „průvodce musí mít nějakou tu úroveň“ a tu tenhle kousek rozhodně má.

Ukazujeme tu opět pouze několik fotografií průvodce, k ilustraci snad vyčerpávajícího popisu, jelikož předpokládáme, že si průvodce prolistujete v obchodě nebo rovnou koupíte, více fotografií je věnováno křtu a počátku kulturní stránky zdejších horolezců.

Na průvodci je vidět mnoho práce i srdce Pánů lezců, tedy krom autorů – ti zůstali deset let totožní, také i všech ostatních, kteří se na dílu podíleli. Cena je pro tuzemce přívětivá, ale Petr Hejtmánek nám potvrdil mnoho hodin nezaplatitelné práce spousty lidí. I my tedy děkujeme všem z kolektivu tvůrců a přejeme jim i ostatním horolezcům pěkné lezení i mnoho dalších podobných sešlostí po něm.

Jizerské Hory - František

Jizerské Hory - František

© autorský kolektiv


Celkově na nás průvodce velmi zapůsobil (i když jsme zatím neměli možnost ho otestovat v terénu, věříme že tak přes deset let činili jiní) a pokud jsou níže uvedeny některé nedostatky (mínusy), jsou to jenom drobnosti, které by v něm mohly být navíc, ale také nemusí a můžeme se bez nich obejít. Jestli jste dost namlsaní, nezbývá než si opatřit vázaného průvodce do knihovny, či pro něj poslat ježíška. Do terénu kam je třeba se vydat o to spíš, se ale hodí spíše brožované vydání, které bude k dispozici po novém roce, oboje na kvalitním papíru, se spoustou černobílých fotografií.

Po průvodci se ptejte:
- na pultech oblíbených prodejců
- v Městském informačním středisku na radnici v Jablonci nad Nisou
- v Hudy sportu nebo prodejně map v Podhorské ulici tamtéž
- se slevou na emailové adrese nakladatelství nh.savana@volny.cz

Hodnocení:

Plus:
+ cena
+ přehlednost průvodce
+ provedení nákresů
+ fotografie věží
+ detailně zpracovaná historie
+ kvalita i při černobílém provedení
+ vydání ve dvou typech vazby
+ totožný ostřílený kolektiv autorů

Mínus:
- nejsou tu základní vícejazyčné informace
-/+ absence GPS souřadnic
Horolezecký průvodce Jizerské hory lze koupit na našem eshopu: shop.lezec.cz
Marťan / Libor   [úpravy] 00:10 15.12.2009Tisk 

Reklama:


Související články:

Komentáře

     
...nové příspěvkyNový komentář 

 Savic na titulce!09:17:47 15.12.2009
Pěkně, Dejve. Tys byl dycky plejboj a nakonec si na starý kolena uďál kariéru :-) Kdy máte v NMPS horoplesík, že bych se na Tebe sjel kouknout?
Papoušodpovědět 
 Re: Savic na titulce!12:44:40 15.12.2009
To wí snad každomilnej, že jest se konajícím třináctýhou ounora.Tak se počni těšit.
Ségraodpovědět 

 B-V10:49:24 15.12.2009
To bude Brkouš rád, že je zase posunutej blíž k  začátku abecedy. Ale třeba už si na tu záměnu Vrkoslav - Brkoslav zvykl.
Hlínaodpovědět 
 Re: B-V10:57:38 15.12.2009
sakryš:) to byl jenom neúmyslný překlep, byl jsem kamarádsky upozorněn a než jsi to napsal tak už bylo jméno spoluautora opraveno;) Třeba u fotografie bylo správně.
martanodpovědět 

 260 nových, kolik dohromady?12:08:48 15.12.2009
Máte spočítáno, kolik je tam cest celkem?
odpovědět 
 Re: 260 nových, kolik dohromady?12:59:09 15.12.2009
autoři v 1. vydání uvádí 173 věží a přes 2000 cest, čili kalkulačka nám odpoví, že to jest skoro 200 objektů (věž, popř. masiv) a přes 2000 cest.
martanodpovědět 
  Re: 260 nových, kolik dohromady?13:02:41 15.12.2009
Pardon, 173 věží a stěn
martanodpovědět 
   Re: 260 nových, kolik dohromady?13:57:56 15.12.2009
takže (vzhledem k nedavne diskuzi) kam se na to hrabe moravsky kras. Nejen krasou ale i kvantitou
odpovědět 
    Re: 260 nových, kolik dohromady?14:33:06 15.12.2009
Nelze přeci porovnávat neporovnatelné;)
A kvůli některým majitelům vrtaček bych si ani netroufal říct, že třeba v krasu je snad málo cest či jak to má být chápáno:D No snad se posléze jistá oblast nebude musit přejmenovat na Moravský ementál. Tím by se taky třeba mohlo oddálit vydání nové knížky že, také hromady práce na předělávání databází cest, atp.
martanodpovědět 
    Re: 260 nových, kolik dohromady?16:02:09 15.12.2009
Nelze porovnávat jablka s hruškama:-), nenajde se u nás druhá taková obalst s tak obtížnými cestami jako Kras, a množství se nedá moc posuzovat, když třeba ve Žlebech lezeme na devíti skalkách z 52, které jsou uvedeny v průvodci z roku 1989 a pokud bychom k tomu přidali i 10 metrové kvaky, tak by těch skalek bylo podstatně více a to nejen ve Žlebech, ale po celém Krase a o množství cest ani nemluvím, to by se taky alespoň zdvojnásobilo, tož jen tolik na okraj.
Vlkodpovědět 
  Re: 260 nových, kolik dohromady?15:05:38 15.12.2009
tyjofka, 173 vezi, hmm. To chce ale uz kvalitni rastrovaci elektronovy mikroskop:). Pridavam typickou dobovou poezii z frydlantskeho vybezku:

Mezi vezma na Tisine
cas netecne plyne,
Nektere ty veze,
(ne to nejsou kulicky),
jsou videt jen v leze,
(poznas podle krabicky),
Leskly plisek na kauschkovi
co dnes povi?
Kolem vezi tusim Hlinu
mago dusi kopretinu,
pak Francouzkou hledam capku
nemam na ni bouldrmatku?

 voznalec jabloneckych horolezkyn;)odpovědět 
   Re: 260 nových, kolik dohromady?17:47:31 15.12.2009
Mezi Vezma na Tisine
dobyval jsem devy dive
Napoleon v hrdle hral
bilej prach uz vitr vzal
misto s lepou divcinou
tal sem sparu s Bastilou.

taky takodpovědět 

 průvodce20:19:02 15.12.2009
Jsem zvědavý, jestli se i v tomto vydání budou vyskytovat nesmyslné formulace typu "autorství a klasifikace neověřeny", za kterýmžto výrazem se skrývají P+Z Prachtelovi. Pokud cesty nebyly uznány vrcholovou komisí, pak by se slušelo spíše napsat něco v tom smyslu, že cesta byla zrušena pro porušení pravidel apod.. V důsledku pak celé dílo vypadá předpojatě vůči uvedené dvojci nebo je nám minimálně naznačeno, že si autoři průvodce nedali tu práci s ověřením klasifikace a autorů cest.
krutonodpovědět 
 Re: průvodce20:40:15 15.12.2009
Ukojím tvojí zvědavost - budou. Autorům totiž v podstatě nešlo o vydání průvodce pro potřeby orientace lezců, nebo nedej Bóže o snahu uveřejnit nějaké nové vylezené cesty. Jedinou motivací bylo opět rozpoutat mediální válku, pošpinit ZPP a vyvolat emoce a dohady kolem cest, které nemohli místní matadoři vylézt,z rozdělaných prvovýstupů vycouvali a Petr Prachtel je potom v dešti dodělal sólo. A ta zlá a škodolibá komise jim spoustu cest neschválila a pravděpodobně autory průvodce podplatila (protože se pochopitelně válí na valníku peněz). Konečně jsi pochopil, o co vlastně autorům šlo a co bylo jejich hlavní hnací silou při mnohaletém úsilí, mimochodem, opravdu pohádkově zaplaceném - vejvar jako bejk.
plutonodpovědět 
  Re: průvodce04:03:26 16.12.2009
eee půtkywknajpě... Deto-Detoblbě-Nejdeto-Mětonejdecotynato?. Našelsemvěžvmlzesklikou s.r.o. Lepší bejt wesničan zjihu co si řekne budu dojara cwičiti a paaaaak to sprstemvprd....li smahnu mgnemg sčernou nadušišmouhou že kowukus místo konopí v uzlu sem si srabskyvzal..... Jak nejni podnulou je to nudaclimbing natejch rozvalinach pobukowanejch. Willeeeem (Prach) Tell s Šat(l)avou se potýkal... no nic tak zas za 14 dní tam a cajky sebou....
Dafe-Bobrodpovědět 
   Re: průvodce08:59:31 17.12.2009
Už to radši nehul
ondraodpovědět 
    Re: průvodce10:25:34 17.12.2009
Asi jsi v Jizerkách domácí co? :)
Dafe-Bobrodpovědět 
  Re: průvodce12:15:52 17.12.2009
Hezkej nesmysl jsi stvořil, jen co je pravda. Určitě neobviňuju autory z rozpoutávání mediální války, vrcholovou komisi z předpojatosti a další absurdity. Když ale u hromady cest vidím tu hlášku, je to celkem k zamyšlení.
Tak třeba taková Kauschkova věž: u Novoměstské cesty se nijak nerozpakují (po právu) napsat, že se jednalo o nesportovní prvovýstup s použitím stavění z pomůcky, ale u vedlejší Prachtelovy Frýdlantské cesty je napsáno "autorství neověřeno". Předpokládám, že se komise 25 let starou cestou nejspíš zabývala a došla k nějakému závěru. Pokud byl tento závěr, že je autorství neověřeno, tak prosím... držim hubu. Možná by se sami autoři průvodce mohli k tomu všemu vyjádřit.
krutonodpovědět 
   Re: průvodce12:21:07 17.12.2009
Prvovystup Frydlantske cesty si narokovalo vice lezcu v ruznych dobach, snad vzdy tam byly rozpory ohledne cistoty prelezu. Neco malo se da najit i tady na lezci.
MYSSAKodpovědět 

 vánoční trhák- nakupujte!10:30:31 17.12.2009
Zajímavý, že zrovna na vyfocený stránce (Jiz. kostelík) chybí jedna z cest na předskalí (VI), mimochodem nijak zvlášť nová.
Celkem ale pochybuju, že by nový průvodce od stejných autorů byl o moc lepší než ten starý, což byla pěkná sračka, úmyslně lživá ve věci cest i historie. Nebo že by autoři v úvodu uvedli, že se rozhodli udělat to lépe, poctivěji a čestněji? Uznávám, zatím jsem to nečetl.
Písčiodpovědět 
 Re: vánoční trhák- nakupujte!13:17:41 17.12.2009
"Uznávám, zatím jsem to nečetl" v tomto připádku je tedy tvůj komentář SRAČKA
drtrgsfgg odpovědět 
 Re: vánoční trhák- nakupujte!13:31:00 17.12.2009
Tak stejně jako se po Jizerkách pohybujou anonymní vytloukači borháků, protože jedinej správnej prvovýstupce je P.P., tak stejná suita se koukám dostala i k netu.
Píčiodpovědět 
  Re: vánoční trhák- nakupujte!14:07:23 17.12.2009
Nepresane me fascinovat, jak maji vsichni v kauze P+Z Prachtelovi vs. zbytek tak jasno. Zvlast ti drive narozeni, co vetsinu vzpominanych klicovych udalosti ani osobne nezazili. Cim vic se o tom dozvidam, tim mene jsem schopna zaujmout nejake vyhranene stanovisko...
Sarkaodpovědět 
   Re: vánoční trhák- nakupujte!14:44:40 17.12.2009
asi někdo nevyplňoval protokoly o prvovýstupu:))
odpovědět 
    Re: vánoční trhák- nakupujte!19:39:00 25.12.2009
Hmm, jenze to je vseobecny nesvar poslednich nekolika let, ze se protokoly o prvovystupu dost zanedbavaji. A to nejen v Jizerkach. P+Z Prachtelovi nejsou zdaleka jedini, kdo na protokoly kasle...
odpovědět 
  Re: vánoční trhák- nakupujte!18:20:43 17.12.2009
Milý Píči,
jelikož předpokládám, že Tvůj podpis vyjadřuje spíše Tvou podivně vulgární slinu než Tvou pravou totožnost, nemám dost dobře možnost se s Tebou seznámit a případnou averzi vyřešit stranou. Tvůj příspěvek mi připadá poněkud iracionální a bez souvislosti s mou poznámkou, ale když už na to došlo - pokud jde o borháky v JH, nemají tam co dělat (dle pravidel). Že jsem to rozhodně nebyl já, kdo je vytloukal, je jiná věc.
A ty, "dfghrx" nebo jak ses to podepsal, je mi líto, žes v mém příspěvku neodhalil určitou ironii. Uznávám ovšem, že slovo sračka bylo poněkud příliš silné, a proto ho s omluvou beru zpátky. Hezké vánoce vám oběma!
Písčiodpovědět 
   Re: vánoční trhák- nakupujte!19:11:54 17.12.2009
Průvodce je - to je hlavní! A všem se nikdy nezavděčí, někteří kritici dostali nabídku spolupracovat jak na prvnim tak i tomhle druhym, který nevyužili a pak jenom vzniklé dílo kritizovali - prostě klasika. Když je to podle tebe sračka, tak si ho nekupuj a hlavně se s tímhle rychlým odsudkem nesnaž vypadat najednou seriózně. Prostě PoPíči!
Popíčiodpovědět 

 ?13:53:03 17.12.2009
Mě by spíš zajímalo, kdo je ta slečna na 5. obrázku od shora??
Lukínoodpovědět 
 Re: ?16:59:35 17.12.2009
Vytlouct cizí cestu bez předchozí diskuse a rozhodnutí vrcholové komise svědčí o neschoposti jedince komunikovat nebo příjmout demokratické mechanismy. Vypadá to na přebujelou ješitnost a neschopnost zvládat svoje ego. Kdo je autorem cesty není vedle pokažených mezilidských vztahů a ničení skal a cest příliš důležité. Tahle nesmyslná válka je špatná pro všechny. Já se tím nezabývám a jezdím raději do Jizerek prostě lézt. Pokud se většina členů vrcholové komise rozhodne, že některou moji cestu neschválí tak nechci být v průvodci jako autor uvedený. Pokud mi stanoví podmínky umožňující dodatečné schválení - například vyměnit skobu za lepený kruh, tak se vynasnažím to opravit. Každá cesta se řeší individuálně a o schválení, podmínkách umožňujících schválení nebo zrušení (a jeho podmínkách) se hlasuje. Konkrétní starší případy neznám, takže k určitým cestám nemůžu vynášet soudy.
motákodpovědět 

 .-D19:14:03 18.12.2009
Na Jizerkach se mi libi, jakou smrst emoci dokazou ty drolici se omeseny kvaky vyvolat :-D
Dušanodpovědět 

 ouou10:05:49 14.01.2010
novej pruvodce.no je skoro stejnej jako ten předešlej možná stačilo vydat naky dodatky ale takhle je to pokupě.docela mě dostala klasifikace u boulderspáry na malou frydlantskou 6c? ještě pár výtisků a dude to desítka....na to že to puvodně bylo 5-6.no ale laciny body se hoděj...ale jinak mi přijde že se s klasifikací nehnulo tam kde se mělo.př: viničná plotna ko var.  a jizerská renesance mě to nepříjde vůůůbec stejně těžky..a td atd.chybí mi v pruvodci předskalí homole v pruvodci se píše s méně významnymi cestami.ja si myslím že třeba ježčí princezna zase tak nevýznamná cesta není přišlo mi to docela slušny lezení..no asi jsem od toho čekal víc.a titulní foto taky nic moc,v jizerkach je tolik krasnejch skalních utvaru oldříšek zvon ktery by se tam hodily určitě víc...no lepší než nic....
pagatodpovědět 

 hmm...08:04:00 22.01.2010
Původně jsem si nového průvodku pořizovat nechtěl, ale vida diskuzi plnou emocí jsem nakonec obrátil nemalý peníz a udělal v Hudy kšeft..vyloženě sračkou se to nazvat tedy nedá, oproti předchůdci je zde pokrok v úvodních informacích o historii a lidech. Přidání nových prvovýstupů je asi jasný, spíš mě dostala ta klasifikace - 2x zhybridnělý Welzebach. Já osobně jsem pro UIAA a hybrida dát do závorky. Potěšilo mě, že byly konečně milostivě uznány některé prásky od P a Z P. Naopak Haematit je opět bez autorství (?). Taky jsem nepochopil kauzu okolo Pětileté Hrany. Nové objekty zcela v řežii CHKO :-) parádní samostroj...co se týče fotek mi to rovněž připadá jako rodinné album JHuš. Vyobrazení dalších významných prospektorů (Šáša, Perry, Iverák atd.) by prospělo. Klasickým překlepům se nikdo nevyhne (Sametová Revoluce VIIb 7+ a další) to jsou maličkosti. 
Herriodpovědět 

 ?12:54:27 22.01.2010
ještě koukám zajímavej šotek - místo Ondřeje Myslivce je uváděn Tomáš Myslivec. Dobrá mystifikace...
Herriodpovědět 

Lezec.cz je hlavním mediálním partnerem ČHS na internetu
 Foto dne:

Val di Mello
 Databáze cest:
Všechny cesty (169965)
Top cesty v ČR
Top bouldery v ČR
Nejnovější cesty:
Minha Vida 9/9+ Frankenjura
Shyb IXc Adršpach
Zaprášená 6- Kotek
Levá Jižní Spára II Příhrazská Údolíčka
Traško 6+ Tomášovský Výhľad
Nově komentované:
Vega VIIIc Suché Skály
Špeditér Xa Adršpach
Špeditér Xa Adršpach
Ďáblík 8-/8 Kotek
Ťažká Špára 6- Tomášovský Výhľad

 Nově v diskusi:
Re: Ztracené lezečky Ludvíkov | Re: Ztracené lezečky Ludvíkov | Re: Ztracené lezečky Ludvíkov | Re: Ztracené lezečky Ludvíkov | Re: Ztracené lezečky Ludvíkov | Re: Ztracené lezečky Ludvíkov | Re: Ztracené lezečky Ludvíkov | Re: Ztracené lezečky Ludvíkov | Ztracené lezečky Ludvíkov | Re: nízká lezečka |

 Nové komentáře:
Re: Jacob | Re: Gratulace i trenérovi? | Re: Gratulace i trenérovi? | Re: Prý samuraj ))) | Re: Gratulace i trenérovi? | Re: A je to | Re: Hroza versus Binter | Re: Osudy nejlepších | Žij a nech žít | Re: A je to |

 Kde to vře:
Adam Ondra vyhrál Arco Rock Master 2023 (46)
ME mládeže v lezení na obtížnost: Jan Štípek zlatý (41)
Lom Prosečnice nebude zavezen, v Kouřimi jsou vytlučeny nýty (41)
Video: Adam Ondra vs MMA Champion Jiří Procházka (33)
SP v lezení na obtížnost Koper, Slovinsko (25)
Jana Švecová a Will Bosi v bouldru Terranova 8C+ od AO (24)
Jakob Schubert přelézá Project Big během svého 6. live přenosu (16)
Evropská kvalifikace na olympiádu v lezení na rychlost (9)
Festivalová rychlovka 2. (MHFF Teplice/Metují 2023) Lynn Hill (4)
Video: Adam Ondra u Wide Boyz na britském gritu a ve spárách (2)

 Nově v inzerci:
2 smyčky na Krkavkách | Ztráty | Detske lezecky Simond | Zateplení | La Sportiva Trango Tech GTX | písky | Ztráty | Tarp Hannah Skyline light | Švýcarská dálniční známka | TARP APPY TRAILS MARK III 859 g |

 Anketa:
Co řešíte při dolezení na vrchol skály?
 naplánování dalšího vrcholu 
 419 
 zápis do knížky 
 395 
 udělání si selfie 
 391 
 chvilku rozjímání  
 392 
 stisk ruky s parťákem 
 496 
 nic 
 458 

 Návody:
Jak psát na lezce ...
Lezecké mapy

 Partneři:
Treking.cz
Hledáte si pěkné ubytování v ČR na Váš výlet či dovolenou? Vyberte si na webu MegaUbytko.cz v sekci chaty a chalupy pronájem. Pokud plánujete cestovat na Slovensko a potřebujete ubytovanie na Slovensku, ty nejlepší ubytovací zařízení, chaty, chalupy, roubenky naleznete na stránce chaty na prenájom.

 lezec  diskuse  ankety  odkazy  průvodce  fotky  video  *rss*  ochrana osobních údajů       ceník reklamy Energy Cloud   NetPro systems, s.r.o.