LEZEC  OBCHOD  DISKUSE  INZERCE  ANKETY  ODKAZY  PRŮVODCE  MAPY  FOTKY  VIDEO 

 jméno

 heslo 

 Registrace   |   Lepší blbý než žádný jištění.
Hledání cesty

Hledání na Lezci

 Metodika
 Trénink
 Oblasti
 Reportáže
Knihy
Nová kniha Medaile na chvíli o olympijském příběhu Adama Ondry
Nová kniha Lékaři na horách: neviditelní hrdinové
Slovinsko

Závody
ČP ve skialpinismu Říčky (11.02)
Sambar Kids Cup (12.02)
ČP ve skialpinismu Kraličák (18.02)

Žebříček
Cesty:
36.Kulheim 10165
37.Nyč 10163
38.Zaoral 10156
Bouldry:
36.Leitnerova 8753
37.Mikulec 8750
38.Šťastný 8700
Hory:
29.Sedlák 2688
30.Halašta 2618
31.Száraz 2610

Výsledky
Světový pohár v ledolezení Švýcarsko (26.01)
Světový pohár v ledolezení Francie (20.01)
Světový pohár v ledolezení Jižní Korea (13.01)

Deníčky
5350 lezců
1011927 cest
Nové přelezy:
Unidedo Fl 7b
Ten Amigos 7b
El Tractor 7c+
Los Intole 7c
Un Pasito 7b
L´Escamarl 7c+
One Winter 7c/7c+
The Kessel 7c
Mássimo Ta 7c
El Plumill 7c

Stěny
Ymca - Krásné Březno
Climbing a Music Club Parukářka - Praha 3
Dap Sport - Hradec Králové

Prodejny
Mapis - mapové informační středisko - Praha 5
HUDYsport - České Budějovice
HUDYsport - Liberec

Kontakt
REDAKCE:
standalezec.cz
ŠÉFREDAKTOR:
jirkaslezec.cz
INZERCE:
standalezec.cz
IT:
hoplezec.cz

Góry Sokole

Przewodnik wspinaczkowy

Lezecký průvodce na Sokolíky, Sokoliki, či Sokolky - kopce Sokolik (642m) a Krzyzne Góry v Polsku (654m), popisuje asi nejznámější žulové lezení v okolí Adršpašsko-Teplických skal vhodné pro deštivá období. Přes 600 cest, jak tradičních tak sportovních vede na téměř 50 věží případně polověží.

Také o minulém víkendu stále ještě pršelo, takže jsme využili nabídky Trutnovských lezců a nechali se doprovodit ze Žacléře do Polska. Investice do paliva se vyplatila a poznali jsme nové skály, kde je slyšet polské i české lezecké povely a nadávky. Lezců je tam mraky, nebo jsme trefili nejnavštěvovanější věže. Zase to mělo výhodu, že jsme si mohli vybrat, které lezkyně a nadějné adeptky máme obdivovat. Taky tam trénoval borec slacklineista takovou jednu high asi 30metrů dlouhou, viděli jsme pády a ručkování, ale i úspěšný radostný přechod tam a nakonec i zpátky.Obálka průvodce

foto by © Sudetica VerticaliaNa Sokolíky vede cesta přes silniční přechody česko-polské státní hranice v Horní Malé Úpě (252) nebo Královci (16). Pak horšími silnicemi přes Kowary, Kostrzyca, Bukowiec, Krogulec a Karpniki, ale to už je kopec i se skalami dávno vidět, jak zmiňoval kdosi v diskusi. Zákazy vjezdu ve vsi Karpniki jsou snad důsledek rozbouřeného potoka a strhlé lávky.

Na kraji cílového kopce, severně nad vsí Karpniki uhybá ze silnice vlevo lesní cesta ke schronisku Szwajcarka (tel. 75/753-52-83), tam se dá i oficielně nejblíž parkovat. Bohužel nyní je zavřená pro výměnu vodních odtokových žlabů. Do vjezdu se vejde i několik aut, ale další oficiální parkoviště je kousek dál po silnici. Parkování by mělo být 5-10 ZL (krát asi 7Kč - ale minimálně na schronisku nechtěli koruny ani vidět, max eura). Kempovat by se mělo dát u Schroniska a podle plánku vede ze vsi také cesta na lezecké tábořiště Tabor pod Krzyva. Podle průvodce je v případě přespávání (doufám že u skal) předeším nutné si odnést odpadky a nedělat oheň, vařiče jsme u skal viděli. Na skály lze dojít také z obce Trzcinsko.


Mapa oblasti (hi res)

foto by © Sudetica VerticaliaPrůvodce jsme pořídili na shronisku za 13 éček, jinak chtěla slečna 45 zlotek. Ještě tam mají nějakou polskou učebnici lezení asi za 35zl (nejspíš Planowanie treningu we wspinaczce sportowej od stejného nakladatelství) a průvodce na nedaleké Rudawy Janowickie za 35zl. Tentokrát jsem nejprve mluvil suše česky a slečna odpovídala suše polsky - že bere jen zlotky a že se domluvíme cestou zpátky. Ani večer na mě neměla náladu, ale naštěstí jsem opatřil éčka u lezců tuším z Vysočiny a pak jsem se až do rána objímal s komárama a muchničkama na louce. Při další návštěvě jsem slečnu obral éčkama o dva průvodčíky. Jen do teď nechápu, že se za každý průvodce platí úplně v jinym kurzu měny. Asi jsem dostal nějakou turistickou přirážku na podporu regionu. Na to, že tam leze polovina Čechů by mohli trošku polsky obchodně myslet a ty kačky používat.

Brožovaný průvodce formátu A5 ve slušný kvalitě a barvách. Lámeme polštinu, obdivujeme opět preciznost nákresů i rejstříky a začínám si na nové polské průvodce zvykat. Je tu převodová tabulka Krakowské klasifikace (Kurtyki) na ostatní klasy, nechybí tabulka pro buldery. A také klasicky úvod, obsah, zpracování průvodce a vysvětlení piktogramů, geologie a morfologie, klima, mapa a plánek, historie, pravidla, používání slaňáků, anglické shrnutí, seznam literatury, seznam cest a autorů. V závěru jsou hlavně důležité poznámky k cestám - jako omezení zón a pod. Průvodce končí deníčkem přelezů a stránkou na poznámky. Barevné i černobílé fotky v průvodci i příloha s přelezy borců jsou pěkné, vše foceno několika autory. GPS souřadnice nejsou.Tabulka klasifikace a obsah

foto by © Sudetica Verticalia
Uspořádání průvodce a piktogramy

foto by © Sudetica VerticaliaNa Tepu vede nejtěžší cesta 

foto by © Sudetica Verticalia
Nákresy Tepy

foto by © Sudetica Verticalia
Sokolik Duzy

foto by © Sudetica Verticalia
Seznam nejtěžších cest

foto by © Sudetica VerticaliaU každé věže je v průvodci popis, malá fotka odpovídající nákresu, nákres, piktogramy a seznam cest (s obtížností, autory, někdy popisem cesty). Ta malá fotka je boží, protože podle ní zorientujete bezvadně nákres - muselo to dát dost práce sfotit. Nákresy stran věží jsou černobílé s červenými tlustými čárkovanými linkami cest. Piktogramy u věží označují světovou orientaci, výšku skály, rozložení obtížnosti min-max a sklon cest. U obtížnosti cest je někdy v závorce TRAD / TRAD+ to jsou cesty s vlastním jištěním (popř. slaňákem), plusko znamená přibrat k tradiční sadě frendů 1-5, karabin a smyc také navíc: speciální vklíněnce, další frendy nebo minifrendy.

Asi se hodí i malý popis skal, ale článek o lezení na Sokolíkách by měl napsat někdo, kdo se tam vyzná víc. Takže k zajímavým věžím se dostanete od schroniska dál na vrchol kopce, dolů a opět nahoru na druhý kopec, stále širokou cestou. Jsme ještě v Karkonoskem parku narodowym. Žula je zde jemnozrnná, žádných velikých krystalů jsem si nevšiml. Na tření to drží a k tomu uživíte krom lezeček i ruce, něco je třeba protlačit. Většinou jsou to takové jakoby balvanovité hromady, takže krom rajbasů, spár a oblin zakusíte i převisy, silové sokoly, najdou se madla, dírky, škrabky a stiskáče, poličky a sem tam lišta. Někde může po deštích protékat i voda. Sportovky jsou osazené borháky nebo nýty cca po 3 metrech a některé nákresy mají křížky. Bouldery jsou tam také. Slanění na skále tvoří bytelný štand - zavrtaná a zalepená sada, která je svařená už od výrobce - 2 borháky spojené dvěma oválnými oky řetězu, na spodním borháku jsou dva kruhy, všechno ve stříbrném nerezu (žádné mailony, leda že by to snad časem někdo přebrousil TR). Ale najdou se i komplet tradiční věže, kde není kouska železa. Jediný problém je moc cest u slaňáků (ve kterých je jako i jinde povoleno jistit pouze přes vlastní karabinu nebo 2 expresky!), to může být v tak hustě lezené oblasti problém. Navíc pokud tam mají ve zvyku lézt s horním a obsazovat cesty nebo i celý slaňáky.
Kdo nevyhledává masy, může hledat zapadlejší sektory nebo zakoupit průvodce na sousední Rudawy Janowickie (tyto 4 oblasti najdete i v mapě na lezci). Pozor na obtížnost cest, od stupně 6 je tam všechno šestka, akorát že polské VI.1 je 7- UIAA atd.

GÓRY SOKOLE, przewodnik wspinaczkowy


 • Sokolik
 • Krzyzna Góra

Sudetica Verticalia, Wroclaw 2007
160 stran
ISBN 978-83-924478-1-8
Vydavatelství: Sudetica Verticalia / Artur Sobczyk
Nákresy: Wojciech Tadeusz Wajda
Mapy: Artur Sobczyk
Cena: 13 Euro (45 zlotých)
Plus:

 • cena ujde, na západě by stál asi 2x tolik
 • praktické informace + způsoby jištění přes slaňák
 • snadný přístup podle mapky
 • u vysvětlivek jsou také anglické výrazy
 • precizní nákresy věží a masivů
 • malé fotografie skály u nákresů
 • pěkné fotografie
 • rejstřík cest rozdělený podle stupňů obtížnosti (od 5 výše)
 • rejstřík autorů s celými jmény a čísly stránek jejich cest


Mínus:

 • na místě se nedá pořídit za české koruny
 • chybí minimální čeština v rozsahu AJ, případně němčina
 • chybí slovníčky
 • chybí GPS souřadnice věží


Zdroje:

Webové stránky www.sudetica.pl

Email obchod: biuro (zavináč) sudetica.pl
Email prvovýstupy: wtwdoz (zavináč) poczta.onet.pl

Na lezci najdete již některé zadané cesty a sektory pod oblastmi Sokoliki a Krzyzna Góra, v mapách je zadaná oblast, chybí ale zatím GPS jednotlivých sektorů.Věž Krzywa Turnia

foto by © Martin Tučka
Drtič na věži Chatka

foto by © Martin Tučka
Věž Sukiennice a Rój Hektora

foto by © Martin Tučka
Kde průvodce sehnat?

 • V místním schronisku
 • Přes web vydavatelství (jenom 40zl)
 • U nás pravděpodobně ne
Martin Tučka   [úpravy] 08:32 17.07.2009Tisk 

Reklama:


Související články:

Komentáře

     
...nové příspěvkyNový komentář 

 Sokoliky09:02:20 16.07.2009
Díky za info o oblasti. Narváno tam bývá pravidelně. Jsou to asi nejpopulárnější polské žulové skály. Populární cesty jsou hustě vynýtované ale naleznete i tradicionální cesty (vše v průvodci dobře značeno). Asi bych netvrdil, že jsou skály poblíž Adršpachu (i když nijak daleko to není, odhadem 50 km?). Leží severně od Krkonošského městečka Kowary poblíž Jeleniej Gory a jsou součástí Rudaw Janowickich. Ještě bych se přimlouval za uvádění místních jmen v originále. Například Krzywa turnia (= Křivá věž) namísto kombinací jako Krzywa věž atp. Mimochodem z Krzywej Turni je opravdu nádherný výhled na severní svahy Krkonoš. Poblíž Sokolíků jsou další terény v Rudawach nebo žulové skály v Krkoších, např. v údolí Kamiennej (viditelné ze silnice Harachov - Jelenia Gora).
datlodpovědět 
 Re: Sokoliky09:55:00 16.07.2009
Ahoj a díky, ještě to poladím. Říkal jsem si, že by ty informace mohli potěšit někoho, kdo se motá kolem těch písků nacucaných vodou. To tvrzení s tím Ádrem se týká toho, že když už tam jsi, tak si širokodaleko na nepískovcový skále neškrtneš a je to i tak dobře 70km. Nebo tam někdo znáte krom Polska (případně boulderů např. v Boru) jiný místo kde se dá lézt v tomhle humusnym počasí? Sem s tím. Já se ještě podívám na ty druhý kopečky vedle Sokolíků.
martanodpovědět 
  Re: Sokoliky13:18:06 16.07.2009
Takže další pěkný roviště ;)
komixákodpovědět 
 Re: Sokoliky11:43:28 20.08.2009
Oblast znám celkem dobře a pravidelně nškloikrát do roka tam jezdíme.Dokonce se dá pořídit průvodce na chatě pod Sokolikama.Lezení moc pěkný, lehký ...těžký dle libosti,Jenže jeden velký problém je v tom,že je to dost často zasekaný a poláci jsou dost nevomalený a mají ta rozvěšený lana jak záclony a blokujou cesty o sto šest.Jinak ale doporučuji.Z Náchoda asi 70 km.
MiraDodpovědět 
 Re: Sokoliky11:45:26 20.08.2009
Oblast znám celkem dobře a pravidelně nškloikrát do roka tam jezdíme.Dokonce se dá pořídit průvodce na chatě pod Sokolikama.Lezení moc pěkný, lehký ...těžký dle libosti,Jenže jeden velký problém je v tom,že je to dost často zasekaný a poláci jsou dost nevomalený a mají ta rozvěšený lana jak záclony a blokujou cesty o sto šest.Jinak ale doporučuji.Z Náchoda asi 70 km.
MiraDodpovědět 

 Díky20:38:58 16.07.2009
Ahoj Marťane.Díky za pěknej článek o oblasti co mam rád.A někdy tam zase zajedeme.A ta fotka Drti je plus:D.
Kuba"Krab"Rakodpovědět 

 :-)20:40:18 16.07.2009
Supr, doufám že to co nejdřív někdo hodí na rapidshare!!!
Dádaodpovědět 
 Re: :-)21:46:47 16.07.2009
teda zeptám se asi blbě, ale kamžeto cojeto?
 martanodpovědět 
 Re: :-)14:21:25 17.07.2009
... a jako proč. nemáš na to si ho koupit? Tak ze zeptej Googla a hledej šmudlo.
Ondraodpovědět 

 polština :)09:47:10 17.07.2009
Na Sokolikach je opravdu moc pěkný lezení a z Ádru je to přeci jen o dost blíž než například na 4palice. V údolkách s výhledem na Krkonoše jsou dlouhý klasiky, na dvě dýlky pestrýho příjemnýho lezení. Když se polský šplhavec zajistí na štandu, neříká jako my:"Zruš!" ale "Mám auto!" Začali jsme to používat taky, odpadlo dohadování jestli parťák hulákal drž nebo zruš... Jo a když ke kámošce na štand dolezl polský borec a zvolal: "Mám auto", dívčina se usmála a prohlásila: "Já taky, modrý!" :)
marťas*odpovědět 
 Re: polština :)12:23:00 17.07.2009
Tak to mě fest rozesmálo, já se zase směju čechům co řvou Uwaga lina! Ale třeba na Srbsko je to dobrý. Zvažuju, že naučim spolulezce povely v několika jazycích, aby jsme se na skalách nemotali s ostatníma (v každý zemi cizí řeč, ani českou ne). Jedinej problém je moc spolulezců, zatím se nesehráváme ani lanových signálech bez mluvení. Anebo se zase pokoušeme když jsme líný mluvit.
martanodpovědět 
 Re: polština :)14:40:31 17.07.2009
"Sem auto" rikaj zase jinde...coz ma logiku, signaly typu "zrus, drz" sou na pikacu kdyz se jen prevazujes, z cloveka muze byt pak snadno letadlo
l.odpovědět 

 highline02:06:57 20.07.2009
hajlajna z Jestřábí na Sukienici se jmenuje "Big Air" a má 36 m .. ;)
Kwjetodpovědět 

Lezec.cz je hlavním mediálním partnerem ČHS na internetu
 Foto dne:

Štand
 Databáze cest:
Všechny cesty (163910)
Top cesty v ČR
Top bouldery v ČR
Nejnovější cesty:
Overdose 6b+ Avegno
Nimbus 7a+ Avegno
Poseidon 7a Avegno
Totentanz 6b Avegno
El Tractorista 7c+ Tarbena
Nově komentované:
One Winter In Paradise 7c/7c+ Mimice
The Kessel Run L1 7c Chulilla
The Kessel Run L1 7c Chulilla
6 Marzo 6a+ Bassilandia

 Nově v diskusi:
Re: Marťan | Re: Marťan | Re: Marťan | Re: NOVÁ STĚNA - KBELY | Re: Marťan | Re: Marťan | Re: Marťan | Re: Marťan | Re: Marťan | Re: Marťan |

 Nové komentáře:
Re: Zbytečná smrt | Super | Re: Zbytečná smrt | Re: Zbytečná smrt | Re: super | Re: Zbytečná smrt | Jj | super | Už tu nehodu mají i pěkně rozebranou.. | Like |

 Kde to vře:
Vojta Trojan: Wild West 9a/9a+ (78)
Ve válce na Ukrajině padli dva významní ukrajinští horolezci (76)
Dočasně uzavřeno lezení v Praze a v několika dalších oblastech (21)
EYOF: Eva Matějovičová 3. v olympijské disciplíně skialp-sprint (11)
V Ostravě vzniká nová velká bouldrovka Hangar (11)
Stepboard (9)
Dva horolezci zemřeli v lavině ve Vysokých Tatrách (8)
Video: Adam Ondra zkouší těžký projekt Excalibur v Arcu (7)
Osoje Čikola (7)
Opustil nás kamarád a lezec Taxis (6)

 Nově v inzerci:
Pyreneje | Sardinie 27.3. - 3.4. | Ženu ...ideálně na furt | Nové lezečky Scarpa Mago 43,5 | Camp Flash | Statická a dynamická lana | Lezečky Miura (37) | lezečky La Sportiva Miura Woman 36 | Pitztal | Petzl Grigri |


 Návody:
Jak psát na lezce ...
Lezecké mapy

 Partneři:
Treking.cz
Hledáte si pěkné ubytování v ČR na Váš výlet či dovolenou? Vyberte si na webu MegaUbytko.cz v sekci chaty a chalupy pronájem. Pokud plánujete cestovat na Slovensko a potřebujete ubytovanie na Slovensku, ty nejlepší ubytovací zařízení, chaty, chalupy, roubenky naleznete na stránce chaty na prenájom.

 lezec  diskuse  ankety  odkazy  průvodce  fotky  video  *rss*  ochrana osobních údajů       ceník reklamy Energy Cloud   NetPro systems, s.r.o.